Zanim...
Zanim...

Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest piątek 05 mar 2021, 05:13

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 229 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

labo pisze:
Teraz pytanie bo Sebaa pytał o konwersję a ja o NSTSy.
Na konwersję można poczekać, bo przekonwertowane ŚK czy nie, to są te same uprawnienia, ale brak NSTSów blokuje latanie.
W tej chwili już widzę u nas mamy "szarą strefę", czyli latanie bez uprawnień. :( Szkoda, bo wyszło "jak zwykle".

Zgodnie z KPA Art 35. PULC powinien takie sprawy zalatwic bez zbednej zwloki, nie dluzej niz w ciagu miesiaca. Proponuje uswiadomic sobie ile takich wnioskow PULC od poczatku obowiazywania przepisow otrzymal i uzbroic sie w cierpliwosc...

Niestety problemem nie jest cierpliwość, tylko zablokowanie możliwości lotów w kategorii szczególnej (a śnieg spadł i zaraz nie będzie :D ).
Kolejna sprawa to taka, że z mojej obserwacji wynika, iż piloci nie mają pojęcia, że po 31.12 trzeba zrobić coś jeszcze aby latać w szczególnej, i to już jest smutne.

A przy okazji, że "jestem przy tablicy", to by się przydała jeszcze jakaś szeroka akcja informacyjna (TV/radio), że do latania potrzeba coś więcej niż tylko pieniądze w portfelu. Świadomość społeczna jest zerowa niestety. Ja to bym chyba wrócił to komunistycznych praktyk jak było z aparaturami RC. Przy zakupie aparatury do zdalnego sterowania modeli trzeba było pokazać pozwolenie, a teraz bez numeru operatora bym nie wydawał "drona".

Awatar użytkownika

labo pisze:
A przy okazji, że "jestem przy tablicy", to by się przydała jeszcze jakaś szeroka akcja informacyjna (TV/radio), że do latania potrzeba coś więcej niż tylko pieniądze w portfelu. Świadomość społeczna jest zerowa niestety. Ja to bym chyba wrócił to komunistycznych praktyk jak było z aparaturami RC. Przy zakupie aparatury do zdalnego sterowania modeli trzeba było pokazać pozwolenie, a teraz bez numeru operatora bym nie wydawał "drona".

labo pisze:
Niestety problemem nie jest cierpliwość, tylko zablokowanie możliwości lotów w kategorii szczególnej (a śnieg spadł i zaraz nie będzie :D ).
Kolejna sprawa to taka, że z mojej obserwacji wynika, iż piloci nie mają pojęcia, że po 31.12 trzeba zrobić coś jeszcze aby latać w szczególnej, i to już jest smutne.

A nie jest to numer pilota? Czasami?

tak szczerze to nie jest to glupi pomysl :) (wydawanie dronow dopiero po okazaniu papierow) - tylko doczytajcie do konca nim podniesie sie lincz
i tak wiem, bije to w wolny rynek, jest bardzo wiele wad takiego rozwiazania :(

wg. mnie hobby radzilo sobie niezle przez lata, ale dzieki uprzejmosci kilku @#$@#$ w postaci "spektakularnych" lotow narazajacych innych ("polatam sobie kolo samolotu, polatam sobie kolo akcji ratunkowej, ponaruszam prywatnosc") tak naprawde ulatwili sprawe wszystkim przeciwnikom latania :/ a dostajemy ograniczenia glownie MY - poprawni i chyba swiadomi uzytkownicy :D
bo skoro sebek czy janusz moze nadal kupic drona bez problemu w sklepie nie dla idiotow :/ a przy sprzedazy nie ma zadnego info o wymaganiach, przepisach... to my mamy coraz wieksza sciane przpisow do spelnienia, a "spektakularne" loty w ich wykonaniu nadal beda sie odbywac bez zmian
Swiadomosc, ze ten dron jest przypisany do danej osoby, wg. mnie zniosla by sporo kozakowania, takze wiedza gdzie wolno, a gdzie nie latac. Ale zgodze sie, ze ULC powinno jednak troche popracowac nad samymi przepisami i forma ich podania

gdzies w tle jest kwestia przestrzeni powietrznej tylko dla biznesow kosztem hobby - widac to dosc mocno po zmianach w USA - u nas to jeszcze raczkuje, ale zapedy juz sa. to inna bajka na inny temat ;)

I nie wierze, by wymaganie numeru operatora utworzylo jakas barierre technologiczna, bo praktycznie kazdy z dronow obecnie musi sie spiac ze smartfonem i wymaga minimum wiedzy w tym zakresie, wiec jesli ktos ogarnia smartfona, to rejestracje na stronie internetowej tez powinien
Bo jezeli nie na etapie "kupna" drona mozna sprawdzic przepisy/uprawnienia, to jedyna inna droga jest kontrola kazdej operacji jaka sie da czy ktos lata poprawnie. I wysokie kary - wtedy dopiero strach moze ograniczy samowolki. Ale wg. mnie to zla droga, zamiast edukowac to lecimy z kijem i jeszcze wieksza biurokracja i dalszymi zakazami.

@Sajgon zabawek przepisy nie dotycza, wiec dzieci i ich usmiechy nie ucierpia. A dla reszty uzytkownikow chyba mniej zabawe by zabijalo "okazanie nr. przy odbiorze drona" niz kontrola za kazdym razem i tracenie czasu Twojego i Policji, SM, czy innych sluzb - na tlumaczenie, ze ty akurat latasz poprawnie. za 5-10 razem to moze przestac byc zabawne

Gogle: FS HD3, DJI FPV+caddx, Skyzone 04X
4x4: A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, trx tmaxx elekt.

Awatar użytkownika

lesz pisze:
przy sprzedazy nie ma zadnego info o wymaganiach, przepisach...

Po pierwsze - nie jecz.

Po drugie - nowe przepisy nakladaja na producentow/importerow/dystrybutorow obowiazek dodawania do sprzedawanych latadel "opublikowanej przez EASA noty informacyjnej przedstawiającej
stosowne ograniczenia i obowiązki, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/947" wiec cala ten Twoj jest nieco nieadekwatny...

Po trzecie - nie jecz.

po 1,2,3 nie jecze :) raczej Twoje powtarzanie sie to nieco przypomina

wystarczylo odpisac bez tego dziwnego tonu "po 1, po 2, po 3" - byloby i bardziej tresciwie i bardziej kolezensko :)
a odnoszac sie do Twojego punktu 2, niestety nalozenie ww. przepisow jest na razie tylko na papierze :( przynajmniej ja nie spotkalem sie z zadna dodatkowa informacja, a akurat na dniach dokonywalem zakupu. wiec podtrzymuje stwierdzenie: mamy wiecej biurokracji, efekt nadal mizerny.

4x4: A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, trx tmaxx elekt.

Awatar użytkownika

bunioopl pisze:

Nie.

Awatar użytkownika

lesz pisze:
wystarczylo odpisac bez tego dziwnego tonu "po 1, po 2, po 3" - byloby i bardziej tresciwie i bardziej kolezensko :)

Kolezenska jest prosba w pierwszym poscie o niezasmiecanie watka narzekaniami, ale najwyrazniej trzeba Ci to przekazac bardziej dobitnie.

lesz pisze:
a odnoszac sie do Twojego punktu 2, niestety nalozenie ww. przepisow jest na razie tylko na papierze :( przynajmniej ja nie spotkalem sie z zadna dodatkowa informacja, a akurat na dniach dokonywalem zakupu. wiec podtrzymuje stwierdzenie: mamy wiecej biurokracji, efekt nadal mizerny.

Istnieje cos takiego jak okres przejsciowy, nie mozna wymagac zeby producenci/importerzy/dystrybutorzy z dnia na dzien wycofali ze sprzedazy wszystkie swoje dotychczasowe drony, bo braki im papierka czy oznaczenia klasy. Przepisy wyraznie mowia o wprowadzeniu produktu na rynek "po raz pierwszy", wiec przestan biadolic, tylko zapoznaj sie z rozporzadzeniem delegowanym 2019/945.

Jesli apele do lesza o powstrzymanie malkontenctwa nie pomoga prosba do moda o przeniesienie jego narzekan do osobnego watka gdzie bedzie mogl sobie pouzywac do woli..

Verid pisze:
bunioopl pisze:

Nie.
A w przypadku kilku operatorów dla jednego drona.?
Jest jeden wspólny dron, ale lata nim 10 osób i każdy ma uprawnienia.
Czyj numer ma być umieszczony.?
Zakładając, że zakup był finansowany przez wszystkich.

Awatar użytkownika

bunioopl pisze:
A w przypadku kilku operatorów dla jednego drona.?

Nie moze byc kilku operatorow drona, operator jest w danym momencie zawsze jeden i jego nr musi sie na dronie znajdowac.

bunioopl pisze:
Jest jeden wspólny dron, ale lata nim 10 osób i każdy ma uprawnienia.

To sa piloci, nie operatorzy

bunioopl pisze:
Czyj numer ma być umieszczony.?

Operatora

bunioopl pisze:
Zakładając, że zakup był finansowany przez wszystkich.

To wybierzcie sobie najbardziej odpowiedzialnego... ;)

pawelsky pisze:
Kolezenska jest prosba w pierwszym poscie o niezasmiecanie watka narzekaniami, ale najwyrazniej trzeba Ci to przekazac bardziej dobitnie.

Nie uwazam, by dyskusja i wypowiedz nawiazujaca bezposrednio do postow labo i sajgona byla offtopem. dotyczy ona przeciez tematu egzekucji ww. przepisow, ktora powinna dla nas byc istotna i jest w temacie.
Szanuje Twoj wklad pracy w stworzenie tematu, nie zgodze sie jednak, ze robie tutaj smietnik. Jezeli post byl zbyt osobisty, bo przekazywal tez moj punkt widzenia (ale chyba o to chodzi w forum, o dyskusje - inaczej mozna po prostu zamknac temat by nikt nic nie dopisywal). Jesli moderacja uzna, ze ww. post nie mial zwiazku z przepisami - prosze o ich usuniecie :)
i wszystkim zycze wiecej usmiechu oraz zakladania dobrej woli drugiej strony

Awatar użytkownika

lesz pisze:
Jezeli post byl zbyt osobisty, bo przekazywal tez moj punkt widzenia (ale chyba o to chodzi w forum, o dyskusje - inaczej mozna po prostu zamknac temat by nikt nic nie dopisywal).

Ten watek ma sluzyc przekazywaniu konkretnych informacji o przepisach takich jakie sa, a nie osobistych utyskiwan nad nimi, bo te niczego do tematu nie wnosza i przepisow nie zmienia. Na marudzenie masz cale forum, dlaczego uparles sie zeby mimo kilkukrotnych prosb nadal robic to tutaj? Czy naprawde nie jestes w stanie uszanowac tej prosby, zalozyc sobie osobnego watka i tam wylewac swoje zale?

Awatar użytkownika

Dokładnie Panowie,
pawelsky stara się Wam to wszystko objaśnić, może już czasem bez matczynej cierpliwości, a tymczasem faktycznie głównie jest narzekanie.
Mi też nowe przepisy nie leżą ale co zrobić. Jeśli w tym wątku będziemy głównie natyskiwać to wątek będzie nieczytelny a przecież nie o to chodzi.

Pozwolę sobie zrobic wyjątek od reguły i pousuwamy Wasze posty niezwiązane z tematem. A na żale proponuję założyć nowy temat.
Tu dyskusję ograniczmy do konkretnych pytań w temacie i odpowiedzi.

PS
Wdrażanie nowych przepisów jest trudne bo:
1. EASA wymyśliła sobie zrobić rewolucję
2. EASA nie do końca to przemyślała i sama się poprawia i będzie jeszcze poprawiać
3. ULC musi to przełożyć na nasze i ma jeszcze kawałek swojej działki, którą musi utworzyć
4. do tego dochodzi jeszcze zagadnienie zapewnienia pewnej spójności z polskimi regulacjami
5. i jeszcze nieszczęsny temat konwersji starych uprawnień i przepisów przejściowych

Dlatego wszystkim, którym się aż tak nie śpieszy do latania po nowemu, proponuję wyluzować i czekać na rozwój wypadków

Hello,

labo pisze:
Teraz pytanie bo Sebaa pytał o konwersję a ja o NSTSy.
Na konwersję można poczekać, bo przekonwertowane ŚK czy nie, to są te same uprawnienia, ale brak NSTSów blokuje latanie.
W tej chwili już widzę u nas mamy "szarą strefę", czyli latanie bez uprawnień. :( Szkoda, bo wyszło "jak zwykle".

Oświadczenie o NSTS też wysłałem na podany u nich na stronie adres e-mail. Po kilku dniach dostałem odpowiedź, że mam to wysłać przez e-PUAP. Więc coś tam się dzieje, szkoda tylko, że na stronie były błędne informacje. Teraz już to poprawili, ale jak ja wysyłałem to było podane, że skan z odręcznym podpisem wysyłać na e-mail. Wysłałem drugi raz i zobaczymy.

Pozdrawiam

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 229 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.