Szarpie po dodaniu gazu, racer 5 cali

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Krzysiek_gdansk
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 12 maja 2019, 20:52
Lokalizacja: Gdańsk

Szarpie po dodaniu gazu, racer 5 cali

Post autor: Krzysiek_gdansk »

Witam. Od 2 tyg. mam problem z moim 5-calowym racerem. Problem wystąpił po krecie, po nim quad zaczął dziwnie zachowywać się w locie.

Przy bardzo spokojnym, krążącym locie wszystko jest ok., natomiast przy gwałtownym dodaniu gazu, gwałtownym skręcie po osi pionowej lub próbie wykonania ewolucji dronem mocno szarpie i wytrąca go z nadanego toru lotu, co praktycznie uniemożliwia dynamiczne latanie freestyle.

Moje przypuszczenia skupiają się na błędnym działaniu FC i gyro. Nie wykluczam uszkodzenia lewego przedniego silnika, bo podczas tego wypadku mógł on uderzyć w kawałek betonu, który wystawał akurat w tym miejscu z trawy. Silnik ma mocne obtarcie i lekką wgniotkę na dzwonku i pracuje nierówno w stosunku do pozostałych silników, może powodować wibracje. Przypuszczam więc,że te wibracje, zwłaszcza po dodaniu gazu, mogą wpływać na pracę FC.

Wszystkie śmigła obecnie wymienione na nowe.

Link do tego modelu z problemem i jego konfiguracja:
https://rotorbuilds.com/build/20238?fbc ... Q9I1VNOKIk

Macie jeszcze jakieś sugestie?
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Szarpie po dodaniu gazu, racer 5 cali

Post autor: df2 »

Dlaczego latasz na silniku z wgniotką, który generuje wibracje a do tego chodzi nierówno w porównaniu do innych silników????

Zamieniales ten silnik z innym, żeby wykluczyć oderwanie lub uszkodzenie kabla (u mnie najczęściej pada kabel tuż za miejscem lutowania do esc od silnika po kręcie) lub kanału w esc?
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Re: Szarpie po dodaniu gazu, racer 5 cali

Post autor: diem »

Przecież sam sobie odpowiedziałeś w pierwszym poście. Skoro silnik dostał to jakim cudem możesz FC podejrzewać?:)
Podłącz do betaflighta, rozkręć ten silnik na duże obroty i zobaczysz jak zachowuje się w porownianiu do innych. Drga = wymiana i po problemie.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Szarpie po dodaniu gazu, racer 5 cali

Post autor: PiotrSz »

Wymień silnik i nie siej teorii spiskowych. Przez nadmierne wibracje gyro dostaje szmergla i dlatego kwad "dziwnie" Ci szarpie :-)
Krzysiek_gdansk
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 12 maja 2019, 20:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Szarpie po dodaniu gazu, racer 5 cali

Post autor: Krzysiek_gdansk »

Silnik już wymieniony na nowy, pracuje płynnie i czysto. Ale niestety nadal szarpie kuadem, a dokładnie po gwałtownym obrocie wzdłuż osi pionowej, po szybkim obrocie wytrąca go z równowagi i leci w sposób niekontrolowany w bok, utrzymując przechył. Natomiast dodając gwałtownie gaz i robiąc punch up, kuad wzbija się prawidłowo, bez szarpnięć i utrzymuje kierunek.
Sprawdziłem lutowanie przewodów, a nawet dokręcenie śmigieł, wszystko ok.
Zauważyłem tez, że na baterii 3S nie szarpie praktycznie wogóle, a na 4S to już szarpie nim konkretnie.
Może to jednak awaria FC?
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Re: Szarpie po dodaniu gazu, racer 5 cali

Post autor: diem »

Czyli kręcisz go na yaw i głupieje?

Może zdejmij śmigła i podotykaj wszystkichkabelków, wytrzęś go trochę itd.? Zobaczysz czy coś dziwnego się dzieje.
Podłączyłbym go też do kompa, włączył betaflight, pobawił się tym yaw i sprawdził co ten quad wyprawia na podglądzie.
pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ