Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: kiu86 »

Witajcie

Proszę pomóżcie mi i powiedzcie czy wymiana anteny w czymś mi pomoże. Sprzęt który posiadam to:
- google Eachine EV800
- nadajnik fpv 0-600 mW
anteny zarówno w nadajniku jak i odbiorniku wymieniłem na te

Na razie nie odleciałem dalej niż na 500m oczywiście na pełnej mocy 600mW przy 200mW śnieżyło przy mniejszej odległości (latam na terenie byłych poligonów). Jednak temperatura nadajnika jest dość wysoka. Czytając to forum wiele razy natknąłem się na opinie że zamiast ładować większa moc lepiej zainwestować w dobre anteny. Chciałbym niedługo uzyskać odległość około 1000m i chciałbym jeźli to możliwe osiągnąć przy mocy 200 mW. Postanowiłem zmienić antenę w odbiorniku. Koniczynka w nadajniku zostaje chyba, że lepiej wymienić ją na coś innego - lepszego?

Jako kandydatów na anteny wybrałem antenę helical:
- Antena 1
- antena 2
Wiem, że są to anteny kierunkowe i tu pytanie czy przy moich obecnych lotach 300-500m to dobry pomysł czy jednak zostać przy koniczynkach? a może antena panelowa? niestety posiadam google ev800 (bez D) czyli tylko jeden odbiornik (jedna antena).
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: wrepinski »

Te anteny mają stosunkową wąską wiązkę, będziesz musiał w czasie lotu celować w drona, a to nie jest łatwe ;)

Ze swojej strony mogę polecić tą antenę:

https://www.actuna.com/en/antenna/61-an ... tfp-1.html

A jak chcesz pogodzić bliskie latanie dokoła siebie i dalekie to musisz zainwestować w odbiornik diversity.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: kiu86 »

czyli rozumiem, że najlepiej i po taniości było by dozbierać kasę sprzedać swoje EV800 i kupić EV800D zostawić koniczynkę i wtedy dołożyć drugą antenę helical?

Ewentualne EV800 z koniczynką + Eachine ROTG01 z telefonem i do tego antena helical :P oczywiście żartuję :P

kwestia tego co lepiej zrobić czy na razie pozostać w zasięgu 500-600m a może więcej na mocy 600mW, a za rok zainwestować w nowe google i antenę hallical + koniczynka. Czy odpuścić sobie zostać na tym co jestem szkolić umiejętność latania, a w przyszłości myśleć o FPV 1.2 GHz i RC 433MHz?
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: wrepinski »

kiu86 pisze:
kwestia tego co lepiej zrobić czy na razie pozostać w zasięgu 500-600m a może więcej na mocy 600mW, a za rok zainwestować w nowe google i antenę hallical + koniczynka. Czy odpuścić sobie zostać na tym co jestem szkolić umiejętność latania, a w przyszłości myśleć o FPV 1.2 GHz i RC 433MHz?
W zasadzie to nawet przy 25mW można latać po 400m (moj rekord 900).
Uważam, że nie warto przesadzać z mocą, lepsze efekty uzyskasz na markowych nadajnikach, odbiornikach, antenach.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: kiu86 »

No ale czy ten mój nadajnik fpv który mam jest naprawdę taki beznadziejny? Kupiłem go gdyż sklep go polecał, że jest naprawdę spoko. Zapomniałem dodać jeden fakt latam na wysokości około 50-60m. Może to jest powód małego zasięgu nadajnika fpv na mocy 200mW przed sobą mam drzewka i krzaki max 10 metrów w odległości 80-100 metrow.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: Adrián »

Hmm kupując wg opinii sklepu, to słaby pomysł..

Niestety, nie grzeszy jakością to raz.
Dwa, czym latasz? Od tego zacznijmy.

Jeśli to jest samolot/skrzydło, to nie ma żadnego problemu uzyskać taki zasięg (1km).
Natomiast, jeśli to jest kopter i to mały, to już nie będzie łatwo.

5.8GHz jest ogólnie dosyć podatne na zakłócenia. Wystarczy, że wlecisz za drzewo i można łatwo stracić zasięg. Już nie mówiąc, że latasz nisko i chcesz mieć duży zasięg.

Zakładam, że jest to kopter, więc bez diversity w goglach, nie kupuj tylko helikala. Tak się robi, gdy masz diversity i zależy Ci na dłuższych lotach w jednym kierunku, celując w model. 3,5 jest optymalne, ale nie masz diversity, więc zostają Ci dobre koniczynki, albo lepiej pagody.

Kup z actuna, mają bardzo dobre anteny, pomierzone, lub prodrone.

Chociaż wiesz co kupujesz, a nie chińskie nie wiadomo co.

600mW to już jest mały piekarnik, tym bardziej w takim rozmiarze, więc nic dziwnego, że jest gorący.

Z tych lepszych marek, to chociażby immersionrc, tylko nie kupuj 600mW, a słabszy, do tego dobre ww anteny i zasięg wzrośnie.

Gdyby to był samolot/skrzydło, to zasięg rzędu 2km na 200mW nie jest dużym wysiłkiem z pagodami i 3,5 helikalem na 5.8

Jak chcesz latać nisko i daleko, to 1.2, tylko będziesz musiał wymienić link rc, bo zapewne masz 2.4 na np eleres 433, żeby to miało ręce i nogi.
lesz
Posty: 473
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 20:29
Lokalizacja: wlkp

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: lesz »

poproboj jeszcze na innych kanalach czy nie bedzie poprawy
wiele z tanich anten tak naprawde potrafi miec spore odchylki w zaleznosci od wybranej czestotliwosci.
dorzucam zakresy czestotliwosci, w zaleznosci od pasma wyzszy nr nie zawsze oznacza wyzsza czest. :)
Załączniki
rc frequencies.jpg
rc frequencies.jpg (107.77 KiB) Przejrzano 5029 razy
#czasami bez ogonkow
flota 75mm-250mm +Mini2 +XK X380 +dji fpv (ex: air1; air2)
RX:QX7, X-Lite, TX16S, T-lite +frsky +eleres +multi +expresslrs
Gogle:DJI FPV, Skyzone 04X
4x4:A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, tmaxx elekt.
kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: kiu86 »

Tak latam niewielkim zabawkowym kopterem (Quanum Nova pro). Tak jak myślałem nie ma sensu na razie inwestować w to fpv. Zostanę na razie przy tych antenach i sprzęcie, który mam zacznę latać wyżej 100 -130 metrów. No i protestuję różne kanały na mocy 200mW. Jednak na razie muszę ogarnąć temat bo po wymianie radia na taranis qx7 + odbiornik rx8r mam problemy z fpv - bardzo szybko tracę obraz (praktycznie od razu po starcie czarny ekran). Nie wiem czy to link FrSky czy coś z nadajnikiem się stało, a wymiana radia to czysty zbieg okoliczności. Odbiornik RC i nadajnik fpv po przeciwnych stronach koptera. No i przede wszystkim muszę dać osobny pakiet lipo do zasilania fpv i gimbala bo teraz wszystko idze z głównego pakietu koptera (multistar 3S 5200mAh 10C)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: Adrián »

To dość duży kopter.
Wymiana nadajnika i anten załatwiła by problem. A nie było tak, że włączyłeś nadajnik bez wkręconej anteny?

Ustaw najniższą możliwą częstotliwość.

Po taniosci, zacznij od anten, kup pagoda - 2 od actuna i zobaczysz różnicę. Jak będzie mało, wymieniasz nadajnik.

Bez problemu możesz zasilać z jednego pakietu i tego się trzymaj, bo kiedyś skończy Ci się zasilanie fpv podczas lotu i będziesz w czarnej..

Jak się pojawiają paski na nagraniu, to stosuje się filtr LC, który montuje / lutuje się jak najbliżej baterii i zasilasz przez niego tylko nadajnik i kamerę.

Aaa i oczywiście ustawienie częstotliwości musi być takie samo, zarówno w nadajniku i odbiorniku.
kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: kiu86 »

Boje się że nadajnik mógł mi się uszkodzić. podczas ostatniego lotu jakieś 300 m odemie nagle straciłem obraz (czarny ekran). Zachowałem zimną krew nie włączałem RTL tylko ściągnąłem google i sprowadziłem drona i wylądowałem myślałem, że może bateria albo zakłócenia przy okazji patrze antena przy nadajniku jest luźna (nie do końca dokręcona ale się trzyma). Dokręciłem mocno antenę podłączyłem nowy pakiet do drona sprawdzam obraz fajnie żyleta tylko uniosłem drona na 5 metrów czarny ekran więc ląduje silniki "rozbrajam patrze jest obraz chce wystartować unoszę drona brak obrazu. Możliwe, że to złe umiejscowienie nadajnika (antena dotykała węglowej płyty antywibracyjnej).

P.S. najgorsze jest to że google EV800 nie pokazują siły znalezionego sygnału jak to robi np. Eachine ROTG01. nie pozostaje mi nic innego jak korzystanie z instrukcji i ustawienie takich samych częstotliwości.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: Adrián »

Od instrukcji i ustawienia Przed lotem tej samej, możliwie jak najniższej częstotliwości powinieneś zacząć.
Jeśli antena była odkręcona, lub nie miała styku, to mogłeś spalić tzw końcówkę mocy i nadajnik do wymiany. Ale to tylko spekulacje. Bo po tym co piszesz mogło się stać więcej.
kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: kiu86 »

A czy telemetria aparatury Taranis qx7 może wpływać na problemy zasięgiem z FPV? Rozumiem że najprościej było by poprostu żonie zostawić google i na ziemi na otwartej przestrzeni oddalać się z kamerą i nadajnikiem FPV i sprawdzić jak zachowuje się obraz kiedy zaniknie lub pojawią się szumy? No bo jeżeli dobrze rozumie jeżeli na ziemi osiądnę np. 200-300 m no to z nadajnikiem wszystko jest oki tak?

A co do nadajników fpv Immersion co możecie polecić koniecznie z HK?

czy któryś z poniższych się nada?:
- nadajnik FPV 1
- nadajnik FPV 2

Czy ewentualnie można taki nadajnik schować wewnątrz drona, a na zewnątrz tylko gniazdo do mocowania anteny czy za bardzo będą się grzać?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: Adrián »

Zdecydowanie na zewnątrz.

Tylko zakup nowego nadajnika nie załatwi problemu, nadal potrzebujesz ww anteny z dobrze ustawionym kanałem w nadajniku i odbiorniku.

Tak, dobrze kombinujesz. Ideałem jest bez koptera. Na szybko robisz zestaw kamera + nadajnik z anteną + bateria i sprawdź czy działa.

Jeśli jest spalona, to do 100m już pewnie nie dojdziesz, może i nawet bliżej, nigdy nie zjarałem nadajnika, końcówki mocy.

Nie, nie powinno mieć takiego dużego wpływu. Możesz sprawdzić przy niższej mocy. 600mw może siać. Ale pisałeś, że są oddalone anteny od siebie.
kiu86
Posty: 168
Rejestracja: niedziela 04 cze 2017, 19:26
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: kiu86 »

Czy masz na myśli tę antenę
Czy to oryginał? Ewentualnie gdzie w polskim sklepie można kupić oryginał? mam kupić 2 anteny? jedną prostą do odbiornika i jedną kątową do nadajnika czy tylko jedną?
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Pomoc w doborze anteny do FPV 5.8 GHZ

Post autor: wrepinski »

To oryginalna antena od Actuny, zapraszam do sklepu bezposrednio, taniej będzie. Actuna


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ