Szczepienia przeciw COVID-19

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: pawelsky »

W teorie spiskowe i indywidualne preferencje co do szczepien to moze jednak nie idzmy...
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: krall »

pawelsky

Z pewnością sytuacja się poprawia - ktoś tam wyciąga wnioski, poprawia system ale i tak uważam, że system jest "przecentralizowany"...
Ale to zwierciadło ogólnej tendencji rządu do centralizacji wszystkiego co się da i generalnej nieudaczności, braku spójnej polityki w sprawie covidu w ogóle.
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: pawelsky »

krall pisze:Z pewnością sytuacja się poprawia - ktoś tam wyciąga wnioski, poprawia system ale i tak uważam, że system jest "przecentralizowany"...
Ja bym powiedział ze jest to najbardziej zdecentralizowana inicjatywa jezeli chodzi o cokolwiek zwiazanego z pandemia, bo szczepienia zostaly oddane w "prywatne rece". Oczywiscie wszystko da sie zawsze poprawic, ale i ile o calej reszcie "zarzadzania" pandemia mam opinie jak najgorsza, to akurat szczepien bym sie nie czepial bo po prostu dzialaja.
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: krall »

pawelsky pisze: Ja bym powiedział ze jest to najbardziej zdecentralizowana inicjatywa jezeli chodzi o cokolwiek zwiazanego z pandemia, bo szczepienia zostaly oddane w "prywatne rece".
Nie wiem skąd bierzesz te informacje? Ja znam to z pierwszej ręki, z kilku źródeł, z samego dołu.
Gdyby przychodnie/punkty szczepień otrzymywały szczepionki zgodnie z grafikiem i w dodatku spójnym z systemem rejestracji to ok.
Tymczasem jest inaczej: szczepionki rzucą albo nie, w ilości zadeklarowanej albo nie, wtedy gdy komuś wyżej to pasuje. System rejestracji się wywala, giną dane, nikt u góry za nic nie odpowiada, itp itd... Miałeś szczęście, że udało Ci się to załatwić szczepienie tak gładko jak piszesz ale to nie reguła. Cały ten system szczepień to policzek dla przychodni/punktów szczepień, które jak wspomniałem dają sobie ze szczepieniami radę od dawna, dla ich doświadczenia i procedur. I tak to odbiera właśnie służba zdrowia na tym "ostatnim poziomie".

[Edit]
PS
@Kowal
Możesz mieć swoje dowolne teorie spiskowe, możesz uważać, że szczepionki są zrobione na kolanie i zawierają czipy 5G itp itd
Ale fakty są takie, że wirus jest i że ludzie chorują i umierają i że całe nasze dotychczasowe życie jest wywrócone do góry nogami, gospodarka w kiepskim stanie i samo z siebie to raczej szybko nie wyhamuje. Póki co jedyne co wymyślono żeby to powstrzymać i wrócić do normalności to szczepionka. Też wolałbym inną drogę ale "miód i czosnek" nie działają ;-)
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: pawelsky »

krall pisze:Nie wiem skąd bierzesz te informacje? Ja znam to z pierwszej ręki, z kilku źródeł, z samego dołu.
Ja rowniez, mam w rodzinie lekarzy ktorzy prowadza szczepienia w swoich praktykach.
krall pisze:Gdyby przychodnie/punkty szczepień otrzymywały szczepionki zgodnie z grafikiem i w dodatku spójnym z systemem rejestracji to ok.
Fakt niedostawania szczepionek zgodnie z grafikiem w wiekszosci przypadkow nie wynika z centralnosci systemu tylko z niewywiazywania sie dostawcow z zamowien.
krall pisze:Tymczasem jest inaczej: szczepionki rzucą albo nie, w ilości zadeklarowanej albo nie, wtedy gdy komuś wyżej to pasuje.
j.w.
krall pisze:System rejestracji się wywala, giną dane, nikt u góry za nic nie odpowiada, itp itd...
Sporadyczne przypadki, blad statystyczny.
krall pisze:Miałeś szczęście, że udało Ci się to załatwić szczepienie tak gładko jak piszesz ale to nie reguła.
Wsrod moich znajomych, a zaszczepolo sie ich juz wielu nikt nie mial absolutnie zadnego problemu. Najwiekszy problem jaki widzialem to kolejki generowane w niektorych punktach przez ludzi ktorzy nie potrafia przyjsc na umowiona godzine. Ale za to winic mozna tylko i wylacznie nieogarnietych pacjentow nauczonych za komuny ze jak nie odstoisz w kolejce to sie nie nalezy.
krall pisze:Cały ten system szczepień to policzek dla przychodni/punktów szczepień, które jak wspomniałem dają sobie ze szczepieniami radę od dawna, dla ich doświadczenia i procedur. I tak to odbiera właśnie służba zdrowia na tym "ostatnim poziomie".
Zgadzam sie ze jest to trudne i wyczerpujace, ale i skala operacji jest niebanalna. Wyobraz sobie co by bylo gdyby dostawy szczepionek (ktorych dostepnosc jest wciaz mocno ograniczona) nie byly centralne i kazdy z 6500 punktow musial robic zamowienia indywidualnie u producentow. Pomijam juz fakt ze niewiele jest punktow ktore takiego np. Pfitzera sa w stanie przechowywac w glebokim zamrozeniu, wiec musieliby organizowac sobie indywidualnie dostawy co 5 dni...
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: krall »

pawelsky pisze: Fakt niedostawania szczepionek zgodnie z grafikiem w wiekszosci przypadkow nie wynika z centralnosci systemu tylko z niewywiazywania sie dostawcow z zamowien.
Zgadza się - ale to obnaża niedoskonałości systemu scentralizowanego, który nie był/jest na to przygotowany. Drobna obsuwa wywołuje lawinę skutków. A można było to przewidzieć...
... i kazdy z 6500 punktow musial robic zamowienia indywidualnie u producentow...
Nie popadajmy w skrajności. To że punkty redystrybucji musiały powstać to oczywiste. Gdyby punkty szczepień mogły się włączyć w ten proces już na wyższym poziomie to system byłby elastyczniejszy i sprawniejszy...
Dobra, swoje zdanie wyraziłem - chyba się nie przekonamy nawzajem widzę. Dla mnie EOT.
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: pawelsky »

krall pisze:Zgadza się - ale to obnaża niedoskonałości systemu scentralizowanego, który nie był/jest na to przygotowany. Drobna obsuwa wywołuje lawinę skutków. A można było to przewidzieć...
Niespecjalnie widze jaka masz recepte na brak szczepionki. Jak producent jej nie wyprodukuje, to chocbys nie wiem jak sprawny mial system sczepien to i tak nikogo nie zaszczepisz, praw fizyki pan nie zmienisz :mrgreen:
Awatar użytkownika
ocean_wro
Posty: 259
Rejestracja: sobota 03 paź 2015, 20:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: ocean_wro »

Mój rocznik, rejestracja od 24.04. 15 min przed północą wystawione eskierowanie. O północy z 23/24 klawisz wyboru punktu szczepień aktywny. Można wybierać po czasie, po szczepionce i chyba po miejscu. Do wyboru, do koloru. Decyduje się na Pfizer i pierwszy możliwy termin. To 25.04 :-)
Dziś 14.15 Wrocław, Curie-Skłodowskiej. Jestem na czas, kupa ludzi, ale zero zamieszania. Pomagają żołnierze, każdy szczepiony wie gdzie ma się udać. Organizacja na medal. Szczepionka podana, druga dawka za miesiąc co już mi system zdążył przypomnieć via mail i sms, podobnie jak z terminem na dziś.
Jak dla mnie szacun i cały ten system działa. Naprawdę, złego słowa nie powiem. W tym momencie nie politykuję, podaję fakty i moje odczucia. Przynajmniej to działa w tym Państwie.
Protos Mini
Goblin 700
Quad 250
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: mzyla »

pawelsky pisze:
krall pisze:Zgadza się - ale to obnaża niedoskonałości systemu scentralizowanego, który nie był/jest na to przygotowany. Drobna obsuwa wywołuje lawinę skutków. A można było to przewidzieć...
Niespecjalnie widze jaka masz recepte na brak szczepionki. Jak producent jej nie wyprodukuje, to chocbys nie wiem jak sprawny mial system sczepien to i tak nikogo nie zaszczepisz, praw fizyki pan nie zmienisz :mrgreen:
Kolega uporczywie wmawia że zły producent nie dostarcza.

Problem jest w tym, że milion dawek "w dystrybucji", drugi milion w magazynie czeka na "wejście do dystrybucji" a zamówionych szczepionek punkty nie dostają.

Tego się nie uda obronić, i każdy to wie.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: pawelsky »

mzyla pisze:Kolega uporczywie wmawia że zły producent nie dostarcza.
Zgadza sie, jutro np. przyjdzie do Polski ponad milion szczepionek mniej niz mialo przyjechac.
mzyla pisze:Problem jest w tym, że milion dawek "w dystrybucji", drugi milion w magazynie czeka na "wejście do dystrybucji" a zamówionych szczepionek punkty nie dostają.
Trzeci milion w piwnicy, czwarty za szafa, piaty na strychu, a szosty zakopany w ogrodku. Gdyby to jeszcze mialo cokolwiek wspolnego z rzeczywistoscia...
mzyla pisze:Tego się nie uda obronić, i każdy to wie.
Jasne, a najwiecej o polskim systemie szczepien wiedza Ci z Manchesteru... ;-)
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: mzyla »

Dobrze, a przypomni kolega ile jest na dziś, bądź na piątek (bo łatwiej) dawek dostarczonych vs użytych?


A właściwie, ulatwie trochę, bo się nam system wysypał, patrz załącznik.
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/202104 ... 14181c.jpg[/img]
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: pawelsky »

mzyla pisze:Dobrze, a przypomni kolega ile jest na dziś, bądź na piątek (bo łatwiej) dawek dostarczonych vs użytych?
Dane z piatku:
liczba dawek dostarczonych do Polski: 11 387 600
stan magazynu; 16 910 (zabezpieczenie II dawek)
iczba dawek dostarczonych do punktów szczepień: 10 943 770
zamówione dawki szczepionek w trakcie realizacji: 426 920

Jak widzisz Twoje teorie o milionach szczepionek nie docierajacych do punktow szczepien z rzeczywistoscia za wiele wspolnego nie maja...

PS. Mysle ze watek nadaje sie do zamkniecia, bo poza biadoleniem mzyla co kilka dni raczej do tematu szczepien za wiele juz nie wniesie.
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: mzyla »

Szczepienia są sukcesem, nie ma żadnych problemów, nieprawda że brakuje szepionek, zwłaszcza że prawie nie rezygnowaliśmy z zamówionych dawek.

Niech żyje...


(Bym zostawił, to jest naprawdę fajne patrzeć jak ludzie się wiją żeby udowodnić coś przeciwnego niż widać gołym okiem).


A jeszcze, kolega zetknie na jakość raportowania z którego czerpie dane, wygląda że gdzieś się dostawa albo dwie zagubiły ;))

https://twitter.com/ZiutaB/status/13866 ... 49572?s=20
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: pawelsky »

mzyla pisze:Szczepienia są sukcesem
Owszem, jak malo co w pandemii ida zaskakujaco dobrze. Z tygodnia na tydzien szczepimy coraz wiecej, rejestracja przebiega sprawnie, zaszczepic sie mozna nawet z dnia na dzien.
mzyla pisze:nie ma żadnych problemów
Problemy sa zawsze, brak problemow przy takiej skali operacji bylby co najmniej podejrzany.
mzyla pisze:nieprawda że brakuje szepionek
To ze brakuje to akurat mowie od poczatku (szczegolnie ze strony AZ), to Ty wbrew wszelkim faktom twierdzisz ze jest inaczej.

Ja wiem ze Cie palce swiezbia zeby powtazac te same nonsensowne teorie co kilka dni, ale tak jak mowilem wczesniej - poczekaj do konca kwartalu, wtedy pogadamy. Tlumaczenie Ci co chwile ze jestes w bledzie zaczyna sie robic troszke nudne...
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Szczepienia przeciw COVID-19

Post autor: krall »

pawelsky pisze:... Jak producent jej nie wyprodukuje, to chocbys nie wiem jak sprawny mial system sczepien to i tak nikogo nie zaszczepisz, praw fizyki pan nie zmienisz :mrgreen:
Od początku Ci tłumaczę (może niezbyt jasno), że to nie o to chodzi.
Jestem dziś po rozmowie z osobą zaangażowaną w szczepienia na poziomie przychodni. I znowu dziś zonk - bo gdy już wszystko ustawione, pacjenci umówienie znienacka przyjeżdża kurier i przywozi 60 szczepionek Phaizera. I trzeba z dnia na dzień obdzwonić "swoich" uprawnionych pacjentów i umówić ich na jutro. Nie muszę ci chyba tłumaczyć jaki to wprowadza chaos. Zresztą chaotycznych ruchów ze strony dystrybucji jest więcej.
Pytam zatem jak ten problem rozwiązać biorąc pod uwagę nieregularność dostaw.
Aktualnie system dystrybucji działa tak, że dostawę otrzymuje jedno centrum dystrybucji i stamtąd rozwożone są szczepionki po całym kraju firmami kurierskimi wg hgw jakiego klucza (rozmrożone do wykorzystania w ciągu kilku dni)
Gdyby choćby w każdym województwie istniało centrum dystrybucji, które mogło by buforować szczepionki w stanie zamrożonym to dalsza dystrybucja mogłaby się odbywać w sposób bardziej uporządkowany, spójny i sprawiedliwy - i o tym od początku piszę... Argumentów i przykładów było więcej ale nie chce mi się ich przytaczać.

Nie wiem z jakiej jesteś miejscowości (i po co to ukrywasz?) ale może u ciebie akurat system fartownie zadziałał lepiej skoro udało ci się sprawnie zaszczepić. Ja opisuję jak jest u nas w pomorskim od lekarzy, którzy szczepią nie od wczoraj i twierdzą, że system działa źle i tu jest niekwestionowalne. Podobno aktualnie jesteśmy na 21szym miejscu w europie jeśli chodzi o szczepienia - i myślę, że nie odpowiada za to tylko producent szczepionek...

#kowal
co chciałeś tym filmem wnieść merytorycznego do wątku?
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Zablokowany