Anteny w odbiornikach FrSky i ich dostrojenie

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Artu

Anteny w odbiornikach FrSky i ich dostrojenie

Post autor: Artu »

Ciekawa wypowiedź z innego forum:
MarekJ pisze:Zakupiłem niedawno do swojej Futaby moduł wcz wraz z odbiornikiem D8R-II Plus. W "range test" podawane minimum zasięgu było spełnione, ale nic więcej. Z opisów w sieci wynikało, że na oryginalnych antenach uzyskiwane zasięgi są znacznie większe. No cóż, trudno się mówi i lata się dalej. Te minimum to i tak powinno być w powietrzu prawie 1 km, to wystarczy do normalnego latania nawet dużym modelem. Ale dlaczego tylko tyle, skoro wszyscy podobno mają dużo więcej? Zacząłem dokładnie przyglądać się nowemu nabytkowi. Wprawdzie z elektroniki jestem wtórnym analfabetą, ale jeszcze pamiętam, że sprawdzanie sprzętu nadawczo odbiorczego należy zacząć od instalacji antenowej, bo tam zwykle można najwięcej poprawić. Z ciekawości zmierzyłem długości czynne anten w odbiorniku. Okazało się, że mają 33 mm. Przy tej częstotliwości powinny mieć niespełna 30 mm - różnica dość znaczna. Poszły w ruch nożyczki i po stabilnym ustawieniu modelu z odbiornikiem na stole i w odległości kilkunastu metrów od niego nadajnik, zaobserwowałem ustabilizowany sygnał na monitorku od telemetrii i zacząłem odcinać anteny po ok. 1 mm, sprawdzając za każdym razem sygnał. Przy 32 mm sygnał podniósł się o 2 jednostki, przy 31 już było więcej 4-5 jednostek. Na tym poprzestałem, aby nie przedobrzyć, bo nie mam zapasowych anten. Ale zamawiam je i jak przyjdą to będę skracał dalej i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Idzie do mnie antenka 5db do nadajnika. Ja przyjdzie to będę chciał dobrać się do tej oryginalnej i zobaczyć jak tu sprawa wygląda. Mam nadzieję, że uda mi się tego bacika wyciągnąć z osłony gumowej. Może i tu da się coś poprawić.
W efekcie tych działań w "range test" zasięg podskoczył z 30 m do ok 45 m. To już jest wyraźna poprawa. A jak u Was jest z tymi antenkami?
Ostatnio zmieniony niedziela 30 cze 2013, 08:59 przez Artu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Ciekawe spostrzeżenie - gdzie można znaleźć wiarygodną stronę do wyliczania długości anten ?
Czy ma jakieś znaczenie, czy antena pracuje w odbiorniku z telemetrią ( czyli jako odborczo - nadawcza ) czy w odbiorniku bez telemetrii jako tylko odbiorcza ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
klocolus
Posty: 1364
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 23:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: klocolus »

misiekkk pisze:Ciekawe spostrzeżenie - gdzie można znaleźć wiarygodną stronę do wyliczania długości anten ?
Czy ma jakieś znaczenie, czy antena pracuje w odbiorniku z telemetrią ( czyli jako odborczo - nadawcza ) czy w odbiorniku bez telemetrii jako tylko odbiorcza ?
Tu nie potrzeba strony, wystarczy wzór lambda/4*0.97 (współczynnik skrócenia od 0.95 do 0.99 jak chcesz idealnie dostroić). Jakby zamiast oryginalnych antenek zrobić dipole to z pewnością zasięg się poprawi.

Z anteną nadawczą i odbiorczą jest taka różnica, że odbiorcza może mieć większe SWR bez widoczych efektów ubocznych, ważniejszym parametrem jest np. zysk lub dostrojenie w pasmo. Jako nadawcza to antena powinna mieć niskie SWR bo zabierasz sobie moc wypromieniowaną i przeciążasz nadajnik.
Każdy ma swoje 6 minut :-)
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Pomierzyłem swoje antenki do frsky ( zarówno te fabryczne jak i kupione zamienne o różnej długości ).
Wszystkie maja 33mm ! I to z dużą dokładnością.
Nie zmierzyłem tylko tych z przeciwwagą ( tak się fachowo nazywa ta rurka mocowana w nowszych antenkach 60cm do frsky ? ) bo mam je zabudowane - potem spróbuję.

Zepsuła się chłopakom maszynka do cięcia anten ?
I to już dawno temu ( niektóre antenki mam już od ponad 2 lat )

Z innej beczki - czy dużo zyskam dorabiając antenę na 1/2 fali zamiast na 1/4 fali ? ( 6,2mm zamiast 3,1mm ) ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

misiekkk pisze:Z innej beczki - czy dużo zyskam dorabiając antenę na 1/2 fali zamiast na 1/4 fali ? ( 6,2mm zamiast 3,1mm ) ?
Coś Ci się liczydło zacięło :-) bo dla 2,4GHz długość fali to ok 125mm
Spróbuj http://ekalk.eu/flt_pl.html
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Rurek pisze:
misiekkk pisze:Z innej beczki - czy dużo zyskam dorabiając antenę na 1/2 fali zamiast na 1/4 fali ? ( 6,2mm zamiast 3,1mm ) ?
Coś Ci się liczydło zacięło :-) bo dla 2,4GHz długość fali to ok 125mm
Spróbuj http://ekalk.eu/flt_pl.html
Tak, tak - jednostki mi się pomerdały.
Miało być 6,2cm i 3,1cm odpowiednio.

A wracając do meritum sprawy - warto ciąć te antenki na 1/2 fali zamiast na 1/4 czy różnica nie będzie odczuwalna ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Na 1/2 to zrób sobie klasyczny dipol.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 840
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

misiekkk pisze:
Z innej beczki - czy dużo zyskam dorabiając antenę na 1/2 fali zamiast na 1/4 fali ? ( 6,2mm zamiast 3,1mm ) ?
Róznica pomiędzy antenami 1/2 a 1/4 fali jest taka iż mają inny kąt (charakterystykę) promieniowania :

http://sq2lyw.blogspot.com/p/anteny-ukf.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Char_dip.JPG
Awatar użytkownika
m_atrix
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 11 cze 2013, 07:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Anteny w odbiornikach FrSky i ich dostrojenie

Post autor: m_atrix »

Witam,
pewnie gdyby nie LRS i strojenie anten 433Mhz, to nikomu by do głowy nie przyszły takie operacje a tu patrzę i oczom nie wierze.
Pomysł fajny, osobiście mam trochę wrażenie że za łatwo kupujemy kolejne nowości zamiast starać się wyciągnąć max z tego co mamy.
Podobna zabawę zacząłem niedawno z seryjnym modułem t9x o efektach poinformuje jak już coś pomierzę sensownie.
A apropo pomiarów czy mierzył ktoś w jakim faktycznie zakresie częstotliwości poruszają się moduły FrSky i t9x 2,4GHz?

Z innej beczki czy dobrze rozumiem że seryjny zestaw :
FrSky DJT 2.4Ghz Combo Pack for JR w/ Telemetry Module & V8FR-II RX
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... II_RX.html
w podstawowej telemetrii i użyciu pracy D_mode, posiada dźwiękową sygnalizacje wejścia model w słaby zasięg?czy może coś należy dodatkowo konfigurować.

Pozdrawiam
kamilt
p.s. antenki nadal tną na 33mm :-)
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Telemetria przekazuje dane z odbiornika ( poziom sygnału w jedną i drugą stronę, poziomy napięć, temperatury z podłączonych czujników )
Jeżeli masz odbiornik i nadajnik w trybie D_mode ( czyli z telemetrią ) to nadajnik otrzymuje dane z odbiornika i możesz ustawić w nadajniku poziomy sygnałów lub napięć których przekroczenie aktywuje alarm.
Dla każdego wejścia możesz ustawić 2 poziomy alarmów - robisz to albo przez dołączany wyświetlacz albo z komputera przez specjalną przejściówkę.

Ten odbiornik który podajesz ( V8FR-II ) jest typowym odbiornikiem bez obsługi telemetrii ma tylko możliwość bindowania i pracy z nadajnikami z telemetrią.
Ale nie wysyła danych telemetrycznych.

P.S. Może te antenki przycinane na 33mm to podobnie jak z antenami CB - są do własnoręcznego dostrojenia ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
m_atrix
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 11 cze 2013, 07:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

FrSky DJT +V8FR-II

Post autor: m_atrix »

Ano tak to jest jak się nie doczyta, znakiem tego obecnie praca w D_mode jest o kant d... potłuc i niczemu nie służy, tylko czy ustawienie w tryb V coś polepszy
czy wręcz przeciwnie, bo nie mam z tym żadnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
m_atrix
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 11 cze 2013, 07:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: FrSky DJT +V8FR-II

Post autor: m_atrix »

m_atrix pisze:znakiem tego obecnie praca w D_mode jest o kant d... potłuc i niczemu nie służy, tylko czy ustawienie w tryb V coś polepszy czy wręcz przeciwnie, bo nie mam z tym żadnego doświadczenia.
Po wczorajszym teście wyszło że zmiana trybu nie wpłynęła na zasięg wcale.
Odbiornik anteny standardowe, nadajnik bacik +5dB
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... tenna.html

Pozdrawiam
kamilt
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: FrSky DJT +V8FR-II

Post autor: misiekkk »

m_atrix pisze:
m_atrix pisze:znakiem tego obecnie praca w D_mode jest o kant d... potłuc i niczemu nie służy, tylko czy ustawienie w tryb V coś polepszy czy wręcz przeciwnie, bo nie mam z tym żadnego doświadczenia.
Po wczorajszym teście wyszło że zmiana trybu nie wpłynęła na zasięg wcale.
Odbiornik anteny standardowe, nadajnik bacik +5dB
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... tenna.html

Pozdrawiam
kamilt
Jeżeli test robiłeś na odbiorniku V8FR-II to nie jest on miarodajny, ponieważ ten odbiornik pracuje w trybie bez telemetrii - niezależnie od tego jak ustawisz nadajnik.
Ten odbiornik po prostu nie wysyła danych telemetrycznych, więc nie ma w nim nadajnika, który mógłby generować zakłócenia, które są podejrzewane o zmniejszanie zasięgu.

V8FR-II ma po prostu możliwość bindowania z nadajnikiem w trybie D_mode, ale pracuje cały czas bez telemetrii.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
mader
Posty: 212
Rejestracja: wtorek 07 sie 2012, 18:57
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mader »

misiekkk pisze:V8FR-II ma po prostu możliwość bindowania z nadajnikiem w trybie D_mode, ale pracuje cały czas bez telemetrii.
Zdaje się, że producent wyraźnie zaznacza, że ten odbiornik wysyła pustą telemetrię?

Pozdrawiam
Zanim zadasz pytanie: http://rtfm.killfile.pl/
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

mader pisze:
misiekkk pisze:V8FR-II ma po prostu możliwość bindowania z nadajnikiem w trybie D_mode, ale pracuje cały czas bez telemetrii.
Zdaje się, że producent wyraźnie zaznacza, że ten odbiornik wysyła pustą telemetrię?

Pozdrawiam
1.3 New feature of V8FR-II over V8FR-HV

Compatible with all FrSky modules (V8_mode & D_mode), receive only (V8FR-II can talk with module of either mode, but it does not send telemetry information back to the transmitter).
Hmmm - ja z tego opisu wnioskuję, że nie wysyła telemetrii.

Znalazłeś jeszcze jakąś inną informację ?

Edit: wysłanie telemetrii z odbiornika kosztuje też trochę prądu do modułu nadawczego, zwróć uwagę, że V8FR-II konsumuje tylko 30mA, a taki na przykład D8R-II plus (który obsługuje telemetrię ) pobiera 100mA
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
ODPOWIEDZ