Gimbal z samopoziomowaniem + ht?

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Gimbal z samopoziomowaniem + ht?

Post autor: nowy »

Witam
Jak w tytule - czy da się (a jeśli tak to jak) przez pryzmat elektroniki zrobić tak, by gimbal miał własną elektronikę stabilizującą go względem koptera w 3 osiach, i mieć możliwość obsługę jego ruchu używając headtrackera (tzn poruszam kamerką w 2 osiach za pomocą ht względem wirtualnego poziomu, który jest ustawiany własnymi czujnikami)? Jedno z drugim się kłóci, no chyba że zrobić dwa gimbale - pierwszy jest stabilizowany względem koptera, zaś drugi - sterowany ht "względem" pierwszego, ale to chyba przerost formy nad treścią..
Spotkał już ktoś takie rozwiązanie, ew jakieś sugestie?..
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Gimbal z samopoziomowaniem + ht?

Post autor: Verid »

Jeżeli dobrze zrozumiałem twój opis to nie jest to jakiś problem. Np. koptery DJI mają coś takiego tj gimbal jest stabilizowany w 3 osiach ale możesz go odchylić góra dół (lewo prawo przez obrót koptera chyba też ale to musisz doczytać) za pomocą ruchu głowy z osadzonymi na niej goglami DJI.
Inne gimbale też z reguły mają opcję odchylenia lewo prawo i góra dół za pomocą RC więc podpinając HT do aparatury uzyskasz to o czym piszesz.
Ten wredny...
nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Gimbal z samopoziomowaniem + ht?

Post autor: nowy »

Verid pisze:..koptery DJI mają coś takiego tj gimbal jest stabilizowany w 3 osiach ale możesz go odchylić góra dół (lewo prawo przez obrót koptera chyba też ale to musisz doczytać) za pomocą ruchu głowy z osadzonymi na niej goglami DJI..
Ooooooo widzisz, dokładnie o czymś takim myślałem:). Ok, jeśli wiem że to jest możliwe to pozostaje jedynie zerknąć jak oni to rozwiązali, ew szukać gotowca - dzięki:)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Gimbal z samopoziomowaniem + ht?

Post autor: Verid »

"Jak oni to rozwiązali" to raczej wiele nie podpatrzysz, przynajmniej nie w kontekście skopiowania do własnych zastosowań. Didżejów podałem jako przykład że temat jest znany do tego stopnia że jest dostępny jako gotowe rozwiązanie. Jak chcesz to użyć do własnych celów to lepiej popatrz na gotowe (lub DIY jak lubisz PID'y) gimbale pod kątem możliwości sterowania w 2 osiach z RC. Headtracker to tylko dwu (rzadziej trzy-) osiowy drążek aparatury w którym klasycznego drąga zastąpiono IMU.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ