Nowa Odsłona HexaKoptera pod Nexa, by uszy19922

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Nowa Odsłona HexaKoptera pod Nexa, by uszy19922

Post autor: uszy19922 »

Jako, że rama Tarota fy680 okazała się troszke za wiotka pod tak duże obicązenie, zdecydowałem się wymienić ją na ramę nieskładaną, sztywną i pewną.
Konfiguracja ta sama co wcześniej:
1) Multistar 690kv
2) Multistar 30a
3) Naza V1 z pmu V2
4) Śmigła 12x3.8
5) Nanotech 5000mah 4s x2


Ramke mam od kolegi z forum (nie wiem czy moge powiedzieć którego), jest bardzo przemyslana i rewelacyjnie wyażurowana. Sztywna jak pierun. Dziś motałem się z przekładnaniem silników i jestem na tym etapie:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Jutro z rana będę majsterkował dalej i zamierzam skończyć. Pokażę na koniec jak to wygląda i mam nadzieje, jak lata :)
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Myszon »

Czemu regle na wierzchu? FY680 jest składana i udało się upchać regle a tu taka przestrzeń makaronowa się marnuje :-)
Ukończył Szkołę Latania San Andreas
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nowa Odsłona HexaKoptera pod Nexa, by uszy19922

Post autor: pilot »

uszy19922 pisze:...Ramke mam od kolegi z forum (nie wiem czy moge powiedzieć którego), jest bardzo przemyslana i rewelacyjnie wyażurowana. Sztywna jak pierun...
No jasne, że możesz powiedzieć :lol:
Z założenia miała być sztywna i taką udało się zrobić.

Mała uwaga co do ułożenia regulatorów. Pisałeś, że preferujesz takie umiejscowienie ale wg mnie trochę psuje to efekt wizualny. W locie nie ma to może większego znaczenia jednak po zamocowaniu regulatorów od dołu do CP pewnie hexa zyskałaby na wyglądzie :-)

Koniecznie podziel się wrażeniami po oblocie w zestawieniu z ramą Tarota.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

uszy19922,
Wsadź regle pod CP. Nie za ciekawie wygląda ten makaron przy silnikach.
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Hehehe. Mi tez sie tak srednio podoba. Jednak to ma latac nie wygladac :p Takie ulozenie jest choooolernie funkcjonalne. Łatwe chloedzenie, nie ma chaosu przy CP no i w rurce ida dwa grube kable, a nie 3 :D Opruxz wygladu ma to same plusy. Jak bede robil nowa hexe to moze dam regle na srodek. Teraz za duzo z tym roboty.
Chcialem dzis zamontowac gimbal, jednak jutro z rana lecimy z kolega wilgą pokrecic cos z powietrza, ciekawe jak sie w takich warunkach sprawi ten "steady cam". Jutro po poludniu go zamontuje do coptera i jade testowac :)
Pozdrawiam

Btw Hexa poleciala bez gimbala dzis, wszystko dziala :)
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Gdzieś czytałem że kabel zasilający regulator powinien być jak najkrótszy. Od tych kabli i regla będzie się odbijał ciąg wiatru i nie dość że ci będzie huczało to nie będzie miało opływowego kształtu a w efekcie słabsza stabilność i mniejszy ciąg napędu. O zakłóceniach po długim kablu sygnałowym nie wspomnę. Jak tak patrzę po innych projektach na ramach tarota to nikt nie daje regli przy silniku.
Awatar użytkownika
smootny
Posty: 203
Rejestracja: sobota 10 sie 2013, 13:59
Lokalizacja: Stolno

Post autor: smootny »

Jaka wyszła waga ? hexy gotowej do lotu..
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Każdy głosi inaczej. Mi znowu mawiali, że od silnika nie mogą być za długie, bo zaczynają wystepować znaczące opuźnienia i regiel może zgubić synchro. Co do kabli sygnałowych, to mam zrobioną skrętke w ramieniu, nie powinno siać. Znowu regiel przy silniku nie generuje dziwnego pola, które sieje na wszystko na CP. Tak jak mówie są plusy i minusy kązdego rozwiązania. Wszyscy dają na CP, ja dałem na ramię, mój wójek dał na ramię, w sumie zawsze miałem na ramieniu i zawsze to działało.
Co do gubienia ciągu to rzeczywiście coś może w tym być, jednak z drugiej strony połowa z nas pakuje śmigło pod śmigło i jakoś sobie chwalą, tutaj może mam strate na poziomie 2-4%...
Obiecuje wam, że na następnej ramie albo dam regle pod spodem, albo w rurce :)
Tutaj już mi się po prostu nie chce wszystkiego na nowo lutować, i z drugiej strony szkoda mi też kabli. Jeśli rzeczywiście będzie coś nie tak się dziać, to wtedy może pomyśle. Dziś na sali się okarze.
Co do wagi, będę wiedział jak zamontuje gimbal.
Pozdrawiam
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Umieszczenie regli w środku chroni je podczas kreta. Inaczej oprócz ramion, śmigieł i mocowań możesz rozwalić też regle.
Co do gubienia ciągu - wszystko na drodze strugi śmigła powoduje straty. Nawet samo ramię z silnikiem. Nie byłbym taki pewny czy tylko 2-4% strat to ci daje, bo nie mówimy o oporze czołowym a o wytworzonych zawirowaniach.
Układ dwóch śmigieł przeciwbieżnych działa trochę odmiennie, więc nie ma tu co porównywać.

Sterczący makaron na ramionach jest wygodny, ale nie przesadzałbym z tym przegrzewaniem, bo CP sa tak projektowane, aby ażur wystarczył do ich skutecznego chłodzenia.

A tak BTW - wygląd i estetyka wykonania świadczy też o nas samych :-P
Od śmigła...
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

shaggee pisze: Jak tak patrzę po innych projektach na ramach tarota to nikt nie daje regli przy silniku.
Ale z jakiejś przyczyny dali półkę na regla przy silniku. Pomijam że David z rcexplorer.se zawsze daje regle na ramionach. Poza tym na logikę to sieczka zaczyna się bardzie na kablach trójfazowych bo tam jest przełączanie PWM itp. Oczywiście na zasilających też jest szarpanina, ale moim zdaniem mniejsza. Tak czy siak pewnie i jedno i drugie zadziała bez problemu.
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pilot »

uszy19922 pisze:Każdy głosi inaczej. Mi znowu mawiali, że od silnika nie mogą być za długie, bo zaczynają wystepować znaczące opuźnienia i regiel może zgubić synchro.
A ja mówię, że to głupoty jakieś :lol: Nawet w dużych ramach do hexy, czy okto regulatory były w CP i nic złego się nie działo.

Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Jak nie chcesz zmieniać to zostaw jak jest, w następnej daj w CP i sam się przekonasz jak jest lepiej :-)
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

No i panowie, jakbym miał regiel pod CP to by było krucho. Po locie, z całym rynsztunkiem, mam na koniec dosyć ciepłe regle, ok 40-50st oraz niestety cieple pakiety, ok 30st, jednak po locie jak sie lekko scisnie czuc plyn. To chyba nie dobrze.... ;/ A mam takich 8. Nanotechy 35c. A dla śmiechu, silniki zminiutkie. Jakby co latałem na sali, zero chłodzenia, sala grzana, było około 20st.
Co do kretowania, to akurat słaby argument. Nikt nie projektuje np. samolotu by przy przyziemieniu odpadło skrzydło i nie uszkodziło drugiego. Bardziej robi się tak by nie spadło. Moja hexa waży ponad 4kg i akurat ostatnią rzeczą o jaką bym sie martwił jest regiel za 40zł, jak latam z aparatem za ponad 2tys :D
Tu nie ma mowy o kretowaniu ;p
Uważam, że moje umiejscowienie regla nie jest tragiczne, może nie ładnie, że jest poprzecznie. Spróbuje dać go wzdłużnie, zobacze jak to wyjdzie.
Pozdrawiam
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Jakiś komentarz? :D
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

uszy19922 pisze:Jakiś komentarz? :D
A proszę:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=952523
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
dual
Posty: 653
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 21:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dual »

Tę sama stronę Rurek wysyłał mi gdy budowałem Hexe Y http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=12777. Nic takiego nie zaobserwowałem. uwaga z mojej strony to odsłoń radiator z regla, i daj je na bok rury a nie na górę. Straszne opory sobie zafundowałeś.

Inna kwestia, jakie to jest G10, 3mm? Strasznie grubo wygląda na fotkach.
Pozdrawiam

Marcin
ODPOWIEDZ