Sterowanie przy pomocy joysticka PC

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

photofly
Posty: 14
Rejestracja: sobota 30 sie 2014, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

Sterowanie przy pomocy joysticka PC

Post autor: photofly »

Witam Wszystkich,

Zapraszam do zapoznania się z naszym urządzeniem do sterowania modelami RC przy pomocy joysticka PC.
Opis szczegółowy w wątku:
http://www.heli-team.pl/forum/viewtopic.php?f=69&t=2892

Pozdrawiam,
Krzysiek
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Post autor: waszka »

...jak bys mogl pokazac jeszcze na filmie jakie jest opoznienie w reakcji przez taki joystik ? np. na podlaczonym serwie do odbiornika RC.
photofly
Posty: 14
Rejestracja: sobota 30 sie 2014, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: photofly »

Filmik porównawczy z wykorzystaniem 2 modeli joysticków oraz standardowej aparatury w przygotowaniu...
photofly
Posty: 14
Rejestracja: sobota 30 sie 2014, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: photofly »

Zapraszam do obejrzenia filmików porównawczych w głównym wątku.
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Post autor: waszka »

...dzieki, ...nawet spoko, nie ma za duzo opoznienia....zawsze myslalem ze najlepiej to podlaczyc poprostu bezposrednio potencjometry z joysticka przedluzaczem (kablem) do potencjometrow aparatury.
photofly
Posty: 14
Rejestracja: sobota 30 sie 2014, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: photofly »

Podłączenie potencjometrów to już ingerencja w hardware joysticka. Projekt w założeniach ma być uniwersalny aby można było podłączyć dowolny joystick przy okazji nie dewastując go zanadto :-), także gamepady.
Urządzenie umożliwia dowolne zmapowanie przycisków joysticka do wykonywania konkretnych funkcji - np. w naszym przypadku wciśnięcie lewego przycisku przełącza Nazę w tryb Atti, przyciśnięcie prawego w tryb GPS a wciśnięcie jednego w rękojeści w tryb Fail-safe. Przyciski można mapować na dowolne inne funkcjonalności choćby dual-raty, etc.
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Pomysł arcyciekawy.
Dajcie Foty jak wygląda Moduł i jakąś specyfikacje , rodzaje dzojów , konfiguracje itd.
Cena jakaś ustalona?

Dla porównania:
Kiedyś chciałem popełnić taki USB RC Joystick a dokładnie z tego projektu OpenSource :

The basic parts required:

1 * Arduino MEGA 2560 (MEGA 1280 will possibly work)
1 * USB Host Shield (P/N=DFRobot DFR0138, Circuits@Home Rev 2.0, Tinyos Rev 2 or Sainsmart Usb 2.0)
1 * Logitech Extreme 3D Pro
1 * 16x2 LCD (LiquidCrystal library)
1 * Thomas Scherrer's 430mHz LRS kit (any model will do) c/w antenna, connector & coax.
1 * Battery (i.e. 3S Lipo, 1500mAh, approx. 2hrs contiuious use)).
1 * Enclosure.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
photofly
Posty: 14
Rejestracja: sobota 30 sie 2014, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: photofly »

Zdjęcie modułu zamontowanego na półce joysticka.
Na razie moduł w wersji prototypowej, docelowy będzie miał klawiaturę foliową zamiast pojedynczych switchów.

Obsługiwane powinny być dowolne joysticki zgodne ze standardem PC - zaimplementowany jest stos HID joysticka. Na razie przetestowaliśmy na 2 egzemplarzach. Będziemy robić testy na innych modelach wkrótce jak zakupimy/pożyczymy takie.
Specyfikacji jeszcze nie ma, projekt jest rozwojowy. Projekt z przytoczonego linku rzeczywiście jest dość podobny funkcjonalnie.
Nasze urządzenie bazuje na Cortex F2 taktowanym 120MHz, tak, że mocy obliczeniowej i pamięci programu jest naprawdę sporo...
Cena jeszcze nie ustalona.
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bihtus »

Witam,
Czegoś takiego potrzebuje myślałem nawet o przeróbce jakiejś apki w tym celu :-) nawet dziś rozmawiałem z Profesorem o Joyu do skrzydełka fpv :-) Rozumiem ze potrzebujemy tylko joya i modułu nadawczego np. Frysky lub innego lrs -a :-) Ponieważ nie jestem namiętnym graczem mam pytanie jaka wtyczka ma być w tym joyu ? Jak cos jestem chętny :-)
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
photofly
Posty: 14
Rejestracja: sobota 30 sie 2014, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: photofly »

Tak, będzie potrzebny joystick i moduł nadawczy z wejściem PPM.
Wtyczka standardowa:
Obrazek
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Bihtus »

Tylko mnie interesował by moduł bez lipola z wyjściem do zewnętrznego zasilania. Przydała by się cena i termin dostępności :-)
Edit: rozumiem ze te przyciski służą do ustawień urządzenia oraz do trymowania modelu w locie ?
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
photofly
Posty: 14
Rejestracja: sobota 30 sie 2014, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: photofly »

Moduł Li-ION będzie stosowany alternatywnie. Domyślna konfiguracja to zasilanie z 3 akumulatorków AAA.
Przyciski to konfiguracja oraz trymowanie (jeszcze nie zaimplementowane).
Cena w granicach 600-1000 pln.
Realny terminal wypuszczenia wersji produkcyjnej to 6-8 tygodni. Jeszcze trzeba trochę PCB poprawić, to co mamy to na razie pierwszy oblatany prototyp.
Poniżej widok panelu: 6 przycisków góra/dół/lewo/prawo/enter/cancel.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Bihtus pisze:Czegoś takiego potrzebuje myślałem nawet o przeróbce jakiejś apki
Tematów o dżojach to akurat u nas nie brakuje i to od paru lat :-)
Zebrałem do kupy , zobacz: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=160286#160286
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Nie no, pomysł całkiem fajny, jak komuś bardziej leży dżoj w dłoni niż sticki aparatury. Projekt sprzętowo zaawansowany, da się dostosować praktycznie do każdego aktualnie dostępnego dżojstika chodzącego po USB (a są teraz inne ?). Tylko cena może być dla hobbystów ciut odstraszająca, ale pewnie takie "służby specjalne" czy inne kameruny łykną toto jak małpa kit. I dobrze. W domu będą trenować na PC a w robocie test w realu :-)
Koniecznie jeden z przycisków trzeba oprogramować jako "Panic Mode" :mrgreen: cokolwiek to by miało znaczyć :-P
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Post autor: kamilborkowski »

miś pisze:Koniecznie jeden z przycisków trzeba oprogramować jako "Panic Mode" cokolwiek to by miało znaczyć
No i pod spustem obowiązkowo karabiny lub ewentualnie rakiety powietrze-powietrze :D
ODPOWIEDZ