Drukarka DIY Mendel90- wersja budżetowa.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Mała aktualizacja.
Poskręcałem ramę. Ładnie się wpasowały śrubki M4 podkładkowe.
Obrazek

Od spodu trzeba było podciąć jedną "nóżkę" bo akurat trafiła w miejsce śruby.
Obrazek

Z nóżkami wyszedł mały problem bo otwory na nich i na spodzie ramy nie pokrywały się. Zgłoszone do producenta ramy i następne egzemplarze już będą lepsze.

Ogólnie to warto poprawić otwory m4 bo niektóre są "niedowiercone".

Na dzień dzisiejszy to tak wygląda:
Obrazek
Heat bed tylko tak położony dla wyglądu.
Mam cichą nadzieję, że jutro dostanę paski to wtedy już będę miał wszystko poza termistorem stołu.

Ale już pierwsze wydruki by mogły iść bo z tego co mi się wydaje to PLA można drukować bez podgrzewu.

A do kalibracji i pierwszych wydruków zamówiłem sobie po pół kilo dwóch kolorów:

Obrazek

CDN.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

No i coraz dalej:
Obrazek

W sumie to składa się jak klocki. Większość rzeczy do siebie pasuje. W plastikach trzeba wszystkie otwory przelecieć wiertłem bo albo są zasklepione w czasie drukowania albo po prostu śruba nie wchodzi z luzem.
Warto do listy zakupów dodać sprzęgiełka na oś Z. Mają mieć z jednej strony 5mm a z drugiej 8mm.
Np takie: http://www.aliexpress.com/snapshot/6444 ... 3625217623
Teraz pozostaje mi poukładać ten makaron z kabli i pomału przygotowywać się do kalibracji (co pewnie nie będzie łatwe).
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

A druta jak będziesz trzymał? :-P
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Pewnie pasuje go gdzieś z tyłu powiesić. Na razie będę improwizował. Widziałem na reprapowie jak ktoś szpule z filamentem na wałku do malowania powiesił więc jakoś to będzie.
Muszę chyba poszukać u siebie wężyka teflonowego między szpulę a głowicę. Bo polecają tak zrobić niż targać drut karetką.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

cebulator pisze:Muszę chyba poszukać u siebie wężyka teflonowego między szpulę a głowicę. Bo polecają tak zrobić niż targać drut karetką.
Tu nie musi być teflonowy. Zwykły przewód pneumatyczny będzie OK.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Próbowałem pneumatyka 4/2mm. Nie ta powierzchnia, nie te opory, teflonik być musi, po co silnik obciążać ;-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Grzechu pisze:Próbowałem pneumatyka 4/2mm. Nie ta powierzchnia, nie te opory, teflonik być musi, po co silnik obciążać
Muszę to sprawdzić, bo coś mi się nie chce wierzyć. Tylko wlot trzeba by na gorąco wyoblić. Tam praktycznie nie ma żadnych sił. No chyba że te 2mm w środku to tylko teoria, albo wężyk został załamany.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

No cóż mam rzec, wziąłem i w pracy przetestowałem, znalazłem akurat 4/2 (i to w wersji elastycznej, bo są dwa rodzaje pneumatyków). O ile go rozciągniesz spoko, średnica jest OK ale zawiń go, wsadź filament i ekhm użyj ruchu posuwisto-zwrotnego. A później zawiń rurkę PTFE i też wsadź ;) Wniosek sam zobaczysz, a taka rurka to koszt kilkunastu zł...

Chodzi o to, że teflon jest materiałem o niskim współczynniku tarcia. Pneumatyk nie, wystarczy mocniej zacisnąć na nim palce i czuć. I są tam siły, właśnie tarcia.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

A ten wężyk to aż faktycznie tak potrzebny? bo jakoś nie widzi mi się, żeby aż takie siły musiała oś Y włożyć żeby drut ciągać.

A tak w ogóle to odpaliłem dziś drukowanie:D
A oto mój pierwszy "wydruk" z PLA:
Obrazek

No cóż nie klei mi się to do niepodgrzewanej szyby (choć ciekawe czy jakby była podgrzana to by złapało na samej szybie bez żadnej taśmy.

Kurde coś podejrzewam, że pierwszy raz nie przyjdzie mi coś z ALiexpressu. Bo już moje termistory idą i idą i końca nie widać. Same krzaki w trackingu. Dobrze, że sprzedawca dostaje kasę dopiero po potwierdzeniu. A miałbym już full komplet.:/
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

cebulator pisze:No cóż nie klei mi się to do niepodgrzewanej szyby
Spróbuj na lakier do włosów. Podobno działa :shock:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

I klej w sztyfcie który zawiera PVA jak dobrze pamiętam :P

Rurka jest dobra, bo możesz szpulę postawić wtedy gdzie chcesz. Drugi koniec zamocowany jest na sztywno i nic nie naciaga wózka ;)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

cebulator pisze:A ten wężyk to aż faktycznie tak potrzebny? bo jakoś nie widzi mi się, żeby aż takie siły musiała oś Y włożyć żeby drut ciągać.
Wiesz, karetka osi X latając tam a nazad będzie szarpać tego druta :mrgreen: A z rurką, to tak jak napisał Grzechu, głowica może se latać tam a nazad, ale odwijać się będzie tylko tyle ile chce pobrać ekstruder. Dużo mniejsza szansa na jakieś artefakty spowodowane szarpnięciem druta. No i na zrzucenie szpuli, czy poplątanie filamentu też.

Grzechu, No fakt, 12zł za metr to nie majątek, szczególnie że metr starczy na dwie drukałki.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

No klej w sztyfcie zadziałał:
Obrazek
Akurat taki miałem pod ręką, niby zawiera PVP nie PVA ale zadziałał:
Obrazek
Ta bruzda to moja nieostrożność. Przerwałem wydruk w połowie i chciałem odjechać głowicą. Wcisąłem "Home all" ale zapomniałem, że najpierw jedzie Z. I tak pięknie zaparkował:D

Trochę mnie martwi, że każda ściana klocka wyszła inaczej. Choć ogólny wymiar 25x25 jest zachowany. Ale przede mną jeszcze kupa kalibracji. Oby kilo filamentu wystarczyło:D
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Sławek dziwne masz "homowanie" u mnie najpierw jedzie Y potem X a na końcu schodzi Zetka. W tej kolejności miałbyś kostkę całą.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Drukarka DIY Mendel90- wersja budżetowa.

Post autor: cebulator »

Takie wyszło prosto z konfiguratora Repetiera. Do poprawienia.
Bardziej mnie martwią problemy z hot endem.
Zrobiłem poprawki w chińskim za 10$ tak, że teraz wygląda prawie jak E3D ale coś robię nie tak (najprawdopodobniej źle skręcam) bo plastik wypływa oprócz dyszą to jeszcze górą i dołem.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
ODPOWIEDZ