programator USB-ASP Atmel ISP

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

No i dupa zbita - dzisiaj się w końcu za niego wziąłem - po włożeniu do USB w kompie - nie żąda sterowników, widziany jest w menedżerze urządzeń jako HID i to wszystko. Nie żąda instalacji sterów i nie przydziela żadnego COMa :-( Żaden program do programowania AVR nie widzi go :-( Macie jakiś pomysł?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

TO podstaw mu stery twoje . Winda domyslnie pewnie zainstalowala cos sobie i dlatego nie dzialczy. Podstaw stery dedyykowane.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

ale jak? Gdy próbuję wymusić moje stery to mi winda pisze że te co ma to są najlepsze z jej punktu widzenia...
poza tym - poszedłem na blaszaka i jest identycznie jak na laptopie...
zresztą na pewno coś jest nie tak z tym dinksem - USB-ASP przy pierwszym włożeniu powinien grzecznie poprosić o drajwery. u mnie na dwóch kompach nie prosi.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Na moje oko to ten programator chyba nie ma za dużo wspólnego z USB-ASP, może weź wybebesz go i daj fotki co w nim siedzi to może coś poradzimy.
Oryginalny USB-ASP (czyli tak naprawdę ATmega i garstka drobnicy) jest wykrywany jako nieznane urządzenie (jeśli nic podobnego wcześniej nie instalowałeś - sterownik V-USB) i należy mu wskazać sterownik, po tym jest widoczny w menadżerze urządzeń po prostu jako "usbasp" (i to zarówno w Win XP jak i Win 7) i powinien działać z avrdude.
Wykrywanie programatora jako urządzenie HID sugeruje że nawet jak sprzęt jest kompatybilny z usbasp to wgrany do środka jest jakiś dziwny wsad.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Chyba zrobię awaryjnie programator na arduino :-) i nim zaprogramuję ten felerny USB-ISP-ASP, chyba na stronie fischl'a jest wsadzik czy jaki inny hex aby zapodać? Zadanie dość ułatwione bo na tym moim dinksie pady ISP są wyprowadzone więc spoko.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Tylko czy sprzętowo to co masz jest zgodne z usbasp ?
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

mam troche inago uruchomic znanymi powszechnie programami
po zainstalowaniu extreme burner
dziala i da sie wszystko programowac wszystko jak wszystko :-)
ale to co potrzebowalem sie dalo
Moze sprobuj tego programu
http://diy-elektronika.pl/424-programy- ... ndows-7-xp
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Nie mam co próbować programów skoro komputer nie widzi sprzętu i nie przydziela mu portu COM....
Przeładuję mu wsadzik i zobaczymy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

noo tak mialem :-)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Znaczy miałeś dinks USB widziany jako "urzadzenie HID" w windzie, nie potrzebowało sterowników i nie przydzielało portu COM ? Po czy zainstalowałeś extreme burner i w nim urządzenie było widziane jako programator? Na jakim porcie? w jaki sposób? Cos nie potrafię tego ogarnąć/wyobrazić sobie teraz
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Rurek pisze: nie przydziela mu portu COM....
Ale on nie mam mieć COMu, to jest programator czysto USB bez żadnych nawet wirtualnych przejściówek, w programie do wgrywania ustawiasz go jako usbasp i port USB.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Radzu pisze:
Rurek pisze: nie przydziela mu portu COM....
Ale on nie mam mieć COMu, to jest programator czysto USB bez żadnych nawet wirtualnych przejściówek, w programie do wgrywania ustawiasz go jako usbasp i port USB.
zaraz, zaraz - a co to jest port USB ? Przeciez w składni dla avrdude trzeba podac po którym COMie będzie szło....


Mama pewna ideę, dopiero teraz to wyczytałem:
1) Libusb-win32 (406.92 kB) – sterowniki do portu USB, bez nich nie zainstalują się sterowniki USBasp (wersja: 0.1.12.1). Uwaga sterowniki USBasp wymagają właśnie tej wersji!
2) Sterowniki Usbasp (81.05 kB) – paczka sterowników do programatora (wersja na Windows), to samo znajduje się w paczce, którą można pobrać ze strony projektu
3) AVRdude (116.7 kB) - program (Open Source), dzięki któremu możliwa jest obsługa programatora, wersja skompilowana
I wychodzi na to że ja, durak jeden, pominąłem pierwszy punkt...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Punkt pierwszy powinien się niejako znajdować w punkcie drugim bo bo sterowniki do usbasp są napisane z użyciem bibliotek libusb i u mnie wystarczy że zainstaluję sterowniki do usbasp.

W składni avrdude (jeśli ktoś nie korzysta z GUI) jeśli korzystasz z programatora usbasp pole z portem jest w ogóle nie wykorzystywane (właśnie zrobiłem test i obojętnie czy mam tam USB, np. COM2 czy LPT programator i tak działa).
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Jak odpalam plik *.bat Mifauo'wy do ładowania FW do eLeReS'a ze składnią pod avrdude to mi wywala "brak programatora usbasp" :-(
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Weź zostaw tego .bat'a na razie i odpal jakieś GUI do AVRDUDE, tam skonfiguruj sprzęt (czyli ustawiasz programator usbasp i ścieżkę dostępu do avrdude.exe i avrdude.conf) i spróbuj odczytać fusebity.
Jak to nie zadziała to .bat tym bardziej.
Aczkolwiek moim zdaniem i tak ten programator nie będzie działał jako usbasp jeśli w Menadżerze urządzeń nie będzie widniał jako "usbasp".
ODPOWIEDZ