RangeLink + AV 1,2 ?

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

marceli pisze:Panowie, tylko po co polaryzacja kołowa dla pasma 1,2?
A może obejrzyj sobie choćby filmik podlinkowany przez Verida...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

BeoWulf, po kolei:

1) Rangelinka powieś na oddzielnym maszcie, możesz dać kabla kilka metrów nic się nie stanie
2) Antenki rozróżnij że w tych wyżej podanych masz dwa rodzaje polaryzacji liniową i kołową - a więc wypada używać antenek parami, o tej samej polaryzacji czyli np:
TX - Vee, GP lub bacik
RX - bacik, Biquad, yagi, [Edicao: najlepsza obecnie - GPpatch - taką sobie zrób]

TX koniczynka (clowerleaf)
RX skew-planar, helical, cross-hair

3) filtry - na video TX możesz dać HPF 1,2, na Rangelinka TX możesz dać Bandpass 433

Moje powyższe postulaty dotyczą Twojego konkretnego setup'u czyli Rangelink + Video 1,2
Ostatnio zmieniony niedziela 03 mar 2013, 14:06 przez Rurek, łącznie zmieniany 1 raz.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

jedrus pisze:
marceli pisze:Panowie, tylko po co polaryzacja kołowa dla pasma 1,2?
A może obejrzyj sobie choćby filmik podlinkowany przez Verida...
Moje praktyczne testy cloverleaf na pasmo 2,4ghz pokazuja ze faktcznie odbic mniej ale i zasieg slaby. No moze ja mam zle ten antenki zrobione.
Duzo lepsze efekty uzyskalem za pomoca bacika i wąskiej kierunkowej anteny panelowej plus tracker.
EDIT:
Co oczywiście jest żadnym eksperymentem, bo jak porownywac pare anten omni do anteny kierunkowej ale na bacikach tez zasieg wiekszy tylko odbicia sie pojawiaja

FIlm faktycznie przeoczylem, dzieki za link zaczne od jego obejrzenia :P
Be0wulff
Posty: 210
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 12:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Be0wulff »

Super :) Dzieki chlopaki :) Troche szkoda ze RL nie pojedzie na jednym maszcie bo jakos nie widze rozkladania takiej palisady :) za kazdym razem. Zaczynm sie uczyc robienia nowej anteny :)
Awatar użytkownika
alexusa
Posty: 679
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 05:15
Lokalizacja: Skąd innąd

Post autor: alexusa »

marceli pisze:
jedrus pisze:
marceli pisze:Panowie, tylko po co polaryzacja kołowa dla pasma 1,2?
A może obejrzyj sobie choćby filmik podlinkowany przez Verida...
Moje praktyczne testy cloverleaf na pasmo 2,4ghz pokazuja ze faktcznie odbic mniej ale i zasieg slaby. No moze ja mam zle ten antenki zrobione.
Duzo lepsze efekty uzyskalem za pomoca bacika i wąskiej kierunkowej anteny panelowej plus tracker.
EDIT:
Co oczywiście jest żadnym eksperymentem, bo jak porownywac pare anten omni do anteny kierunkowej ale na bacikach tez zasieg wiekszy tylko odbicia sie pojawiaja

FIlm faktycznie przeoczylem, dzieki za link zaczne od jego obejrzenia :P
Marceli,

Antenki o plaryzacji kolowej to nie tylko spraw eliminacji odbic, ale rowniez rozwiazanie problemu polaryzacji.

Wedlug testow jakie ja zrobilem na antenach 1.28 od IBCrazy, zasieg jest kilka procent wiekszy, i jest to zdanie nie tylko moje ale i IBCrazy oraz wielu osob na RCG.

Porownanie anten CP do anteny linear kierunkowej ... to jak ... sam rozumiesz :)

Zobacz sobie filmik - kiedys zrobiony przeze mnie osobiscie :)



I jak sam zobaczysz, nie chodzi tutaj tylko o zasieg i same odbicia. Zobacz co sie dzieje przy zwrotach ... i to wcale nieakrobatycznych ...

Uwazam, ze CP jest dla toru Video fantastycznym rozwiazaniem.
Zgadzam sie rowniez z teza, ze wybor anten typu patch jest wiekszy i ze dalej mozna zaleciec na linear polaryzacji, jednak pojawily sie wiele miesiecy temu helical'e dla CP i one rowniez potrafia zciagnac sygnal z duzej odleglosci ...

Pozdrawiam
"Alcohol ... Because no great story starts with a salad ..."
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Post autor: waszka »

marceli pisze: Moje praktyczne testy cloverleaf na pasmo 2,4ghz pokazuja ze faktcznie odbic mniej ale i zasieg slaby. No moze ja mam zle ten antenki zrobione.
...chyba jednak masz te antenki zle zrobione bo ja na 2.4 (link RC) na koniczynkach uzyskiwalem znacznie wiekszy zasieg w porownaniu z "bacikiem" i trohe wieksze na torze video 5.8.

tu na odbiorniku ASSAN X8R 8ch, video 1.2 ; i 3.5 Km i jeszcze mialem staly link jak zawracalem ...w tych samych miejscach na "bacikach" tracilem duzo wczesniej link.

.Obrazek
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Możliwe że mam źle zrobione albo nie na ten kanał, którego teraz używam. Niestety swr miarki są tak drogie na takie pasma, że nie jestem w stanie tego sprawdzić.
Awatar użytkownika
alexusa
Posty: 679
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 05:15
Lokalizacja: Skąd innąd

Post autor: alexusa »

marceli pisze:Możliwe że mam źle zrobione albo nie na ten kanał, którego teraz używam. Niestety swr miarki są tak drogie na takie pasma, że nie jestem w stanie tego sprawdzić.
Acha - wlasnie. Miarka SWR kosztuje, dobrze kosztuje.
Dlatego wykonywanie anten CP w warunkach garazowych nie nalezy do sprytnych, oszczednosciowych pomyslow, poniewaz nie mozesz zweryfikowc, czy wykonany produkt dziala prawidlowo ... z reguly efekty sa takie jak u Ciebie.

Marceli zwroc uwage, ze robiac antene CP nie tylko ma znaczenie dlugosc druta, ale grubosc (co wszyscy wiedza), ale i katy w jakich jest zaginana i wybrzuszenie "listkow".

IBCrazy robi je za pomoca matrycy, ALE kazdy produkt jest testowany, i jesli nie spelnia wymogow - idzie na przerobke lub do kosza. Nawet u niego srednia ilosc odpadow wynosi okolo 10 %, dlatego nawet nie robilem podejscia do produkcji anteny ... niby pare drutow ... a jednak ... dodam, ze kupuje tylko jego anteny ... po prostu sie przekonalem.

Proponje Ci - sprobuj dobrze wykonane antenki i osobiscie wykonaj testy porownawcze - bedziesz zachwycony jakoscia obrazu i zasiegiem.

Ja mam tylko CP - dodam, ze nie latam "na dystans".

Pozdrawiam
"Alcohol ... Because no great story starts with a salad ..."
ODPOWIEDZ