Co lepsze: GPS czy GPS-GLONASS?

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co lepsze: GPS czy GPS-GLONASS?

Post autor: PitLab »

Od dłuższego czasu dystrybuuję oba moduły. Na początku robiliśmy własne porównania i wychodziło nam że GPS-GLONASS ma mniejszy szum predykcji pozycji i wydaje się że statystyczne szybciej łapie FIX-a, niż GPS. Nie ukrywam że mam dosyć nietypowe warunki, bo pracuję w dużym mieście i pomiary robię albo na dużej wysokości (10-te piętro) lub na ziemi pomiędzy wieżowcami. Typowe warunki użytkowania są zupełnie inne.
Od tamtego czasu rozeszła się ich spora ilość i chciałbym zapytać się Was o zdanie. Każdy ma inne warunki, propagacji i źródeł zakłóceń, być może inne oczekiwania. Spora część ludzi ma więcej niż jeden egzemplarz lub ma punkt odniesienia w sprzęcie kolegów.

Jak to się u Was zachowuje? Czy widzicie jakieś istotne "za" lub "przeciw"?
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4660
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Ktoś pokazywał statystyki niedziałania GLONASS i na pewno sam z siebie się nie nadaje do używania
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Speed76
Posty: 400
Rejestracja: piątek 30 lis 2012, 20:42
Lokalizacja: Kaszëbë - Banino

Post autor: Speed76 »

A według mnie nie mam z nim żadnego problemu. Glonass szybciej łapie Fix i jest więcej satelit, u mnie przeważanie 19-22. Wiadomo jak Glonass nie działa to będzie łapać ich mniej, ale jak do tej pory nie miałem takiej sytuacji.
VEGA, Legwan, Turnigy 9XR + eLeReS +eLDisp, AP+OSD Pitlab, Fox 800
Awatar użytkownika
dowdervil
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: dowdervil »

Tak, tylko zauważ że kolega pma_ powiedział o samym GLONASS'ie. Ty z kolei mówisz o gps combo. :roll:

Moim zdaniem takie combo jest z pewnością lepsze. Sam mam NEO-8M, choć mam na razie z nim problemy, to jest o wiele lepszy niż NEO-6m.

Mam nadzieję że uda mi się dziś polatać już z pełni działającym gps-glonass. Podam efekty i różnice pomiędzy tymi systemami. ;-)
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

dowdervil pisze:Moim zdaniem takie combo jest z pewnością lepsze. Sam mam NEO-8M, choć mam na razie z nim problemy, to jest o wiele lepszy niż NEO-6m.

Mam nadzieję że uda mi się dziś polatać już z pełni działającym gps-glonass. Podam efekty i różnice pomiędzy tymi systemami. ;-)
Czy te uBlox-y mają wsparcie GLONASSa?
Pytam pod kątem możliwości porównania z tym moim modułem opartym o chipset MTK.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Assur92 »

ublox m8n posiada glonassa, była zbiorówka i ponad 30 gpsów jest rozsianych. Na przykład shagge ma bo to organizował i konfigurował później gpsy.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Awatar użytkownika
dowdervil
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: dowdervil »

To jest gps z forumowego zamówienia zbiorowego.
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=22624

Jednoczesna obsługa gps i glonass.
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

Dzięki. Teraz przydałby się jeszcze ktoś, kto posiada oba różne i mógłby porównać.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
dowdervil
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: dowdervil »

Ja jeszcze posiadam NEO-6m i NEo-8m, ale sprzedaje i nie wiem czy zdarzę przetestować. Napisze tylko to co pamiętam.
Sonix
Posty: 317
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:11
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Sonix »

PitLab pisze:Dzięki. Teraz przydałby się jeszcze ktoś, kto posiada oba różne i mógłby porównać.
Jutro postaram się przetestować obydwa, mam odbiornik na MTK z Maritex'a (GPS+Glonass) i ten z ostatniej zbiorówki).

Z doświadczenia z odbiornikami które stosuję w projektach lokalizatorów GPS do samochodów, GPS+GLONASS dużo stabilniej śledzą pozycję w cięższych warunkach (głębiej schowany odbiornik w aucie, atermiczna i podgrzewana szyba itd).

Sam pierwszy FIX pozycji raczej oparty o GPS, reszta dopiero wspomagany GLONASS'em.
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Mialem Lea-6H i wkurzalo mnie czekanie na satelity. Najgorzej kiedy ktos lata miedzy budynkami. 20 minut z podlaczonym fpv i calym sprzetem a tu 6-8 satelit. Od momentu przejscia na GPS GLONASS inna bajka i lepsza dokladnosc. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie dziwie sie ze nazy odlatują bo mają GPSy NEO 6 i to jeszcze bez filtra saw.

Kiedys wypasem było mieć GPS w kopterze. Teraz wkracza moda na dwa GPSy w maszynie ale to już kopterki za parenaście tysi na Pixhawku.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Tylko po co latać między budynkami?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Goose
Posty: 156
Rejestracja: czwartek 13 maja 2010, 17:13
Lokalizacja: Myslowice/Norwegia

Post autor: Goose »

shaggee: Jest duza roznica miedzy NEO-M8N z Tripple Band Antenna kontra Dual Band Antenna?

Dokladnie ten: http://www.csgshop.com/product.php?id_product=184
kontra ten: http://www.csgshop.com/product.php?id_product=173
GG: 4842234
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

PitLab pisze:Dzięki. Teraz przydałby się jeszcze ktoś, kto posiada oba różne i mógłby porównać.
posiadam oba, jedyna różnica jaką zauważyłem to ilość satelit, obydwa łapią fixa w podobnym czasie, nie widzę istotnych różnic

PS. miałem dwa :oops: dziś jednego troszkę nadwyrężyłem poprze zmianę polaryzacji zasilania :-x
Fox_pl
Posty: 50
Rejestracja: piątek 17 paź 2014, 23:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Fox_pl »

Żeby latać z APM 2.6 i neo-8M trzeba wgrywać do GPSa jakiś inny soft czy ten fabryczny będzie ok? Ogólnie jak wygląda konfiguracja tego pod APM?
ODPOWIEDZ