Telemetria w APM

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Telemetria w APM

Post autor: maxiiii »

Najpierw reset jak to nie pomoże to załaduj nowe firmware.
W międzyczasie możesz zmienić np power tx i zapisać potem znowu załadować i ręcznie pozmieniać po obu stronach dane a potem zapisać.
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: Telemetria w APM

Post autor: flc1976 »

Robiłem już reset do ustawień fabrycznych i ładowanie firmware z bootloadera. Obie czynności bez przeszkód. Nic się po tym działaniu nie zmieniło. Nie zmieniałem nic, typu power tx, ale mogę oczywiście spróbować. Problem leży, chyba, po stronie moduł Air. Tam nie mogę zaktualizować firmware bo nie mam go jak podłączyć do kompa.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Telemetria w APM

Post autor: maxiiii »

Air połączysz przez interfejs rs.
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: Telemetria w APM

Post autor: flc1976 »

Przypadkiem wpadł mi w ręce moduł ftdi. Napiszę później co mi z tego wyszło.
_____

No więc obecnie jest jeszcze gorzej. Zrobiłem reset do ustawień fabrycznych i straciłem link między modułami. Mam moduł ftdi, ale po podłączeniu do AIR, radio nie komunikuje się z komputerem. Miga zielona dioda i tyle. Klops. Wcześniej miałem link i częściowe dane z AIR, teraz nie mam linku. Obstawiam, że AIR się też się zresetował, ale nie wiem do jakich ustawień lub zwyczajnie się zawiesił i teraz nie reaguje na komunikację za pośrednictwem modułu ftdi. Czy ktoś ma jakiś pomysł?
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: Telemetria w APM

Post autor: flc1976 »

Witam
Wracam do tematu padniętego modułu Air. Po podłączeniu przez ftdi, program nie komunikuje się z modułem. Padaka. Czy jest sposób aby przywrócić moduł telemetrii do działania?
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Telemetria w APM

Post autor: mkrawcz1 »

Sprawdź inne baudy. Jak się nie skomunikujesz - pewnie moduł HM-TRP do wymiany.
Jak się zachowują diody LED?
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: Telemetria w APM

Post autor: flc1976 »

Sprawdzałem różne prędkości komunikacji, ale to raczej nie ma sensu bo komunikacje generalnie jest na 56...
Dioda RX na telemetrii miga co jakiś czas kiedy ftdi próbuje się z nią komunikować. Trwa to chwilę i kończy się niepowodzeniem.

Generalnie padło to wtedy kiedy niepotrzebnie zrobiłem reset do ustawień fabrycznych w momencie kiedy moduły miały link. Ground się zresetował a Air, hmm, raczej nie.
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Telemetria w APM

Post autor: mkrawcz1 »

Od strony radia też go nie widzisz?
Ja bym mimo wszystko sprawdził różne baudy i prawidłowość podłączenia FTDI (Rx/Tx na krzyż). Najlepiej daj zdjęcie.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Kacper
Posty: 54
Rejestracja: środa 25 wrz 2013, 11:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Telemetria w APM

Post autor: Kacper »

Już słyszałem o tylu problemach związanych z modułami telemetrii, że można było się za głowę złapać. Moduły się ze sobą nie łączą, rozparowują, mają słaby zasięg, łączą się za n-tym razem etc. Dlatego polecam nie denerwować się i zainwestować w coś niezawodnego:

http://store.rfdesign.com.au/rfd868-modem-bundle/

Posiada diversity, częstotliwość na 868, możliwość regulowania mocy aż do 1W, kompatybilność z APM, Pixhawk itd.

Nigdy nie miałem z tymi modułami problemów, są bardzo wygodne w użyciu, a ponadto na 100mW, na fabrycznych antenach, w odległości 6 km miałem 95% zasięgu ;-)
Kacper
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Telemetria w APM

Post autor: mkrawcz1 »

Z moimi jakoś nie słyszałem, żeby ktoś miał problem :-)
Za to chińszczyzna na podrobionych HM-TRP (Chińczyk podrabia Chińczyka - koniec świata...) - czemu nie ;-)
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: Telemetria w APM

Post autor: flc1976 »

RX z TX mam ok na bank. Z resztą na wszelki wypadek podłączałem też odwrotnie, ale od razu było widać konflikt.
Od strony radia? Nie wiem co masz na myśli.
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Telemetria w APM

Post autor: mkrawcz1 »

Czy masz ten modem sparowany prawidłowo z innym i można odczytać konfigurację od strony radiowej.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
flc1976
Posty: 41
Rejestracja: piątek 13 lis 2015, 16:44

Re: Telemetria w APM

Post autor: flc1976 »

Nie, nie mam. Jak pisałem kawałek wcześniej, nie mam linku między modułami. I o to jest cała sprawa.
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Telemetria w APM

Post autor: mkrawcz1 »

No to jeżeli jesteś pewien, że od strony "elektrycznej" masz podłączone prawidłowo i żaden baud nie działa - tylko wymiana HM-TRP.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Telemetria w APM

Post autor: maxiiii »

Link jest tracony jeżeli łączysz się z ground i zmieniasz dowolny parametr a w air jest co najmniej jedno pole zamalowane na szaro.
Każda kolejna zmiana powoduje pogłębianie się różnic w modułach.

Nim zaczniesz wymieniać moduł zrób taki numer.

Pod jedno usb podłącz rs-a z modułem air i wgraj ponownie oprogramowanie w trybie botloadera (CTS do masy)
Pod drugie usb podłącz GROUND i zrób to samo. Wszystko w programie 3drradioconfig.
Po takim działaniu możesz odczytać dane z dowolnego coma. W drugim oknie pojawią ci si dane drugiego nadajnika.
Jeżeli nie zadziała za pierwszym razem rób do skutku.
Pamiętaj na przyszłość że jeżeli zmieniasz parametry to w drugim module mają być wypełnione wszystkie pola.
Wystarczy tylko jedno szare a szlak trafi połączenie.
ODPOWIEDZ