Diversity by Kuba do głowic Comtech'a

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Diversity by Kuba do głowic Comtech'a

Post autor: Kuba »

Witam

Dopiero teraz wygrzebałem się spod projektów jakie przez ostatnie kilka miesięcy miałem na głowie. Korzystając z chwili spokoju (nie mam pojęcia ile ona potrwa) odgrzebuję stare projekty które kiedyś zacząłem i na pierwszy ogień idzie diversity.

Od wiosny leżą w szafie 2 nowe głowice i na 99% kolejna w starym tunerze sat więc razem z odbiornikiem lawmate mam 4 kandydatki.

Wiem, wiem, sporo jest gotowców, wyszłoby to taniej i szybciej. Świat poszedł do przodu, 90% forumowiczów lata już quadami a ja jestem o kilka lat rozwoju fpv w plecy a odkrywam od nowa tematy tak oklepane jak diversity... Mimo wszystko chciałbym zrobić to tak jak kiedyś zaplanowałem i nie obejdzie się bez Waszej pomocy.


Założenia:
Ma to być samodzielne urządzenie do którego wpinamy zasilanie, anteny i otrzymujemy obraz z nadajnika. Całość ma być przygotowana pod conajmniej 4 głowice z możliwością łatwej zmiany tej ilości (hardware przygotowany pod więcej, możliwość ograniczenia ilości zainstalowanych głowic softowo). Wybór kanału chciałbym zrealizować cyfrowo umieszczając wyświetlacz na obudowie i zadając ręcznie (lub z wcześniej ustalonych "presets") częstotliwość. Dodatkowo głowice mają być sterowane niezależnie aby można było podczas lotu kazać przeskanować eter jedną z głowic w poszukiwaniu pustego kanału nie przerywając pracy pozostałych głowic. Dlaczego? Zestaw ma mieć złącze komunikacyjne umożliwiające połączenie z resztą bazy (która powstanie w czasie bliżej nieokreślonym). Dodanie do bazy radiomodemu w połączeniu z komputerem pokładowym w samolocie pozwoli zmieniać kanały video podczas lotu (jeśli ktoś np. wejdzie nam na kanał). W teorii wydaje się to proste, w praktyce nie mam zielonego pojęcia co wysłać do tej głowicy przez i2c aby zmusić jej PLL do pracy z taką a nie inną częstotliwością. Datasheet głowicy nie mówi zbyt wiele na temat komunikacji przez i2c więc pewnie skończy się na podglądzie tego co wysyła do głowicy odbiornik lawmate. Całość ma się mieścić na jednej zgrabnej płytce (głowice wlutowane w tą płytkę obok siebie) i jeśli zadziała i będą chętni można wyprodukować większą ilość.

Nie wykluczam zawarcia w diversity również dzielnika sygnału video ale jest to szczegół.


Głowicę mam narysowaną w eagle'u i jestem gotowy do dalszej pracy ale mam trochę pytań (niektóre mogą się okazać głupie):
Czy sygnał video wychodzący z głowicy mogę kluczować zwykłym multiplekserem analogowym czy musi to być jakiś specjalny multiplekser?
Sygnał wychodzący z głowicy podlega wzmocnieniu na płytce odbiornika lawmate - czy mogę ominąć to wzmocnienie (chciałbym zrezygnować z płytki odbiornika i zrobić to na mojej płytce) i podać go bezpośrednio do rozdzielacza av lub (jeśli nie) wzmocnić go na własnej płytce (jak, czym)?
Czym dokładnie jest linia TUV w głowicy (audio?) i jaki ma ona związek z obecnoścą w odbiorniku stabilizatora na 9V (napięcie na tej nodze przy podłączonym odbiorniku jest bliskie 9V)?
Czy w/w stabilizator jest potrzebny czy został użyty jedynie do odciążenia stabilizatora na 5V (mniejsza różnica napięć i mniej ciepła)?
Czy próba zasilenia głowic z przetwornicy step-down to bardzo zły pomysł? Ostatnio we wszystkich moich projektach (a niektóre są na prawdę poważne) używam tylko przetwornic step down i nie miałem nigdy problemów nawet przy różnego rodzaju modemach rf.


To pierwsze pytania jakie przychodzą mi do głowy, na pewno będzie ich więcej.
Moje doświadczenie z analogówką jest znikome, stąd te (prawdopodobnie przedszkolne) pytania


Datasheet: http://www.comtech-tw.com.tw/pdf/bss479laidf.pdf
Pozdrawiam
Kuba
ODPOWIEDZ