ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: Jagoda »

labo pisze: Oj... pytałeś prawników?
Oj....będzie burza? ;-)

Ps.
Moje pytanie ma na celu jej zażegnanie :-)
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: Verid »

labo pisze:Jeśli na tym filmie włączę reklamy (czynność "klucz"), to na nim zarabiam. Lot więc był komercyjny a nie rekreacyjny.
Nie. Lot był rekreacyjny. Chyba że twoim zamiarem było nakręcenie filmiku na którym będziesz zarabiał. Jeżeli dzisiaj sprzedam fotki z lotu sprzed 3 lat które zrobiłem na zlocie ganiając się z kolegami dla funu to nie czyni to automatycznie tamtego lotu komercyjnym. Jeżeli pójdziesz polatać rekreacyjnie a chwilę później podejdzie facet z ofertą kupna twojego nagrania bo tam widać jego posesję to dalej był to lot rekreacyjny. Inna sprawa jeżeli ten facet podejdzie PRZED lotem i poprosi cię żebyś za flaszkę polatał trochę bardziej na południe tak żeby był widać jego posesję - wtedy działasz na zlecenie.
Jagoda pisze:Moje pytanie ma na celu jej zażegnanie :-)
Oj...kiepski sposób.
Ten wredny...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: kuczy »

to może i ja dorzucę swoje 3 grosze.

Zgadzam się z tym, że lot rekreacyjny teoretycznie nie może być wykonywany w odległościach mniejszych niż w przepisach, czyli np w mieście Gdynia w którym mieszkam.

Robię często zdjęcia Gdyni i teoretycznie musi to być lot "inny niż". Różnica jest strasznie śmieszna (a raczej beznadziejnie nie-konkretna), ponieważ jest trudna do weryfikacji.
Najczęściej nie mam bezpośredniego zlecenia, ale dzięki zdjęciom mam jakieś portfolio na swoją stronę www, i na fb gdzie np ostatnio wprost piszę o możliwości wykonania zdjęć na zlecenie.... i np w ostatnim czasie miałem dwa zlecenia na zdjęcia - gdybym nie miał nic do pokazania co do tej pory zrobiłem wiadomo, że nikt by mi nic nie zlecił. więc wg mnie robienie sobie portfolio to "lot inny niż..." - zlecającym jestem sam dla siebie a zarobek jest w wyniku wykonania tych zdjęć bo z takim zamiarem są robione - zresztą zdarzyło się też, że moje zdjęcie było użyte w wielu publikacjach pewnej instytucji, i na stronie i na okładce pisemka i tam kij wie na czym jeszcze. owszem odpręża mnie latanie i daje radochę, ale oprócz tego jest "cel inny niż rekreacyjny" - i chyba to określenie jest dla mnie przynajmniej kluczem...

Myślę, że dla autora posta (pomijam kwestię wieku małoletniego) ważniejsze jest, aby wiedział, że np w pewnej bardzo powszechnej wśród dronowej braci ubezpieczalni są opcje: "ubezpieczenie lotów komercyjnych" jak i "ubezpieczenie lotów rekreacyjnych/sportowych" - o ile się nie mylę właśnie już sama ubezpieczalnia używa słowa "komercja" a nie "loty inne niż"... - więc jak zawsze tu jest problem z tym nazewnictwem, chodzi mi o fakt, że latając tak czy inaczej - zawsze WARTO mieć to OC.

Mi uratowało to portfel, kiedy lataliśmy rekreacyjnie na łące w kilka osób, między innymi kolega "matulek" i w wyniku stłuczki skasowałem mu nowego PH4Pro - opisywałem to... - więc nawet przy wadze <600g chyba warto się nad takim ubezpieczeniem zastanowić. A jak syn chce latać bliżej czymś większym od 600g, to SK i trzeba znaleźć "cel lotów" inny niż rekreacyjno-sportowy ;) a że przy okazji jest to jakaś forma rekreacji ? - nie zmienia, że np syn buduje swoje nazwisko, rozpoznawalność co pozwoli mu zarobić.
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: labo »

Jagoda pisze:
labo pisze: Oj... pytałeś prawników?
Oj....będzie burza? ;-)

Ps.
Moje pytanie ma na celu jej zażegnanie :-)
Iiii tam, burza... :-D Kolega IvanM dość stanowczo wyraził swoje zdanie, stąd moje pytanie o "źródło" wiedzy.
Pogadamy, stukniemy się kuflami, klepniemy po plecach i rozejdziemy. :-D

Verid pisze:
labo pisze:Jeśli na tym filmie włączę reklamy (czynność "klucz"), to na nim zarabiam. Lot więc był komercyjny a nie rekreacyjny.
Nie. Lot był rekreacyjny. [...] Jeżeli dzisiaj sprzedam fotki z lotu sprzed 3 lat które zrobiłem na zlocie ganiając się z kolegami dla funu to nie czyni to automatycznie tamtego lotu komercyjnym. Jeżeli pójdziesz polatać rekreacyjnie a chwilę później podejdzie facet z ofertą kupna twojego nagrania bo tam widać jego posesję to dalej był to lot rekreacyjny. Inna sprawa jeżeli ten facet podejdzie PRZED lotem i poprosi cię żebyś za flaszkę polatał trochę bardziej na południe tak żeby był widać jego posesję - wtedy działasz na zlecenie.
OK
Verid pisze:Chyba że twoim zamiarem było nakręcenie filmiku na którym będziesz zarabiał.
No właśnie, idę na lot i wiem, że jakieś (bo wiadomo, nie całość) ujęcia wrzucę na YT a za to może wpaść kilka $. A to, że przy okazji zrobię kilka flipów i polatam "do góry nogami", to inna sprawa. Kto będzie lądować tylko po to, aby dotknąć ziemi i podzielić lot na część komercyjną i niekomercyjną.



kuczy pisze:Robię często zdjęcia Gdyni i teoretycznie musi to być lot "inny niż". Różnica jest strasznie śmieszna (a raczej beznadziejnie nie-konkretna), ponieważ jest trudna do weryfikacji.
Zgadzam się. Wykonanie w mieście jakiegokolwiek ujęcia/zdjęcia poza panoramami jest praktycznie niemożliwe poniżej 100m.
kuczy pisze:Najczęściej nie mam bezpośredniego zlecenia, ale dzięki zdjęciom mam jakieś portfolio na swoją stronę www, i na fb gdzie np ostatnio wprost piszę o możliwości wykonania zdjęć na zlecenie.... i np w ostatnim czasie miałem dwa zlecenia na zdjęcia - gdybym nie miał nic do pokazania co do tej pory zrobiłem wiadomo, że nikt by mi nic nie zlecił. więc wg mnie robienie sobie portfolio to "lot inny niż..." - zlecającym jestem sam dla siebie a zarobek jest w wyniku wykonania tych zdjęć bo z takim zamiarem są robione [...] owszem odpręża mnie latanie i daje radochę, ale oprócz tego jest "cel inny niż rekreacyjny" - i chyba to określenie jest dla mnie przynajmniej kluczem...
Też tak myślę. Oczywiście lepiej by było zapytać prawników. :-D
kuczy pisze:tak czy inaczej - zawsze WARTO mieć to OC.
[...]
nawet przy wadze <600g chyba warto się nad takim ubezpieczeniem zastanowić.
Tu chyba wszyscy się zgadzamy :-D

Przy okazji... dalej nie mam odpowiedzi z ULC jak oni widzą ubezpieczenie operatora, gdy jest niepełnoletni. W poniedziałek zadzwonię znowu.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: Verid »

labo pisze:No właśnie, idę na lot i wiem, że jakieś (bo wiadomo, nie całość) ujęcia wrzucę na YT a za to może wpaść kilka $. A to, że przy okazji zrobię kilka flipów i polatam "do góry nogami", to inna sprawa. Kto będzie lądować tylko po to, aby dotknąć ziemi i podzielić lot na część komercyjną i niekomercyjną.
Ależ nie ma potrzeby żadnego rozdzielania ani lądowania. Bez sensu na siłę utrudniasz sobie życie. Z punktu widzenia prawa lotniczego nikogo nie obchodzi co zrobisz z nagraniem i czy cokolwiek. Rozdzielenie na loty rekreacyjne i inne niż rekreacyjne wynika z potrzeby zapewnienia choćby iluzji bezpieczeństwa - latając rekreacyjnie przymusowo masz zachować separację od zabudowy i ludzi, latając nie-rekreacyjnie nie musisz bo posiadając świadectwo kwalifikacji udowadniasz (przynajmniej w teorii) że wiesz co robisz i podjąłeś niezbędne kroki dla zapewnienia bezpieczeństwa wykonywanego lotu. I też nigdzie nie jest napisane że latając nie-rekreacyjnie MUSISZ cokolwiek sprzedać. Jak napisał Kuczy - możesz to robić dla promocji własnego biznesu, dla podniesienia własnych umiejętności, w ramach badań (własnych lub zleconych) etc.
Ewentualna sprzedaż czy zarobek na nagraniu/fotkach będzie interesować ale skarbówkę i też nie na zasadzie "jak" latałaś i skąd masz foty/filmy tylko czy odprowadziłeś ewentualne należne podatki.

Teraz w temacie ubezpieczenia - wątpię żebyś się doczekał jakiejkolwiek odpowiedzi z ULCu bo to nie firma ubezpieczeniowa. Kiedy ubezpieczenie jest wymagane prawem już odpowiedział Pawelsky. Osobiście uważam warto mieć zawsze, wymagane czy nie bo jak wycedzisz to nikogo nie będzie obchodziło czy latałeś rekreacyjnie czy nie. Masz pokryć szkody i albo zrobi to za ciebie ubezpieczyciel albo zrobisz to z własnej kiesy. W jakich przypadkach zrobi to za ciebie ubezpieczyciel wynika z warunków ubezpieczenia. Czy ubezpieczonym może być nieletni czy nie - również. Dodam że oferta na ubezpieczenie lotów innych niż rekreacyjne którą dostałem była wyższa od tej na loty rekreacyjne. Najprawdopodobniej właśnie z racji tej możliwej mniejszej odległości od kosztownych rzeczy więc o ile ktoś zdecyduje się ubezpieczyć ci Młodego to pewnie będzie dodatkowa zwyżka za wiek ubezpieczonego tak jak ma to miejsce w przypadku OC pojazdów mechanicznych. Ale to już luźna dywagacja wynikająca z obserwacji rynku ubezpieczeniowego.
Ten wredny...
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: labo »

Verid pisze:Ależ nie ma potrzeby żadnego rozdzielania ani lądowania.
Tak, wiem o tym.
Verid pisze:Bez sensu na siłę utrudniasz sobie życie.
Nie utrudniam. Nie utrudniam sobie bo tak nie robię. Co więcej, nigdy nie latałem komercyjnie, ani nie pilotowałem koptera (pomijam zabawkę dziecięcą w pokoju). Nie lubię parasoli.
Verid pisze:Z punktu widzenia prawa lotniczego nikogo nie obchodzi co zrobisz z nagraniem i czy cokolwiek.
Oczywiście.
Verid pisze: wątpię żebyś się doczekał jakiejkolwiek odpowiedzi z ULCu bo to nie firma ubezpieczeniowa.
Wiem, że nie ubezpieczeniowa, natomiast skoro wprowadzono prawo pilotowania do zastosowań innych niż rekreacyjne przez niepełnoletnich, to by mogli wypowiedzieć się i na ten temat jak widzą ich ubezpieczenie, o co będę ich ustawicznie prosić.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: Verid »

labo pisze:Tak, wiem o tym....Nie utrudniam...Oczywiście.
To po piorun te argumenty i przykłady? Nudzi ci się czy jak? :roll:
labo pisze:skoro wprowadzono prawo pilotowania do zastosowań innych niż rekreacyjne przez niepełnoletnich, to by mogli wypowiedzieć się i na ten temat jak widzą ich ubezpieczenie
Powtórzę jeszcze raz, tym razem dobitniej - g.... ich to obchodzi.
1)Jeżeli z jakiegoś paragrafu wynika że ty lub nieletni pilot ma mieć ubezpieczenie to masz się ubezpieczyć choćby u samego diabła i nie leży w granicy ich zainteresowania jak to zrobisz i czy jest jakakolwiek firma na rynku która takie ubezpieczenie oferuje. Na pocieszenie powiem że cokolwiek prawnie obowiązkowego w temacie ubezpieczeń staje się bardzo szybko żerowiskiem ubezpieczycieli bo to najprostszy zarobek - i tak musisz to kupić więc głupotą byłoby tego nie sprzedawać.
2)Jeżeli takiego paragrafu nie ma ale i tak chciałbyś się ubezpieczyć bo tak nakazuje zdrowy rozsądek to patrz punkt pierwszy - idź do diabła lub innej firmy ubezpieczeniowej oferującej czego ci trzeba (z naciskiem na to pierwsze, przynajmniej z punktu widzenia ULC'u). Za brak kontaktu z diabłem tudzież brak na rynku ubezpieczeniowym interesującej cię oferty ULC nie ponosi odpowiedzialności także świetlanej przyszłości ustawicznym prośbom nie wróżę. Jak doświadczenie pokazuje, w przypadku gdy prawidłową odpowiedzią na zadane pytanie jest "odpimpaj się Pan", urzędy w znamienitej większości przypadków nie podejmują wysiłku udzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi.
Ten wredny...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: kuczy »

Verid, a mi mówili, że nie można mieć kontaktów z diabłem :/ oj ty oj ty....

Wiele osób korzysta z finansowej chaty. Rekreacja kosztuje chyba 100zl rocznie, inne niż ok 300 o ile pamietam. W sumie "chata" to tylko taki pośrednik gromadzący ludzi związanych z szeroko pojętym lotnictwem. Praktycznie jest to Ergo Hestia.
Więc moze jak pisze Verid, uderzyć z takim pytaniem do nich? Powinmo to byc opisane w OWU.

Ps. To nie reklama Hestii. Jak walczyłem o ubezpieczenie po moim wypadku, musialem mocno udowadniać wszystko, łącznie z tym czego nie musialem, bo hestia wtedy nie.ogarniala tematu.
Jednak dostatecznie ubezpieczenie zadzialalo, powiem.wiecej, nie mialem "zwyżki" na kolejny rok....

Popytaj serio w kilku i wybierz taką, ktora da ci NA PIŚMIE, ze niepelnoletnosc nie jest przeszkodą. Z nimi wszystko musisz mieć na papierze. Każdy pierd typu lot w zasięgu, albo utrata kontaktu wzrokowego - przyczepiaja sie do wsYstkiego aby zaplacic mniej lub wcale.
To nie działa tak z automatu jak przy stluczkach samochodowych, więc oświadczenie, że młody jest objęty jako operator jest konieczne. Taka dobra rada
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: labo »

kuczy pisze:Wiele osób korzysta z finansowej chaty. Rekreacja kosztuje chyba 100zl rocznie, inne niż ok 300 o ile pamietam. W sumie "chata" to tylko taki pośrednik gromadzący ludzi związanych z szeroko pojętym lotnictwem. Praktycznie jest to Ergo Hestia.
Więc moze [...] uderzyć z takim pytaniem do nich? Powinmo to byc opisane w OWU.
Rozmawiałem z FH, Ergo Hestią, PZU i jeszcze jakimiś innymi. Z tych co obdzwoniłem jedynie Ergo Hestia i FH (co wychodzi na jedno) dają pełnoletnim ubezpieczenie na loty komercyjne. Agent proponował mi ubezpieczenie na lepszych warunkach niż FH.
kuczy pisze:Popytaj serio w kilku i wybierz taką, ktora da ci NA PIŚMIE, ze niepelnoletnosc nie jest przeszkodą. Z nimi wszystko musisz mieć na papierze. [...] więc oświadczenie, że młody jest objęty jako operator jest konieczne.
I to własnie jest problem, bo tego nie chce dać nikt. :-( :-(
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: Verid »

labo pisze:I to własnie jest problem, bo tego nie chce dać nikt.
Kwestia czasu. Nie tak dawno w ogóle OC na latadła do użytku komercyjnego nie było - tylko OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem na sporty ekstremalne, w tym modelarstwo. Jak dobrze pamiętam przepis o młodocianych wykonujących loty nie-rekreacyjne wszedł stosunkowo niedawno więc oferta jeszcze nie zdążyła się wykształcić. Molestuj intensywnie ubezpieczycieli to powstanie. W końcu nie jesteś jedynym który ma dzieciaka ze świadectwem kwalifikacji.
Ten wredny...
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: IvanM »

labo pisze: Kolega IvanM dość stanowczo wyraził swoje zdanie,
Bardzo się mylisz - to nie jest moje zdanie, to są jednoznaczne zapisy dotyczących nas przepisów lotniczych.
Nigdzie w nich nie znajdziesz żadnej wzmianki o youtube, o robieniu fotografii, filmów lub czegokolwiek innego w trakcie lotu. Niema też hasła o komercii czy zarabianiu. To są wszystko tematy, których prawo lotnicze nie dotyczy. Ono dotyczy tylko i wyłącznie lotów - i definiuje tylko i wyłącznie zasady i warunki wykonywania lotów. A więc tylko to czy latasz tam, gdzie ci wolno i tak jak ci wolno.
kuczy pisze:Różnica jest strasznie śmieszna (a raczej beznadziejnie nie-konkretna), ponieważ jest trudna do weryfikacji.
Najczęściej nie mam bezpośredniego zlecenia...
Szukasz na siłę powiązania ze zleceniem czy zarobkiem - ale nikt takich warunków nie stawia. Lecisz tam po to by zrobić zdjęcie ratusza a to się gdzie indziej zrobić nie da, tylko tam gdzie jest ratusz. Możesz nawet polecieć tylko po to by sprawdzić jak daleko puści cie NFZ na stadionie. To nie jest lot rekreacyjny, lecz inny. Nie ma znaczenia czy ktoś za niego płaci czy nie -to lot dla osiągnięcia konkretnego celu, któremu jako pilot musisz się podporządkować.
I to jest esencja problemu - nie interpretacja prawa do krzyża szukając kluczy we włączaniu reklam na youtube.
Istotą było wyeliminować latanie nad zabudową resp. umożliwienie latania (logicznie potrzebnego dla filmowania itp.) nad zabudową dla kwalifikowanych i ubezpieczonych pilotów.
Organy lotnicze nie są uprawnione sprawdzać czy masz włączone zarabianie na youtube lub czy gdzieś sprzedałeś zdjęcie - i wcale ich to nie interesuje. Nie będą też sprawdzali czy za lot nad miastem ktoś ci płaci - sprawdzą, czy posiadasz kwalifikację do takiego lotu i ubezpieczenie.
Podkreślam, że mowa o prawie lotniczym i organach lotniczych. Czym innym jest ochrona prywatności, wizerunku, płacenie podatków.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: kuczy »

IvanM,
Co do moich słów, że nie mam zlecenia, to nie było szukanie na siłę usprawiedliwienia, bo w pełni sie zgadzam z tym co pisałeś wcześniej. Właśnie chodziło mi o wyjscie z tematu "zleceń" i pokazanie ze ich byc nie musu, aby lot był "inny"

A teraz coś z przymrużeniem oka - zostałem przez Ciebie obrażony - nigdy nie skalałem się lotem czymś, co ma tzw. NFZ :D :D (no może dronem kogoś, ale juz nie pamiętam).
Z racji piwerszego dnia lata jednak wybaczam....... :D
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: ubezpieczenie niepełnoletniego, VLOS+uprawnienia itp.

Post autor: labo »

Niestety, po tygodniu siedzenia na telefonie, wykonaniu chyba przeszło 100 rozmów do niezliczonej ilości agentów, oddziałów itd., nie mogę uzyskać ubezpieczenia OC, które by obejmowało ochroną niepełnoletniego. :-(

Jeśli ktoś coś wie na ten temat, bardzo proszę o kontakt...
ODPOWIEDZ