MinimOSD dla Multiwii

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

MinimOSD dla Multiwii

Post autor: shaggee »

Gdzieś przez forum przemknął temat o MinimOSD i został zapomniany. W szufladzie kurzyła się płytka OSD więc postanowiłem poszperać w necie i coś z tym zrobić. Nie jest to odjechany kombajn jak np OSD Misia czy Remizibiego ale z kopterami i multiwii na pokładzie sprawuje się bardzo dobrze. Oprogramowanie bazowane na Rushduino, projekt na STRONIE .
Temat w dziale ARDU ponieważ OSD jest dedykowane pod MWC i wielowirnikowce. To mój pierwszy sprzęt FPV i OSD więc proszę o wyrozumiałość. Wszelkie pomysły, modyfikacje jak najbardziej mile widziane. Liczę że projekt będzie się fajnie rozwijał.

MULTIWII

I. Kupujemy płytkę OSD

Obrazek

MinimOSD do kupienia:
-DealExtreme 15,70$
-EBAY 16,88$
-Goodluckbuy 18$
-Hobbyking 19$
Taniej nie znalazłem.

II. Mały hardware mod
Na płytkach v0.1 Atmega zasilana jest z portu FTDI 5V a układ MAX7456 zasilany jest napięciem 12V z pinów kamerki. Płytki często palą się właśnie przez to zasilanie 12V. Potrzebny jest mały mod dzięki któremu oba układy będą jednocześnie zasilanie napięciem 5V z portu FTDI.
Obok układu MAX7456 znajdują się 2 małe pady (zaznaczyłem na zdjęciu poniżęj). Łączymy je na stałe kropelką cyny.
Obrazek
III. Programowanie płytki
Płytkę programujemy konwerterem FTDI. Tradycyjnie 5V-5V, GND-GND, RX-TX, TX-RX. Najlepszy jest konwerter FTDI z RCtimera. Wpina się prosto pod wyprowadzenia bez kombinowania z kabelkami.


Pobieramy:
-- Soft v2.2 (Najnowszy) POBIERZ
-- Soft v370 POBIERZ
-- Soft v345 (Działa ze wszystkimi wersjami multiwii i z każdym softem Misia) : POBIERZ

Przed wgraniem softu, należy wyczyścić EEPROM czyli wybrać w arduino Plik->Przykłady->EEPROM->eeprom_clear. Wgrywamy to na płytkę i restartujemy ją. Jest gotowa do wrzucenia softu OSD.

1.Wgrywamy soft z folderu KV_Team_OSD na płytkę poprzez FTDI i program Arduino
2.Uruchamiamy GUI (z folderu KV_Team_OSD_GUI)
3.Trzeba załadować czcionki więc po połączeniu płytki w GUI w obszarze Font tools klikamy upload.

Resztę opcji ustawiamy w GUI jak nam się podoba.

Starsza wersja działająca z KFC Marbalona:
Soft v2.1 : POBIERZ
1. Zawartość folderu Metro library przenosimy do folderu Libraries w głównym katalogu Arduino.
2. Wgrywamy przez Arduino program ładujący czcionki (Max7456_Font_Update)
3. Przez program TerraTerm (w załączniku) wrzucamy czcionki. Uruchamiamy, wybieramy port, Setup->serial port i zmieniamy baudrate na 19200. Potem File->send file i wskazujemy plik Rushduino.mcm z paczki
4. Wgrywamy właściwy soft Rush_KV_2_1 na płytkę

UWAGA:GUI nie obsługuje starszego softu v2.1 Nie wgrywamy czcionek w tym sofcie przez GUI tylko przez TerraTerm. Najlepiej to w ogóle nie żenić GUI z softem v2.1 bo skiełbasimy soft w OSD.

Płytka jest gotowa do pracy.


IV. Podłączenie pod FC
OSD podłączamy do FC przez obojetnie który port serial. Wiadomo TX-RX, RX-TX. Napięcie 5V i GND pobieramy najlepiej ze złącza i2c. Kamerka podłączamy pod OSD w pin Vin i GND, nadajnik w Vout i GND.
+12V nie tykamy bo po modzie z zasilaniem możemy sfajczyć OSD



Obrazek



V. RSSI, czujnik napięcia video, czujnik prądu, czujnik temperatury
Uwaga: Aby OSD odczytywało powyższe parametry włączamy "Enable OSD read ADC"

1.Aby nasze OSD pokazywało RSSI musimy podlutować się pod nogę procka w ten sposób:
Obrazek

2.Czujnik prądu możemy zakupić np od kolegi PitLab:czujnik prądu PitLab i podłączyć w ten sposób:
Obrazek
Nie bawiłem się jeszcze w czujnik prądu ale chyba będzie trzeba go skalibrować w sofcie OSD.

3. Dla czujnika napięcia baterii video musimy wykonać dzielnik pomiarowy jak poniżej:
Obrazek
Dotatkowo trzeba włączyć czujnik w GUI

4. Dla czujnika temperatury będziemy potrzebować czujnik LM35 za 3zł:
Obrazek
Wiadomo. Noga Vs pod +5V, GND do masy, Vout pod analog pin atmegi:
Obrazek

W globalvariables.h zmieniamy:

Kod: Zaznacz cały

const uint8_t temperaturePin=6;
na

Kod: Zaznacz cały

const uint8_t temperaturePin=5;
W GUI włączamy display temperature

Obrazek


TUTORIALE VIDEO:





Jeżeli ktoś ma sprawne rączki to OSD zrobi w pół godzinki. Efekty:





Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



FAQ:

Błędy:
1. Aby wysokość z barometru zerowała się przy każdym uruchomieniu Multiwii, trzeba pobrać najnowszy soft Multiwii z oficjalnej strony. Jeżeli użyjemy misiowego softu multiwii, wysokość nie będzie się zerowała. Próbowałem coś zdziałać w sofcie OSD ale niestety kuleję z programowania ardu i nic nie wyszło. Może ktoś wpadnie na pomysł jak to rozwiązać.
/// ROZWIĄZANIE
W oprogramowaniu Multiwii w serial.ino zmieniamy:

Kod: Zaznacz cały

case MSP_ALTITUDE: 
headSerialReply(6); 
serialize32(EstAlt);
serialize16(vario); 
break; 
na

Kod: Zaznacz cały

case MSP_ALTITUDE: 
headSerialReply(6); 
serialize32(EstAlt - TakeofAltitude); //ZCZ wys. wzgl. startu 
serialize16(vario); 
break; 
Ostatnio zmieniony poniedziałek 03 mar 2014, 21:13 przez shaggee, łącznie zmieniany 52 razy.
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

Ogólnie to tanio i genialnie :D Trochę dużo na ekranie.. ale może da się to jakoś powyłączać :D

taniej: http://www.ebay.com/itm/On-Screen-Displ ... 53f362b119

dodatkowo aukcje niżej ten sam sprzedawca daje możliwość podania swojej ceny :)


edit:

Dodatkowo znalazłem na stronce: http://code.google.com/p/arducam-osd/wi ... ing_Panels
fajny programik w którym można sobie edytować część wyświetlanych opcji :)

Zaraz zakupię i zabieram się za testowanie jak dojdzie w marcu :P:D
Madfly
Posty: 491
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 12:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Madfly »

A jeszcze tańsza opcja dla fanów lutownicy to mobidrone osd, za 15zł mozna samemu je wykonać.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Odnośnie czujnika prądu to najlepiej i najtaniej popierać Dobre bo Polskie :-) czyli czujniki PitLab'a :
http://www.pitlab.pl/pitlabsklep.html?p ... egory_id=2

A poza tym wygląda ten projekt bardzo fajnie.
Z kolei opis shaggee - megaprofesjonalny !!! super czytelnie i logicznie.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
automaciek
Posty: 1035
Rejestracja: wtorek 16 paź 2012, 08:03
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Post autor: automaciek »

Czy ruszy z kfc marcina?
Maciej
Awatar użytkownika
remix
Posty: 629
Rejestracja: środa 24 sie 2011, 20:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: remix »

shaggee, Pięknie :mrgreen: Ja tez sie zaopatruje :mrgreen:
W ogóle to już wcześniej myślałem o tym osd bo widziałem gdzieś inny niż seryjny soft ale teraz to nie mam pytań.
Na pierwszym planie : Mała Hania 25.11.2014 :-P
Bixler v2 eLeReS AP z MAXem :mrgreen: in progress...
Bimbal pod mobiusa do F550 (dopieszczanie)
ZMR 250 ->Pierwsze Koty za Płoty(OSTRO!)
Raptor FPV 1600 - rekord 5500m i tyle mi styka :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

-EBAY 16,88$
-Goodluckbuy 18$
Ciekawostką jest że ten na ebaju to forpoczta...GLB :-) - zakupiłem na Ebaj dzisiaj i dostałem maila z ... GLB:

Kod: Zaznacz cały

I am Cathy of GLB Team from China, thanks for shopping at our Ebay store: GadgetInfinite, we've received your payment for (On-Screen Display OSD Board MinimOSD APM Telemetry to APM 1 and APM 2 gi-360565616921)*1, and we can't handle your package for we will on China Spring festival from 1st Feb to 18th Feb,your order during these period will be send out after holiday back, sorry for inconvience.

According to the value of your order, we will send your order by Non-Registered airmail, but if you'd like the extra peace of mind of registered mail, please Pay $2 as extra registered airmail fee. And if you want to ship by Express shipping, please Pay $25 extra for DHL express service, which about 3 bussiness days to receive.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Lada dzień poprawka do działania sztucznego horyzontu i strzałki home:
Awatar użytkownika
remix
Posty: 629
Rejestracja: środa 24 sie 2011, 20:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: remix »

Rurek pisze:
-EBAY 16,88$
-Goodluckbuy 18$
Ciekawostką jest że ten na ebaju to forpoczta...GLB :-) - zakupiłem na Ebaj dzisiaj i dostałem maila z ... GLB:

Kod: Zaznacz cały

I am Cathy of GLB Team from China, thanks for shopping at our Ebay store: GadgetInfinite, we've received your payment for (On-Screen Display OSD Board MinimOSD APM Telemetry to APM 1 and APM 2 gi-360565616921)*1, and we can't handle your package for we will on China Spring festival from 1st Feb to 18th Feb,your order during these period will be send out after holiday back, sorry for inconvience.

According to the value of your order, we will send your order by Non-Registered airmail, but if you'd like the extra peace of mind of registered mail, please Pay $2 as extra registered airmail fee. And if you want to ship by Express shipping, please Pay $25 extra for DHL express service, which about 3 bussiness days to receive.
Ciekawe bo ja nic nie dostałem :-/ a wczoraj zamówiłem.
wogóle ciekaw jestem jak ten DHL bedzie działał skoro mają nowy rok :mrgreen:
shaggee wiesz już może jak wygląda sprawa pomiaru pakietu ?
tzn w mwii mam dzielnik to dodatkowo potrzebuje ten od pitlab'a?
kolejną sprawą jest jaki wziąć bo w tej samej cenie ma od 20 do 75 A czy ma to duży wpływ na dokładność?


Edytowane : Wziąść -> Wziąć :mrgreen:
Ostatnio zmieniony poniedziałek 11 lut 2013, 18:06 przez remix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

remix pisze:
Rurek pisze:
-EBAY 16,88$
-Goodluckbuy 18$
Ciekawostką jest że ten na ebaju to forpoczta...GLB :-) - zakupiłem na Ebaj dzisiaj i dostałem maila z ... GLB:

Kod: Zaznacz cały

I am Cathy of GLB Team from China, thanks for shopping at our Ebay store: GadgetInfinite, we've received your payment for (On-Screen Display OSD Board MinimOSD APM Telemetry to APM 1 and APM 2 gi-360565616921)*1, and we can't handle your package for we will on China Spring festival from 1st Feb to 18th Feb,your order during these period will be send out after holiday back, sorry for inconvience.

According to the value of your order, we will send your order by Non-Registered airmail, but if you'd like the extra peace of mind of registered mail, please Pay $2 as extra registered airmail fee. And if you want to ship by Express shipping, please Pay $25 extra for DHL express service, which about 3 bussiness days to receive.
Ciekawe bo ja nic nie dostałem :-/ a wczoraj zamówiłem.
wogóle ciekaw jestem jak ten DHL bedzie działał skoro mają nowy rok :mrgreen:
shaggee wiesz już może jak wygląda sprawa pomiaru pakietu ?
tzn w mwii mam dzielnik to dodatkowo potrzebuje ten od pitlab'a?
kolejną sprawą jest jaki wziąść bo w tej samej cenie ma od 20 do 75 A czy ma to duży wpływ na dokładność?
Dzielnik na Mwii będzie ci mierzył napięcie na baterii i podawał do OSD. Do natężenia prądu jest potrzebny czujnik prądu np ten od PitLaba. Weź 75A. 20A jest do małych samolocików.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

remix pisze:kolejną sprawą jest jaki wziąść bo w tej samej cenie ma od 20 do 75 A czy ma to duży wpływ na dokładność?
Bierz taki który w okolicach 70% swojego zakresu pomiarowego mierzy Twój prąd.... np jeżeli kopter ciągnie Ci maksymalnie 60A to bierzesz czujnik 75A.
Dodam jeszcze że Pitlab na prośbę zwiększa dwukrotnie zakres czujnika czyli można mieć maksymalnie czujnik na 150A (75A x 2)

BTW nie ma w j.polskim słowa "wziąść" 8-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
remix
Posty: 629
Rejestracja: środa 24 sie 2011, 20:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: remix »

shaggee, przeglądałem sobie teraz schemaciki i rysunki jakie znalazłem na temat osd i jeden wzbudził moje zainteresowanie...
Sprawa tyczy się połączenia kroplą cyny dwóch styków.
Obrazek
jak widzisz tutaj nie tylko od frontu jest zlutowane ale też i od tyłu.
Możesz to jakoś potwierdzić ?

Edytowane : poprawiony link do fotki :mrgreen:
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Mam zalutowane tylko te od góry płytki i jest OK. Nie mam pojęcia dlaczego tam każą zalutować tył. Chociaż z ciekawości sprawdziłem miernikiem i pady na tyle wyglądają na połączone. Domniemam że to jedno i to samo.

BTW
Tą płytkę będzie można użyć jako anty blue screen. Obecnie robię testy :)
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Post autor: MatManiak »

shaggee pisze:Mam zalutowane tylko te od góry płytki i jest OK. Nie mam pojęcia dlaczego tam każą zalutować tył. Chociaż z ciekawości sprawdziłem miernikiem i pady na tyle wyglądają na połączone. Domniemam że to jedno i to samo.

BTW
Tą płytkę będzie można użyć jako anty blue screen. Obecnie robię testy :)
powiem więcej - minimosd można uzyc i jako antybluescreen i jako osd jednoczesnie, jak mamy radiomodem do apm (3dr) albo cokolwiek innego, np.....eleresa (!) który potrafi przesłać dane multiwii jeśli sa podpiete w odbiorniku. Wtedy zamiast osd w samolocie, montujemy go przy monitorze, podlaczajac do niego eleresa po uart, a multiwii do eleresa w samolocie i cieszymy się normalnym osd, a dodatkowo nie mamy BS, a telemetria na osd będzie mieć czysty obraz nawet gdy będą zaklocenia z foxa:)
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Z ABSem na MAXie7456 nie byłbym taki wyrywny. Była na forum dyskusja i eksperymenty. MAX nie chroni przed niebieskim ścierwem.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ