APM 2.6

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

michal319
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2017, 08:27
Lokalizacja: Wielkopolska.

Re: APM 2.6

Post autor: michal319 »

Używałam wielokrotnie telemetri 500mW z HK i nie bylo problemów, może anteny, brak ekranu na telemetrii ?
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: APM 2.6

Post autor: Tanner »

michal319, możesz przybliżyć? Antenki seryjne - z zestawu z telemetrią. Jaki ekran, jak to ma wyglądać?
Googlowałem wtedy sporo ale odpuściłem.
michal319
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2017, 08:27
Lokalizacja: Wielkopolska.

Re: APM 2.6

Post autor: michal319 »

Dron- hexa
Telemetria 433MHz 500mW z HK
Antena farnell.pl 3dBi
AP- Pixhawk
OSD na oddzielnym złączu nie na przewodzie Y
Fabrycznie telemetria ma ekran na części nadawczej ale :
-antena fabryczna jest tak kijowa, że zamiast wypromieniowywać to odbija cały syf z powrotem
-OSD musi być na oddzielnym zasilaniu - telemetria w piku szarpie 1A - więc sporo
-obudowa złącza SMA podpieta odzielnym przewodem do masy.
-elektronika typu OSD itd pod kątem 45st do anteny
-telemetria odsunięta jak najdalej od AP, OSD
-płyta węglowa działa jako ekran
kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Re: APM 2.6

Post autor: kiu86 »

maxiiii pisze:Dobrze myślisz. Ten kąt odnosi się do pitch i roll. Yaw jest zawsze "dookoła".
W sobotę przetestowałem drona z ustawieniem ANGLE_MAX 4500 (czyli 45 stopni). Dron jest bardzo szybki i od razu reaguje na drążek. Max prędkość jaką pokazał OSD to 65km/h. Z baterii szło wtedy ciągle około 23-24A gdzie przy oryginalnym ustawieniu 2200 z baterii idzie max 15A a zazwyczaj mieści się w okolicy około 10A. Do quanum nova pro to zbyt duży kąt aby polatać i pooglądać okolice i nie chce katować lipoli multistarów wole powoli, a dłużej latać (w końcu to nie reacer). Myślę, że zmniejszę to ustawienie na około 3000-3200 i to będzie to co chciałem osiągnąć.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: APM 2.6

Post autor: farmaceuta »

Witam serdecznie kolegow...
Mam takie pytanie..posiadam APM2.6 w skrzydle, zastanawia mnie jak to jest z predkoscia podczas RTL? (jeszcze nie sprawdzalem bo mialem problemy z kompasem i dopiero teraz po pol roku cos ruszylo chyba w dobrym kierunku po wgraniu starszego softu)
Domyslam sie ze gdy uruchomie ten tryb recznie (gdy mam link) to mam kontrole nad gazem podobnie jak w FBWB..no ale jak to jest podczas utraty linku? Jaka predkoscia skrzydlo bedzie wracalo?? Ktory parametr za to odpowiada?
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: APM 2.6

Post autor: farmaceuta »

Witam ponownie...mam kolejny problem..
Szukajac przyczyny utraty telemetrii przez orangerx i bluetoth po sprawdzeniu wszystkiego postanowilem wgrac soft od nowa do APM2.6...no i teraz taki problem ze wchodza mi wszystkie wersje oprogramowania do samolotu lub coptera oprucz wersji ktora mialem poprzednio (3.3.0......nowsza 3.4.0 nie dzialala u mnie). Niby sie wgrywa wszystko bez problemu , ale po wgraniu swieci tylko zielona dioda i nie chce sie polaczyc z MP.
Co moze byc przyczyna takich cudow???
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: APM 2.6

Post autor: kuczy »

farmaceuta, ostatnia wersja oprogramowania, która wspierała APM to wersja 3.2.1
Nowsze są już tylko do Pixhawków.

Swoją drogą to mamy też zamieszanie bo najstarszy Pixhawk, którego klonów jest mnóstwo - występuje (nie wiadomo czemu) pod numerem 2.4.6 oraz 2.4.8. 3DR nazywa go "Pixhawk 1"
następnie jest Pixhawk 2, oraz 2.1 znany jako "CUBE"
a na dodatek Pixhawk 3 PRO - Drotek'a oraz chyba najnowsze dzieło: Pixhawk 4 (oraz mnóstwo innych nazw poszczególnych producentów)

więc...... podsumowując - NIE DA SIĘ zrobić firmware które będzie ładnie chodziło na wszystkim powyższym, mając na uwadze zwłaszcza to, że APM ma zupełnie inni i bardzo "słaby" w porównaniu z nowszymi procesor. Fakt, MissionPlanner pewnie mógłby jakoś rozpoznawać co do niego podłączamy i nie proponować nam nie działających wersji do APM..... - ale widocznie wychodzą z założenia, że APMa już nikt nie używa (nie wiem?)
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: APM 2.6

Post autor: farmaceuta »

Najnowszy arduplane do APM,a to 3.4.0...i tego jestem pewny bo doczytalem itp. Pewnie o coptera Ci chodzilo....latalem na nim skrzydlem i spoko tylko tryby zwiazane z gps i kompasem mi kulaly...wgralem 3.3.0 i nie latalem jeszcze ale tak jakby kompas sie duzo lepiej zachowywal wiec mysle spoko...
A tu nagle telemetra przez orange przestala dzialac..wgralem soft do apm od nowa i na drugim odbiorniku telemetria zaczela dzialac a wczesniejszy nagle sie zepsul...(?????????)
wchodza mi wszystkie wersje do wszystkiego na apm,a i laczy z MP A akurat ten 3.3.0 wgrywa normalnie i nie laczy...zaraz sprawdze ten regulator 3.3v bo i nim sie czesto wspomina w takiej sytuacji...wkoncu cos bylo przyczyna ze telemetria nagle przestala dzialac...odbiornik pierwszy dzialal normalnie(pozniej dopiero padl)...

Edit:
No i dziala wszystko...
Doczytalem ze do Arduplane 3.3.0 musi byc podpiety kompas bo sie nie polaczy z MP (swieci tylko zielona dioda..pozatym trup..) podlaczylem i cuda niewidy...dziala!
A w orangerx rx 9ch padl mi bootloader...wgralem nowy, pozniej soft i nagle smiga wszystko bez komplikacji...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: APM 2.6

Post autor: kuczy »

farmaceuta pisze:Pewnie o coptera Ci chodzilo
Zgadza się, sorki, nie doczytałem...
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: APM 2.6

Post autor: farmaceuta »

Nie no Ty doczytales dobrze...to Ja nie dodalem wczesniej ze o samolot mi chodzi...:-)
Taka zagadke jeszcze mam...po kalibracji kompasu pokazuje mi dobrze polnoc zachod i okolice(wedlug jednego tutorialu tu na forum to sprawdzenie wystarczy zeby stwierdzic ze jest ok) no ale na poludniu i wschodzie troche sie mi rozjezdza o jakies 5-8 stopni...no i teraz nie wiem czy to jest normalne...kalibrowalem juz wielokrotnie, rowniez na zewnetrznym kompasie HMC58L...efekt zawsze ten sam...im blizej poludnia tym wieksze przeklamanie...a telefon pokazuje poprawnie...hmm?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: APM 2.6

Post autor: pawelsky »

farmaceuta pisze:Taka zagadke jeszcze mam...po kalibracji kompasu pokazuje mi dobrze polnoc zachod i okolice(wedlug jednego tutorialu tu na forum to sprawdzenie wystarczy zeby stwierdzic ze jest ok) no ale na poludniu i wschodzie troche sie mi rozjezdza o jakies 5-8 stopni...no i teraz nie wiem czy to jest normalne...kalibrowalem juz wielokrotnie, rowniez na zewnetrznym kompasie HMC58L...efekt zawsze ten sam...im blizej poludnia tym wieksze przeklamanie...a telefon pokazuje poprawnie...hmm?
A kalibrowales i uzywasz go zainstalowanego na stale w ramie razem z kontrolerem (skalibrowanym)?
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: APM 2.6

Post autor: farmaceuta »

Tak jest...wszystko zrobione na zero.
Aparatura tryby zyra itp itp itp...mozna isc i latac.
W tamtym roku mi nie dzialaly tryby oparte na gps/kompas, niby wszystko ok a nie chodzi.
Nowy soft w APM i tak jakby kompas sie duzo stabilniej zachowuje...podczas kalibracji rowniez.
Wczesniej kupilem ten modul kompasu HMC i bylo to samo...zawsze to samo.
Im blizej S tym bardziej sie rozjezdza..
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: APM 2.6

Post autor: pawelsky »

farmaceuta pisze:Im blizej S tym bardziej sie rozjezdza..
To mozliwe za masz kompas zainstalowany nie w tej samej plaszczyznie co kontroler. Ew. masz cos metalowego w okolicy co zakloca odczyt kompasu.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: APM 2.6

Post autor: farmaceuta »

Czyli jednak idealnie ma pokazywac w kazdym kierunku...yyy kompas w tej samej plaszczyznie co APM pod spodem plytki gps...czyli roll180..(tylko tak jest prawidlowo) z metalu to tylko srubki z gps...vtx 15cm oddalony ale sprawdze bez niego..modul HMC byl w roznych miejscach modelu i zawsze to samo...
Dzieki za pomaganie..:-)


Edit;
Szok...nagle nie wiadomo czemu APM nie chcial sie uruchomic..tzn. zielona dioda swieci ciagle pomaranczowa1 ciagle ,pomaranczowa2 mryga okolo 2-3 razy na s...taka sytuacja gdy podczas podlaczania bateri w modelu aparatura rc jest wlaczona i odrazu sie laczy tx z rx rc...wylaczam aparature i pomaranczowa2 zaczyna migac bardzo szybko, mija kilka sekund i APM sie uruchamia i dalej juz ok...
Dopuki APM sie nie uruchomi to nie moge wlaczyc aparatury rc...juz zapomnialem nawet ale chyba jak wypne kabel do telemetrii w odbiorniku to startuje normalnie przy wlaczonej aparaturze rc...mial ktos takie jaja???
Co do kompasu to po przesunieciu vtx poprawa o kilka stopni...ale to juz jutro dobrze sprawdze w lakach.
farmaceuta
Posty: 132
Rejestracja: niedziela 14 lip 2019, 21:21
Lokalizacja: Mielec

Re: APM 2.6

Post autor: farmaceuta »

"Niestety" witam ponownie...ma ktos jeszcze jakies pomysly co moze byc przyczyna blednie dzialajacego kompasu??
Apm2.6 + gps7m z kompasem.
Juz wszystkiego probowalem..kalibruje sie bez problemu ale ciagle sie rozjezdza..jak na polnocy dobrze to na wschodzie np. 10 stopni zle , jak na poludniu dobrze to na polnocy np. pare stopni zle itp..
wywalilem juz wszystko zeby sie upewnic ze nie wplywa na kompas..bez poprawy.
Wykrecilem 4 srubki z gps..bez poprawy.
Postawilem gps na maszcie z zestawu..bez zmiany.
Dodam ze na drugim kompasie (hmc5883l) to samo.
Polozenie sprawdzam kompasem w tel...tez kalibruje przed uzyciem i nie klade nigdzie obok zadnych metali..
Offsety sie zapisuja w parametry jak i inne parametry odnosnie kompasu...
No brak mi juz sil na tego APM'a...
ODPOWIEDZ