Ile klatek na sekundę?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Ile klatek na sekundę?

Post autor: cobra »

Wybaczcie, mam kilka pytań dotyczących podstaw przygotowywania materiału. Na początek tylko dwa:

1. Jak nagrywać materiał: ile klatek na sekundę wybrać (filmowanie normalne, nie slow motion)? Dlaczego często preferowane jest 24 fps? To tylko zaszłość z "analogowego" kina?
2. Czy materiał obrobiony i potem publikowany powinien mieć taki sam fps jak materiał nagrywany? Czy dzieję się coś złego jeśli w ustawieniach renderowania ustawimy inny frame rate?
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Ile klatek na sekundę?

Post autor: Verid »

cobra pisze:Dlaczego często preferowane jest 24 fps? To tylko zaszłość z "analogowego" kina?
Nie wiem czy to akurat "preferowane". Ja się częściej spotykałem z rozróżnieniem 25fps vs 30fps czyli PAL vs NTSC.
cobra pisze:2. Czy materiał obrobiony i potem publikowany powinien mieć taki sam fps jak materiał nagrywany? Czy dzieję się coś złego jeśli w ustawieniach renderowania ustawimy inny frame rate?
Kiedyś na forumie przewinęło się tłumaczenie że zdecydowanie tak. Wynikać to miało z faktu że jak materiał 24fps renderujesz w np. 25 klatkach to tak jakby ci jednej brakuje i system musi sobie coś wyekstrapolować. Podobnie renderując 30fps do 25, część klatek trzeba zgubić - pytanie które i czy aby na pewno będzie to trafny wybór.
Mniejszym kłopotem będzie zrobienie 25 z 50 fps bo wystarczy zgubić co drugą. Dlatego też dobierając fps do filmowania dobrze jest mieć na uwadze a) ile klatek cię interefere na wyjściu b) czy będziesz ten materiał splatał z innymi i o jakim klatkarzu.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ile klatek na sekundę?

Post autor: pawelsky »

No i warto pamietac ze im wiecej fps tym mniej swiatla dotrze do matrycy w kazdej klatce...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ile klatek na sekundę?

Post autor: cobra »

Dzięki za odpowiedzi.

Jeśli chodzi o te 24 fps, to na przykład dji dodało w ostatniej aktualizacji taki frame rate dla Mavica Mini i są tacy, co pieją z zachwytu, że wreszcie to jest :roll:

Co do ilości światła to tak. Słyszałem też o zasadzie, że czas otwarcia migawki powinien być zbliżony do 2 x frame rate. Dlatego stosuje się filtry ND, gdy nie można dostatecznie mocno przymknąć przysłony.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Ile klatek na sekundę?

Post autor: pawelsky »

cobra pisze:Jeśli chodzi o te 24 fps, to na przykład dji dodało w ostatniej aktualizacji taki frame rate dla Mavica Mini i są tacy, co pieją z zachwytu, że wreszcie to jest :roll:
Magiczny "cinematic look" w NTSCowym swiecie. Nasze PALowskie 25 bedzie rownie dobre...
cobra pisze:Co do ilości światła to tak. Słyszałem też o zasadzie, że czas otwarcia migawki powinien być zbliżony do 2 x frame rate. Dlatego stosuje się filtry ND, gdy nie można dostatecznie mocno przymknąć przysłony.
Tak sie przyjelo, ale to zalezy jaki efekt chcesz uzyskac, czy chcesz miec lekki blur, czy bardziej ostry obraz.

Filmik w tym artykule ladnie wyjasnia co i jak:
https://vimeo.com/blog/post/frame-rate- ... ecord-str/
ODPOWIEDZ