Pierwszy hexo-kopter

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

LordPikaChu
Posty: 75
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: LordPikaChu »

Ta rama jest za mała dla śmigieł 12", zmieścisz w niej co najwyżej 10", ale znowu silniki masz nie te żeby zakręcić 10". Dla śmigieł 12" w konfiguracji hexa potrzebujesz ramy 700mm. W skrócie, w heksie musisz dodać 5cm rozpiętości ramion na każdy cal śmigła, czyli 13" śmigła będą wymagać ramy 750mm itd.

Osobiście dla śmigieł 12" i 4S wybrałbym silniki z około 700KV, ale jeżeli ufać danym ze strony producenta to te silniki, które wybrałeś powinny styknąć.

Dlaczego wybrałeś śmigła o tak dużym skoku? Według producenta silników ze śmigłami 12x3.8 pobór prądu będziesz miał prawie 16A. Z 12x5.5 możesz już być niebezpiecznie blisko limitu tych ESC, które wybrałeś.

Nie czytałem całego tematu, ale wydaje mi się, że jest to Twój pierwszy kopter, dlatego też radziłbym na początek kupić tańsze śmigła, bo i tak je szybko połamiesz. GEMFANy są tanie jak barszcz ale powodują duże wibracje, natomiast APC MR są bardzo dobrym kompromisem jak chodzi o osiągi i cenę. Są też całkiem wytrzymałe, więc chyba je polecałbym Ci na początek. W karbonowe śmigłą pobawisz się później, jak już opanujesz maszynę.

Jak chodzi o FC to polecam coś od Witespyquad. Ich kontrolery są niesłychanie tanie a działają bajerancko.
Don't forget to bring a towel...
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

Istotnie, przepatrzyłem dokładnie wszystko i zauważyłem, że te śmigła będą zbyt duże. Powiem tak - ramy i tak nie będę wymieniał, także raczej zdecyduje się na wymianę śmigieł na mniejsze. Aczkolwiek LordziePikaChu napisałeś, że wtedy była by konieczność użycia innych silników. Więc użyję innych. Tylko jakich... W internecie aż roi się od różnych ofert, i szczerze mówiąc miałbym nawet problem ze znalezieniem odpowiednich. Dlatego miałbym takie pytanie - jakie silniki mógłbym użyć zamiast tych, które zaproponowałem, żeby były kompatybilne ze śmigłami 10'?. Szukałbym silników o podobnych parametrach ja te wcześniejsze.

A w kwestii śmigieł. Zdaję sobie sprawę, że te z włókna węglowego są drogie. Aczkolwiek doświadczenie w lataniu takimi sprzętami mam i raczej nie miałbym problemu z lataniem czymś większym. Czyli bez problemu bym ich nie złamał, także mogę sobie na nie pozwolić.

Suma sumarum jeżeli to możliwe, to prosiłbym o jakieś namiary na dobre silniki i kompatybilne z nimi śmigła węglowe.
Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 2324
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 02:17
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Mateusz »

Wybaczcie wszyscy, ale ten temat to wielkie jedno "Proszę dać, proszę mi znaleźć, ja nie wiem nic, nie chce mi się szukać, mam wszystko gdzieś"

15 lat i możesz z Twojej strony, dać z siebie troszkę inicjatywy?
Trutututu nici z drutu.
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

No to istotnie, będę musiał trochę posiedzieć w internecie i poszukać. O ile śmigła znajdę chyba bez problemu, o tyle nad silnikami chyba chwilę posiedzę. Jak coś znajdę, to się pochwalę i zapytam, czy takie będą miały prawo działać w tym robicie.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Jesteś na 100% pewny, że chcesz zaczynać od hexy?
Może lepiej zbudować quada, zawsze w nauce może przydarzyć i koszty będą mniejsze.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

Powiem tak. Na hexe już jakiś czas temu się zdecydowałem. Latać umiem, czyli to czy to będzie quad czy hexa to raczej lata się podobnie i nie będzie żadnego problemu. A mam wystarczająco środków, więc decyduję się na coś większego.

A w kwestii kolegi Mateusza - poszukałem trochę w internecie, przejrzałem oferty sklepowe z zakresu silników bezszczotkowych. I mam takie wnioski - na HobbyKing nie ma silników o podobnych parametrach, jak te które wskazałem. Co więcej stwierdzam, że te silniki o których napisałem są wręcz genialne. Dlatego gdy kupię sobie ramę, dokupię rurki z włókna węglowego, takie jak tam są fabryczne(chodzi mi o średnicę), i zamiast tych zestawowych założę inne - dłuższe. Na tym osadzę silniki i na to śmigła 12'. Rozmawiam na priv z użytkownikiem, która pisał, że ona ma użyte te silniki i śmigła, z tym że ma ramę własnoręcznie robioną i że to wszystko bardzo fajnie działa i lata.
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

Piszę z takim pytaniem - kiedyś jak przeglądałem forum to natrafiłem na takie dwa tematy, których teraz nie mogę znaleźć. W pierwszym temacie była prezentacja Qada, który mógł latać nawet godzinę a w drugim temacie był Qad, który mógł latać z prędkością nawet 105 km/h. Chciałbym znaleźć te tematy, ale jakoś nie mogę. Przejrzałem niektóre działy i nie znalazłem.

Jeśli ktoś wie o które konkretnie tematy mi chodzi i gdzie je znajdę to proszę o informację.

Pozdrawiam
Paatryk008
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 28 kwie 2014, 12:58
Lokalizacja: Zgorzelec

Post autor: Paatryk008 »

slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

Witam wszystkich

W ostatnim czasie na forum w tym temacie było trochę takiego paplania, czy złożę tą hexę, czy nie, ale jednak się zdecydowałem i są już pierwsze efekty mojej pracy. A konkretnie po kilku godzinach pracy złożyłem swoją ramę, Oto kilka zdjęć:

Od frontu, z kotem na drugim planie :D
Obrazek

Od boku
Obrazek

I dla porównania z moją biedroną V929
Obrazek

Rama ogólnie dość sztywna, nie ma zamontowanej jeszcze półki na akumulator, ale to dlatego, że czekam na dostawę wibroizolatorów, bo pod akumulatory chcę zamontować kamerę.

Ogólnie rama waży około 530 gramów, ma coś koło 76 cm średnicy, wysoka na 30 cm, stabilna. Ogółem - zaj......:)

Kolejne etapy budowy już za niedługo.

Właśnie dzisiaj dostałem wypłatę :), więc jak tylko będę miał kasę na koncie, to kupuje silniki i śmigła w RCTimerze. Zobaczymy ile będzie iść :D ...
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

I tak oto mogę się pochwalić kolejnymi zdjęciami z budowy, tym razem z zamontowanymi już silnikami i śmigłami. Wszystko kupiłem w RCTimerze, przesyłka szła jakieś 2 tygodnie, ale doszła i nic nawet nie jest uszkodzone. Dzisiaj dopiero zamontowałem śmigła bo musiałem wymienić kilka śrub, ale po godzinie pracy oto efekty:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ile całość waży - tego nie wiem, bo moja waga padła, i nie mam możliwości podać tego dokładnie. Całość wygląda ogólnie bardzo fajnie, żaden z silników nie skrzypi/trzeszczy/wydaje innych odgłosów, ale pewnie przed rozpoczęciem testowania i latania czymś trzeba będzie je nasmarować.

Teraz jak trochę kasy w kieszeń wpadnie, to kupię sterowniki silników, akumulatory, aparaturę i akumulator do niej. Wszystko w HK. Ale na to, jeszcze chyba chwilę poczekam... :)
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

Dziś wigilia i kolejny przełomowy dzień dla całej budowy. Otóż Chińczycy sprawili mi genialny prezent pod choinkę. Przysłali mi dzisiaj moduł APM 2.6 do mojej hexy!

Zostaje mi tylko jeszcze chwilkę poczekać, bo w poniedziałek przyjdą kolejne towary z Aliexpress a konkretnie PowerModule, GPS i MinimOSD

Zdjęć z budowy raczej teraz nie pokażę, bo jeszcze chyba nie będę tego wszystkiego montował - zrobię to pewnie dopiero, jak zamontuję ( i kupię ) sterowniki do silników.
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Post autor: xDigYx »

wywaz smigla z silnikami, najlepiej dynamicznie (np ja uzywam MIŚowiego servoconftool na plytce multiwii i przyznam ze sprawdza sie znakomicie).
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

O wyważeniu pamiętam. Z tym, że na razie nie mam takiej możliwości, bo nie mam tych sterowników, toteż nie jestem w stanie jeszcze tych silników uruchomić...
William
Posty: 41
Rejestracja: piątek 31 sty 2014, 19:17
Lokalizacja: Zagościniec

Post autor: William »

Radziłbym wymienić piasty w silnikach, bo te oryginalne raczej mają bicie (u mnie w quadzie wszystkie mają), jeśli chcesz zostawić te to kup sobie nakrętki samokontrujące.

Jak oceniasz wykonanie tych śmigieł?
Legwan, KFC32, Rctimer 5010-620KV, FVT 30A blheli, 12x4,5, Turnigy 9XR + FrSky DF
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

O tych nakrętkach pomyślę, choć na dobrą sprawę to mógłbym je wszystkie wywalić. Nie widać tego może na zdjęciach, ale ja mam tam założone po dwie inne śruby (widoczne tylko srebrne główki) przykręcające piastę. A konkretnie u siebie montowałem to tak: gdy zobaczyłem już fizycznie śmigła widziałem, że mają one trzy otwory - jeden na wał piasty i dwa obok pozostałe. Okazało się, że te dwa pozostałe idealnie pokrywają się z otworami na piaście (tymi, które są do przykręcenia jej do silnika). Toteż gdy montowałem piastę, przykręciłem ją tylko dwoma śrubami ( po skosie ), potem na to założyłem śmigło, a potem innymi - dłuższymi śrubami przykręciłem to śmigło bezpośrednio do silnika ( śruby puszczone przez te otwory w piaście) . Dzięki takiemu rozwiązaniu można powiedzieć, że śmigła sa przykręcone bezpośrednio do silnika, a co za tym idzie - podkładka i nakrętka, które tam są są kompletnie zbyteczne. Ale jeszcze może na nimi pomyślę.

Zaś w kwestii śmigieł: Ogólnie rzecz biorąc, to nie mam się do czego przyczepić. Nie wiem, czy są dobrze fabrycznie wyważone, bo z kilku względów statycznie ich nie wyważałem. Są dość twarde, ale i elastyczne. A konkretniej - w płaszczyźnie obrotu są sztywne, tak, ze nawet zakręcenie nimi, a potem włożenie np. palca w tor śmigła może trochę zaboleć.
W płaszczyźnie "przyciągania grawitacyjnego" (góra - dół) w momencie dociskania ich do ziemi troszkę się wyginają. Ale to akurat nie jest żaden problem, grunt, by w płaszczyźnie obrotu były twarde.

Podsumowując - w warunkach praktycznego lotu n pewno będą mogły zrobić trochę krzywdy, jeśli ktoś by wszedł w kontakt z nimi :)
ODPOWIEDZ