Zasięg na FrSky i D8R-II Plus

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rrafał
Posty: 33
Rejestracja: sobota 25 kwie 2015, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Zasięg na FrSky i D8R-II Plus

Post autor: Rrafał »

Latam na odbiorniku D8R-II Plus i module FrSky DJT ACCST 2,4 GHz (z telemetrią) w Turnigy 9XR. Anteny na przodzie kadłuba w układzie V. Regulator daleko od odbiornika, na razie brak fpv.

Zasięg w powietrzu to 400m w poziomie na wysokości ~50m.

Wszędzie piszą o okolicach 1,5 km, a więc trzy razy więcej...

Jak zwiększyć zasięg? Zdarzyło mi się już stracić go na dalszym zakręcie i skończyło się to nieprzyjemnym kreto-korkociągiem. Czy warto kupić antenę panelową? Inny moduł? Nie potrzebuję cudów, wystarczyłby ten 1 km, żeby w trakcie zakrętu w zasięgu wzroku nie stracić nagle zasięgu.
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zasięg na FrSky i D8R-II Plus

Post autor: slawko_k »

Czy warto kupić antenę panelową?
Może i warto ale najpierw usuń przyczynę tak słabego zasięgu bo ewidentnie coś jest nie tak.

Zacznij od anteny nadajnika.
Znajdź kogoś kto ma frsky żeby zobaczyć na jego nadajniku.
1km to ja bez problemu nawet z fpv powinno latać.
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zasięg na FrSky i D8R-II Plus

Post autor: kolsek345 »

400 metrow to kiepsko nawet na stockowym baciku w aparaturze.Do nadajnika daj patch (czasem na allegro mozna wyczesac taki lekki około 12 dbi) lub helikalna z 5 zwojów (zrobic z rury pcv Dn 40 mm) i masz spokojnie te 1,5 czy 2 km.Tyle ze kierunkowo jeśli ci to nie przeszkadza .Oczywiscie o ile anteny w odbiorniku nie pourywane masz.
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
zwirekM10
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 21:01
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Re: Zasięg na FrSky i D8R-II Plus

Post autor: zwirekM10 »

to zdecydowanie za mały masz ten zasięg. Ja na nadajniku fs D8R-II plus w dużym quadzie byłem na ponad 1200m bez problemu a dalej nie leciałem bo się bałem o wideo bardziej. W małym wyścigowym quadzie 250 n D4R-II latałem na ponad 700m popiskiwał mi zasięg w nadajniku tylko jak wleciałem za stodołę albo dom czy jakąś inną przeszkodę. Szukaj, bo masz coś nie tak. Jak znajdziesz to dopiero kombinuj z antenami. Może anteny przez to, że są w kadłubie to jakoś nie działają. Ja je mam na trytkach w V ustawione w obu przypadkach. Może jak są w kadłubie to je bateria przysłania albo co.
Awatar użytkownika
Rrafał
Posty: 33
Rejestracja: sobota 25 kwie 2015, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Zasięg na FrSky i D8R-II Plus

Post autor: Rrafał »

Przymierzyłem patch 7 dbi i co ciekawe zasięg był jeszcze mniejszy, spadł do okolic 300m w poziomie. Testowałem różne ustawienia anten i 300m to był max. Czy aku przy odbiorniku może mieć aż tak ograniczający wpływ? Latam na małym modelu w którym wszystko jest 'na kupie' bo nie ma miejsca i zapasu na dociążanie dzioba po odsunięciu czegokolwiek z przodu.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Zasięg na FrSky i D8R-II Plus

Post autor: misiekkk »

Obejrzyj czy nie masz uszkodzonej anteny w odbiorniku - pęknięty przewód, wypięta wtyczka itp.
Jeżeli nie - to przyjrzyj się zasilaniu odbiornika - jaki BEC, zmierz czy prawidłowo trzyma napięcie.
Jeżeli będzie wszystko OK - to pozostają zakłócenia.
Co jeszcze masz w modelu ?

Nie uruchomiłeś przypadkiem kiedyś NADAJNIKA bez anteny i nie upaliłeś końcówki mocy ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Zasięg na FrSky i D8R-II Plus

Post autor: RW »

Rrafał, mogę ci pożyczyć do testów inny odbiornik http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... etry_.html

Niestety używałem tylko do przesyłania telemetrii więc moduł nadawczy DHT mam zabudowany - nie używany w żadnej aparaturze.

Dlatego jedynie D4RII mogę dać do przetestowania.

Poza tym niczego pracującego na ACCST nie posiadam, jedynie całą flotę na FASST :mrgreen:

Niektóre aparatury mają tryb testowania zasięgu - wtedy moc nadajnika jest ograniczana. Czy może taki tryb utrzymywać się dłużej niż do kolejnego włączenia aparatury - tego nie wiem.
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Zasięg na FrSky i D8R-II Plus

Post autor: marekj »

Przymierzyłem patch 7 dbi
Jeśli to patch frsky, to on ma odwrotnie naniesione oznaczenie przodu. Jednym słowem, nadawałeś zapewne tyłem anteny. W dodatku polaryzacja jest pozioma przy "normalnym" zamontowaniu anteny. Jak ją prawidłowo zamontujesz (w 9xr jest to raczej trudne do zrobienia bez przedłużki i dodatkowego mocowania) to wtedy widać jej kierunkowe działanie.
Pozdrawiam
Marek
ODPOWIEDZ