eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Nie ma (i nie będzie w przyszłości?)możliwości wypuszczenia chociaż 8 kanałów PPM?
W przyszłości jest szansa że będzie. Ale to dopiero po tym jak aktualna wersja zostanie przetestowana w boju, będzie działać poprawnie, i zostanie miejsce w procku po ewentualnych poprawkach funkcjonowania tego co jest.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

Na sucho czyli w rece stabilizacja dziala , ale nie wiem czy bec z esc to wytrzyma w locie, teraz jest podpiete do park mastera ktory ma duze stery :-)
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: arek2081 »

miś pisze:
arek2081 pisze:czy jest możliwość wyciągnięcia rssi do osd po wgraniu autopilota?
Tak. Na wyjściu CH9 jest normalnie RSSI albo CH9 aparatury (wybór w konfiguratorze), więc nie ma problema.
nie bardzo wiem gdzie jest ta opcja w kinfiguratorze AP no chyba że ustawiamy to w wersji zwykłego odbiornika a następnie wgrywamy AP.
Nastepne pytanie to jak ustawić eldisp-a żeby pokazywał stany pracy autopilota? wybieramy miejsce na wyświetlaczy gdzie mają być komunikaty czy jak?
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

1. Oooops, zapomniało się. Defaultowo jest załączone RSSI. Jak potrzebujesz serwo to zrób tak: Uruchom konfigurator w wersji 1,20a, on wykryje Ci AP jako RX, zmień to ustawienie i zapisz. Potem uruchom już właściwy konfigurator 1.20e, załącz telemetrię (bo ten poprzedni Ci ją wyłączy) i zrób resztę ustawień.

2. W eLDispie musisz włączyć pokazywanie "Trybu lotu MWC" - wybierz taki element z listy, ustaw jako widoczny i ustaw go w odpowiednim miejscu na ekranie. Możesz to zrobić tylko na jednym z ekranów albo na wszystkich.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Prosty autopilot do samolotó

Post autor: arek2081 »

Dzięki Miś działa, ładnie pokazuje funkcje na eLDisp mam następne pytanie
miś pisze:Mając eLDispa i włączając pokazywanie wartości "Debug" będziemy widzieli aktualne ustawienia PID'ów
Jak się włącza pokazywanie wartości "Debug"? chciałbym odczytać parametry z MPU6050 do idealnego wypoziomowania
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Tak samo jak całą resztę. Ale tu zrób se najlepiej 4 ekran (w menu eLDispa zmien na 4), po czym konfiguratorem na tym 4 ekranie wyłącz pasek rssi, a dodaj MultiWii Debug.
O na przykład tak:
[thumb]http://romek_by.republika.pl/images/eldisp/eldispdebug.png[/thumb]
Aha, Debug zajmuje dwie linijki (czego symulator niestety nie pokazuje). Ale jak włączysz i dasz potem "Wyślij" to po podłączeniu eldispa do TX bedzie pokazywał.

Edit:
Można też pobrać nową wersję eLDisp Config 0.64 która już to prawidłowo wyświetla:
[url=http://romek_by.republika.pl/MK/eLDispConfig_064.zip]- Konfigurator do eLDisp'a v0.64[/url]
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: arek2081 »

Dziś przeprowadziłem testy polowe i jest nie ciekawie. Odbiornik z ogona trafił do kabiny z racji tego że serwa trzeba podłączyć bezpośrednio, zasięg na 1mW w tej konfiguracji zmniejszył się ponad połowę. Dipol został na ogonie ale to i tak nie za wiele dało, fox jest jakieś 10 cm od eleresa i ładnie go zatyka (mam założony ekran na module w przewidzianym do tego celu miejscu). Pobawiłem się trochę częstotliwością i dopiero na 458 MHz zasięg się poprawił ale i tak jest to jakieś 75% zasięgu ( może będzie trochę lepiej jak dotnę antenki do częstotliwości, aktualne są na 435MHz) który był wcześniej. Miś przydało by się zrobić kanały po ppm-ie i zdekodować bo marnie to widzę no chyba że ciągnąć sygnały z ogona do serw :/ planowałem przetestować w locie obecną konfigurację jak i działanie autopilota ale pogoda nie pozwoliła.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

arek2081 pisze:Dziś przeprowadziłem testy polowe i jest nie ciekawie.
Znaczy się co ? Nie lata ?
Bo to że masz gorszy zasięg RC z powodu zakłóceń od video to raczej nic nie wnosi do tego wątku i ma niewiele wspólnego z autopilotem.
PPM będę robił jak autopilot zostanie w końcu pomyślnie przetestowany.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Podmieniłem konfigurator i już jest pole dotyczące RSSI.
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: arek2081 »

miś pisze:[Znaczy się co ? Nie lata ?
no właśnie warunki nie pozwoliły na loty więc zrobiłem tylko test zasięgu, no prawda nie ma to nić wspólnego z pracą autopilota (ale pokazuje że warto dorobić ppm :), ale tak jak pisałeś najpierw testy). Na ''sucho" wszystko działa, samolot gotowy do lotu czekam tylko na pogodę.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
karwas
Posty: 173
Rejestracja: czwartek 23 wrz 2010, 20:13

Post autor: karwas »

Próbuje skalibrowac model ES2.
Mam problem bo nie działa mi rewers na prawej lotce.
Jak daje drążek lotek w prawo to prawa lotka ma mi się podnosić do góry, a tak nie robi tylko wychyla się w dół.

Lewą lotkę moge "zarewersować" a prawa się nie chce.
Miś sprawdź proszę czy też tak masz.
Nie mam wersji z przed poprawki RSSI na OUT9 bo nadpisałem :-)

Próbuje zasymulować GPSa eLeReSowi GPS Emulatorem z softu Remzibi OSD, ale nie chce mi złapać fixa...
Próbuje przetestować na sucho :-)
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: arek2081 »

karwas pisze:Próbuje zasymulować GPSa eLeReSowi GPS Emulatorem z softu Remzibi OSD, ale nie chce mi złapać fixa...
u mnie też nie chce złapać fixa z symulatora
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

karwas pisze:Mam problem bo nie działa mi rewers na prawej lotce.
Zgadza się, był bug w sofcie.
karwas pisze:Próbuje zasymulować GPSa eLeReSowi GPS Emulatorem z softu Remzibi OSD, ale nie chce mi złapać fixa...
Aby działało z symulatorem trzeba w konfiguratorze wyłączyć "Autoconfigure GPS" i baudrate UART'a ustawić na 57600. Potem w symulatorze ustawić output NMEA, 57600baud 5HZgps, sentencje NMEA tylko GPRMC i GPGGA. I bedzie działać.

A teraz najważniejsze.
Jak w konfiguratorze 1.20e (tym co był i jest na 1 stronie wątku) dacie "Firmware update" to na serwerze znajdziecie nową wersje firmware 1.20f. A w niej:
1. Możliwość wypuszczania PPM'a po założeniu zworki CH1-CH2 (tak jak w odbiorniku). PPM jest 8 kanałowy, polaryzacja ujemna (zawsze), czyli taka jak kiedyś miał eleres jak jeszcze nie było opcji wyboru.
2. Poprawka rewersu dla lotki prawej
3. Sygnał na serwa i silnik podawany jest dopiero po zakończeniu kalibracji żyroskopów.
4. Poprawiono kilka błędów w procedurach AltHold i RTH, które mogły powodować "dziwne" zachowanie się modelu w chwili załączenia AH / RTH / FS.
5. Poprawka utrzymania wysokości - poprzednio inna czułość była w AH a inna w RTH/FS
6. Zaostrzono rygor stabilności podczas kalibracji gyro. Model musi być nieruchomo przez ok 3 sekundy aby mogły zostać skalibrowane żyroskopy, i cokolwiek zaczęło działać.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Mirecki
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek 13 gru 2010, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mirecki »

U mnie nie ma żadnej widoczej reakcji na zmiany przełącznika z CH6.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Mirecki pisze:U mnie nie ma żadnej widoczej reakcji na zmiany przełącznika z CH6.
Bez fix'a GPS nie będzie. Zarówno AltHold jak i RTH wymagają GPS'a i złapanego FIX'a.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ