Ucięta antena odbiornika 2.4GHz i ratowanie odbiornika

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Ucięta antena odbiornika 2.4GHz i ratowanie odbiornika

Post autor: Marcin »

Kopia mojego postu z innego forum :)

Mam odbiornik Jeti z uciętymi antenami - obie anteny te żółte elementy mają uwalone. Chciałbym odbiornik doprowadzić do stanu używalności. Z tego, co czytałem, powinienem zrobić nowe końcówki poprzez odcięcie zewnętrznej izolacji i ekranu na pozostałym odcinku anteny na długości 31,25 mm każda i to powinno wystarczyć? Z tego, co zdążyłem poczytać długość odcinka ekranowanego nie ma wpływu i liczy się długość odcinka odsłoniętego.

Mam nadzieje, ze nie wywolam tym postem jakiegos nawoływania o herezję itp
Awatar użytkownika
FlyPro
Posty: 398
Rejestracja: piątek 16 mar 2012, 10:22
Lokalizacja: Sokolniki-Wieluń/Łódzkie

Re: Ucięta antena odbiornika 2.4GHz i ratowanie odbiornika

Post autor: FlyPro »

Ja bym odesłał do Czech do Jeti. Dadzą nowe anteny, koszt pewnie groszowe sprawy.
eLRS Smart, OSD+AP 1.3 i GS by Zbig & Pitlab, JETI duplex DS14, Fatshark HDO2 + RapidFIRE, Mini Talon.
( dawniej RCkopter )
Pozdrawiam Kamil
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Ucięta antena odbiornika 2.4GHz i ratowanie odbiornika

Post autor: Verid »

To jest tak - zrobić możesz i prawdopodobnie będzie działało. Tylko miej na uwadze że im wyższa częstotliwość tym większa czułość na niedoskonałości anteny. Gdy na 433 docięcie dipola na kolanie pozwala na kilka km zasięgu, w przypadku 2.4 już tak różowo nie jest a na 5.8 to już w ogóle tragedia. Jak rozumiem nie masz możliwości pomierzenia antenek po tej operacji.
W związku z tym, jak chcesz mieć zasięg nie tłamszony rozstrojoną przez złe docięcie anteną to albo zrób jak pisze RCkopter (choć to dla mnie overkill trochę bo wysyłka i serwis może wyjść więcej niż odbiornik) albo kup sobie gotowe antenki na 2.4Ghz i przlutuj.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ucięta antena odbiornika 2.4GHz i ratowanie odbiornika

Post autor: Marcin »

Dzięki za odpowiedzi w temacie.
JETI napisało, żeby wysłać odbiornik do nich na serwis. Zobaczę jak to wyglądać będzie cenowo ale myślę, że nadal warto - nowy odbiornik ponad 300zł kosztuje więc myślę, że naprawa będzie i tak bardziej opłacalna.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ucięta antena odbiornika 2.4GHz i ratowanie odbiornika

Post autor: PiotrSz »

Naprawiałem tego typu anteny i jeśli utniesz dokładnie tyle ile trzeba to powinno działać jak fabryka. Zapewne masz inny odbiornik od JETI i możesz pomierzyć jak wygląda to w oryginale. Ale jak wolisz wysłać do producenta to Twój czas i pieniądze ;-)
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ucięta antena odbiornika 2.4GHz i ratowanie odbiornika

Post autor: Marcin »

Na tę chwilę (Jeti się nie odezwało z kosztami naprawy) skończyło się tym, że zmierzyłem w drugim odbiorniku długość anten (29.8mm obie) i na taką długość dociąłem anteny z tych uszkodzonych - odizolowałem i zdemontowałem najpierw zewnętrzny pancerz i znajdujący się pod nim ekran na odcinku 31mm a następnie dociąłem odsłoniętą antenę na dokładnie taką samą długość co w innym R8.

Co ciekawe - moje inne odbiorniki też mają taką samą długość aktywnej części anteny, bez względu na to, czy cała antena ma długość 200mm (jak w R8) czy np 2x100 jak w R6.
ODPOWIEDZ