eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Mirecki
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek 13 gru 2010, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mirecki »

Na wyświetlaczu tryb też się nie zmienia bez fix'a?
Pozdrawiam
Mirek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Mirecki pisze:Na wyświetlaczu tryb też się nie zmienia bez fix'a?
Nie zmienia się. Po co ma pisać BA czy RTH jak to faktycznie nie działa. Zadziała jak znajdzie FIX'a. Nowy soft 1.20f po przełączeniu na AH albo RTH jak nie ma FIX'a włącza tryb LEVEL. Jak znajdzie FIX'a to level sam sie zmieni na althold albo RTH (RTH tylko wtedy jesli była zapisana pozycja bazy).
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
janjazda
Posty: 475
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 18:45
Lokalizacja: Wawa

Post autor: janjazda »

miś pisze: A teraz najważniejsze.
Jak w konfiguratorze 1.20e (tym co był i jest na 1 stronie wątku) dacie "Firmware update" to na serwerze znajdziecie nową wersje firmware 1.20f. A w niej:
1. Możliwość wypuszczania PPM'a po założeniu zworki CH1-CH2 (tak jak w odbiorniku). PPM jest 8 kanałowy, polaryzacja ujemna (zawsze), czyli taka jak kiedyś miał eleres jak jeszcze nie było opcji wyboru.
O to Polska walczyła :-)

Czy Gy-521 musi być w SĆ modelu czy to nie ma znaczenia?
9XR + eLeReS MOD, Sky Surfer 2000, eLeReS V2 AP, Fox 800, Remzibi OSD, Mobius
Q7.6 MAX +KFC32
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

janjazda pisze:Czy Gy-521 musi być w SĆ modelu czy to nie ma znaczenia?
Gdzieś w pobliżu CG. Raczej nie na ogonie.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: arek2081 »

Właśnie wróciłem z lotów jestem pod wielkim wrażeniem :shock:. Latałem tylko w zasięgu wzroku bo nawalił mi mobius :evil: a innej kamery nie mam.
LV idealnie trzyma poziom lotu, AC nie testowałem (na 5 kanale przełącznik dwu pozycyjny).
Po załączeniu BA model trzyma wysokość, latałem tylko sterując lotkami i nie ruszałem wysokości przy nawrotach jest ok.
No i chyba najważniejsze RTH, po załączeniu pięknie zawraca i leci do bazy, skręca w tą w którą ma bliżej, zaczyna krążyć i zwiększać wysokość do zadanych 70 m przynajmniej tak działa u mnie. Po przełączeniu z RTH na BA trochę się przestraszyłem bo zaczął ostro ciągnąć na dół ale po chwili ładnie wyrównał poziom i trzymał wysokość z przed włączenia RTH, chyba tak ma być?
Przy ręcznym załączeniu RTH i daniu gazu ma Max powinien automatycznie regulować prędkością u mnie chyba to nie działa( przy powrocie miałem 48km/h a prędkość w konfiguracji mam ustawioną na 20 więc silnik powinien zwolnić a pracował na maxa.
Jest to mój pierwszy autopilot i naprawdę jestem zachwycony działaniem. Muszę szybko załatwić jakąś kamerę i wtedy sprawdzę działanie na "trasie" przy powrocie do bazy.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

arek2081 pisze:skręca w tą w którą ma bliżej,
Nie do końca. AP ma procedurę "anty brak zdecydowania". Jeśli odlatujesz prawie dokładnie na wprost od bazy, kiedy w każdą stronę ma prawie tak samo, wtedy faworyzowany jest skręt w lewo.
arek2081 pisze:Po przełączeniu z RTH na BA trochę się przestraszyłem bo zaczął ostro ciągnąć na dół ale po chwili ładnie wyrównał poziom i trzymał wysokość z przed włączenia RTH, chyba tak ma być?
Masz wgrany fw 1.20e czy 1.20f ? Na 1.20e mogą być takie szopki o czym ostrzegałem stronę temu.
arek2081 pisze:Przy ręcznym załączeniu RTH i daniu gazu ma Max powinien automatycznie regulować prędkością...
Tak, wiem, znalazłem buga, więc na razie to nie działa przy RTH. Przy FailSafe będzie działać.
W następnej wersji będzie poprawione. Dodatkowo załączenie AutoThrottle (czyli danie gazu na MAX przy RTH) będzie sygnalizowane na eLDispie poprzez naprzemienne wyświetlanie "CH" i "AT" :-)
arek2081 pisze:naprawdę jestem zachwycony działaniem
Cieszę się. Pidów nie ruszałeś, czyli masz defaultowe ? Jaki to model ?
Pzdr. -----MIŚ-----
Pinio
Posty: 270
Rejestracja: wtorek 17 wrz 2013, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pinio »

Misiu co nie tak zrobiłem?, zaktualizowałem do wersji f i teraz nie mam możliwości włączenia Passtrhu, każda z pozycji na kanale 5 i 6 niczego nie zmienia, kanały w konfiguratorze na default. Przed aktualizacją działało ok. teraz na każdym położeniu przełącznika działa stabilizacja
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Pinio, Nie działa Ci przełącznik na kanale 6 (jest cały czas powyżej 1350us).
Dobrze że to teraz wyszło, bo na polu z podpiętym GPS załączyłoby Ci się samoistnie baro albo RTH po złapaniu fix'a lub po pół minucie od startu.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: arek2081 »

Masz wgrany fw 1.20e czy 1.20f ? Na 1.20e mogą być takie szopki o czym ostrzegałem stronę temu.
mam jeszcze 1.20e dziś zmienię na 1.20f
miś pisze: arek2081 napisał/a:
Przy ręcznym załączeniu RTH i daniu gazu ma Max powinien automatycznie regulować prędkością...
Tak, wiem, znalazłem buga, więc na razie to nie działa przy RTH. Przy FailSafe będzie działać.
jutro jak będą warunki sprawdzę działanie FS, dziś nie dałem rady bo optic wysyła tylko 6 kanałów (czekam aż pojawi się expander), ale już pożyczyłem nadajnik od kolegi i ustawiłem FS na 10 kanał.
miś pisze:Pidów nie ruszałeś, czyli masz defaultowe ? Jaki to model ?
pidy deufaltowe, model to SkySurfer 2000
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: arek2081 »

Przetestowałem dziś wersje 1.20f, przy przełączeniu z RTH na PH jest ok trzyma wysokość i nie nurkuje jak poprzednio.
FS też działa gdy doleci do bazy wyłączy silnik i zaczyna krążyć.
Nie działa automatyczna prędkość przy RTH jak i FS po daniu drąga na max silnik też kręci na maxa mimo że prędkość ustawiona jest na 20 km/h model zapieprzał 122km/h :shock:
Czy możliwe że drążek gazu ma za mały zakres i nie uruchamia funkcji, przy jakim wychyle drążka powinno włączyć funkcję, ile oczek?
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

arek, Napisałem poprzednio: "Tak, wiem, znalazłem buga, więc na razie to nie działa przy RTH."
Tak więc na razie daruj sobie ten gaz na MAX bo nie zadziała. W 1.20f też nie. Niestety nikt przed wydaniem 1.20f nie zrobił żadnych testów w locie, więc jak robiłem tą wersję to nie wiedziałem o tym problemie. Ty byłeś pierwszym co to przetestował.
Nie będę codziennie robił nowej wersji softu. Bug został namierzony i w następnej wersji będzie poprawiony. A kiedy... to zależy od testerów. Nie będzie testów - nie będzie poprawek. Nie mogę się opierać na testach jednej osoby na jednej platformie.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: arek2081 »

miś pisze:Tak, wiem, znalazłem buga, więc na razie to nie działa przy RTH. Przy FailSafe będzie działać.
tak wiem, ale przy FS też nie działa to znaczy jest moment że po załączeniu silnik zwolnik na 2 sek. a następnie idzie na maxa
miś pisze:Nie będę codziennie robił nowej wersji softu.
Miś przecież nie mówię że ma być nowa wersja z dnia na dzień piszę tylko swoje spostrzeżenia , fakt umknęła mi informacja że na razie nie działa będzie działać autogaz
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

W konfiguratorze dostępny jest upgrade softu na wersję AP 1.20g. A w nim:
1. Poprawiony AutoThrottle.
2. Dodano sygnalizację włączenia AutoThrottle na eLDispie (CH na zmiane z AT)
3. Obsługa czujnika baro TYLKO HP203B. MS5611 nie jest obsługiwany. Z baro na razie działa tylko variometr na eLDispie. Utrzymanie wysokości na razie jest tylko z GPS.
4. Dodano zabezpieczenia przed startem z załączonym AH lub RTH. Jak po załączeniu silnika po pół sekundy się wyłączy, a buzzer zacznie piszczeć, to znaczy że mamy przełącznik na CH6 w złej (niebezpiecznej dla startu) pozycji.
5. Dodano zabezpieczenia przed włączeniem trybu LEVEL, AH i RTH jak nie jest skalibrowany ACC. W takim przypadku przełączenie na jeden z powyższych trybów spowoduje terkoczący pisk buzzera, a tryb lotu ustawi się na ACRO (działać będzie tylko MANUAL i ACRO).

I jeszcze jedna uwaga... Proszę ponownie przeczytać akapit dotyczący trybów lotu w pierwszym poście tego wątku. Dodałem tam kilka ważnych informacji.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: arek2081 »

Testów ciąg dalszy, soft 1.20g. AutoThrottle na FS działa idealnie, ładnie reguluje obrotami. Co do RTH to nie zawsze się mi załączył, to znaczy po daniu drąga na max zwolnił obroty a następnie wyłączył całkowicie. Wystarczyło trochę zjechać drążkiem i znowu dać max i było już ok auto regulacja działała, działo się tak sporadycznie, nie wiem w czym problem.
Sygnalizacja CH z AT działa.
Zmiana wysokości drążkiem powoduje automatyczne zapamiętanie nowej wysokości po powrocie drążka do pozycji środkowej.
dziś coś słabo trzymał wysokość przy powrocie na RTH, ustawione mam na 70m a wywindowało model na 140m, w BA też zwiększał wysokość lotu, może przez to że dziś była ładna wichura (w takich warunkach jeszcze nie latałem) mimo to jestem bardzo zadowolony z autopilota. Na FS zawsze ładnie wracał i sterował gazem w automacie.

Miś żeby nie było, nie proszę Cię żeby na jutro czy za tydzień była następna wersja ;-) softu.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
janjazda
Posty: 475
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 18:45
Lokalizacja: Wawa

Post autor: janjazda »

Widzę, że to wszytko pięknie działa.
Może i mi uda się przeprowadzić testy w przyszły weekend tyle, że mam taką samą platformę co Arek :-) Także niespodzianek raczej nie będzie.
9XR + eLeReS MOD, Sky Surfer 2000, eLeReS V2 AP, Fox 800, Remzibi OSD, Mobius
Q7.6 MAX +KFC32
ODPOWIEDZ