Pierwszy hexo-kopter

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Pierwszy hexo-kopter

Post autor: slawus1998 »

Dzień dobry wszystkim
Jestem nowy na forum, więc proszę o jakieś ulgowe traktowanie. Ale nie o to chodzi. Zamierzam zbudować swój pierwszy latający projekt. Chciałbym zbudować jakiegoś koptera z 6 lub 4 śmigłami. Z tym że tak z grubsza nie wiem jak się za to zabrać. Widziałem i przeczytałem już trochę artykułów w internecie, także blade pojęcie na ten temat mam, ale nic konkretnego. Według moich oczekiwań kopter powinien mieć zasięg co najmniej 0,5 km ( może być większy). Chciałbym żebym mógł w nim zamontować kamerę by móc filmować obrazy, a najlepiej gdybym mógł je od razu oglądać na jakimś odbiorniku. Na to wszystko mogę aktualnie przeznaczyć 3000 zł, także mogę sobie pozwolić na coś droższego. Jeżeli chodzi o elektronikę to umiem robić precyzyjne płytki PCB, lutować itp. Programowania się dopiero uczę.

Jeżeli to możliwe to proszę o jakiś instruktarz jak coś takiego zbudować, lub jakieś linki do stron które mogą to opisywać. Pozdrawiam

Ps. Jeżeli taki temat już gdzieś się na tym forum znalazł, to przed usunięciem tego proszę o link do tamtego.
Awatar użytkownika
L.mArK
Posty: 687
Rejestracja: wtorek 16 lip 2013, 22:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: L.mArK »

tu masz trikoptera, quad analogicznie do tamtego

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=11280
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Post autor: fragles »

90% tematów na tym forum zawiera wyczerpujące odpowiedzi na Twoje pytania, wystarczy poczytać.
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

Bardzo wielkie dzięki. Mam tylko pytanie: bo jeszcze nie przeczytałem tego artykułu, ale jak to jest z obrazem: czy mogę go widzieć, czy tylko na zasadzie nagrania, a potem odtworzenia?, i czy takie coś można by zamienić na koptera z 6 śmigłami? Jeżeli te pytanie są głupie to przepraszam, ale dopiero później przeanalizuje tamten projekt.
Awatar użytkownika
L.mArK
Posty: 687
Rejestracja: wtorek 16 lip 2013, 22:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: L.mArK »

musisz poczytać to forum i tyle, inaczej się nie da. da się widzieć obraz na żywo
Awatar użytkownika
Rumburak
Posty: 175
Rejestracja: czwartek 10 sty 2013, 21:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rumburak »

Hej,
Zacznij od latania biedroną (do v929 podczepisz kamerke keychain ):
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=10469

Dla bezpieczeństwa własnego i innych i też twojego portfela zacznij powolutku od biedrony !!! 200zl w polskim sklepie zwróci się błyskawicznie jak nie rozwalisz doszczętnie swojego quada za pierwszym razem :)

Co do filmowania z powietrza i latania z podglądem wideo samoloty z pianki EPP (moto szybowce) są o wiele tańsze i łatwiejsze w ogarnięciu ( do nauki latania polecam symulator na kompie).

Edit: I czytaj dużo !!! na tym forum i w innych miejscach w sieci jest masę informacji + zawsze zakładaj ze z platformą latającą pójdzie coś nie tak i czytaj jak temu zaradzić :)
Azan
Posty: 155
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 08:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Azan »

Widziałem i przeczytałem już trochę artykułów w internecie, także blade pojęcie na ten temat mam
Miałem się nie odezwać no ale... Jak czytam takie rzeczy to mi się brwi na czole mierzwią...
Swój pierwszy kopter zbudowałem sporo czasu temu jeszcze na bazie multiwii by kuki ( jedna z pierwszych płytek). Wszystkie informacje miałem właśnie z netu. Nie zadałem ani jednego pytania na forum, a copter i tak poleciał. Potem zbudowałem jeszcze kilka...
Więc nie truj, że coś czytałeś, oglądałeś i wypatrywałeś. Każdy tak zaczyna swój temat, żeby dostać wszystko na tacy...
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: PiotrSz »

slawus1998 pisze:Jeżeli to możliwe to proszę o jakiś instruktarz jak coś takiego zbudować, lub jakieś linki do stron które mogą to opisywać. Pozdrawiam
Jesteś na stronie na stronie która to pisuje ... czytaj a znajdziesz.
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

Azan pisze:Swój pierwszy kopter zbudowałem sporo czasu temu jeszcze na bazie multiwii by kuki ( jedna z pierwszych płytek). Wszystkie informacje miałem właśnie z netu. Nie zadałem ani jednego pytania na forum, a copter i tak poleciał. Potem zbudowałem jeszcze kilka...
Przeszedłem dokładnie identyczną drogę, czyli da się jak się chce :)
Tyle, że porównując sie do innych ja miałem czas, mój kopter nie musiał wylecieć parę godzin po otrzymaniu potrzebnych części. Trwało to dłużej ale wiedza została, a sprzęty latają i same z siebie nie spadają :)
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

Ja osobiście wolałem napisać na forum, niż szukać w internecie, gdyż wiem że gdy ktoś o czymś pisze na forum to daje mi to znać, że ten ktoś się zna, przetestował coś i umie poradzić tak, aby działało. Ale mówię- jeżeli zawracam głowę to przepraszam, choć i tak dzięki za to, co już dostałem.
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

slawus1998, to nie tak ze na forum Ci nikt nie chce pomoc, ale jesli takich postow jak twoj jest setki, a wystarczy na dobra sprawe przejrzec na szybko dzial dla poczatkujacych i czlowiek zaczyna powoli kumac co i jak.
Z miesiac temu sam tu zajzalem na forum i nie wiem sam ile godzin spedzilem przy czytaniu masy watkow dotyczacych tego co buduje czyli hexy.
Przeanalizowalem swoje potrzeby i doszedlem do wniosku ze to czego chce juz ktos zbudowal. W moim przypadku to hexa Myszona.
Wiec to nie olewanie twoich pytań ale dobra rada, poczytaj sobie dzial poczatkujacych, kup biedrone, zastanow sie co ci jest potrzebne i nie wynajduj kola na nowo, bo koze ktos juz zbudowal i oblatal twojego wymazonego koptera. Ja prawie kupilem gotowca ale w koncu zdecydowalem ze najlepiej bedzie zbudowac koptera od podstaw. Uparty jestem, a w ten sposob wiecej sie naucze. To hobby bardzo szybko sprowadza czlowieka na ziemie (doslownie i w przenosni) wiec na spokojnie, tak jak Ci tu wszyscy radza poczytaj i poszukaj a szybko sie wiele pytan wyjasni.

Jedyna rzecz ktorej mi tu na forum brakuje to w dziale dla poczatkujacych takiego elementarza. Zeby w jednym watku byla odpowiedz na takie pierwsze pytania. Teraz kiedy juz zalapalem pare rzeczy to wiem ze przysiade i napisze solidny dziennik z budowy mojej hexy, bo wiem ile by mi takie krok po kroku podane informacje daly.
Zycze wytrwalosci i tylu ladowan co startów.

Ps. Poprawie polskie znaki, ale jutro bo mnie ten tablet juz denerwuje. Ktos poleci klawiature na andka co poprawia automatycznie?
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

Artgraf1981 pisze:Jedyna rzecz ktorej mi tu na forum brakuje to w dziale dla poczatkujacych takiego elementarza. Zeby w jednym watku byla odpowiedz na takie pierwsze pytania.
a to widział? ;-)
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=11280
Ogólnie jak to Rurek mawia, wystarczy przejrzeć przyklejone i powinno być jaśniej :)
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

Dobra, to już dziękuję za twardą opinie co do założonego tematu. Zacząłem już czytać ten dłuuugi artykuł o biedronkach i chyba będę sobie budował jakiegoś qatro lub hexa - koptera, aczkolwiek na razie zacznę od tego, że kupię sobie biedronkę v929 i na niej będę się uczył.

Swoją drogą, gdy pochwaliłem się tym mojemu tacie, to on mi powiedział że niedawno w stanach Zjednoczonych znaleziono w jakimś parku martwego studenta z obciętym czubkiem głowy. okazało się, że zbudował on swój model, a w trakcie zabawy stracił nad nim panowanie i to się na nim zemściło.... Nie zmienia to faktu, że i tak kiedyś zbuduje swojego :-)
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

slawus1998 pisze:Swoją drogą, gdy pochwaliłem się tym mojemu tacie, to on mi powiedział że niedawno w stanach Zjednoczonych znaleziono w jakimś parku martwego studenta z obciętym czubkiem głowy. okazało się, że zbudował on swój model, a w trakcie zabawy stracił nad nim panowanie i to się na nim zemściło.... Nie zmienia to faktu, że i tak kiedyś zbuduje swojego
Tato trochę pokręcił co i jak ale fakt, że efekt był jak mówił. Chodziło jednak o helikopter RC.
Nawet u nas na forum są te i inne zdjęcia powypadkowe ale ze względu na wiek nie polecam oglądać.

PS
Temat o biedronkach nie jest długi, zobaczj eleres lub KFC32 :mrgreen:
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

Ja zacząłem czytać ten artykuł: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=10469 . Tutaj użytkownicy dość fajnie opisują wszystko i omawiają. Także raczej zdecyduję się na to, żeby na początku kupić biedronkę v929. Ale jeżeli chodzi o tą wiedzę teoretyczną nie wiem tylko co to znaczy zbindować (według moich ustaleń to chodzi chyba o jakiś rodzaj kalibracji, ale pewny nie jestem).
ODPOWIEDZ