DRON/UP!

Tu umawiamy się na spotkania a potem opisujemy jak było ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
krall
Posty: 3153
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: DRON/UP!

Post autor: krall »

Rozmawiałem z p. Martą (organizator) i Justyną z Aeromind i powiedziały mi, że wszelkie loty (pokazowe) poza wyścigiem będą odbywać się w "klatce" na co nie jest wymagane pozwolenie od PAŻP. W tej klatce z pewnością będą latały Walkery. Czy ktoś, czymś, jeszcze - nie wiem. Jest tu pewna niespójność z tym co pisze olo..
Dobrze by było żeby organizatorzy tu jednoznacznie opisali jak się rzeczywiście sprawy mają. Póki co - nie ma co spekulować.
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
olo2000pm
Posty: 40
Rejestracja: sobota 18 lip 2015, 22:38

Re: DRON/UP!

Post autor: olo2000pm »

Myślę nawet, że nie ma co robić z tego problemu. Osobiście jadę aby zaprezentować swoją maszynę i może uda mi się porozmawiać z osobami bardziej obytymi na temat problemów natury technicznej z jakimi się borykam.
Jeżeli chodzi o latanie, to latam na wolności:)
Czuje powiew wiatru we włosach i latam nad czubkami drzew...piękne...
Bardzo się cieszę, że organizatorzy patrzą w kierunku takich ludzi jak ja przychylnym wzrokiem, bo mam świadomość, że mogli po prostu wykluczyć z imprezy hobbystów.
sz4dy
Posty: 97
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 14:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: DRON/UP!

Post autor: sz4dy »

tak swoja droga to o ktorej zaczyna sie wyscig? bo nie wiem czy bardzo wczesnie i musze byc juz tam w piatek czy raczej w okolicach poludnia?
i w koncu nie wiem juz czy wymyslili sobie koniecznosc posiadania licencji do brania udzialu w wyscigu czy nie.. ? ;)
W hangarze:
2x DemonRC Fury - KISS CompactCTRL CC All-in-One, Frsky XSR, Emax RS2205S 2300kv, Tramp 5.8GHz, Runcam Swift 2

FatShark Dominator v3
Taranis X7
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: DRON/UP!

Post autor: cebulator »

Rurek pisze:Bo jeżeli usłyszę tłumaczenie że impreza ma charakter komercyjny (nagroda 5000!) to oznaczałoby że wyścigi też byłyby nielegalne
Rurku, o ile mi się zdaje to zarówno rekreacyjne jak i sportowe latanie nie wymaga licencji. A taki wyścig z nagrodą to raczej sport. Co innego jakby każdy dostał kasę za udział w wyścigu to by pachniało komercją. No ale nie ma co jątrzyć. Może organizator się wypowie, żeby nie tworzyć jakiś spiskowych teorii itp.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
DRON/UP!
Posty: 4
Rejestracja: piątek 11 wrz 2015, 14:01

Re: DRON/UP!

Post autor: DRON/UP! »

Witam,

jeszcze dzisiaj wypowiemy się w kwestiach poruszanych przez Państwa :)
A do tego czasu chciałbym przedstawić zaproszenie na KONFERENCJĘ podczas DRON/UP!

W ramach panelu dyskusyjnego w szerokim gronie specjalistów – od regulatorów i prawników przez konstruktorów po użytkowników UAV – podczas DRON/UP! 2015 będziemy dyskutowali na wszystkie tematy związane z obowiązującymi regulacjami prawnymi, bezpieczeństwem i edukacją w zakresie użytkowania bezzałogowych statków latających. Porozmawiamy o przyszłości dronów w Polsce, ich roli w naszym życiu i najciekawszych zastosowaniach.

PRELEGENCI m.in.:
Tomasz Rumiński x-drone
Henryk Główka PAŻP
Tomasz Prost BIRD & BIRD
Przemysław Stasiak - Forum RC-FPV.pl

Konferencja odbędzie się w sobotę, 26 września 2015, w godz. 09:30-13:00.
Sala konferencyjna - Strefa VIP - Portu Lotniczego Poznań Ławica.

Ilość miejsc ograniczona, konieczne zapisy!

Zapisy i kontakt Michał Mroczkowski email: michal@dronup.org tel.: 536 506 136
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: DRON/UP!

Post autor: MatManiak »

sz4dy pisze:
krall pisze:Zostaliśmy z kkacperem (jako posiadający pewne doświadczenie po naszym Dronfestiwalu) poproszeni o skontrolowanie ich regulaminu. Wnieśliśmy pewne poprawki ale z tego co sobie przypominam takiego warunku tam nie było. Tu kolega pisze o jakiś pokazach poza wyścigiem a to przecież coś zupełnie innego.

A czy moglbym prosic o wniesienie poprawki odnosnie rozmiaru smigiel?

W przypadku silnikow powyzej 2000kv (najbardziej popularne 2300kv) rozmiar smigiel 5'' jest jak najbardziej uzasadniony (bo 6'' smigiel i 4s raczej nikt nie wlozy z obawy o spalenie silnikow), jednakze w przypadku silnikow z mniejszym kv (ja uzywam 1960kv) ograniczenie rozmiaru smigiel moze juz byc krzywdzace. Polecilbym zrobic widelki >2000kv do 5'' oraz <2000kv 5'' i 6'' oraz w oby dwoch przypadkach dopuszczalna bateria 3s i 4s. Mysle ze byloby to fair w stosunku do kazdego zawodnika. Ciag jaki moje silniki (oraz inne ponizej 2000kv) uzyskuja na 6'' smiglach i bat 4s jest porownywalny (w zasadzie taki sam) z ciagiem silnikow 2300kv i 5'' na 4s, jednakze gdy zaloze juz 5'' smigla przy bat 4s zrobi sie znacza roznica w osiagach co moze byc bardzo nie fair.
Bardzo prosze przemyslec ta sprawe i ewentualnie uwzglednic to w regulaminie, mysle ze wplynie to pozytywnie na przebieg wyscigu. We wszystkich zawodach na swiecie ktore do tej pory sledzilem glownie w internecie nie bylo takich ograniczen i problemow z tym zwiazanych. W klasie do 250mm (moze to byc rownie dobrze 180mm, 220mm) stosuje sie cala game silnikow od 1900kv, a nawet 1800kv do 2400kv a nawet 3100kv jezeli jest na 4'' smigla. Uogolnienie tego do maksymalneg rozmiaru smigiel 5'' jest nie fair i mysle ze zrobienie widelek odnosnie kv i rozmiaru smigiel rozwiazaloby problem. To nie garaz ;)
A co jak Ci powiem, że Cobra 2204 2300kv na 4S i 6" śmigłach działa, nie pali się i daje 1100gram ciągu na silnik?:> http://rotorgeeks.com/index.php?route=p ... duct_id=74
Kwestia odpowiednich regili (30A) ;)
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
sz4dy
Posty: 97
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 14:04
Lokalizacja: Gdynia

Re: DRON/UP!

Post autor: sz4dy »

Wiem o tym, ale to juz jest tak ekstremalny setup ze malo kto cos takiego robi.. :)
aktualnie buduje drugi model na ramce Arrow210 (~95 gramów wagi po złożeniu) zaprojektowanej przeze mnie na cobrach 2204 2300kv i reglach rg20 ale na 5 calowe propsy. Mysle ze efekt ze wzgledu na bardzo niska wage jaka chce osiagnac bedzie podobny :)
W hangarze:
2x DemonRC Fury - KISS CompactCTRL CC All-in-One, Frsky XSR, Emax RS2205S 2300kv, Tramp 5.8GHz, Runcam Swift 2

FatShark Dominator v3
Taranis X7
DRON/UP!
Posty: 4
Rejestracja: piątek 11 wrz 2015, 14:01

Re: DRON/UP!

Post autor: DRON/UP! »

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w organizowanych przez nas zawodach 250-tek mogą brać udział zawodnicy nieposiadający świadectwa kwalifikacji (uprawnienia) zgodnie z polskimi przepisami. W zawodach mogą wziąć udział osoby, które zarejestrują się na naszej stronie internetowej i spełniają wymogi regulaminu, w którym nie ma mowy o świadectwach. Dodatkowo pokazy dronów będą odbywać się w specjalnie przygotowanej przez nas „klatce” przed wejściem do Terminalu T3 Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Jako organizatorzy pokazów, w przygotowanej przestrzeni, będziemy dopuszczać tylko i wyłącznie osoby, które posiadają świadectwo kwalifikacji (uprawnienia). Powodami naszej decyzji są względy bezpieczeństwa – konsultowane z SOL i specyfika miejsca, jakim jest lotnisko. Zapraszamy wszystkich pasjonatów do pokazów statycznych, wspólnej wymiany doświadczeń i udziału w konferencji.
Serdecznie pozdrawiam
Michał Mroczkowski
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: DRON/UP!

Post autor: Rurek »

Krall proponuję zdjąć banner ze strony forum.
IMO nie możemy firmować komercyjnej imprezy dla wybrańców. Forum jest dla wszystkich i z tego względu promowanie na naszych łamach takich postaw jak w poście powyżej łamie nasze zasady.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Xeo
Posty: 355
Rejestracja: środa 13 lis 2013, 10:31
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Re: DRON/UP!

Post autor: Xeo »

Zgadzam się z przedmówcą co do bannera. Swoją drogą ciekawe czemu nie jest to ujęte w regulaminie...do czego jawnie się przyznają.
Awatar użytkownika
Irwin
Posty: 87
Rejestracja: poniedziałek 20 kwie 2015, 14:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: DRON/UP!

Post autor: Irwin »

Rurek pisze:Krall proponuję zdjąć banner ze strony forum.
IMO nie możemy firmować komercyjnej imprezy dla wybrańców. Forum jest dla wszystkich i z tego względu promowanie na naszych łamach takich postaw jak w poście powyżej łamie nasze zasady.
? :shock:

Przecież wstęp też jest dla wszystkich. Pokazy są dla wybrańców, bo czemu miałoby być inaczej? Zrób sobie imprezę i zaproś wszystkich, którzy chcą, żeby wpadli polatać.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: DRON/UP!

Post autor: RW »

Świadectwo kwalifikacji nie może być wyznacznikiem umiejętności człowieka / operatora.

I mówię to jako osoba zajmująca się tą tematyką (wielowirnikowce) od 4 lat i posiadająca papiery :-D
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Re: DRON/UP!

Post autor: FlyHigh »

Czyli można latać "dronami 250" w OTWARTEJ PRZESTRZENI na terenie lotniska bez licencji ale w klatce ZABEZPIECZAJĄCEJ pokazać swoje modele (reprezentując forum RC-FPV) bez licencji już nie?!

Nasuwa mi się jedyne wyjaśnienie - nie chcą konkurencji w postaci pokazania, że modele własnej nierzadko konstrukcji też mogą fajnie latać :evil:

Nie mam nic przeciwko gotowym konstrukcją - wszak po to są aby ułatwiać życie - ale jeżeli organizatorzy takiego eventu dają możliwość zaprezentowania się nam - pasjonatom - to dlaczego nie można zaprezentować się w 100% i musimy się ograniczyć tylko do wygłoszenia prelekcji/prezentacji "na sucho"?

Tym bardziej, że wielu modelarzy, którzy zaczynali od "samoróbek" ma też w swoim hangarze rozwiązania gotowe w postaci chociażby popularnego P2. Czyli wciągając prelekcją i pokazami maszyn-samoróbek wciągamy nowe osobyb w świat RC-FPV niejako stwarzając możliwość wykreowania (nieświadomego zresztą) kolejnych późniejszych nabywców sprzętu gotowego do lotu :idea:
Awatar użytkownika
Irwin
Posty: 87
Rejestracja: poniedziałek 20 kwie 2015, 14:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: DRON/UP!

Post autor: Irwin »

RW pisze:Świadectwo kwalifikacji nie może być wyznacznikiem umiejętności człowieka / operatora.
Tak jak i Kat.B nie jest wyznacznikiem umiejętnośći kierowcy, a czasem trzeba pokazać.

Śmieszny jest taki ból dupy o tą magiczną licencję wśród "pasjonatów". Jak ktoś nie chce licencji, to się nie pcha do poważniejszych miejsc i imprez, tylko się 'pasjonuje' na podwórku z kolegami i koleżankami. A jak ktoś się chce pochwalić, bo ma czym i po co, a do tego chciałby to zrobić oficjalnie i na czyimś podwórku, to niech sobie zrobi papier:) Tak to działa na świecie we wszystkich innych dziedzinach.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: DRON/UP!

Post autor: Verid »

Irwin - chyba czegoś nie doczytałeś. Świadectwo jedynie uprawnia do pobierania kasy za latanie. Nigdzie nie jest napisane że bez licencji nie można latać więc twoje porównanie jest trochę z duszy konia wyciągnięte. Różnica pomiędzy pasjonatem a pasjonatem z papierkiem jest taka że ten drugi może brać za to kasę. Natomiast do latania gdzie mi się żywnie podoba wystarczy znajomość prawa bo jak doświadczenie pokazuje dopełniając odpowiednich formalności można legalnie polatać i w środku CTR'u.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ