APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

gregoorr
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 10:35
Lokalizacja: Brodnica

APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: gregoorr »

Witam!
Mam APM 2,8, wszystko skonfigurowałem i jest problem.
FC nie reaguje na IN2. Podejrzewam, że nic się z tym nie zrobi i jest uszkodzony.
Wszystkie inne kanały można skalibrować, na 2 jest cisza.
Pitch ani drgnie. Stoi na 1500.
Może ktoś ma jakieś pomysły co można zrobić?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: Verid »

Sprawdzić odbiornik i aparaturę. Może nie reaguje bo nic nie dostaje?
Ten wredny...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: kuczy »

gregoorr pisze:Witam!
Mam APM 2,8, wszystko skonfigurowałem i jest problem.
FC nie reaguje na IN2. Podejrzewam, że nic się z tym nie zrobi i jest uszkodzony.
Wszystkie inne kanały można skalibrować, na 2 jest cisza.
Pitch ani drgnie. Stoi na 1500.
Może ktoś ma jakieś pomysły co można zrobić?
Najpierw napisz jak połączyłeś odbiornik z APMem.
Jeśli "PPM" czyli jednym kablem (masa / sygnał ew. zasilanie), czy też "PWM", czyli kazdy kanał ma swój przewód sygnalowy (i ew masę) ?
gregoorr
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 10:35
Lokalizacja: Brodnica

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: gregoorr »

Podłączone PWM. Wszystkie kanały oprócz 2 reagują prawidłowo. Gdy przepnę 3 do 1, lub 4 jest reakcja. Gdy 3 do 2 niestety w oknie kalibracji żadnej reakcji, tak jak pisałem stoi na 1500 i ani drgnie. Do tej pory latałem na CC3D i było ok. Aparatura sprawna.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: kuczy »

gregoorr pisze:Podłączone PWM. Wszystkie kanały oprócz 2 reagują prawidłowo. Gdy przepnę 3 do 1, lub 4 jest reakcja. Gdy 3 do 2 niestety w oknie kalibracji żadnej reakcji, tak jak pisałem stoi na 1500 i ani drgnie. Do tej pory latałem na CC3D i było ok. Aparatura sprawna.
I o to mi chodziło.
Domyślam się, że nie masz żadnych innych ustawień w APMie jeszcze, więc najprostsza metoda - do APMa wgraj oprogramowanie np Ardu-Rover, albo cokolwiek innego od ArduCopter, a następnie właśnie oprogramowanie Ardu-Copter ale wersję 3.2.1 - późniejsze wersje są przewidziane na Pixhawk i mimo, że czasami mogą "wejść" do APMa - to nie będzie to dobrze działało.

To powinno całkowicie zresetować Twoje ustawienia - a myślę, że tu może być problem - jeśli tak jak mówisz - przełożenie kabli nic nie daje na kanale 2... - zdecydowanie powinno się coś ruszyć jeśli na kanale z którego przekładasz sygnał (np 3-gaz) widać reakcję.

Jeśli to nie pomoże to daj znać, chociaż bez APMa i starego firmware może być cięzko znaleźć nazwy zmiennych - Verid - masz tego staruszka jeszcze ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: Verid »

Jak na starego chomika przystało, oczywiście twój stary APM nadal zamieszkuje moją szufladę :mrgreen:
Ten wredny...
gregoorr
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 10:35
Lokalizacja: Brodnica

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: gregoorr »

No niestety mam chyba uwalony ten 2 kanał. Udało mi się znaleźć podobny temat, ale z kanałem 4. Rozwiązałem problem w podobny sposób. RCMAP_PITCH w full parametr list z 2 przepisałem na 6. FC będzie brał PITCH nie z 2 ale z 6 kanału. 6 raczej nie będę wykorzystywał. W oknie kalibracji jest ok. Czy z tym 6 kanałem muszę coś zrobić? W oknie kalibracji 6 kalibruje się razem z pitch. W Extended Tuning RC6 Opt jest na none. Widać te FC czasem tak mają. Mam nadzieję, że reszta się nie rozsypie w locie.
Podobny temat:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=2&t=44136
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: kuczy »

gregoorr pisze:Mam nadzieję, że reszta się nie rozsypie w locie.
A może byś pomyślał jednak nad pixhawkiem?
Nie wiem jak z finansami u Ciebie, ale pakowanie tak sobie sprawnego kontrolera do czegoś, co lata?..... nie polecam
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: uki80 »

U mnie podobna sytuacja z 2 kanałem tylko, że działa przez 2 sekundy a później się blokuje. Jeśli nie robię nic to po 2 sekundach też cisza, a jeśli dodaje gazu (jeden z 2 silników łodzi zanetowej) to po 2 sekundach nawet po wyłączeniu radia silnik dalej chodzi z mocą taka sama jak sprzed 2 sekund. Tylko wyłączenie zasilania to resetuje. Jakieś sugestie co to może być?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: kuczy »

uki80, wygląda jakby cos sie blokowało bardzo dziwnie, i nie wiem czy nie kwestia ESC?
Jesli się zablokuje i bedzie juz mial moc zablokowaną - spróbuj wyciagnac wtyczkę sygnałową jaka łączy pixhawka czy tam APMa z esc.

Ps. Jaki masz regulator i jakie ustawienia esc w mission plannerze?
Jaki to kontroler (zbuduje, ze APM) - jaka wersja firmware jest w srodku?
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: uki80 »

Regulatory od prolam do silników 550. Musialbym dokładnie sprawdzic. Ale to raczej nie regulatory bo po zamianie lewego z prawym dalej kanał 2 szwankuje. APM jest w wersji 2,8 a firmware jak dobrze pamiętam to 2,51 beta. Udało mi się na obecną chwilę rozwiązać problem na jeden silnik dać kanał 3 a na drugi silnik kanał 2 i 1. Pewnie to nie jest fachowo ale jakoś działa. Ale co włosów sobie nawyrywalem to moje. A zasilany z power module bez zworki na jp1
gregoorr
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 10:35
Lokalizacja: Brodnica

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: gregoorr »

Upłynęło sporo czasu,a ja do dzisiaj latam tym dronem. Zachowywał się bardzo poprawnie, właśnie do dzisiaj. Pogoda był spokojna, bez wiatru. Podczas lotu w pewnym momencie wykopyrtnął się na plecy i wpadł w korkociąg, na plecki, normalnie, na plecki, normalnie. Było słychać, jak APM walczy z silnikami, ale nie ogarnął sytuacji i spadł. Złamane jedno ramię, dwa śmigła maszt od GPS. Nie wiem skąd był taki pstryczek na silnik, że wywaliło go na plecki. Czy warto przejść z APM na coś innego? Myślałem o Pixhawk-u, ale on chyba komunikuje się po S-bus, ja mam JR PCM V2 z modułem Assana, czyli PWM. Latam na nim 2 lata i potrzebny albo mały remont, albo budowa nowego. Nie bardzo jestem w temacie, co się zmieniło, w którą stronę iść.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: APM 2,8 nie reaguje na 2 kanał.

Post autor: pma_ »

Jak masz wyjście PPM z odb to arducopter wciąż to obsługuje. Możesz pooglądać FC mateka, duża część obsługuje AC i są lepszej jakości niż pixhawk nieznanego producenta.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
ODPOWIEDZ