Błędna praca żyroskopu, problem z konfiguracją INAV3

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Błędna praca żyroskopu, problem z konfiguracją INAV3

Post autor: Thomassino »

Hej.

Zaktualizowałem INAV do wersji 3.0.1 i przy okazji wklepałem nowy firmwear do kontrolera lotu, co za tym idzie wszystkie ustawienia w nim się zresetowały.
Wcześniej oczywiście skopiowałem w CLI zawartość z komendy "diff" i w nowym INAV wkleiłem i zapisałem.

Mój problem polega na tym że żyroskop odwrotnie interpretuje ruch skrzydła, tz:

Pochylając dziób do dołu moje klapy idą do dołu zamiast do góry.
Zmieniła się też orientacja "pitch" na aparaturze, biorą drążek do dołu klapy idą do dołu a powinny do góry (można zmienić na aparaturze / input na -100, ale wcześniej było ok).

Poza tym wszystko jest ok...
Jak przechylam skrzydło w lewą stronę to wychyla się do góry mocno prawa klapa.
Poprawnie również jest po przechyleniu w prawą stronę, wtedy lewa klapa idzie mocno w górę.

Siedzę przy tym cały dzień i podejrzewam jakiś banał, lecz nie wiem gdzie jest pies pogrzebany :)
Ostatnio zmieniony środa 18 sie 2021, 22:04 przez Thomassino, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Błędna praca żyroskopu, problem z konfiguracją INAV3

Post autor: misiekkk »

Nie masz płytki włożonej tyłem do przodu?
Tu masz info (ze starszej wersji) jak postępować w takim przypadku: https://www.reddit.com/r/Quadcopter/com ... _question/

Albo zrobiłeś kalibrację odwrotnie...
Bo zrobiłeś kalibrację, prawda?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Błędna praca żyroskopu, problem z konfiguracją INAV3

Post autor: Thomassino »

misiekkk pisze:Nie masz płytki włożonej tyłem do przodu?
Płytka siedzi poprawnie, strzałką skierowaną na dziób.
misiekkk pisze:Tu masz info (ze starszej wersji) jak postępować w takim przypadku: https://www.reddit.com/r/Quadcopter/com ... _question/
Cyfrowy model z zakładki setup zachowuje się dokładnie tak jak ten trzymanie przeze mnie w dłoni, po zmianie orientacji na YAW 90 lub 270 fizycznie przechylając model dziobem do dołu w zakładce setup przechyla się w bok. Czyli wróciłem do pozycji "0"
misiekkk pisze:Albo zrobiłeś kalibrację odwrotnie...
Bo zrobiłeś kalibrację, prawda?
Kalibracj wykonana kilkukrotnie, ciężko jest ją wykonać precyzyjnie jak FC jest zamontowany na skrzydle.


Podejrzewam jakiś banał...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Błędna praca żyroskopu, problem z konfiguracją INAV3

Post autor: miś »

A nie zamieniłeś przypadkiem serw miejscami (wtyczek od serw w FC) ?
Jeśli to nie to, oraz w GUI model przechyla się prawidłowo, to musisz zmienić rewersy na serwach. Orientacji FC nie ruszaj, ustawień aparatury też nie rusz. Tylko rewersy na serwach, tak aby prawidłowo reagowało na drążki. Wtedy na żyro też będzie dobrze reagował.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Thomassino
Posty: 303
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 11:58
Lokalizacja: Siedlce

Re: Błędna praca żyroskopu, problem z konfiguracją INAV3

Post autor: Thomassino »

Zacznę od najważniejszej rzeczy.. MIŚ, bardzo Ci dziękuję.
Ta mniej ważna sprawa to... muszę udać się z głową do lekarza :shock:

Faktycznie, zamieszczałem post około tygodnia temu gdzie pisałem o problemie z konwulsjami na serwie.
Upewniając się że to problem serwa zamieniłem przewody idące do kontrolera lotu, i oczywiście o tym zapomniałem :).

Zamówiłem 2 nowe serwa, zamontowałem, zrobiłem aktualizację z INAV i FC i pojawił się problem.

Dzis czytając co mi odpisałeś uświadomiłem sobie że zmieniałem przewody miejscami...
Po ponownym przełożeniu przewodów i wykonaniu kalibracji, wszystko działa idealnie.

Raz jeszcze dziękuję Ci bardzo.
ODPOWIEDZ