OSD może współpracować MK wyposażonym w komplet klocków czyli FC, Navi, MKGPS - wtedy wszystkie dane są pobierane z modułu Navi, albo z MK mającym sam Flight Controler. Jeśli mamy sam FC to można dołączyć odbiornik GPS wprost do OSD. W wersji Multiwii również dane GPS mogą być pobierane albo z odbiornika GPS podłączonego bezpośrednio do OSD albo w przy wersji oprogramowania MultiWii 2.0 lub nowszej - z GPS podłączonego do płytki MultiWii (zarówno serial GPS jak i i2c GPS). Więcej, samo multiwii może korzystać z danych GPS uzyskanych z OSD do prowadzenia nawigacji (ale ta opcja jeszcze jest w fazie testów). Przy współpracy z Nazą dane GPS są pobierane z GPS Nazy, albo z własnego GPS'a jeśli nie mamy GPS'a do Nazy. Przy współpracy z WooKongiem lub Nazą V2 (z PMU v2) wszystkie dane dą pobierane za pomocą specjalnego interfejsu z magistrali CAN WooKonga. Przy współpracy z MavLinkiem wszystkie dane są popbierane z FC poprzez MavLink. UWAGA! Przed podłączeniem OSD do płytki KFC32 Marbalona koniecznie przeczytaj rozdział 2 instrukcji obsługi
Możliwości przy podłączeniu z MK bez modułu Navi: -Odczyt kąta pochylenia i wyświetlanie "sztucznego horyzontu" -Wysokość (jeśli na FC jest zamontowany czujnik ciśnienia) -Pasek Variometru (też tylko z czujnikiem ciśnienia) -Napięcie baterii napędowej (dane pobierane z FC) -Napięcie baterii Video -Czas od załączenia zasilania -Czas lotu -RSSI z odbiornika RC -Pobór prądu w A i zużycie baterii napędowej w mAh (wymagane oryginalne regulatory z MKShopu, lub zewnętrzna czujka prądu) -Temperatura regulatorów (tylko przy oryginalnych regulatorach MK) -Logowanie parametrów lotu na kartę SD/MMC -Akustyczny variometr -Ustawialne z menu akustyczne alarmy na napięcia, zużycie prądu, wysokość ect. -Wizualna i akustyczna sygnalizacja alarmów (mruganie danej wartości, dźwięk alarmu) -Sterowanie OSD za pomocą drążków aparatury -Wyświetlanie statystyk z lotu po rozbrojeniu silników.
Jeśli do OSD podepniemy odbiornik GPS, albo podłączymy je do FC wyposażonego w Navi, to dodatkowo zyskujemy: -Kąt obrotu (położenie przodu względem północy - tylko przy współpracy z navi) -Pozycje GPS -Prędkość -Wysokość z GPS -Kurs do bazy (strzałka kierunku do bazy) -Odległość od bazy -Ilość widocznych satelit -Alarm na przekroczenie zadanej odległości. -Zapis pozycji bazy w momencie uzbrojenia silników -Wyświetlanie trybu lotu (Free, Position Hold, Coming Home)
OSD posiada na pokładzie filtry do zasilania nadajnika video i kamery - wyjście napięcia baterii video o obciążeniu do 0.8A. Obecnie dostępne płytki mają w standardzie gniazdo wyjściowe do VTX i kamery takie jak do GPS czy czujki prądowej, czyli 4 stykowe z rozstawem 2.54mm. Jeśli ktoś będzie chciał abym założył 2mm pasujące do FOX'ów to proszę o wyraźną informację że mają być złącza do video 2mm ! Złącze do GPS ma wyprowadzenia zgodne z kolejnością stosowaną w odbiornikach GPS Remzibiego, i można takowe odbiorniki stosować jeśli ktoś takowy posiada (małe odbiorniki MTK). Posiadam też w ofercie odbiorniki GPS, mające dodatkowy akumulatorek podtrzymujący zasilanie zegarka w GPS po odłączeniu głównego zasilania. Umożliwia to złapanie FIX'a w ciągu 10 sekund po zmianie pakietu - jeśli czas od odłączenia do ponownego podłączenia pakietu nie przekroczy godziny.
Jako czujkę prądową można wykorzystać dowolną czujkę z wyjściem 0-5V - zarówno z sygnałem rosnącym jak i malejącym (np czujka do osd Zbiga na układzie ACS750CSA albo czujkę produkcji Pitlaba na niskoomowych rezystorach). Kalibrację czujnika przeprowadza się z menu. Złącze do RSSI ma dwa wejścia, w konfiguracji można określić które wejście ma być aktywne, lub wybrać tryb dual który podaje wartość z wejścia na którym w danej chwili jest lepszy sygnał. Kalibracje poziomów RSSI przeprowadza się z poziomu menu.( W najnowszym oprogramowaniu aktywne jest tylko jedno wejście - IN1).
OSD posiada 3 niezależne tryby konfiguracji ekranu nazwane umownie "OFF","MIN","ALL". W każdym trybie można przy pomocy programu na PC wybrać który element ma być widoczny, wielkość znaków, włączyć lub wyłączyć szare tło, oraz dowolnie rozmieścić go na ekranie.
Przed lotem z menu można wybrać który tryb ma być aktualnie używany. Jeśli do styku RC_CTRL podłączymy wolny kanał odbiornika RC, albo wyjście SERVO_3 z FlightControlera, lub wyjscie 7 lub 8 kanału w Cyberdrone, to mamy możliwość przełączania trybu podczas lotu - albo bezpośrednio 3 pozycyjnym przełącznikiem bądź potencjometrem w aparaturze, albo sekwencyjnie przy pomocy 2 położeniowego przełącznika (OFF->MIN->ALL->OFF->MIN....). Najnowsze oprogramowanie umożliwia też zmianę ekranów przy pomocy poziomu 0/1 na tym wejściu - można je podłączyć do jednego z kanałów binarnych eLeReS'a i przy jego pomocy zmieniać tryb wyświetlania. Niektóre wersje oprogramowania mają możliwość zmiany layoutu ekranu bezpośrednio poprzez wybrany w menu kanał RC. Informacje o stanie tego kanału są pobierane wprost z FC.
OSD ma możliwość prostej aktualizacji oprogramowania przy pomocy interfejsu MKUSB albo SerCon - tego samego co służy do komunikacji MK z programem MKTool, lub dowolnego innego konwertera 5V RS232 (Np. popularny interfejs FTDI - FT232).
Krótki (i zarazem stary) film pokazujący część możliwości tego OSD:
Zamawiając OSD należy zaznaczyć z jakim kontrolerem ma współpracować (MK, CD, MultiWii, Wookong, A2, Naza (Lite,1,2), APM, PixHawk), abym mógł wgrać stosowne oprogramowanie i dodać właściwy kabelek łączący FC z OSD.
Napisałem dwa małe programiki które potrafią zrobić użytek z logów na karcie. 1. Taki sobie playerek który czyta logi z katry SD w OSD (dla wersji MK, MultiWii i WKM) i pokazuje jak w danym locie machaliśmy drągami StickPlay
2.Konwerter logów trasy lotu na format KML Log to KML Konwerter v1.2 Można wczytać plik logu CSV, wygenerować plik KML z zapisem ścieżki lotu i potem obejrzeć nasz lot w google earth. Działa tylko z MikroKopterem, MultiWii, APM, PixHawkiem, WKM i Naza. Z cyberdronem nie współpracuje ze względu na inny format logowanych danych.
Podłączyłem na odwrót zasilanie i się zadymiło ! Do śmieci czy da się naprawić ?
No pewnie że się da, i to w miarę prosto. Co my tu teraz widzimy...
Od góry krater którym uszedł drogocenny dym:
A od dołu spalona ścieżka zabezpieczająca.
Aby to naprawić: 1. Wymieniamy ten kondensator z którego już uleciał dym i nie działa. Ma to być kondensator tantalowy 100uF/16V SMD obudowa "D". Tylko uwaga żeby nie zamontować go na odwrót ! Ma być plusem czyli paskiem do tych dwóch mniejszych żółtych kondensatorów, tak jak na fotce z początku postu. 2. Bierzemy kawałek przewodu "serwowego", wyciągamy z niego 1-2 włoski (cieniutkie druciki) i mostkujemy nimi przepaloną ścieżkę jak na fotce poniżej.
Na koniec sprawdzamy kamerę i nadajnik video (jeśli były podłączone w momencie nieszczęścia).
Zrobiłem zwarcie na wyjściu kamery albo VTX ! I teraz nie ma obrazu
W tym przypadku przepaliła się tylko ścieżka zabezpieczająca. Naprawa - tak jak w punkcie 2 powyżej.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 12 sty 2015, 23:49 przez miś, łącznie zmieniany 125 razy
Czy będzie to też na fulla współpracowało z FC Cyberdrones (by Mifau) w sytuacji gdy do tego FC, mifau nie wypóścił jeszcze dodatku typu GPS ?? - czy poprostu będzie w jakiś sposób okrojone ? - poproszę o cenę na PW.
Będzie współpracowało na full. W menu będzie wybór czy ma pracować z własnym GPS'em, co odpowiada trybowi podłączenia do samego FC w MK, albo czy ma zaciągać wszystkie dane z Cyberdrona - i wtedy GPS podpina się do Cyberdrona.
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39 Posty: 4868 Lokalizacja: skąd
diem pisze:
No nie wierze, Misiek sie przełamał i wątek założył :) Z mk tez zadziala.
No patrz a parę minut przed rozmawiałem z misiem (i będę też je miał ) A o jednej istotnej rzeczy nie wspomniałeś o podtrzymaniu zasilania na antenie GPS (przy zmianie pakietu nie czekamy kolejnych 5minut tylko 5sekund)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 26 wrz 2011, 21:03 przez kefir, łącznie zmieniany 1 raz
No co Ty, do hexy mam juz wlozone - choc jeszcze tym nie latalem. Vario+logger byl zrobiony dlugo przed osd, poltora roku temu, odbylem na tym moj pierwszy lot fpv, pierwszym quadem :)
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40 Posty: 2539 Lokalizacja: Poznań
Ja już się cieszę misiowym OSD ale przyciski będę musiał zamienić na kątowe bo przy montażu kanapkowym te stockowe się nie nadadzą (mam jeszcze navi ctrl i antene gps) przyciskanie byłoby problematyczne
_________________ ...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
Nie możesz tworzyć nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z .
Polityką prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.