Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
daron19675
Posty: 179
Rejestracja: sobota 09 lip 2016, 17:32

Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: daron19675 »

Od samego początku mam problem z moją aparaturą Taranis x9d plus. Problem polega na słabym zasięgu. Wymieniłem płytę główną i nic nie pomogło. Postanowiłem więc kupić antene zewnętrzną. I tu moje pytanie jaką najlepiej kupić?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: pawelsky »

daron19675 pisze:Problem polega na słabym zasięgu. Wymieniłem płytę główną i nic nie pomogło.
Nie mialo prawa pomoc - nadajnik nie znajduje sie na plycie glownej.
Awatar użytkownika
daron19675
Posty: 179
Rejestracja: sobota 09 lip 2016, 17:32

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: daron19675 »

Mój błąd. Wymieniłem tą płytę z anteną dla uściślenia.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: pawelsky »

daron19675 pisze:Mój błąd. Wymieniłem tą płytę z anteną dla uściślenia.
A o jakich zasiegach mowimy?
Awatar użytkownika
daron19675
Posty: 179
Rejestracja: sobota 09 lip 2016, 17:32

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: daron19675 »

Taranis woła że słaby zasięg już po kilkunastu metrach.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: pawelsky »

daron19675 pisze:Taranis woła że słaby zasięg już po kilkunastu metrach.
Pokaz jak masz przylutowana antene wewnatrz
Awatar użytkownika
daron19675
Posty: 179
Rejestracja: sobota 09 lip 2016, 17:32

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: daron19675 »

Teraz niemam możliwości bo jestem w pl na urlopie. Ale temat tego nie dotyczy. Chcę kupić moduł zewnętrzny bo niechce się już bawić z tym co mam w środku.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: pawelsky »

daron19675 pisze:Teraz niemam możliwości bo jestem w pl na urlopie. Ale temat tego nie dotyczy. Chcę kupić moduł zewnętrzny bo niechce się już bawić z tym co mam w środku.
To w koncu chcesz kupic modul zewnetrzny czy antene?

Fakt ze dwa moduly wewnetrzne maja zasieg kilkunastu metrow sugeruje ze cos robisz grubo nie tak (np.masz urwana antene od odbiornika) i kupowanie dodatkowego modulu moze byc wyrzucaniem pieniedzy w bloto.
kapitek
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 09 paź 2017, 12:30
Lokalizacja: Lublin

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: kapitek »

Moduł zewnętrzny to i tak dobry pomysł, bez względu na to jak działa wewnętrzny moduł aparatury.

Najbardziej uniwersalny moduł to chyba iRangeX IRX4 Plus. dostępny np. na Banggood
Mając ten moduł korzystam bez problemu z odbiorników FrSky, DSMX, Hubsana, FlySky jest ich więcej, razem ok. 70 protokołów.
Zasięg na załączonej antence mam porównywalny z zasięgiem na wewnętrznym module aparatury. Przy czym jest możliwość wymiany antenki na mocniejszą bo po prostu jest przykręcana do gniazda SMA.
Wiem, że są inne, tańsze modele modułów zewnętrznych ale ten iRangeX IRX4 Plus jest najłatwiej programować przez USB, bindować z odbiornikami PPM i zmieniać protokoły za pomocą pokrętła na module.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: pawelsky »

kapitek pisze:Moduł zewnętrzny to i tak dobry pomysł, bez względu na to jak działa wewnętrzny moduł aparatury.
Najbardziej uniwersalny moduł to chyba iRangeX IRX4 Plus. dostępny np. na Banggood
Zalezy czy ktos potrzebuje uniwersalnego modulu. Kupowac go tylko po to zeby go miec nie ma wiekszego sensu.
kapitek pisze:Zasięg na załączonej antence mam porównywalny z zasięgiem wewnętrzny aparatury. Przy czym jest możliwość wymiany antenki na mocniejszą bo po prostu jest gniazdo SMA.
Nie ma czegos takiego jak mocniejsza lub slabsza antena. Jest antena o mniejszym lub wiekszym zysku, a zysk ten usyskujesz poprzez zwiekszenie kierunkowosci anteny, wiec nalezy sie porzadnie zastanowic czy antena bardziej kierunkowa jest odpowiednia do danego zastosowania bo moze okazac sie ze efekt bedzie gorszy.
kapitek
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 09 paź 2017, 12:30
Lokalizacja: Lublin

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: kapitek »

Anteny do okólne - dipolowe, też przecież są różne - mają różny zysk dBi. Ta załączana w TARNISIE X9d +, o ile pamiętam ma 3dBi a już załączana do Horusa ma 5 czy 6 dBi.

Ale wracając do problemu kolegi daron19675; jeśli nie chce więcej grzebać wewnątrz aparatury to wspomniany moduł rozwiąże prawdopodobnie problem.

daron19675 Gdybyś jednak chciał powtórnie pogrzebać to należałoby sprawdzić najpierw lutowanie i kabel antenki w Taranisie. Nawet zbytnio zagięty kabel może powodować takie efekty z zasięgiem. spróbuj może prze-lutować antenkę. Jeśli nie masz wprawy w lutowaniu to lepiej zleć to komuś. Lutowanie tego kabelka może być przyczyną kłopotów.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: pawelsky »

kapitek pisze:Anteny do okólne - dipolowe, też przecież są różne - mają różny zysk dBi. Ta załączana w TARNISIE X9d +, o ile pamiętam ma 3dBi a już załączana do Horusa ma 5 czy 6 dBi.
No oczywiscie ze sa rozne i ta roznosc (rozny zysk) polega wlasnie na mniejszym lub wiekszym ukierunkowaniu wiazki. Antena sama z siebie nie wzmocni sygnalu, moze go jedynie skoncentrowac w jednym kierunku/plaszczyznie (a w konsekwencji oslabic w innym). Oznaczo to ni mniej ni wiecej tylko koniecznosc precyzyjniejszego celowania antena w odbiornik.
Awatar użytkownika
daron19675
Posty: 179
Rejestracja: sobota 09 lip 2016, 17:32

Re: Taranis x9d plus. Nadajnik nadajnik zewnętrzny.

Post autor: daron19675 »

A gdybym chciał dołożyć jakiś system dalekiego zasięgu? Jaki moduł polecacie? Nie zależy mi zbytnio na dużych odległościach ale na niezawodności w działaniu. Widzę że jest na forum kilka ciekawych projektów z których cicialbym skorzystać. Chciałbym także używać TrackMyRc na androida.
ODPOWIEDZ