Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
majcool
Posty: 271
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 19:31
Lokalizacja: Chełm

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: majcool »

RW pisze: ale spróbuj tylko wylądować czy rozbić się na jego łące - wtedy możesz pożegnać się ze sprzętem :lol:
Nie wpuści cię na teren, zawiadomi o niszczeniu swojej własności....
Na teren ma prawo nie wpuścić ale o żegnaniu ze sprzętem nie ma mowy :D Przywłaszczenie jest kapkę poważniejsze niż wtargnięcie na pole.
Do mnie jeszcze nikt nie sapał, jedynie od czasu do czasu znajdzie się jakiś truteń, który z ciekawości stanie obok i zadaje dużo pytań :mrgreen: :lol:
Ja miałem jakoś szczęście- najczęściej zagadują co i jak; najlepszy tekst- przygotowywałem się do lotu i jegomość zatrzymał się w pobliżu pola samochodem, zapytałem więc czy to jego i czy nie będę przeszkadzał a on na to, czy mógłbym częściej w tym miejscu latać bo mu dziki w szkodę idą :mrgreen:
Latak 1(RCX250), Latak 2(LT210), Latak3(RCX175),Hubsan107L, v636
Pzdr.,Michał
Awatar użytkownika
zawodnik3
Posty: 260
Rejestracja: wtorek 14 maja 2013, 10:39
Lokalizacja: gdynia

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: zawodnik3 »

Tak z ciekawości, czy ktoś ;-) :mrgreen: wie jak sobie radzą obecnie stacje tv np. TVN. W wymienionej stacji co drugi materiał filmowy okraszony jest teraz filmikiem z coptera. Wczoraj widziałem materiał z miasteczka (podobno wylęgarni terrorystów) w Belgi. I tam też materiał był na moje oko z drona.
Zresztą Już niedługo. Pan minister Macierewicz szykuje ustawę antyterrorystyczną , gdzie w przypadku ogłoszenia zagrożenia dla Państwa -zarządzi się zakaz demonstracji i (co dzisiaj podali) pozwolenie na zestrzeliwanie dronów łamiących zakaz lotów...
marek zawodnik3

QUADRO TAROT 650 ; NAZA V2, PROPS APC14X5,5",Turnigy Multistar 4822-490Kv, ESC 4 in 1
(4x25A) , lipo 4s
Awatar użytkownika
rufffus
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 08:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: rufffus »

W wozach transmisyjnych często mają mydelniczki (takie P3P do przebitek w wiadomościach w zupełności wystarcza) a operatorzy są na tzw. skróconej liście jeśli chodzi o warunki z PAŻPu.

Ustawa antyterrorystyczna namiast faktycznie szykuje się ciekawa:
Wstępny projekt ustawy zakłada:
[...]-możliwość zestrzeliwania dronów, które zagrażają życiu, bezpieczeństwu ważnych obiektów lub naruszają zakazy lotów;[...]
"Optymista i pesymista to osoby w gruncie rzeczy do siebie podobne. Obaj uważają, że świat stoi przed nimi otworem. Tyle, że pesymista zdaje się wiedzieć który to otwór."
SCRUBBY
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 24 maja 2016, 06:09
Lokalizacja: Koczargi

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: SCRUBBY »

Moi drodzy, rzygam już Rozp. M.T.B i G.M. ale wszędzie widzę statki powietrzne powyżej 25kg. Nie mogę doszukać się podstawy dla dronów, samolotów modelarskich itp. Proszę o wskazanie tych, co wiedzą dokładnie który przepis to reguluje.
Scrubby
Projekty: Pingwin z FPV, Canary z FPV i piękna Dimona... .
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: hornet2 »

Niestety smutna prawda . Latających przybywa a miejsc do latania coraz bardziej nam ubywa . Nie wiem jak jest u Was ? Mieliśmy w Legnicy super miejsce , poradzieckie lotnisko . Długaśny betonowy pas startowy ( nie wiem ok. 2km ? ) . Z początku nikt nam przeszkód nie robił aby sobie tam polatać . Ale w końcu jakiemuś jegomościowi urzędasowi to się nie spodobało i wprowadzili całkowity zakaz wstępu na lotnisko .

Jest też koło Jawora piękne miejsce do latania , potężna łąka koło zalewu Słup . Niestety wjazd na nią jest zastawiony potężnym kamieniem . Miasto wydzierżawiło ją PGR-owi . Mam też prawie pod nosem duży plac - boisko sportowe . Ale też problem ! Centrum osiedla , bloki , ludzie - duzi i mali . Tak że z latania też nici . Wokół miasta są pola . Wszystko prywatne . Kogo pytać o pozwolenie ? Przecież rolnik cały czas nie siedzi na polu . A bez pozwolenia ? W zależności od temperamentu właściciela pola , można do domu wrócić z widłami albo kosą w plecach . :-D

Pozostaje mi górka pod Rogoźnicą . Tam na razie nikt nikogo nie przegania . Ale to chyba też do czasu ? Znajdzie się jakiś jegomość , który górkę kupi i będzie po ptokach !
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: Adrián »

zawodnik3 pisze:pozwolenie na zestrzeliwanie dronów łamiących zakaz lotów
Jak to dobrze, że nie mam Drona :mrgreen:
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: hornet2 »

Gorzej będzie jak do takich zaczną strzelać . :-D

Obrazek
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: NeXuS »

SCRUBBY pisze:Moi drodzy, rzygam już Rozp. M.T.B i G.M. ale wszędzie widzę statki powietrzne powyżej 25kg. Nie mogę doszukać się podstawy dla dronów, samolotów modelarskich itp. Proszę o wskazanie tych, co wiedzą dokładnie który przepis to reguluje.
"Modele latające oraz bezzałogowe statki powietrzne o maksymalnej masie startowej (MTOM) nie większej niż 25 kg, używane wyłącznie w operacjach w zasięgu wzroku" uregulowane zostały w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy - Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków (Dz. U. Dz.U. z 2013 r. poz. 440) http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2013/440/1
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: hornet2 »

No dobrze , a do jakiej maksymalnej w/g. przepisów wysokości wolno nam latać modelami ? Do korony drzew czy do 120m ?
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: kamilborkowski »

Nigdzie nie jest podana wysokość. Funkcjonuje tylko określenie "w zasięgu wzroku" (nieuzbrojonego oka) co należy rozumieć jako wysokość na której wciąż masz pełną kontrolę nad orientacją statku powietrznego.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: hornet2 »

Pytam bo będąc we Wrocławiu w jednej z galerii natknąłem się na stoisko z "dronami" . Zamieniłem parę słów z właścicielem stoiska . Powiedział mi że mają zamiar w niedalekiej przyszłości zorganizować kurs nauki latania dronami zakończony wydaniem certyfikatu . To on mi powiedział że można do 120m .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: NeXuS »

Pewnie podzielił się z Tobą jego subiektywną granicą bezpieczeństwa, ale znikąd to nie wynika. Odjął sobie 30 m od 150m AGL, który to poziom już występuje w przepisach, ale nie odnosi się do modeli.
hornet2
Posty: 1205
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 17:59

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: hornet2 »

Czyli jako takiej granicy nie ma ? W zasięgu wzroku to może być 100m i 1km . Zależy jak duży jest model .
Pozdro; Hornet2

samolot Spitfire (spalinowy)
copter Typhoon Q500 4K
copter FQ 777 -124
motoszybowiec Easy Glider
helik V931 (AS 350 )
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: kamilborkowski »

No jeśli się mieści w 25kg i nie narusza stref dla niego zakazanych to może sobie taki model latać.
SCRUBBY
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 24 maja 2016, 06:09
Lokalizacja: Koczargi

Re: Latanie w centrum miasta - pytanie do doświadczonych

Post autor: SCRUBBY »

Dziękuję za wskazanie zapisów dot. MOTM do 25kg.

No i tak: latam w zasięgu mojego zaj... super dalekosiężnego wzroku, widzę (dosłownie) samolot przez link radiowy, wiem gdzie jest model przez link radiowy, mam nad modelem kontrolę... przez link radiowy, nie muszę ustępować miejsca w przestrzeni powietrznej jeśli latam szybowcem z FPV no i biorę odpowiedzialność za swój lot.
Scrubby
Projekty: Pingwin z FPV, Canary z FPV i piękna Dimona... .
ODPOWIEDZ