MisioOSD

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MisioOSD

Post autor: miś »

Nie wiem jaką częstotliwość ma sygnał RSSI z FRsky, jeśli 50Hz tak jak sygnał dla serwa, to wbudowany w OSD filtr może być za mały (eLeReS wypuszcza RSSI PWM z częstotliwością 1000Hz). Tak więc daj dodatkowy zewnętrzny filtr 10k/10u i powinno być OK.
Co do daty plików, to jak masz soft do MultiWii, to niestety, ale multiwii nie przekazuje w komunikatach z GPS daty, więc i OSD nie ma pojęcia o dacie.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: MisioOSD

Post autor: marekj »

O częstotliwości RSSI z Frsky różne rzeczy tu czytałem, niektórzy pisali nawet o 100kHz, co jest raczej mało prawdopodobne. Zakładam, że jest to standardowo 50 Hz, ale po zmianie oprogramowania (wydłużenie ramki do 27ms) ten czas się odpowiednio wydłużył. Zrobię zatem dodatkowy filtr i zobaczymy co wyjdzie.
Korzystam oczywiście z Twojego softu do Mwii więc wszystko jest jasne. Dzięki za wyjaśnienia.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: MisioOSD

Post autor: marekj »

Dodałem zewnętrzny filtr i nadal to samo. Dla pewności sprawdziłem jak OSD reaguje na "ręczną" zmianę tegoż sygnału. Sygnał RSSI (pełny) z wyjścia odbiornika podałem na potencjometr i z niego dopiero do OSD. Jak się należało spodziewać, wskazania OSD były proporcjonalne do napięcia uzyskiwanego z potencjometru. Problem zatem leży chyba w liniowości samego sygnału RSSI z odbiorników Frsky. Niestety, nie mam czym sprawdzić, jak zmienia się wypełnienie przebiegu RSSI. Zapewne potrzebny jest filtr o odpowiedniej charakterystyce, aby w efekcie uzyskać liniową zmianę napięcia stałego, podawanego do OSD. Frsky jakoś to rozwiązał, bo na ich monitorku wielkość sygnału zmienia się w miarę liniowo w funkcji odległości.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MisioOSD

Post autor: miś »

A filtr zrobiłeś dobrze ?
Rezystor 10k na linii RSSI od odbiornika do OSD (czyli w szeregu) i 10u od strony OSD. Plus kondensatora do pinu RSSI w OSD, minus kondensatora do masy. Możesz zwiększyć kondensator 10u do 47u.
TO MUSI DZIAŁAĆ jeśli na wyjściu RSSI napięcie mierzone multimetrem się zmienia.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: MisioOSD

Post autor: marekj »

Filtr zrobiony dobrze, zgodnie z tym co napisałeś powyżej. Dawałem też 22uF - bez zmian, czyli nadal bardzo nieliniowo. Pewnie 47u też nic nie zmieni ale oczywiście spróbuję. Żeby było jasne, zmiany wskazań OSD są oczywiście od 99 do 0, tylko obrazowo wygląda to tak: robisz powiedzmy 40 kroków i sygnał cały czas jest 99, po czym w następnych 5 krokach spada od 99 do zera (tak to mniej więcej wygląda w range test).
Napięcie na wyjściu RSSI oczywiście się zmienia, ale pewnie bardzo nieliniowo (tego nie mierzyłem). Sprawdziłem na 3 odbiornikach i zawsze to samo. Nie mam pomysłu co by można z tym zrobić.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MisioOSD

Post autor: miś »

marekj pisze:Nie mam pomysłu co by można z tym zrobić.
Zmienić system RC na eLeReS'a ? :-P
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: MisioOSD

Post autor: marekj »

W planach jest płytka Marbalona z eLeReS'em, ale na razie meczę jeszcze moje płytki Mwii bo sprawują się bardzo dobrze i chcę w pełni wykorzystać funkcjonalność Twojego OSD :-P .
Pozdrawiam
Marek
tomy23
Posty: 4
Rejestracja: środa 16 lut 2011, 22:05
Lokalizacja: Częstochowa

Re:

Post autor: tomy23 »

miś pisze:W pierwszym poście aktualizacja oprogramowania interfejsu CAN (v2.16) dla Naza2/WKM rozwiązująca problem z fałszywymi alarmami o FailSafe.
Witam,
miałem czasem problem z fałszywymi FS (soft interfejsu CAN był w wersji "fabrycznej" - niestety nie zapisałem w jakiej). Po aktualizacji do najnowszego softu (CAN v2.30 i OSD v 2.09) fałszywe FS jest sygnalizowane praktycznie bez przerwy. Reszta funkcji OSD działa idealnie. Używam około półtorarocznej Nazy v2 bez żadnej aktualizacji oprogramowania bo nie widzę żadnej potrzeby skoro problemów brak (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie).
Trzeba wrócić do v2.16 w CAN żeby pozbyć się problemu?
pozdrawiam,
Tomek
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: MisioOSD

Post autor: esamolocik »

Maksymalne napięcie jakim mozna zasilić osd to 12.6V?
Czy przy zasilaniu 16.8V (4S) musze stosować jakaś przetwornice?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MisioOSD

Post autor: miś »

Musisz. Bezpieczne maksimum dla OSD to około 14V.
Pzdr. -----MIŚ-----
stach
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 04 kwie 2013, 17:09
Lokalizacja: Hutki

Re: MisioOSD

Post autor: stach »

Witam
Postanowiłem mały lekki samolocik zaadoptować do FPV i upakowałem w nim odbiornik eLeReS oraz zalegające w szufladzie MisioOSD z GPS.
Wyszło bardzo fajnie i nawet się sprawdza, bazę zapisuję przyciskiem a to że nie ma sztucznego horyzontu bardzo mi nie przeszkadza.
Niestety nie zapisuje mi logów i nie ma statystyk a szkoda, można na to coś poradzić?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MisioOSD

Post autor: miś »

Niestety ale jak nie ma żadnego FC to OSD nie dostaje informacji o uzbrojeniu i wystartowaniu aby rozpocząć zapis logów i liczenie statystyk. Tak samo nie ma info o wylądowaniu. Myślałem przez chwilę o sofcie dla nazy i pobieraniu info z silnika, ale wyłączenie silnika w locie skutkowało by wyświetleniem statystyk.
No chyba że masz wolny kanał w aparaturze, to dało by się robić start i lądowanie z przełącznika i wtedy miałbyś statystyki po przełączeniu przełącznika na aparaturze.
Tylko dla softu do Nazy trzeba inaczej podłączyć GPS, czyli zasilanie i masa GPS zostają tam gdzie były, a RX i TX od GPS'a podłączamy do TX i RX na data port (czyli na złączu do FC). A sygnał z kanału RC który włączy/wyłączy logowanie/statystyki podłącza się do uwolnionego pinu RX na oryginalnym złączu do GPS w OSD.
Pzdr. -----MIŚ-----
stach
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 04 kwie 2013, 17:09
Lokalizacja: Hutki

Re: MisioOSD

Post autor: stach »

Wolnych kanałów mam dostatek więc spróbuję zrobić jak radzisz. Rozumiem że najpierw muszę wgrać soft w wersji 0.90 dla nazy, czy sygnał z odbiornika ma być przez cały czas lotu czy chwilowy przy starci?
Pomyślałem też że może dałoby się wprowadzić zmianę na zasadzie że krutie wciśnięcie przycisku zapisywało by bazę i rozpoczeło zapis logów, ponowne krutie wciśnięcie kończyło ten proces.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: MisioOSD

Post autor: miś »

Przełącznik musi być przez cały czas lotu załączony. Ale będzie bonus, bo załączenie tego przełącznika zapisze też bazę.
Tak więc przed startem przełączasz, baza się zapisuje, latasz, lądujesz, przełączasz spowrotem i dostajesz statystyki.
Pzdr. -----MIŚ-----
stach
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 04 kwie 2013, 17:09
Lokalizacja: Hutki

Re: MisioOSD

Post autor: stach »

Czyli mam to o co mi chodziło i to bezdotykowo podziękował :-D
ODPOWIEDZ