Telemetria w APM

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Telemetria w APM

Post autor: RobUK »

Witka,
Coś nie mogę sobie poradzić z uruchomieniem telemetrii. Czy mógłby mnie ktoś nieco poprowadzić ?
Nie chce mi się wogóle komunikować.
Po ustawiałem wszystko jak należy i ..... nic ;(
Obie strony mrugają tylko, brak połączenia. Przy próbie odczytu ustawień R_GROUND pokazuje wszystko OK, R_AIR nie pokazuje niczego a własciwie pokazuje tylko:
AirSpeed 64
Net ID 25
TX power 1
Min freq 895000
Max freq 895000
# of channels 50
Macie jakieś pomysły?
Wrzucić firmware do R_AIR ?
Wygląda, że właśnie firmware wziął i zdechł, chyba, że to sprzęt jest padnięty.
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Telemetria w APM

Post autor: RobUK »

Najwyraźniej wszyscy wiedzą o co chodzi :)
No nic, brak pomocy to także pomoc. Wiem przynajmniej, że wszystko co mogę zrobić to odesłać szmelc do sprzedawcy :)
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Telemetria w APM

Post autor: mkrawcz1 »

Podłączyć się FTDI do modemu AIR i skonfigurować tak, jak GROUND.
Jak zielone LEDy migają - nie ma linku radiowego i AIR nie ma prawa być widziany.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
mitek
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 02:13

Re: Telemetria w APM

Post autor: mitek »

Sprawdź w Pc prędkości komunikacji ...
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Telemetria w APM

Post autor: RobUK »

Wiecie co Panowie, nie pozostaje mi nic innego jak kupić FTDI :)
Próbowałem zastępczo użyć Arduino Uno, bez procka działa podobno tak jak FTDI :)
Ale nie zadziałało ;) i mam jeden komplet a właściwie jeden AIR "uziemiony".
Swoją drogą i to jest chyba najciekawsze .... kiedy włączę USB (Ground) i włączę ten "uziomiony" AIR to na jednym z nich - nie pamiętam w tej chwili na którym zielona dioda zaczyna świecić stale.

Trochę mnie to zaczeło dziwić, albo obie strony powinny migać albo obie powinny migać :lol: nie ??
A nie tak ....
Szkoda, bo mam dwa quady i wykorzystał bym sobie ;)
Muszę chyba także kupić jakieś anteny inne, bo kiedy odpaliłem moją 480 i próbowałem polatać to po oddaleniu się na jakieś na oko 15m Tablet sygnalizował zanik sygnału .... ponieważ to 915MHz (teoretycznie nielegalne u mnie) ale mniejsza o to. Czy nadajniki GSM mogą powodować takie wytłumienie sygnału ?
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Telemetria w APM

Post autor: RobUK »

mitek pisze:Sprawdź w Pc prędkości komunikacji ...
Próbowałem, zmieniałem i nie pomogło. Próbowałem także zmieniać kanały (częstotliwości), programowałem ponownie za każdym razem po wrzuceniu firmware'u odłączałem zasilanie na wszelki wypadek .... nie pomogło.
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Telemetria w APM

Post autor: mkrawcz1 »

Ten, który świeci ciągle (nawet jeżeli jest "sierotką") - ma uwalony moduł HM-TRP.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Telemetria w APM

Post autor: RobUK »

Uwalony mówisz ?
Hmm, sprawdzę bo jeśli to świeci USB i ten mogę odczytywać i programować to .... raczej nie będzie uwalony :) bo działa z drugim AIR'em :)
Sprawdzę na 100%. Druga sprawa to nigdy nic z tym nie kombinowałem, a przestał działać w sumie przez moją niewiedzę, po podłączeniu i odczytaniu bezmyślnie klepnąłem coś i wrzuciłem do pamięci urządzenia.
Po ponownym odczytaniu, tylko jedna strona była widoczna, nie podaje nawet wersji firmware'u po stronie AIR.

Sprawdzam :)
Sprawdziłem, tak jak myśłałem, to właśnie na AIR świeci zielona, na Ground miga a Ground działa na 1000000% bo podłączam drugi AIR i śmiga - oczywiście wszystkie z identycznymi ustawieniami :):)
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Telemetria w APM

Post autor: mkrawcz1 »

No chyba tak napisałem...
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Telemetria w APM

Post autor: RobUK »

Nooo to chyba kolega nie zrozumiał mnie do końca, kiedy włączę zasilanie modułu AIR to sobie mruga, w chwili gdy włączę USB-Ground dioda zaczyna świecić stale na AIR. Na module Ground mruga.
Z drugim modułem AIR który jest w porządku I ground i AIR świecą ciągłym zielonym, stąd moja wątpliwość, że moduł jest uwalony :)
Chyba, że miałes na myśli uwalony w sensie programowo :)
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Telemetria w APM

Post autor: mkrawcz1 »

Ciężko zrozumieć, jeżeli tak jasno piszesz... Powodzenia.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Telemetria w APM

Post autor: RobUK »

Mogę jeszcze raz ?

Mam dwa zestawy telemetrii 915MHz
Jeden działający którego używam, drugi zestaw strona Ground Działa z AiR pierwszego zestawu prawidłowo co oznacza, że obydwa GROUND są 100% sprawne.

Kiedy (niezależnie czy to GROUND od pierwszego czy drugiego zestawu włączę) i próbuję zsynchronizować z AIR z drugiego zestawu
i jeden i drugi GROUND mruga, AIR (od zestawu 2) zapala się zielona dioda i świeci ciągłym.
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
Lobuz
Posty: 11
Rejestracja: sobota 20 cze 2015, 13:16

Re: Telemetria w APM

Post autor: Lobuz »

Kup ftdi w 3dr radio config sprawdź ustawienia konfiguracyjne modułu który ci nie działa. Masz coś zmienione i tyle. W ground i się musi być tak samo

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
RobUK
Posty: 159
Rejestracja: środa 17 cze 2015, 21:36
Lokalizacja: Pyongyang, CO

Re: Telemetria w APM

Post autor: RobUK »

Taki jest plan :)
plus trochę śmigieł ;)
SYMA X5C, White Sheep 480, Sbach 342, Hyperbipe 800, Spitfire MKIIB, AMBeR III Reborn, DeltaRAY, Tarot TL250A RoboCat 270
Pozdrawiam
RobUK
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: Telemetria w APM

Post autor: flc1976 »

Dzień dobry. Mam kłopot z telemetrią. Może ktoś mi coś podpowie.

Moja telemetria to dokładnie ta: http://www.aliexpress.com/item/China-wh ... 8349188868

APM wersja 2.6. Telemetria podłączona standardowo, tam gdzie trzeba. APM zasilany przez moduł.

Kiedy podpinam ground do kompa, telemetria linkuje się w sekundę. Kiedy otwieram program Mission Palanner, przechodzę do odpowiedniej zakładki, pozycja menu Sik Radio, klikam Load Settings i po chwili czekania mam tak:

Obrazek

Kiedy uruchamiam APM Plannera, mam tak:

Obrazek

Pomińmy APM Plannera. Jak widać na scr z MP, pojawiło się tylko część danych a na dole w AES Key jest ERROR. Czyli coś nie gra.

Idąc dalej jest tak. Olewam to okno i przechodzę do głównego okna w MP. Klikam CONNECT. I co się dzieje. Otóż program łączy się z kontrolerem a chwilę później kiedy MP sygnalizuje kolejną ramką, że pobiera dane, tak się nie dzieje. Lata sobie pasek pobierania, ale program nie może nic pobrać. OK, robię cancel i co widzę...program odbiera dane z APM typu satelity, ruch kompasu, poziom baterii, moc sygnału telemetrii itp. Natomiast wszystkie inne rzeczy, parametry, są wyszarzałe czyli niedostępne.

Telemetria jest u mnie na COM4 i prędkość 57... nie pamiętam dokładnie. Generalnie spina się z kontrolerem, ale nie pobiera parametrów.

Bardzo podobnie jest kiedy podłączam się z telefonu, program to Droid Planner (Tower wywala się, coś z 3DR jest nie tak, tak jak w APM Planner). Łączy się, pokazuje podstawowe dane, nawet pozycję modelu na mapie google, aktualny program lotu (nawet reaguje kiedy zmieniam na inny z aparatury), jest informacja kiedy uzbrajam model. Ale już nie da się zmienić programu lotu, nie da się pobrać parametrów.

Wygląda to tak, jakby APM blokował wysyłanie pewnych danych przez telemetrię do programu MP czy DP. Przez USB wszystko jest ok. Czy macie jakiś pomysł na rozwiązanie mojego kłopotu?
ODPOWIEDZ