FrSky X6R zmiana firmware

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky X6R zmiana firmware

Post autor: pawelsky »

...kuba... pisze:A jak jest różnica w sygnałach w interfejsie SPort dla trybu Upgrade i Config to rozumiem, że już wiedza tajemna? :-)
Tak
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: FrSky X6R zmiana firmware

Post autor: saticzek »

Witam .
Proszę o pomoc w zakresie STK z ARDUINO wspomnianego w tym temacie
Użyłem arduino Nano 328P .
Gdy włączę aplikację Free Link to, z założoną zworką, widzi podpięte: liposensor, FCS-40A, GPS , mogę im zmienić numer ID i monitorować parametry.
Procedura:
Gdy do STK, bez zworki, uruchomię aplikację frsky_update_sport, to widzi urządzenie (port COM3) . Klikam file , wybieram plik do X6R.frk miga lewy kwadracik na zielono ,na dole okna pisze „ finding device…” wtedy podpinam odbiornik. W odbiorniku powoli miga czerwona dioda . i nic więcej się nie dzieje.
Wyłączyłem aplikację, odłączyłem STK od komputera, zdjąłem zworkę i powtórzyłem procedurę od nowa. Nadal brak update.
Następnie powtórzyłem oba warianty (ze zworką i bez) z tym że najpierw podłączyłem odbiornik a potem STK do komputera. Nadal STK nie wgrywa firmware.
Windows widzi urządzenie STK jako USB-SERIAL CH340 (COM3)
Windows 10 64 bit Professional.

Co jest nie tak, że nie mogę wgrać oprogramowania do odbiornika?
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky X6R zmiana firmware

Post autor: pawelsky »

saticzek pisze:Gdy do STK, bez zworki
Update robi sie ze zworka
...kuba...
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 06 mar 2016, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: FrSky X6R zmiana firmware

Post autor: ...kuba... »

A do X6R podłączasz się poprzez Smart Port czy SBUS? Wydaje mi się że updated robi się przez Smart Port.
Nie sądzę, ale może przez to, że masz klon Arduino Nano?? https://www.instructables.com/id/5-Most ... -and-Thei/
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: FrSky X6R zmiana firmware

Post autor: saticzek »

Jak wyżej napisałem update ze zworką jak i bez nie działa (zworkę zakładamy i zdejmujemy gdy arduino jest odłączone od zasilania)
Nigdy nie przyszło mi do głowy spróbować flash firmware przez port SBUS. Dotychczas korzystałem z FrUSB + SPC, ale to działa bardzo wolno i ma ograniczone możliwości.

Co do modułu arduino : TAK jest to klon. Wiedziałem o tym stąd sterownik CH340 opisany w poprzednim moim poście.

Zastanawia mnie jedno: tylko ze zworką mogę konfigurować czujniki jak i S8R, a powinno być na odwrót.
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky X6R zmiana firmware

Post autor: pawelsky »

saticzek pisze:Jak wyżej napisałem update ze zworką jak i bez nie działa (zworkę zakładamy i zdejmujemy gdy arduino jest odłączone od zasilania)
Napisales ze robiles z i bez zworki podlaczajac i odlaczajac arduino a to niepoprawna kolejnosc. Kolejnosc prawidlowa jest nastepujaca:
1) zakladasz zworke
2) Podlaczasz Arduino do PC (bez podlaczonego odbiornika)
3) Odpalasz frsky_update_sport, wybierasz odpowiedni COM i ladujesz odpwiednie firmware, powinno pojawic sie "finding device..."
4) podlaczasz odbiornik do Arduino
5) po wykryciu odbiornika klikasz Download i czekasz as sie zupdateuje

Moze sie zdarzyc ze Twoje Arduino nie wydala z zasilaniem odbiornika i po polaczeniu Arduino i odbiornika napiecie spada na tyle ze Arduino sie resetuje. W takiej sytuacji w punkcie 2 podlaczasz rowniez odbiornik do Arduino ale tylko GND i S.Port, a w punkcie 4) podlaczasz zewnetrzne zasilanie do odbiornika.
saticzek pisze:Zastanawia mnie jedno: tylko ze zworką mogę konfigurować czujniki jak i S8R, a powinno być na odwrót.
Czujniki konfiguruje sie ze zworka, S8R bez. Nie sadze ze Ci dziala konfiguracja S8R ze zworka (mozesz to latwo sprawdzic zmieniajac ktores ustawienie w GUI, a nastepnie odczytujac dane i sprawdzajac czy ustawienie z GUI sie zmienilo na poprzednie).
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: FrSky X6R zmiana firmware

Post autor: saticzek »

Procedurę wykonywałem zawsze tak jak kolega pawelsky napisał.
Dopiero obserwując diody na płytce arduino i podpinając oscyloskop do +5V i masy ustaliłem przyczynę.
Mała pojemność kondensatorów na płytce arduino powodowała że w chwili podłączenia odbiornika pojawiała się szpilka spadku napięcia która resetowała STK: objaw przestają migać diody RX i TX oraz gaśnie L które po chwili się zapala.
Rozwiązanie : do punktów lutowniczych na brzegu płytki oznaczonych 5V i GND dolutowałem kondensator 100uF i problem się rozwiązał.
Teraz bezproblemowo za każdym razem widzi odbiorniki.
Podziękowania dla pawelsky za pomysł ze spadkiem napięć.
Modelarz...."Wymierający gatunek"
...kuba...
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 06 mar 2016, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: FrSky X6R zmiana firmware

Post autor: ...kuba... »

Mam jeszcze pytanie odnośnie aktualizacji firmware. Chcę ją wykonać dla nadajnika FrSky XJT typu JR oraz odbiornika FrSky R-XSR. Próbuję wgrać odpowiednio oprogramowanie "FW-XJT-v2.1.0" i "FW-RXSR-v2.1.0" czyli wersja ACCST v2.1.0 D16v2. Ale po zaflaszhowaniu wydaje mi się, że wyświetlana wersja FW w programie pozostaje stara.
Używam do tego:
zrobionego konwertera UART RS232 <> S.Port (dioda od Tx do Rx), oraz adaptera USB<>RS232 (na układzie ft232 z odwróconym Rx oraz Tx za pomocą programu FT_Prog). Flashowanie robie programem "FrSky update sport rev2 oraz rev14" na Windows 10 i po podłączeniu nadajnika czy odbiornika, program wykrywa te urządzenia, robi transfer danych (download dochodzi do 100%) natomiast wersja Firmware wyświetlana w programie nie zmienia się - wydaje mi się, że po udanym flashowaniu dla FW-v2.1.0 powinna być inna.. Rozumiem, że adapter USB<>RS232 zastępuje kabel FUC-3(FrUSB-3) od FrSky? Czy tym przewodem można zaflashować R-XSR oraz nadajnik XJT, wydaje mi się, że tak, skoro wykrywane są w programie? Czy da się to zrobić jedynie przez STK? Jak widziałem w instrukcji XJT flashować można poprzez interfejsy: Smart Port jak i RS232 Serial Port. Bezpośrednio przez RS232 również próbowałem flashować XJT, ale efekt taki sam - moduł został wykryty w programie, download doszedł do 100%, po skończeniu wgrywania zielona dioda migała na module, ale po ponownym podłączeniu wersja FW została tak jakby stara.
Jest ktoś wstanie zwertfikować, czy wyświetlane wersję są poprawne jak po flash firmware ACCST v2.1.0 D16v2:
Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky X6R zmiana firmware

Post autor: pawelsky »

...kuba... pisze:Ale po zaflaszhowaniu wydaje mi się, że wyświetlana wersja FW w programie pozostaje stara.
Na wersje nie patrz, zazwyczaj nie maja one wiekszego sensu.
...kuba...
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 06 mar 2016, 19:30
Lokalizacja: Kraków

Re: FrSky X6R zmiana firmware

Post autor: ...kuba... »

pawelsky pisze:Na wersje nie patrz, zazwyczaj nie maja one wiekszego sensu.
Dzięki, faktycznie jak wgrałem firmware LBT na nadajnik i odbiornik to udało się je razem zbindować, a jak wgram wersję FCC na nadajnik to nie dają się ich zbindować, wiec wygląda na to, że oprogramowanie się podmienia. Z tym, że ciekawe jest teraz co przedstawia ta wersja FW w programie "FrSky update sport".
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: FrSky X6R zmiana firmware

Post autor: pawelsky »

...kuba... pisze:Z tym, że ciekawe jest teraz co przedstawia ta wersja FW w programie "FrSky update sport".
Nic czym nalezaloby sie przejmowac
ODPOWIEDZ