ograniczenia w uzywaniu dronow

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Pnow65
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 11:04
Lokalizacja: PL

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: Pnow65 »

Nie wiem, czy miałem takie "szczęście", ale rozmawiałem z wieloma pilotami i właścicielami samolotów GA (UL i normalnych).
Dokładnie wszyscy prezentują jedno podejście: założę coś dodatkowego (w rozumieniu ADS-B, itp) jak będę musiał = jak będzie taki ustawowy obowiązek i wszyscy inni to założą.

Latając BVLOS muszę mieć pewność: albo wszyscy inni mają transpondery i ich widzę na monitorze, albo zakładam że nikt nie ma i lecę "na pałę" biorąc na klatę odpowiedzialność za ewentualną kolizję w locie.
Tu bym wprowadził jeden jedyny obowiązek dla wszystkich: jeśli coś ma się oderwać od ziemi (wszystko jedno czy waży 100g czy 100+kg) to ma mieć trwałe oznaczenie właściciela/operatora. I jedna sankcja: jak kontroler (policjant, strażnik miejski, inspektor ULC,...) stwierdzi brak oznaczenia = mandat w konkretnej wysokości + przepadek "latadła" na miejscu.
Ostatnio zmieniony niedziela 22 mar 2015, 16:57 przez Pnow65, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: LeWy2005 »

oko pisze: To by dało znacznie większe bezpieczeństwo niż w przypadku dwóch samolotów, które zgłosiły loty do FISu albo i nie (co i tak niewiele zmieni), jeden może lecieć pod słońce, pilot może się źle czuć itd. Zresztą mowa tu o kategorii powiedzmy do 5 kg, z którą zderzenie dla SP nie jest bardzo groźne (a co z cięższymi gęśmi czy łabędziami)?
Gęsi nie robią bum jak LiPole, łatwiej je mielić niż włókno węglowe :P
Swoją drogą, zauważ że dostosowywać się musimy do przepisów UE - wyobrażasz sobie Francję, która jawnie podaje dokładną i aktualizowaną live lokalizację wszystkich samolotów?
Pozdrawiam :)
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: LeWy2005 »

Pnow65 pisze:Nie wiem, czy miałem takie "szczęście", ale rozmawiałem z wieloma pilotami i właścicielami samolotów GA (UL i normalnych).
Dokładnie wszyscy prezentują jedno podejście: założę coś dodatkowego (w rozumieniu ADS-B, itp) jak będę musiał = jak będzie taki ustawowy obowiązek i wszyscy inni to założą.

Latając BVLOS muszę mieć pewność: albo wszyscy inni mają transpondery i ich widzę na monitorze, albo zakładam że nikt nie ma i lecę "na pałę" biorąc na klatę odpowiedzialność za ewentualną kolizję w locie.
Tu bym wprowadził jeden jedyny obowiązek dla wszystkich: jeśli coś ma się oderwać od ziemi (wszystko jedno czy waży 100g czy 100+kg) to ma mieć trwałe oznaczenie właściciela/operatora. I jedna sankcja: jak kontroler (policjant, strażnik miejski, inspektor ULC,...) stwierdzi brak oznaczenia = mandat w konkretnej wysokości + przepadek "latadła".
Dokładnie to (z oznaczeniem i rejestracją) zaproponowałem w uwagach do proponowanych zmian - z tego co wiem bez efektu, a podejście było takie jak opisałem wyżej "kto? skąd? za ile? poczekamy na UE" ;)
Pozdrawiam :)
Pnow65
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 11:04
Lokalizacja: PL

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: Pnow65 »

Nie straszcie przepisami UE!!!!!
Do 150kg przepisy ustala każdy kraj samodzielnie i to się prędko nie zmieni. Choćby z tego powodu, że od 150kg (a nawet niżej) zaczynają się klasy "załogowe" w regulacjach pochodnych z konwencji chicagowskiej.

Co do rejestracji - nie musi być żadnej bazy. Po prostu - na miejscu wypadku nie może się znajdować "nieznany sprawca". Wystarczy jak on sam będzie oznaczony danymi właściciela/operatora. Co zresztą, od zawsze jest (czy możne było) dobra praktyką modelarską - przyklejanie danych/adresu/telefonu właściciela. Czyżby ludzie zaczęli się wstydzić latania modelami? Chyba prędzej tego, że można od sąsiada (prędzej sąsiadki) dostać po .... jak im do ogrodu spadnie coś z kamerą :)
Piotr
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: LeWy2005 »

Pnow65 pisze: Co do rejestracji - nie musi być żadnej bazy. Po prostu - na miejscu wypadku nie może się znajdować "nieznany sprawca". Wystarczy jak on sam będzie oznaczony danymi właściciela/operatora. Co zresztą, od zawsze jest (czy możne było) dobra praktyką modelarską - przyklejanie danych/adresu/telefonu właściciela. Czyżby ludzie zaczęli się wstydzić latania modelami? Chyba prędzej tego, że można od sąsiada (prędzej sąsiadki) dostać po .... jak im do ogrodu spadnie coś z kamerą :)
Od czasu gdy zaczęli latać nad głowami i w miastach chyba tak ;) Tabliczki znamionowe mają wejść jako obowiązek dla modeli użytkowanych komercyjnie - ile takich spada rocznie? A ile małych RTF?
Zbudujesz model sam to wiesz jak działa, kupisz to wierzysz w broszurkę. Ja przykładowo po zakupie gotowego latadła za niemałe pieniądze w miesiąc wpakowałem 20% ceny w modyfikacje i wymianę podzespołów wątpliwej jakości, przynajmniej wiem czym latam. Co nie zmienia faktu, że 90% wypadków spowodowanych jest błędem operatora (wliczając w to próbę ratowania modelu w przypadku awarii nad tłumem, zamiast waleniem kreta jak najdalej od ludzi)...
Pozdrawiam :)
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: oko »

Pnow65 pisze:Modelarze mają jeszcze lepsze zasady niż UL:
- nie trzeba żadnych papierów ani badań lekarskich
- można latac 24h na dobę, bez względu na warunki pogodowe,
- nie trzeba nic złaszać, uzgadniać, itp
Tyle że za chwilę prawie nic nie będą mogli. Mi bardzo zależy na lotach na termikę VLOS (sądzę że do 300 metrów powinno być bez obserwatora) i jakiejś formie FPV, np z ograniczeniem 5 km nad lasami/terenami bez zabudowy. A tu nie wiadomo, czego się spodziewać po nowym prawie... a może wiadomo?
LeWy2005
Posty: 101
Rejestracja: wtorek 18 lut 2014, 13:22
Lokalizacja: 3city

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: LeWy2005 »

oko pisze: Tyle że za chwilę prawie nic nie będą mogli. Mi bardzo zależy na lotach na termikę VLOS (sądzę że do 300 metrów powinno być bez obserwatora) i jakiejś formie FPV, np z ograniczeniem 5 km nad lasami/terenami bez zabudowy. A tu nie wiadomo, czego się spodziewać po nowym prawie... a może wiadomo?
Jak dzwoniłem 2tyg temu to dalej wprowadzali poprawki po "konsultacjach". Czyli na chwilę obecną nic nie wiadomo :)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
geo
Posty: 44
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 17:44
Lokalizacja: Tczew

Re: ograniczenia w używaniu dronów

Post autor: geo »

Podepnę tu
Dla latających z Pomorza, rejonu 3miasta i okolic 07.05 - 09.05.2015
VFR SUP 41/15 lub
http://dlapilota.pl/wiadomosci/polska/o ... przestrzen
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: Verid »

geo pisze:Dla latających z Pomorza, rejonu 3miasta i okolic 07.05 - 09.05.2015
Podziękował za info.
Ten wredny...
_fenix_
Posty: 11
Rejestracja: piątek 02 maja 2014, 17:41
Lokalizacja: Pełczyce

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: _fenix_ »

Koledzy mam pewniej problem, dowiedziałem sie ze cała moja okolica to wielki teren strefy TSA od GND do samego nieba.
Chodzi o strefę TSA10A, do niedawna latałem sobie bez świadomości czym popadło czasami nawet na 650m udało sie wznieść model szybowca 3m i tak to trwało naście lat, teraz zacząłem interesować sie dronami i mam ochotę taki sobie sprawić aby urozmaicić filmowanie i z przepisów dowiaduje sie ze cała okolica to strefa czasowo rezerwowania przez wojsko.
Co ma, z tym zrobić bo praktycznie aby byc fer bede uzależniony lataniem od pani z FIS która powie ze dziś latać nie mogę, a ja właśnie mam zlecenie na godzinę 12:30, jak tak to ma byc to chyba muszę odpuścić sobie nabycie drona.

Czy faktycznie nic z tym nie mozna zrobic?

Michał
stary-cygan
Posty: 143
Rejestracja: piątek 20 mar 2015, 08:58

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: stary-cygan »

Zaciagnij sie :) cala strefa bedzie TWOJA ! :lol:

Tam jest jednoska/lotnisko? Pewnie bedzie sie dalo z nimi dogadac.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: Verid »

_fenix_ pisze:Co ma, z tym zrobić bo praktycznie aby byc fer ..., a ja właśnie mam zlecenie na godzinę
Taka skromna uwaga - jeżeli chcesz być "fer" to do wykonania zlecenia winieneś mieć licencję. A wiedza nabyta podczas jej uzyskiwania w 100% rozwieje twoje wątpliwości. Natomiast jeżeli chodzi o loty hobbystyczne to zacząłbym tak jak radzi Cygan - rozmawiać zawsze warto. Po drugiej stronie z reguły siedzą ludzie którzy potrafią docenić fakt że ty jako świadomy pilot-modelarz wykazujesz dbałość o bezpieczeństwo w powietrzu.
Ten wredny...
_fenix_
Posty: 11
Rejestracja: piątek 02 maja 2014, 17:41
Lokalizacja: Pełczyce

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: _fenix_ »

stary-cygan pisze:Zaciagnij sie :) cala strefa bedzie TWOJA ! :lol:

Tam jest jednoska/lotnisko? Pewnie bedzie sie dalo z nimi dogadac.
Nie tam nie ma żadnej jednostki jest tylko szlak dolotowy.

Udupili mnie z tym terenem, zastanawiam sie jak to robią lotniaze którzy czasami sobie latają i nawet jeden jakiś czas temu miał takie małe lotnisko, dziś już nie lata może go zamknęli na 5lat.

Co do pytań o licencję, nie mam drona, latalem do tej pory hobbystycznie naście lat bez świadomości, teraz miałem zamiar kupić drona a że zajmuje się fotografią i video to chciałem jego wykorzystać dozlecen i poszezyc ofertę, oczywiście nad licencją się zastanawiałem również i dzięki temu zostałem uswiadomiony co nad tym moim terenem wisi i ze może się okazać że niestety latać dronem nie będę mógł akurat wtedy kiedy mam zlecenie tylko wtedy kiedy mi fis pozwoli.
Martwi mnie to bo chciałem być fer a teraz nawet jak hobbystycznie z kolegą latam dlg to już łamie prawo.
adams00700
Posty: 96
Rejestracja: sobota 22 lut 2014, 18:54
Lokalizacja: Nidzica , Szczytno

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: adams00700 »

Kolego nie przejmuj się licencją ludzie porobili licencje wór pieniędzy wydali teraz się [wymoderowany wulgaryzm] że im chleb zabierasz. I pouczają śmieszne to dla mnie.
adams007
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: ograniczenia w uzywaniu dronow

Post autor: Verid »

adams00700 pisze:Kolego nie przejmuj się prawem jazdy ludzie porobili prawo jazdy wór pieniędzy wydali teraz się wkurwiają że ty jeździsz bez. I pouczają śmieszne to dla mnie.
Mniej więcej taki sens ma twoja wypowiedź. Pomijając fakt że podpada pod pkt.15 regulaminu i to że kolega wyraźnie zaznaczył potrzebę bycia "fer" co z resztą mu się bardzo chwali.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ