Latanie w strefie CTR Wrocław

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: Andziak »

Witam,
chciałbym się dowiedzieć czy mogę latać nie fpv piankowym samolotem o wadze ok 1kg na niskich łąkach ? to na granicy strefy epwr Wrocław Starachowice.
Zakładając że będę ryzykował i latał w tym miejscu i ktoś zakapuje i przyjedzie Policja jakiego mandatu / kary mogę się spodziewać ?
Planuję tam latać , bo to jedyne miejsce blisko mojego domu z betonowym pasem i w miarę bezpieczną strefą.
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: Rurek »

Czyli chcesz latać tradycyjnym, "klasycznym" modelem RC bez wbudowanej autonomii?
No to sobie lataj nikt ci nic nie zrobi. Bo to nie jest żaden BSP tylko zwyczajny model RC który jak utracisz kontrolę to wali w kretowiska :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: Andziak »

Dokladnie nawet zyroskopu nie ma... A są w Polsce jakieś przepisy gdzie wolno latać a gdzie nie takimi modelami ? Wiadomo ze daleko od imprez masowych i drog szybkiego ruchu i lotnisk ale co z parkami gdzie przebywają ludzie ?
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: Rurek »

Andziak pisze:A są w Polsce jakieś przepisy gdzie wolno latać a gdzie nie takimi modelami ?
Przepisów chyba nie ma ale jest tradycja - lotniska modelarskie/aeroklubowe z wydzielonym obszarem dla modelarzy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: Andziak »

Lotniska modelarskie kolo Wrocka mogę zapomnieć... Jest aeroklub Szymanow ale betonowego pasa tam nie ma , a slyszalem jak traktuja modelarzy co nie zachęca...:(
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: pawelsky »

Rurek pisze:Przepisów chyba nie ma
Sa takie same jak dla BSP
Loty modeli latających lub bezzałogowych statków powietrznych w warunkach VLOS wykonuje się z zachowaniem następujących warunków:
[...]
3) poza strefami kontrolowanymi lotnisk (CTR)
itd, itp...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: Verid »

Rurek pisze:No to sobie lataj nikt ci nic nie zrobi. Bo to nie jest żaden BSP tylko zwyczajny model RC który jak utracisz kontrolę to wali w kretowiska :-)
Po tym jak w samostatecznej piance zblokował mi się gaz i, jako dobrze wytrymowany model, zaczęła cisnąć w upatrzonym przez siebie kierunku jak po sznurku, daleki jestem od tak kategorycznego rozróżnienia że BAL w CTR be a "zwykły" model ok.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: cebulator »

A ustawienie FS na "bicie w ziemię" albo krążenie nie było by rozwiązaniem na taką sytuację?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: Verid »

Może tak, może nie. Jako że do dzisiaj nie mam bladego pojęcia co się stało bo nigdy więcej się nie powtórzyło, nie ma również gwarancji że FS jako taki odpali.
Ten wredny...
claw
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 02 cze 2011, 20:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: claw »

Z racji tych przepisów które nam zafundowali "koledzy" po fachu jest tak a nie inaczej.
Jak twierdzi Pan Krzysztof K....k z PAŻP (bez nazwisk) start jakiegokolwiek statku powietrznego w CTR bez względu na jego masę MUSI odbywać się za zgodą kontrolera lotu i to bez względu czy latasz rekreacyjnie czy za pieniądze.
Na moje pytanie dlaczego te przepisy są tak bardzo restrykcyjne dla nas modelarzy, dostałem odpowiedź że zasady obowiązujące w ruchu powietrznym nie mogą obowiązywać tak małych modeli gdyż są one po prostu niewidoczne przez pilotów prawdziwych maszyn.

Jest na szczęście procedura uproszczona która pozwala na loty do 50m lub do wysokości budynków tylko po wysłaniu maila do PAŻPu o planowanych lotach, nie trzeba informować nawet kontrolera.
EPP FPV, Trex600 gimball, MK Hexa, MK quad, KFC 250quad, Naza2 Hexa, Fantom Czy Pro
DX8, Eleres
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: Rurek »

claw pisze:Jak twierdzi Pan Krzysztof K....k z PAŻP (bez nazwisk)
Dlaczego bez nazwisk? To jest pracownik urzędu publicznego.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: uszy19922 »

Do lotów nie komercyjnych nie masz obowiązku nic zgłaszać. Facet sobie może mówić co chce, przepisy są jasne :) Co do komercyjnego latania to już nie jest tak różowo, ale o tym nie rozmawiamy.
Co do latania to zapraszamy serdecznie na brodzką. Latamy tam co weekend. Mamy grupę na fb. Jak masz ochotę z nami polatać to zapraszamy. W przeciwieństwie do Szymanowa mamy przyjacielskie nastawienie :)
Nie mamy lotniska, ale bardzo ładną skórzaną łączke.
Pozdrawiam :)
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: pawelsky »

uszy19922 pisze:Do lotów nie komercyjnych nie masz obowiązku nic zgłaszać.
A podasz podstawe prawna?
Awatar użytkownika
g.p
Posty: 759
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 23:29
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: g.p »

uszy19922 pisze:Do lotów nie komercyjnych nie masz obowiązku nic zgłaszać.
Hmm nie masz obowiązku tylko w przestrzeni niekontrolowanej G
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Re: Latanie w strefie CTR Wrocław

Post autor: uszy19922 »

Dowiadywałem się, jako modelarz bez licencji masz prawo być niedoinformowanym. Jeśli już masz licencje na loty komercyjne, a latasz sobie nawet nie komercyjnie, to wtedy już możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Zresztą bez jaj, nikt nie zgarnie modelarza z samolocikiem . Szczególnie, że przykład kolegi opisuje przypadek gdzie samoloty lecą na ok 1km pułapie ....
Jakoś sobie nie wyobrażam, by każdy z nas modelarzy miał w sobotę wisieć pół dnia na linii by zgłosić loty biedronką na podwórku.... Ludzie na wierzy mają naprawdę ciekawsze rzeczy do roboty.
FPV Forever!! :)
ODPOWIEDZ