NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

toniq
Posty: 4
Rejestracja: sobota 09 lut 2019, 13:48
Lokalizacja: Lublin

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: toniq »

Zarejestrowałem się jako operator, zrobiłem szkolenie A1/A3. Czy będę mógł na tej podstawie latać Mavic Air 2, czy muszę jeszcze zdać egzamin A2 ? Dron waży 570 gr. Zastanawiam się, czy go aktywować (dostałem w prezencie, wcześniej miałem Mini), czy może oddać do sklepu (mam taką możliwość) i poczekać, aż będą w sprzedaży z określoną klasą. Chociaż ponoć DJI ma wprowadzić wsteczną certyfikację, ale kto wie...
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: labo »

Możesz nim latać w A3. Jak zrobisz uprawnienia A2, to w okresie przejściowym (do końca 2022) także w A2 (<2kg).
Po okresie przejściowym A3.
Biwak
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 07 maja 2018, 23:28
Lokalizacja: KRK

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: Biwak »

Cześć,

Zdecydowałem się napisać pierwszy post bo wygląd na to że muszę zmienić hobby :(

Patrząc na nowe regulacje nie widzę PRAKTYCZNEJ możliwości legalnego latania (FPV/Freestyle) samodzielnie zbudowanym dronem (5 calowy, MTOM ~590g).

W przepisach przejściowych jest że można latać bezklasowym dronem poniżej 2kg, 50m od ludzi, mając A2 ale jest to przepis przejściowy, w 2023 już go nie będzie. Tak samo NSTS-01, też tego nie będzie.
Więc pomijając wszystko co jest przejściowe to żebym mógł polatać swoim dronem mam takie opcje:

- Latać w kategorii A3, czyli <25kg, 150m od zabudowy i ludzi - kiepska opcja - w mojej okolicy ciężko o miejsce gdzie w promieniu 150m nic nie ma. latanie w ogródku na tym odpada, jak coś będę chciał przetestować to trzeba będzie kilkadziesiąt km przejechać.
- Latać w ramach klubu modelarskiego które będzie miało zezwolenie - też kiepska opcja - kluby modelarskie to rzadkość a takich co będą mieć zezwolenie to już garstka. Poza tym też pewnie będzie to zezwolenie na ściśle określony obszar więc nadal będzie trzeba zrobić dużo km.
- Dostać "Zezwolenie na operacje" w kategorii szczególnej - prawdopodobnie praktycznie nieosiągalne dla indywidualnego hobbysty.
- kat. certyfikowana i indywidualne certyfikowanie drona - :D to już na pewno nieosiągalne dla hobbysty

Czy ktoś zna jeszcze jakieś inne opcje ?
Dodam że nie kupię gotowego drona bo budowa to znaczna część zabawy, zresztą latanie gotowcem ciekawe też nie jest (dla mnie). Chyba że kupić jakiegoś drona z klasyfikacją i go przerobić :-P

Szkoda że nie ma możliwości klasyfikowania własnej, samodzielnie zbudowanej konstrukcji.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

Biwak pisze:Czy ktoś zna jeszcze jakieś inne opcje?
Lataj z kolega/kolezanka.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pma_ »

pawelsky pisze:
Biwak pisze:Czy ktoś zna jeszcze jakieś inne opcje?
Lataj z kolega/kolezanka.
A czy nie jest tak, ża latanie w goglach automatycznie kwalifikuje lot jako BVLOS i nawet obserwator tego nie zmienia?
Zresztą w przypadku freestyle żaden obserwator nie jest w stanie coptera cały czas śledzić.

Niestety to nasza wina ale przepisy są wyraźnie ułożone pod lataczy DJI
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

pma_ pisze:A czy nie jest tak, ża latanie w goglach automatycznie kwalifikuje lot jako BVLOS i nawet obserwator tego nie zmienia?
Latanie w goglach bez obserwatora jest BVLOS, latanie w goglach z obserwatorem jest VLOS.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pma_ »

pawelsky pisze:
pma_ pisze:A czy nie jest tak, ża latanie w goglach automatycznie kwalifikuje lot jako BVLOS i nawet obserwator tego nie zmienia?
Latanie w goglach bez obserwatora jest BVLOS, latanie w goglach z obserwatorem jest VLOS.
Dzięki, jest to jakaś opcja
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

toniq pisze:Ps. znajomy chciał kupić Air 2 i na pytanie w dwóch sklepach odnośnie wymagań dotyczących nowych przepisów, czy będzie mógł normalnie w mieście latać itp. uzyskał odpowiedź, że bez problemu i ma się niczym nie przejmować, tylko zarejestrować w ULC jako operator. Taka jest świadomość, a dodam, że sklepy niby zajmujące się sprzedażą dronów, nie żaden MM czy inna sieciówka.
Mysle ze w naszym wspolnym interesie bedzie tego typu sklepy zglaszac ULCowi do kontroli...
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: saticzek »

Przepisy są dla mnie zrozumiałe, jednakże interpretacja trochę trudniejsza. Dlatego mam pytanie: Czy ogródki działkowe należy uznać za zabudowania?
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

saticzek pisze:Przepisy są dla mnie zrozumiałe, jednakże interpretacja trochę trudniejsza. Dlatego mam pytanie: Czy ogródki działkowe należy uznać za zabudowania?
Tak naprawde to mowa jest o terenach "mieszkaniowych, użytkowych, przemysłowych lub rekreacyjnych" wiec nalezy zalozyc ze tak, aczkolwiek jesli chodzi RODy to bardziej bym sie martwil o osoby postronne a nie tylo o same zabudowania.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: Verid »

@saticzek - cztery rzeczy:
-na działkach są budynki. Mniejsze, większe ale są. W świetle tego co napisał pawelsky nie ma to specjalnie znaczenia bo chodzi o "tereny" ale skoro zapytałeś...
-na działkach szlajają się ludzie więc nawet jakby nikt nie miał najmniejszej szopy to i tak separacja stosowna do przepisów się należy
-wracając do terenów - działki są jak najbardziej terenem rekreacyjnym
-i ostatnie, związane poniekąd z poprzednim. Skoro jest to teren rekreacyjny (domyślam się że twój też skoro pytasz) to sąsiedzi mogą być nieszczególnie uradowani jazgotem śmigieł podczas pielenia w weekendowe popołudnie. Jak chcesz polatać z zachowaniem stosunków dobrosąsiedzkich i poszanowaniem przepisów to zaproś okolicznych działkowiczy jako spotterów ;-)
Ten wredny...
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: saticzek »

Dzięki za wyjaśnienie. Teren to nieużytki rolne. No cóż lotnisko z 20 letnim stażem diabli wzięli.
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: pawelsky »

saticzek pisze:Dzięki za wyjaśnienie. Teren to nieużytki rolne. No cóż lotnisko z 20 letnim stażem diabli wzięli.
To rob A2 i jeszcze 2 lata polatasz :)
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: saticzek »

Moje modele nie mieszczą się w A2, w ogóle nie nadają się do OPEN. potrzebuję VLOS do 600m nad gruntem.
Pozostaje mi tylko doczytać czy jako osoba prywatna mam jakiekolwiek szanse zatwierdzić scenariusz kategorii szczególnej.
Ostatnio zmieniony czwartek 07 sty 2021, 20:27 przez saticzek, łącznie zmieniany 1 raz.
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: NOWE PRZEPISY (od 31 grudnia 2020) - PODSUMOWANIE

Post autor: JasQ »

saticzek pisze:Moje modele nie mieszczą się w A2, w ogóle nie nadają się do OPEN.
powyżej 25 kilo to szacun ;)
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
ODPOWIEDZ