Quadcopter do zwiedzania

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

grryf
Posty: 122
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2017, 18:53
Lokalizacja: Białystok

Quadcopter do zwiedzania

Post autor: grryf »

Hej,
Marzy mi się zbudować quadcopter do latania jak najdalej (do 1,5 km) i jak najdłużej (>10min).

Aktualnie posiadam MJX Bugs 3 z FPV:
- slaby zasieg 300m (kupilem kabelki i bede przerabial antenki, ale...)
- niekompatybilnosc z FrSky qx7 (idzie do mnie) - nie wiem czy da sie wstawic XSR lub inny nadajnik FrSky

Części:
Obrazek

Kalkulacje eCalc:
Obrazek

W skrócie:
Part Name
Frame Realacc Martian III X Structure 4mm 250mm Carbon Fiber PDB
Motors EMAX MT2204 II 2300 (uniwersalne przyszlosciowe)
Battery 2s 1800 80g
Camera split
Transmitter tbs hv
Antenna realacc
Receiver builtin
Props Gemfan 6030 Carbon Nylon
ESCs Emax EMX-SC-1773 Bullet Series 20A 2-4S BLHELI_S ESC Support Onshot42 Multishot D-shot Ready
FC XSRF4PO
Other ?

W sumie około 420g.

Na poczatku chcialem budowac na ramie 330, ale moje baterie by nie starczyly, noi ludzie mowia aby na poczatku lepiej zbudowac 250-tke.
Ja bym mogl nawet zaczac od 450 jak to by bylo lepsze (baterie by sie kupilo albo zrobilo z istniejacych), ale moze lepiej trzymac sie drogi "od 250-tki".

Podrzućcie proszę swoje uwagi/pomysły, mam całą zimę na kombinowanie.

Ps. moze ktos zna lekka rame do ktorej mozna wstawic 7 calowe smigla albo wieksze (Bugs 3 ma cos 7,4 cala? i lata ok 12 minut z FPV Split z moim spokojnym stylem latania).
Pozdrawiam,
Radek
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Quadcopter do zwiedzania

Post autor: Adrián »

Długi czas lotu to nie problem, jeśli nie ma być to już ścigacz, tylko rozmiarami go przypominającego.

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=39572

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=41355

https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... -min-hover

Problem jest tylko w zasięgu. Żeby uzyskać 1,5km będzie pewnie potrzebna antena kierunkowa, a najlepiej traker z taką anteną, bo rozumiem, że za wysoko latać nie będziesz. Lub zmiana linku rc na eleres, powinna poprawić sytuację.
Chociaż w kopterach nie mam doświadczenia na lotach powyżej 1km
Najdalej potrzebowałem odlecieć do 700-800m 250 to frsky jeszcze działał.

Kluczem do sukcesu jest masa koptera. Rama raczej custom.
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Re: Quadcopter do zwiedzania

Post autor: fragles »

Nie lepiej jakieś małe skrzydełko? Do tego eleres i można robić wycieczki po kilkanaśnie km ;-)
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: Quadcopter do zwiedzania

Post autor: ghambit »

Latając na 1,5km wypadało już by mieć GPSa na pokładzie. Nie pchałbym się jednak w małe ramy, szybko braknie Ci miejsca na graty a o patrząc na sprawność napędu to wątpię abyś te 10 minut polatał. Moja rada, kup używkę P1 lub części i poskładaj F450 a trochę czasu minię zanim Ci się znudzi.
grryf
Posty: 122
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2017, 18:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Quadcopter do zwiedzania

Post autor: grryf »

Dzięki Wam za komentarze.
Patrząc na długoloty na LiIon jest tu duży zysk wagi, mogę nawet pokombinować z moim Bugs3 - pokalkulować, może coś wyjdzie. Custom rama, hmm, mam u siebie arkusz fiber carbon 2mm, pewnie jest za ciężki - w artykułach są podane inne materiały i warto się zastanowić. Latałem wcześniej na FPV dronem x251 oraz F36 i jak kupiłem Bugs3 to ani razu się nie rozbiłem na FPV, zresztą to samo z x251...
Kombinowałem już kiedyś z LiIon w dronie biedronce - działało :)
Masa, faktycznie, zauwazylem ze odejmujac 40gram robię dużą różnicę - dzisiaj aż zajalem sie odciażeniem Bugs3 i zdjalem 30g przez wywalenie obudów baterii i holdera baterii - zainstalowałem strap/tasiemkę na baterię.

Skrzydełko, myślałem :) widzę potencjał, ale próg wejścia jest za wysoki bo nie masz skrzydełek RC w Biedronce :) A to co naprawdę mnie trapi, to że nie miałbym jak tym lądować, nie mam takiego komfortu jak z quadcopterem który startuje i ląduje pionowo. Pożyjemy zobaczymy.

Ano z F450 to było tak, że poradniki mówią "złóż najpierw 250-tkę" a ja nie dość że chciałem 330 to i na 450-tkę już prawie patrzyłem... Wrzucę na wstrzymanie i pokalkuluję F450, te silniki SkyRC zdaje się w fantomach siedzą. Skoro mam tego swojego bugsa to nie mam ciśnienia i mogę spokojnie policzyć.
PUDA D240 4S + OmniNXT F7 + Tekko32 35A + F40 III 2400KV
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Quadcopter do zwiedzania

Post autor: Adrián »

To pobaw się tym bugsem
Najłatwiej będzie wywalić seryjne fc z odbiornikiem rc i wsadzić po taniosci fc, był temat z nowymi maluchami za 30 zł np z banggood i do tego odbiornik rc z frsky i tanim sposobem będziesz miał większy zasięg i pewnie na wadze też zaoszczędzisz i dłużej polatasz.

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=38&t=4 ... 54#p532054
grryf
Posty: 122
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2017, 18:53
Lokalizacja: Białystok

Re: Quadcopter do zwiedzania

Post autor: grryf »

Hej,
To lata!
https://rotorbuilds.com/build/9206

W planach mam jeszcze pakiety 2s2p lub 2s3p 18650 (jakby to czytał ktoś kto miałby chęć zgrzać pakiet to mam 12 ogniw i czekam na info).

Miałem straszne problemy z oscylacjami, czego to ja nie robiłem, dni oglądania youtuba, blackbox, soft mounting FC/motor, kondensatory na FC i ESC, wyważanie śmigieł... masa czasu i oblotów...
Ostatecznie okazało się, że nie mam żadnych drgań, blackbox czyściutki, a winna jest latająca płytka w kamerze FPV...
Cieszę się, że to nie coś grubszego i w sumie co wiedza którą wchłonąłem to moje.

Dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ