DJI S800

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

DJI S800

Post autor: piszu »

Na prośbę kolegi xcichyx zakładam wątek dotyczący ogólnych doświadczeń związanych z lataniem S800.

Szczęśliwie mogę latać taką maszyną mniej więcej od początku tego roku. Na początek konfiguracja:

Rama S800 + ramiona EVO
Autopilot: WKM
Aparatura: Hitec Aurora9 9ch 2,4 ghz
śmigła S800 od RCTIMER (carbon, kopia oryginału, miły gest, że fabrycznie wyważone :-) )
Gimbal Photohigher AV200
Zasilanie: 2x Zippy 5 Ah 6S
video: foxtech 5,8 ghz, przeważnie nie działający (dobrze)

Na początek powiem, że zabawę z S800 zaczynaliśmy na DJI Nazie + GPS na firmwarze 3.14 i aparaturze Sanwa RDS8000.

Początki nie były zbyt dobre. Do dzisiaj nie do końca wiadomo, czy to wina Nazy, czy aparatury (raczej aparatury), ale początkowo Hexa była niestabilna. Główne problemy pojawiały się przy startowaniu. Bez wrzucenia przepustnicy na 100%, a dawkując gaz powoli, była bardzo duża szansa na gibnięcie i kreta przy starcie. Dając na 100% był narowisty ale chociaż pewny start. Po starcie niestety hexa dryfowała w różnym kierunku, mimo fixa. Kolejnym dużym problemem był dryf przy obracaniu się wokół włąsnej osi.

Wkrótce po tych doświadczeniach, sterowanie zamieniliśy na wspomnianą Aurorę, a krótko po tym dokupiliśmy WKM. Przy Aurorze + Naza hexa zachowywała się sporo lepiej, łatwiej było złapać fixa wysokości, problemy ze startem też były mniejsze, ale wciąż było narowiście + słabo chodzący gimbal.

Po zainstalowaniu WKM praktycznie nie zarejestrowałem żadnych większych problemów i nieprzewidzianych zahcowań (odpukać ;-) ) ze strony hexy. Start jest bardzo płynny bez względu na to jak potraktujemy przepustnicę, fix wysokości i pozycji jest precyzyjny.

Jeśli chodzi o gimbal:
Niestety, mimo zainstalowania WKM Photohigher AV200 + Canon 5D Mk2 nie zdaje egzaminu na tyle, żeby kręcić perfekcyjne filmy. Wydaje mi się, ze chodzi o czasy reakcji serw przy AV200, może o potencjometry? Nie wiem... W każdym razie nie polecam AV200. Nie polecę też nic lepszego, bo nic innego nie testowałem.

Jeśli chodzi o konfigurację, to każdy kto ogarnia DJI da sobie radę. WKM jest bardzo podobny do Nazy.

Jak zestawiłbym te 2 kontrolery? Na papierze oba mają podobny zestaw czujników, GPS i oba mają stabilizować lot i umożliwiają z podobnych funkcji (IOC). Subiektywnie rzecz biorąc, różnica jest taka, jak w jeżdżeniu nową Dacią Logan, a nowym Audi A6. To i to sedan, to i to samochód, to i to jeździ, skręca, hamuje, ale jednak różnicę czuć.

W skrócie rzecz biorąc: na razie - odpukać - rzadnych problemów z lotem. Warunkiem jest poprawna konfiguracja i dobra aparatura!!!!! Wydaje mi się, że to jest bardzo ważne.

My niestety za nasze błędy na początku, a raczej brak funduszy na wprowadzenie od razu docelowych rozwiązań, musieliśmy zapłacić. Raz skończyło się na ułamanym śmigle i przetrąconym podwoziu, za drugim i trzecim razem straty był trochę większe, ale wciąż tylko rama: śmigła, ramiona, podwozie.

Słabe punkty systemu:

-Ramiona S800 miały chyba jakieś problemy z przewodami. Bywało, że się zwierały w ramionach! Na pewno te z RCTimera się zwierały, więc odradzam ramiona z tej firmy, polecam natomiast śmigła, bardzo tanie i jakościowo to samo.
Na szczęście ramiona EVO są dużo lepsze - cieńsze, sztywniejsze, wytrzymalsze i przewody są w oplocie.
Należy uważać na sam zaczep, którym mocuje się ramię do ramy - tam jest słaby punkt, tam lubią pękać!

-Podwozie. Jest dość rachityczne. Przy twardszych przyziemieniach lubiło pękać. Mocowania nie są zbyt solidne. Warto stuningować je po swojemu. Nie wiem jak podwozie EVO - może jest już lepsze?

-Gabaryty - wymiary z gps to ok. 60x80x90. Więcej nie będę pisał, bo nie ma sensu, każdy widzi jakie są wymiary. Dodam tylko, że słabo z jakimkolwiek rozbieraniem, np. odczepianiem śmigieł - najpierw trzebaby zdemontować podwozie, a to wiąże się z rozbrajaniem kablologii choćby od gimbala. Być może można to obejść, ale w tej chwili u nas tak nie jest.

-Gimbal. A raczej amortyzacja. DJI zdecydowanie zaprojektowało i oferuje gotowe rozwiązanie do kupienia w kilku paczkach. to jest S800 WKM i Zenmuse. Na początku mieliśmy spore problemy z amortyzacją i wyważeniem hexy przy AV200, mimo dostępnych na rynku adapterów. Jak to udało się obejść, okazuje się, że wciąż nie działa to perfekcyjnie. Prawda jest taka: S800+WKM+ZM zdaje się być kompletem, który nie sprawi kłopotów i będzie naprawdę gotowy do dobrej pracy. Niestety ZM (na razie) nie weźmie dużych lustrzanek, typu 5D.

-Czas lotu. Wspomnę tylko, bo w innym wątku próbuję z tym walczyć ;-) nie jest to chyba zbyt mocny punkt systemu. Przy 10 Ah w 2 pakietach 6S latam zazwyczaj niewiele dłużej niż 10 minut. Lot raczej spokojny, wysoko, w poziomie trasa lotu nie dłuższa niż 1-2 km (w sumie).



Czy poleciłbym ten system?

Tak. Na pewno. Jest to dobry i bezproblemowy sprzęt, dość intuicyjny w obsłudze, jeśli dobrze ustawiony. Trzeba zwracać uwagę na te rzeczy o których pisałem i jeśli ktoś ma do zainwestowania jakieś 25k to na pewno będzie miał dobrej jakości markowy sprzęt ;-)

Wiem, że teraz odezwą się głosy, że za 10% tej ceny można mieć 10000 razy lepszy zestaw, ale powiadam: nie chcę tutaj porównywać, a tylko subiektywnie ocenić ten konkretny system, co mam nadzieję zrobiłem :-)

Jesli ktoś miałby jakieś pytania lub sugestię to w miarę możliwości chętnie odpowiem :-)

W miarę możliwości (głównie czasowych, bo pewnie do późnej jesieni będę poza domem) mogę też spotkać się z kimś gdzieś w Warszawie i pokazać sprzęcik :-)

Jako, że jestem teraz na wsi daleko poza zasięgiem dobrych połączeń internetowych, to kiedyś jak już wrócę do domu, postaram się powrzucać jakieś fotki naszego systemu i efektów naszej pracy w służbie archeologii ;-)
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
Awatar użytkownika
kojak
Posty: 967
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 11:25
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: kojak »

Dzięki za rzeczową recenzję! szczególnie uwagi odnośnie ramion i śmigieł z rctimera wydają się potwierdzać obiegowe opinie.
Może kiedyś warto byś zrobił taki porządny review od strony użytkownika końcowego tej platformy z fotami/filmami - było by to bardzo cenne.
Awatar użytkownika
xcichyx
Posty: 881
Rejestracja: niedziela 04 gru 2011, 11:35
Lokalizacja: Piła

Post autor: xcichyx »

Dzięki za obszerną recenzję. Ciekawi mnie jakie plany ma DJI odnośnie S800. Liczę na to, że Do nowego WKM A2 wymyślą nową ramę i ceny S800 drastycznie spadną ;-)
Pozdrawiam Daniel
Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piszu »

Ok, postaram się zrobić taki review, ale podejrzewam, że raczej późną jesienią, bądź zimą - teraz niestety ciągle teren, czasu brak... :-/
Nie wiem, czy pod A2 nie jest WKM Evo może docelowo? Ale zobaczymy ;-)
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: DJI S800

Post autor: IvanM »

piszu pisze: -Podwozie. Jest dość rachityczne. Przy twardszych przyziemieniach lubiło pękać. Mocowania nie są zbyt solidne. Warto stuningować je po swojemu. Nie wiem jak podwozie EVO - może jest już lepsze?

Podwozie S800 jest z solidnych rurek karbonowych w aluminiowych mocowaniach i z gumowymi amortyzatorami. To musi być wyjątkowo twarde przyziemienie, by tam coś pękło.
EVO ma w standardzie podwozie podnoszone. Jest bez bocznych podpórek i na mechanizmie serw. Jest więcej elementów do uszkodzenia.
Obrazek

A2 jest WKM z wbudowanym odbiornikiem FASST dla Futaby.
Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piszu »

IvanM, chodziło mi również o spasowanie elementów, chcąc transportować hexę gdzieś dalej, odkręcam nogi (mamy box o wymiarach 80x90x15, więc góra idzie jako całość, osobno do pudła idą nogi i gimbal). Niestety mocowanie podwozia jest upierdliwe (np. gimbal wystarczy u nas wcisnąć na miejsce, a nogi trzeba mocować w sumie kilkoma śrubami - najpierw wcisnąć i dokręcić plastikowe obejmy, potem te cholerne zastrzały. Ze spasowaniem nie jest najlepiej, czasem jest to upierdliwe. A przyziemienie, zwłaszcza jedno, było rzeczywiście bardzo twarde ;-)
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: IvanM »

Szczerze mówiąc - nie rozumiem o czym mówisz. S800 nie ma w podwoziu żadnych plastikowych obejm. Kopter montowany jest na nim na sześciu gumowych amortyzatorach z wygodnymi "motylkami". Jeżeli jest to upierdliwe, czy niespasowane - to masz to tylko źle poskładane.
Po poluzowaniu uchwytu baterii na jednej stronie podwozie idzie rozłożyć na dwie płaskie połówki. Jakiekolwiek śruby musisz wykręcać tylko jeżeli rozkładasz go na części pierwotne.
W takim wypadku można już także zdjąć ramiona i cały kopter (bez gimbala oczywiście) złożyć do jednej walizki DJI w której pierwsze egzemplarze dostarczano.
aleksandrowicz
Posty: 859
Rejestracja: czwartek 09 wrz 2010, 16:41
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: aleksandrowicz »

IvanM pisze:Szczerze mówiąc - nie rozumiem o czym mówisz. S800 nie ma w podwoziu żadnych plastikowych obejm. Kopter montowany jest na nim na sześciu gumowych amortyzatorach z wygodnymi "motylkami". Jeżeli jest to upierdliwe, czy niespasowane - to masz to tylko źle poskładane.
Po poluzowaniu uchwytu baterii na jednej stronie podwozie idzie rozłożyć na dwie płaskie połówki. Jakiekolwiek śruby musisz wykręcać tylko jeżeli rozkładasz go na części pierwotne.
W takim wypadku można już także zdjąć ramiona i cały kopter (bez gimbala oczywiście) złożyć do jednej walizki DJI w której pierwsze egzemplarze dostarczano.
Z ciekawości posiada kolega s800 ?
Awatar użytkownika
mr_maniek
Posty: 158
Rejestracja: środa 04 kwie 2012, 15:45
Lokalizacja: Morąg

Post autor: mr_maniek »

Czas lotu niewiele powyżej 10 min - hmmmm.... myślałem, że ten kopter lata o wiele dłużej.

Piszu, czy byłbyś w stanie zważyć swojego S800 razem z bateriami, gimbalem i aparatem, czyli w takim stanie jak nim latasz ???
Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piszu »

mr_maniek mój S800 w stanie gotowym do lotu waży prawie 7 kg (jakieś 6900). Specyfikacja jak w 1 poście.

IvanM o tym mówię:
http://aerialmediapros.com/store/dji-s8 ... g-hub.html
może źle to nazwałem.
Góra tych motylków w ogóle nie używam, odczepianie góry od podwozia byłoby kłopotliwe z uwagi na konieczność demontażu elementów zasilających, a wciąż nie rozwiązywałoby to problemu składania całości do pudła. Dlatego odkręcam nogi od tych elementów powyżej.

Aha - te dampery przy motylkach nie eliminują wibracji. Nie wiem jak byłoby bez, ale można zapomnieć, żeby rozwiązywały problem. Gimbal musi mieć swoje dampery
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: IvanM »

No to sorry - jak się decydujesz na takie działania, to nie możesz narzekać na rozwiązania DJI. To jak bys wsiadając do auta nie otwierał drzwi, lecz demontował ich z zawiasów.
Nie wiem ile masz tam kłopotliwych elementów zasilających - ale robisz ich na wtyczce i po kłopocie.
Te elementy nie są przeznaczone do rozbierania i powinny być skręcone na kleju.
Generalnie - jeżeli jest potrzeba składania sprzętu do pudła - decyduje się większość użytkowników na pudło wymiarów podwozia do którego wkłada się ono razem z gimbalem. I do "innego piętra" rozłożony kopter.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

IvanM, jakie wymiary wewnętrzne ma Twoje pudło? Muszę zamówić do swojej takie, a widzę że Ty się ładnie w niej mieścisz z modelem ;-)
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: IvanM »

Sorry - to nie jest moje, tylko znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
piszu
Posty: 294
Rejestracja: czwartek 14 lut 2013, 20:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piszu »

Takie rozwiązanie być może dojdzie do skutku, ale jeszcze inaczej: kopter w całości, a w pudle dodatkowe "szufladki" na resztę gratów - wszystko co wozi się w osobnym boksie, tj. zapasowe kabelki, lutownice, ładowarki, pakiety, apkę, monitorek, aparaty itd itd...
Wówczas pudło miałoby wymiary 50x80x90, czyli byłoby wyższe o jakieś 35 cm niż to obecne, ale za to sprzęt byłby out of the box. Coś za coś
Archaeology - Never stop exploring!
W służbie: S800+WKM+AV200+Canon5d/Olympus E-PL3/FLIR E50 thermo cam
DJI F550+Naza V1 GPS na sprzedaż!
DJI Phantom 1 - papa!
Zenmuse H3-2D - na sprzedaż!
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

A jakie macie ustawienia w tej zakładce?

Obrazek
ODPOWIEDZ