Merkury by meteor

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Merkury by meteor

Post autor: meteor »

Jakiś czas temu zacząłem molestować Marka - http://www.napolskimniebie.pl/ (a jak ! ) żeby wyciął jakieś skrzydełko z EPP nadające się do FPV. W odpowiedzi dostałem informację że coś takiego jest właśnie "na tapecie". :mrgreen: Wiadomość ta bardzo mnie ucieszyła, niedługo później dostałem informację że zestaw dla mnie czeka. Trochę zwlekałem z relacją na forum bo liczyłem na to że pogoda się poprawi i w relacji będzie od razu relacja z oblotu - niestety nie udało się bo od ~1,5 tygodnia mam nielotną pogodę :-(

Merkury jest młodszym bratem Vegi, ma 1,2m rozpiętości.

Po otwarciu opakowania z Merkurym moim oczom ukazał się widok z takimi częściami:
Obrazek
W zestawie znajduje się wszystko potrzebne do budowy, balsa na lotki, wzmocnienia z prętów szklanych, dźwignie, snapy etc. Zestaw jak zawsze wycięty z dokładnością, wszystko idealnie do siebie pasuje - to lubię !
Ochoczo zabrałem się do budowy :-) Na początku złożyłem skrzydło bez klejenia, zaznaczyłem w którym miejscu będzie zamocowany silnik i zrobiłem wcięcie na śmigło.
Obrazek
Kolejnym etapem było docięcie i doklejenie lotek - było mi łatwiej zrobić to gdy skrzydło nie było w całości. Moje balsowe lotki mają wymiary 5cm>3cm.
Obrazek
Lotki wklejałem na mój ulubiony klej UHU POR. Posmarowałem spływ "zawiasu" oraz krawędź lotki, poczekałem aż klej podeschnie następnie zetknąłem i mocno ścisnąłem. Załapało od razu :mrgreen:
Marek zastosował bardzo fajny patent na zawias, zrobił go po prostu z EPP, zostawiając za nim kawałek EPP do którego należy dokleić balsę. Na początku obawiałem się czy będzie to dobrze działało, jednak moje obawy okazały się niesłuszne. Zawias z początku wydawał mi się nieco za gruby, więc z pomocą papieru ściernego złożonego na pół pogłębiłem rowek, teraz pięknie działa.
Obrazek
Po "uporaniu" się z zawiasami przyszła kolej na wzmocnienia z prętów szklanych. Wykonałem je po swojemu, Marek proponował umieścić je inaczej. Może wstawi obrazek jak miało to wyglądać. U mnie wygląda to tak jak na zdjęciu (jeden dźwigar główny z góry i dołu oraz kawałek pręta przy natarciu na samym dziobie).
Obrazek
Na zdjęciu widać przyklejone już łoże silnika, wzmocnione z boku dwiema listewkami 5x3mm. Łoże przyklejałem na klej Soudal 66A D4/B4 (taki lekko pieniący się). Użyłem tego kleju ponieważ łoże znajduje się w specyficznym miejscu, gdzie jest zmienna grubość płatów i nie w każdym miejscu przylegało ono do płata.
Mając już skrzydełko w kupie (celowo nie przyklejałem wingletów żeby sobie nie utrudniać manewrowania przy montowaniu wyposażenia), zabrałem się za montaż wyposażenie.
W Merkurym znajduje się takie wyposażenie:
RC:
silnik: Emax 2822 + GWS 9x5
regulator: HK SS 25A
serwa: 2x9g
pakiet: 2200mAh 3S
Video:
link video: Betatronik ze zmienioną końcówką mocy
kamera: KPC132ZP 420 lini - jak mnie kiedyś będzie stać to kupię lepszą, a co :lol:
Wyposażenie umieściłem tak jak na zdjęciu:
Obrazek
W moim zagi takie rozmieszczenie się sprawdziło. Udało mi się tak rozłożyć wyposażenie że nie miałem problemów z wyważeniem.
Mocowanie kamerki rozwiązałem w bardzo prosty sposób, wklejając dwa paski laminatu szklanego o szerokości ~1cm.
Obrazek
Obrazek

Czekam teraz na lepszą pogodę, jutro wiatr ma osłabnąć do 4m/s więc może oblatam skrzydło :-D

Zapomniałem napisać że z jednej strony Merkury dostał już maskowanie :lol:
Obrazek
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
mounter
Posty: 1000
Rejestracja: niedziela 20 mar 2011, 23:59
Lokalizacja: --

Post autor: mounter »

elegancko wykonany model: czysto lekko i estetycznie :)

ciekawe po jakim czasie zmęczy się te EPP i kiedy zacznie się tworzyć samostateczny profil :roll:
Awatar użytkownika
Matkas
Posty: 199
Rejestracja: piątek 01 kwie 2011, 19:15
Lokalizacja: Bogatynia

Post autor: Matkas »

Zasilanie będzie z pakietu napędowego czy będziesz stosował dodatkowy?( nie znalazłem w relacji :-) )
Wszystko ładnie i pięknie!

Pozdrawiam,
Mateusz
`Nie mamy skrzydeł by latać, a mimo tego to Nasz cel...`
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Wszystko zasilane z jednego pakietu. Niestety w czwartek znów upaliłem końcówkę mocy video, w poniedziałek drugie podejście :mrgreen:
pozdrawiam
Marcin
smootny

Post autor: smootny »

meteor pisze: [...] Niestety w czwartek znów upaliłem końcówkę mocy video, w poniedziałek drugie podejście :mrgreen:
Udało się ??? :mrgreen:
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Nie, te tranzystory co tam wlutowywałem mają za małą moc albo są źle wysterowane. Przywaliłem aż mi powyskakiwał sprzęt ze skrzydełka, jedynie co się stało to oderwała się lotka - zawias zrobię z UHU POR, nawet nie będzie widać :-D
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

Co do uchu-pora, mój depron na halę wisiał rok na kracie przy szybie, przy pierwszym lataniu się rozpadł, uhu się skruszyło i wszystko się rozpadło ;). Tak więc albo moje było trefne albo coś w tym jest :P
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Moje ESA są nadal mięciutkie, a klejone już daawno..
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

To może jakiś trefny uhu mi się trafił, a może przez to, że na słońcu leżał.
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Skrzydełko zostało już wcześniej oblatane, wstawiam więc film z pierwszego lotu:

Wnioski ? Do skorygowania kąt zaklinowania silnika i trochę przesunąć do przodu SC.
Model jest wrażliwy na "ster wysokości", jednak na lotkach jest leniwy, musiałem zwiększyć mu wychylenia.
Odbył się również oblot FPV, jeżeli można tak nazwać 5 sek. lotu :-? Model przyglebił zaraz po zawrocie bo nie zauważyłem a oderwał się kabel przy wtyczce od dopałki RC i skończył się zasięg :-/ Oderwała się lotka na zawiasie i to chyba tyle jeśli chodzi o straty :-) Pakiet wyleciał i nie ucierpiał. Mocowanie pakietu "na wcisk" się sprawdziło :lol:
Obrazek
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

ładneee :-) , kurde mnie też korci na zbudowanie czegoś takiego :-)
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Buduj, trzeba czasem dla odmiany polatać parapetem :mrgreen:
pozdrawiam
Marcin
ODPOWIEDZ