CHDK

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Miczel
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 14 lis 2010, 20:58
Lokalizacja: Gdańsk

CHDK

Post autor: Miczel »

Witam
Posiadam aparat Canon G9 i chciał bym go zamontować w hexie - wyczytałem ze istnieje oprogramowanie http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK dzięki któremu można zmieniać ustawienia aparatu i dostosować go do takich celów jak fotografowanie z powietrza.
Czy przy pomocy takiego oprogramowania można ustawić aparat w taki sposób (najprostszy) aby przed startem włączyć aparat który przed 3 min będzie wykonywał zdjęcie po zdjęciu np w odstępach co 2-3 sec - podobnie jak robi to gopro? . W takim rozwiązaniu uniknął bym podłączania jakichkolwiek kabli do nadajnika i mógłbym go szybko zastąpić np kamerą.
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

Zrobiłem tak z G7 i działa ,tyle że robi foty od razu po włączeniu intervalometer'a że tak to nazwę.
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

U mnie CHDK też działa aczkolwiek przy każdym uruchomieniu aparatu muszę go wgrywać od nowa (FirmUpdate).

Co do robienia zdjęć z interwałem to wejdź w Scripting -> Interval
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

CHDK wrzucić na czystą SD i będzie działać bez ponownej instalacji.
U mnie lata aż miło.
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
adam.a
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 03 mar 2011, 21:54
Lokalizacja: ostrowo

Post autor: adam.a »

Trzeba tylko pamiętać ze chdk działa chyba tylko na kartach sd do 4gb, na ich stronie jest do sciągnięcia "card tricks" - program bardzo ulatwiający instalację chdk w aparacie - wtedy startuje po uruchomieniu aparatu automatycznie. Wczoraj odbyłem kilkugodzinną walkę z załadowaniem go do nastepnego canona, okazalo się ze musiałem najpierw zaktualizowac firmowe oprogramowanie do nowszej wersji, co tez nie było łatwe, ale już wszysko gra :)
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

W moim canonie IS85 mogę ustalać ile ma minąć czasu od naciśnięcia spustu migawki do pierwszego zdjęcia, co ile sekund ma robić następne zdjęcie oraz ilość zdjęć. Wszystko śmiga ładnie karta 2GB.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

CHDK wrzucić na czystą SD i będzie działać bez ponownej instalacji.
U mnie lata aż miło.
U mnie to nie pomaga. Może to kwestia tego, że kartę mam SDHC - jakąś najszybszą Sandiska. I do tego 8GB :mrgreen:
woyu
Posty: 385
Rejestracja: sobota 18 cze 2011, 11:56
Lokalizacja: Kaszëbë

Post autor: woyu »

Sprawdziłem w SD550 (ixus750) karty 4GB i 8GB nie udało się tak ustawić, aby skrypt chdk sam startował. Sandisk 2GB sformatowany w FAT16 pozwolił na automatyczne uruchamianie CHDK i start skryptu. Teraz wystarczy tylko włączyć aparat a on sam zacznie robić zdjęcia co 3 sekundy. I o to mi chodziło :-P . W ustawieniu karty pomocny był "Card Tricks".
laza
Posty: 1
Rejestracja: piątek 01 lut 2013, 21:39
Lokalizacja: Kielce

Post autor: laza »

Automatyczne uruchamianie CHDK przy starcie
  • Skpuj pliki PS.fir i DISKBOOT.bin do głównego katalogu karty (jesli jeszcze tego nie zrobiłeś).
  • Uruchom soft CHDK w Twoim aparacie (zgodnie z opisem w poprzednich częsciach artykułu).
  • Uruchom tryb <ALT> (naciśnij przyciks <ATL> - przycisk drukowania/ten z mozliwoscia przypisania doń akcji).
  • Naciśnij <MENU> by wejśc do menu CHDK
  • Przejdź do "Debug Parameters" lub "Miscellaneous Stuff" (w niektórych wersjach).
  • Zaznacz "Make Card Bootable". (czasami nie spowoduje to żadnej akcji, nie martw się)
  • Wyłacz aparat i wyjmij karte
  • Zablokuj karte przez zapisem (suwak LOCK). (W dalszym ciagu bedziesz mógł wykonywa zdjęcia i je zapisywac, jak widac to mechanizm programowy)
  • Włóż karte spowrotem do aparatu.
Od tej chwili CHDK bedzie się uruchamia automatycznie przy starcie aparatu, do chwili gdy odblokujesz karte przed zapisem..

Jesli aparat zasygnalizuje że karta jest zabezpieczona przed zapisem - coś wykonałeś źle - CHDK nie jest załadowany!

Więcej info tutaj
Awatar użytkownika
JLasocki
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 31 sie 2010, 09:49
Lokalizacja: Łódź

Post autor: JLasocki »

laza pisze:wykonywa zdjęcia i je zapisywac, jak widac to mechanizm programowy)


Tak, to jest mechanizm programowy. Sprzęt jedynie informuje o położeniu suwaka, a twórcy oprogramowania powinni oprogramować sobie ten fakt. Oczywiście najszybciej wykorzystali to programiści od wirusów, stąd w komputerze można zainfekowac kartę mającą suwak w pozycji Lock :(
Awatar użytkownika
mate
Posty: 134
Rejestracja: piątek 01 lis 2013, 14:19
Lokalizacja: Zgierz/Wroc

Post autor: mate »

adam.a pisze:Trzeba tylko pamiętać ze chdk działa chyba tylko na kartach sd do 4gb (...)
Nie do końca. W aparatach wyprodukowanych przed 2011 istotnie jest takie ograniczenie, ale da je się obejść dzieląc kartę na dwie partycje - jedną maleńką (ok 2MB) specjalnie do CHDK. W modelach produkowanych po 2010, już nie ma już tego problemu.
U mnie w A1200 na karcie 8GB, autostart działa bez żadnego kombinowania z partycjami.
kobusz
Posty: 89
Rejestracja: czwartek 11 kwie 2013, 15:59
Lokalizacja: Kruszyn

Post autor: kobusz »

Pytanie ogólne do wszystkich użytkowników CHDK

1) Czy mieliście efekty mrugania ( jak zwarcia ) na CHDK - w tle ekran canona nie mruga.

2) Jakich klawiszy używacie do przeglądania menu ( nie mam klawisza drukarki )
mnie pozostało DISP. / MENU / PLAY ( ten z trójkącikiem odtwarzania ) / FUNC.SET / ... i kółko canona wokół FUNC. SET. ...
pytam bo jakby nie wszystko działało... tymi klawiszami nie wszędzie wejdę...

3) wyświetla mi dziwny ekranik którego nie mogę usunąć:
po lewej cała kolumna cyfr 0: , 1:, 2:, 3: i tak do 9: po prawej 1:1 , 3580:43793:1, canon:6 itp jakieś ustawienia nawet z podaniem modelu aparatu...

Zastanawiam się czy to nie jakiś problem w samym aparacie a jest na gwarancji.
Awatar użytkownika
mate
Posty: 134
Rejestracja: piątek 01 lis 2013, 14:19
Lokalizacja: Zgierz/Wroc

Post autor: mate »

1/Mnie menu i ikony czasem mrugają, a gdy aparat jest w trybie auto, "chodząca" ramka dodatkowo wycina sobie drogę przez menu... Generalnie w momencie gdy na włączone menu CHDK nachodzi/zapala się jakakolwiek ikona z standardowego softu canona, jak np słaba bateria, w tym miejscu zanika menu CHDK. Nie wiem czy tak powinno być, ale nie przeszkadza mi to tak bardzo.
2/U mnie też nie ma drukarki, korzystam z tych klawiszy co wymieniłeś i nie widzę z tym żadnego problemu.Tylko zmieniłem sobie odpalenie CHDK, domyślnie było pod PLAY, co eliminuje podgląd zdjęć, ja dałem pod DISP.
3/U mnie nic takiego nie występuje.
ODPOWIEDZ