Tanie ESC do robota podwodnego

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Tanie ESC do robota podwodnego

Post autor: Arthor »

Jak w temacie.
Moim kolejnym projektem jest robot podwodny, napędzany 6-cioma silnikami. Projekt bardzo budżetowy, korpus projektowany przeze mnie, drukowany na drukarce 3D oraz odlewany z żywicy epoxy.
Ale do rzeczy: Kupiłem na hobbyking wiadro silników 2312 960kV za garść klepaków (dolar pińdziesiąt za sztukę) i teraz potrzebuję do nich dwukierunkowych ESC (chyba najlepiej 30A).
Mógłbym kupić łódkowe ESC Turnigy i programator do nich, ale to już przestaje być budżetowe. Wystarczyły by mi najtańsze ESC w termokurczu (termokurcz zdejmę, ESC zaleję żywicą i zostawię w wodzie). Tylko jak zrobić, żeby były 2-kierunkowe?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Tanie ESC do robota podwodnego

Post autor: pawelsky »

Arthor pisze: niedziela 02 kwie 2023, 14:29Tylko jak zrobić, żeby były 2-kierunkowe?
Wgrac do nich SimonK lub BLheli...
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Tanie ESC do robota podwodnego

Post autor: Arthor »

Tylko jak to zrobić prosto i po taniości? Nigdy nie programowałem ESC.
Co do BLheli, tutaj czytałem (poprawcie jeśli się mylę), że mogę wziąć na przykład starego minimOSD (może być micro?), podłączyć do kompa zwykłym interface'm (FTDI), wgrać na niego soft do programowania, przylutować do ESC i przy odrobinie szczęścia wgrać BLheli. Skomplikowane, ale może bym podołał. Ale czy mogę do tego użyć najtańszego noname'a? Na przykład takiego (pińć dolar w 6-cio paku):
https://www.banggood.com/6PCS-XXD-HW30A ... 05358.html
Czy już lepiej nie ryzykować, dołożyć i kupić na przykład MultiStary z programatorem z HK?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Tanie ESC do robota podwodnego

Post autor: pawelsky »

Arthor pisze: poniedziałek 03 kwie 2023, 21:26 Tylko jak to zrobić prosto i po taniości? Nigdy nie programowałem ESC.
Co do BLheli, tutaj czytałem (poprawcie jeśli się mylę), że mogę wziąć na przykład starego minimOSD (może być micro?), podłączyć do kompa zwykłym interface'm (FTDI), wgrać na niego soft do programowania, przylutować do ESC i przy odrobinie szczęścia wgrać BLheli. Skomplikowane, ale może bym podołał. Ale czy mogę do tego użyć najtańszego noname'a? Na przykład takiego (pińć dolar w 6-cio paku):
https://www.banggood.com/6PCS-XXD-HW30A ... 05358.html
Czy już lepiej nie ryzykować, dołożyć i kupić na przykład MultiStary z programatorem z HK?
Do programowania najprosciej uzyc Arduino Nano (jesli nie masz to mozna kupic za ok 10PLN). ESC musisz wziac takie ktore jest wspierane przez BLheli/SimonK - liste takowych znajdziesz w instrukcji.

Te ktore wskazales ciezko stwierdzic co maja pod termokurczem, mozliwe ze to https://github.com/NicksonYap/XXD-HW30A-ESC-Schematic

Jak pogooglasz to znajdziesz instrukcje ludzi ktorzy flashowali je SimonK. Ktorys firmware BLheli pewnie tez sie da dopasowac.

Z multistarami ktore wskazales bedzie oczywiscie prosciej bo maja juz blheli na pokladzie

EDIT: Sprawdzilbym jeszcze czy BLHeli_S nadal obsluguje wejscie PWM, bo szczerze mowiac nie sprawdzalem. Pytanie jakim sygnalem chcesz sterowac tymi ESC.
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Tanie ESC do robota podwodnego

Post autor: Arthor »

pawelsky pisze: wtorek 04 kwie 2023, 00:43 Do programowania najprosciej uzyc Arduino Nano
czyli znów czeka mnie lutowanie, ciąganie kabelków i uczenie się nowych rzeczy
pawelsky pisze: wtorek 04 kwie 2023, 00:43mozliwe ze to https://github.com/NicksonYap/XXD-HW30A-ESC-Schematic
:)
pawelsky pisze: wtorek 04 kwie 2023, 00:43Jak pogooglasz to znajdziesz instrukcje ludzi ktorzy flashowali je SimonK. Ktorys firmware BLheli pewnie tez sie da dopasowac.
a jest jakaś różnica między SimonK a BLheli, z perspektywy laika, do prostych zastosowań?
pawelsky pisze: wtorek 04 kwie 2023, 00:43EDIT: Sprawdzilbym jeszcze czy BLHeli_S nadal obsluguje wejscie PWM, bo szczerze mowiac nie sprawdzalem. Pytanie jakim sygnalem chcesz sterowac tymi ESC.
Nigdy nie używałem PPM. Na początek chciałem najprościej, tylko eLeReS Rx i miksowane w aparaturze, z czasem dołożyć ArduSub.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Tanie ESC do robota podwodnego

Post autor: pawelsky »

Arthor pisze: wtorek 04 kwie 2023, 10:43 czyli znów czeka mnie lutowanie, ciąganie kabelków i uczenie się nowych rzeczy
Jakiego programatora bys nie uzyl, ciagania kabelkow nie unikniesz. A uczyc sie nowych rzeczy chyba warto? :)
Arthor pisze: wtorek 04 kwie 2023, 10:43 a jest jakaś różnica między SimonK a BLheli, z perspektywy laika, do prostych zastosowań?
W Twoim przypadku, gdy zalezy Ci tak naprawde przede wszystkim na tym aby ESC bylo dwukierunkowe - nie.
Arthor pisze: wtorek 04 kwie 2023, 10:43 Nigdy nie używałem PPM. Na początek chciałem najprościej, tylko eLeReS Rx i miksowane w aparaturze, z czasem dołożyć ArduSub.
Nie PPM tylko PWM czyli najbardziej standardowy ze standardowych sposob sterowania serwem/ESC.
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Tanie ESC do robota podwodnego

Post autor: Arthor »

pawelsky pisze: wtorek 04 kwie 2023, 11:09Nie PPM tylko PWM czyli najbardziej standardowy ze standardowych sposob sterowania serwem/ESC.
Tak, to miałem na myśli. Do tej pory zawsze przesyłałem sygnał PWM.
Dzięki za odpowiedzi i rady. Zabieram się za przegrzebywanie Internetu :)
ODPOWIEDZ