Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

grzechotek
Posty: 75
Rejestracja: środa 27 mar 2019, 11:45

Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Post autor: grzechotek »

Zbudowałem nowego drona i prawie fajnie lata. Na standardowych ustawieniach PID dronem drgał, na kamerze było widać jak leciałem prosto. Po przeczytaniu różnych opinii użytkowników zmniejszyłem P oraz D, a I zwiększyłem. Teraz gdy lecę prosto to nic nie drga, ale na ostrych zakrętach, szybkich nawrotach dron dostaje drgawki. Co jeszcze proponujecie, żebym spróbował zmienił ? Już prawie jest dobrze.
df2
Posty: 672
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Post autor: df2 »

Nie ma potrzeby zmian.
Lista podzespołów, opis i zdjęcia konstrukcji, opis softu i zrzuty z konfiguracji Twojego sprzętu potwierdzają, że jest super ok. Jedynie co to lewą śrubkę powinieneś zakręcić do końca i nauczyć się latać.
grzechotek
Posty: 75
Rejestracja: środa 27 mar 2019, 11:45

Re: Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Post autor: grzechotek »

df2 pisze:Nie ma potrzeby zmian.
Lista podzespołów, opis i zdjęcia konstrukcji, opis softu i zrzuty z konfiguracji Twojego sprzętu potwierdzają, że jest super ok. Jedynie co to lewą śrubkę powinieneś zakręcić do końca i nauczyć się latać.
Długo mnie nie było, ale wszystkie śrubki są dobrze dokręcone, nic nie lata, środek ciężkości jest na środku. Chyba, że masz rację i nie umiem latać.

Mój dron to rama Dingo5, FC Kakute F7, ESC Tekko32 F3 45A na 4S, silniki Emax Eco 2207, śmigła Ethix P3.
Ogólnie dron lata dobrze, jest zwinny, nie mulasty, przy obecnych ustawieniach drgawki na szybkich zakrętach zmalały, ale za to podczas opadania trochę dronem zachwieje, wtedy gdy gaz odejmę prawie na zero. Zwiększenie Anty Gravity nie pomaga. Przygotowałem film, kilka cięć jak te drgawki wyglądają.

Obecne ustawienia:
Zrzut ekranu 2021-07-25 o 17.51.28.png
Zrzut ekranu 2021-07-25 o 17.51.28.png (435.77 KiB) Przejrzano 3314 razy
Film:
https://www.youtube.com/watch?v=6jbQOnXzDas
oskare2345
Posty: 57
Rejestracja: sobota 17 sie 2019, 08:00
Lokalizacja: Okup Mały

Re: Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Post autor: oskare2345 »

Poczytaj o "propwash"
X-UAV mini talon eLeReS i vtx 1.2GHz
TBS source one 7 inch ELRS 868 i vtx 5.8 GHz + GPS
TBS source one 5 inch ELRS 868 i vtx 5.8 GHz + GPS
grzechotek
Posty: 75
Rejestracja: środa 27 mar 2019, 11:45

Re: Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Post autor: grzechotek »

oskare2345 pisze:Poczytaj o "propwash"
Czytałem, oglądałem poradniki na YT i nic z tego. Zmieniałem to co proponowali i widzę jakieś poprawy znacznej.
Pytałem kilka osób i nawet za pieniądze nikt tego nie chce zrobić.

Pewnie przez to zrezygnuję z tego hobby.
grzechotek
Posty: 75
Rejestracja: środa 27 mar 2019, 11:45

Re: Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Post autor: grzechotek »

Pewnie mi nikt nie odpisze, ale zapytam.
Jeśli po uzbrojeniu drona (nie dotykam drążków, dron leży), szarpie nim, ale udało mi się prawie do zera pozbyć propwash to znaczy, że jest dobrze czy przedobrzyłem z pidowaniem ?
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Post autor: misiekkk »

Raczej wibracje - sprawdź w jakim stanie masz śmigła, silniki.
Coś może mieć bicia.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
grzechotek
Posty: 75
Rejestracja: środa 27 mar 2019, 11:45

Re: Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Post autor: grzechotek »

misiekkk pisze:Raczej wibracje - sprawdź w jakim stanie masz śmigła, silniki.
Coś może mieć bicia.
Jak chcesz to mogę Ci nagrać film ?

To było spowodowane wysokim D, po zmniejszeniu ustało to szarpanie. Ale na wysokim D nie ma propwashu. Także zostawiłem to wysokie D, ale włączyłem D_min i teraz nic nie szarpie po uzbrojeniu, a dron lata moim zdaniem dobrze. Silniki są lekko ciepłe po piłowaniu, na termowizji pokazuje 38 st.C.
Może tak być z tym wysokim D i włączonym D_min ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Post autor: Verid »

Myślę że nie zrozumiałeś pojęcia propwash'u i stąd twoje rozterki oraz nieskuteczna walka.
Ten wredny...
grzechotek
Posty: 75
Rejestracja: środa 27 mar 2019, 11:45

Re: Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Post autor: grzechotek »

Verid pisze:Myślę że nie zrozumiałeś pojęcia propwash'u i stąd twoje rozterki oraz nieskuteczna walka.
Może i masz rację. Ale jak nikt nie chce podpowiedzieć, tylko napisze ktoś trzy słowa na odczepnego. Nie oczekuję gotowej pomocy, bo każdy dron jest inny i wymaga innych ustawień, ale chociaż nakierowania.
Dlatego walczę z tym sam, metodą prób i błędów.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Dron ma drgawki na ostrych zakrętach - ustawienia PID.

Post autor: Verid »

Nakierowanie dostałeś. nazwę efektu który ci dokucza przy opadaniu. Tylko nie do końca zrozumiałeś implikacje z tym związane. Nie masz szansy "ucieczki" przed "brudnym" powietrzem generowanym przez śmigła twojego latadła - opadając MUSISZ w nie trafić dlatego generalna dobra praktyka jest taka że nie schodzi się wielowirnikowcami pionowo bo o ile w maszynach do dziczenia gdzie nadmiar mocy pozwala na wykaraskanie się z tego o tyle w cięższych maszynach można je po prostu rozwalić o czym boleśnie się przekonało wielu posiadaczy np. wczesnych iteracji Phantomów.
Możesz próbować zmniejszać skutki dostania się we własny strumień zaśmigłowy ale, jak sam się przekonałeś, tracisz wtedy na zachowaniu w innych fazach lotu. Musisz zatem wybrać - czy ważniejsze są dla ciebie stabilne loty na wprost i na zakrętach czy przy opadaniu i na ile jesteś w stanie zrezygnować ze stabilności w tych pierwszych na rzecz tych drugich. Po podjęciu decyzji kopter stroisz stosownie do swoich potrzeb.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ