Multiwii by MIS AIRPLANE

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mmuchomor »

Dobra, zabrałem się za MultiWii PRO do mojego samolotu. Ale już na dzień dobry napotkałem na problem, nie jestem w stanie zainstalować sterownika arduino... działam zgodnie ze wskazówkami ze strony producenta i nie działa, to znaczy sterownik się nie instaluje. Sama płytka w menedżerze urządzeń nie pojawia się jako jakiś COM, tylko na samej górze jako nieznane urządzenie USB.
Jeszcze nawet nie zacząłem, a już problem.
Zabawy z programowaniem AP i OSD robię/mam zamiar robić na starym kompie z Windowsem XP.

Może wiecie o co chodzi, albo może ktoś podesłać linki do driverów, lub wysłać same drivery na maila?
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: volender »

Multiwii PRO ma chipset usb CP2102 -> https://www.silabs.com/products/mcu/Pag ... ivers.aspx

Łyknij te sterowniki, powinno zadziałać :-)
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mmuchomor »

Faktycznie, na tym sterowniku wszystko zadziałało. Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam,
Maciek
Dominik.Szy
Posty: 23
Rejestracja: środa 31 lip 2013, 07:37
Lokalizacja: Łask

Post autor: Dominik.Szy »

Niedawno zamontowałem płytkę AIOPv2 w moim samolocie i dopiero zaczynam z tym zabawę wiec proszę o wyrozumiałość, teoretycznie wszystko mi działa ale lecąc pod wiatr samolot wpada w dziwne drgania w osi roll i nie mam pojęcia co może być powodem tego ? co muszę zmienić w parametrach żeby to wyeliminować ?
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: lotpawel »

zmiejsz pidy
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Post autor: xDigYx »

Nie wiem czy tez tak macie, ale.. wgralem SW 2.27 na chip 328P i niestety zauwazylem ze ustawienia PIDow w multiwiiconf nie sa zapisywane i ciagle wracaja do poczatkowych
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mmuchomor »

Jak wspominałem, mam MultiWii PRO, czyli bardzo szeroką płytkę (70mm) i tak się zastanawiam, czy nie można by inaczej przypisać w sofcie akcelerometrow i żyroskopów, żeby dało się zainstalować obróconego o 90° MultiWii?

Edit: Do wiadomości dla mniej zaawansowanych użytkowników, jak ja. Miś napisał, ze można zmienić orientację czujników, podmieniając X na Y, aczkolwiek doświadczalnie trzeba sprawdzić, czy z "-", czy bez. Zmianę robimy w pliku dev.h:
#define ACC_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.accADC[ROLL] = -X; imu.accADC[PITCH] = -Y; imu.accADC[YAW] = Z;}
#define GYRO_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.gyroADC[ROLL] = Y; imu.gyroADC[PITCH] = -X; imu.gyroADC[YAW] = -Z;}
#define MAG_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.magADC[ROLL] = -X; imu.magADC[PITCH] = Y; imu.magADC[YAW] = Z;}

Jak zrobię to u siebie, podam dokładny kod.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 26 sty 2015, 15:09 przez mmuchomor, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

Nie wiem czy tez tak macie, ale.. wgralem SW 2.27 na chip 328P i niestety zauwazylem ze ustawienia PIDow w multiwiiconf nie sa zapisywane i ciagle wracaja do poczatkowych
Najprawdopodobniej masz niezgodną wersję multiwiconf z wersją softu wgranego.
Też kiedyś trochę z tym walczyłem ...
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Post autor: xDigYx »

Prono, dzieki za zainteresowanie. dodalem w kodzie delay zaraz po zapisywaniu (bo zaraz po zapisywaniu byl odczyt) i troche sie zdziwilem, ale jakby pomoglo.

mmuchomor Z nie ruszaj. tylko X z Y pozamieniaj miejscami wraz ze znakami "+" oraz "-".
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: mmuchomor »

Wznowiłem walkę z multiwii i od razu problem. Próbuję połączyć się z GUI i wyskakuje mi błąd: Flight control sw version missmatch. Expected: 230 got: 227.
Mam GUI 2.3pre8
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
Teos
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: Teos »

Też to miałem.
Musisz w pliku Multiwii_2_2.ino na samym początku zastąpić linijkę:
#define VERSION 227
na
#define VERSION 230
zapisać, wgrać do FC i "będzie Pan zadowolony" ;-)
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: volender »

mmuchomor pisze:Jak wspominałem, mam MultiWii PRO, czyli bardzo szeroką płytkę (70mm) i tak się zastanawiam, czy nie można by inaczej przypisać w sofcie akcelerometrow i żyroskopów, żeby dało się zainstalować obróconego o 90° MultiWii?
Może już sobie poradziłeś, ale w każdym razie opis jak to zrobić jest tutaj:
http://www.multiwii.com/wiki/index.php? ... rientation .

Musisz metodą prób i błędów doprowadzić do tego, żeby dla odpowiednio ACC, Gyro, MAG wskazania poszczególnych osi rosły/malały wg schematu z tego linku.


Kiedyś też obracałem to multiwii pro tak, żeby złącze usb było z tyłu. Nie jestem pewien, czy to ten konfig, ale w jednym z konfigów mam odkomentowane te definicje, więc bardzo prawdopodobne (to dla multiwii v 2.3, nie Misiowego):

Kod: Zaznacz cały

#define FORCE_ACC_ORIENTATION(X, Y, Z)  {imu.accADC[ROLL]  =  Y; imu.accADC[PITCH]  = -X; imu.accADC[YAW]  = Z;}
#define FORCE_GYRO_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.gyroADC[ROLL] = X; imu.gyroADC[PITCH] =  Y; imu.gyroADC[YAW] = -Z;}
#define FORCE_MAG_ORIENTATION(X, Y, Z)  {imu.magADC[ROLL]  =  X; imu.magADC[PITCH]  =  Y; imu.magADC[YAW]  = -Z;}
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: xDigYx »

Udalo mi sie uruchomic arduino nano z mpu6050 i nawet dziala jako stabilizacja w moim Wing Wing 84. Jednak mam problem z ustawieniem PID: przy wolnym locie (malo THR) stabilizacja dziala jak nalezy, znow przy wiekszym THR lotki wychylane sa za bardzo (lub za wolno) przez co machaja mocno a skrzydlo zamiast leciec prosto leci po sinusiodzie, znow jak zmiejszam P gain, to przy malych predkosciach model nie wyrabia i spada. Ktos ma na to sposob?

EDIT:
Znacznie zmniejszylem P gain i D gain za to zwiekszylem Rate i jest lepiej, aczkolwiek dalej nie jest dobrze.
z innych problemow, to zauwazylem, ze skrzydlo ma problem z trzymaniem poziomu, jak chwilke polata przechylony w ktoras strone to, to jakby zapamietywal i pozniej caly czas probuje wrocic do tej pozycji. zastanawiam sie czy to nie od drgan, ale wylaczenie silnika na 2-3 sek nie pomoglo... na jak dlugo trzeba wylaczyc silnik aby sie "oczyscil" z syfu?
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: pbrys »

Obrazek

mam takie ustawienia PIDów,
pomóżcie proszę co zmienić bo w trybie ANGLE lub w trybach Position Hold i RTH moje skrzydełko zachowuje się dziwnie, czasami bardzo traci na wysokości po dodaniu gazu (w trybie passthru i stab na samych zyrach lata poprawnie tak jak je wytrymowałem - czyli delikatnie się wznosi), kalibrowałem oczywiście z zadartym dziobem do góry w różnym stopniu - bez różnicy, kompensacja wysokości w zakrętach ustawiona na 110.

jakieś sugestie, co poprawić
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Multiwii by MIS AIRPLANE

Post autor: miś »

pbrys pisze:jakieś sugestie, co poprawić
Stawiam na wyważenie śmigła, bo pewnie są takie obroty przy których całość wpada w wibracje i ogłupia odczyty z akcelerometru.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ