Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Adrián »

Muszę kupić nowy odbiornik rc do taranisa.
Chodzi głównie o zasięg w płatowcach.

Chwilowo, w skrzydle z84 wyciągnąłem ponad 1,7km i był jeszcze zapas na więcej ze starym FrSky D4R-II plus, telemetria się jeszcze nie odezwała.

Widzę, że większe odbiorniki mają inne anteny, jak np nowy FrSky X8R, da się więcej z nich wycisnąć?
Jakie są Wasze rekordy na zestawie frsky 2.4 z seryjnymi antenami?

Rozmiar dla mnie nie istotny, todbiornik pójdzie docelowo do skrzydła 1,2m więc gdzieś się znajdzie na niego miejsce.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: pma_ »

Musisz mieć telemetrię? BO jeśli nie to L9R.
Podobno XSR mają słabszy zasięg z powodu złej długość anteny, o innych nie słyszałem żeby były jakieś wielkie różnice w zasięgu.
W większość odb FrSky anteny są wymienne więc możesz kupić i poeksperymentować.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Majk99 »

Jeśli może być s.bus to X4R-sb/XSR/R-XSR tylko jeśli będzie 1/5 długość fali to trzeba poprawić na 1/4 dla lepszej odległości.
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Adrián »

O właśnie, zapomniałam, że swoje anteny z d4r docinalem do 31.23mm jeśli nie pamięć nie myli
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Szper »

Adrian moje wyniki znasz. Nie są tak spektakularne jak samolotów ale to głównie przez loty bliżej gleby jak i samą naturę quadzika 5".

W kwestii kiczowatości anten w XSR itp.
X4RSB oraz XSR - używam tylko dipoli. Wąsy fabryczne są kija warte. Pomijam, że często są skrojone na 1/5 fali. Ja wolę nawet dać własnoręczne przeróbki na dipol - wlutowany kawał druta ale nie trzeba przeginać. W rcmaniak kupiłem za dobrą cenę 2.4 boda i sprawdzają się. 400m na niskim pułapie i RSSI trzyma się ~50. Dipole ustawisz w V na 90o i jest dobrze.

X8R, L9R - tu masz panelówki ale trzeba uważać w nich na dobry układ. Nie dość, że V to jeszcze jedna obrócona względem drugiej. Na dystansie do ~500m przy x8r miałem podobne wyniki z poziomem RSSI. Przy złym układzie anten 300m/40m AGL i RSSI pływał 45-65.
Na półce czekają dipole od Bartka które chcę sprawdzić w połączeniu z X8R.

Jeśli telemetria zbędna to przymierz się do L9R. Potrzebna to X6R/X8R seria 2017 - poprawiony ponoć babol z działaniem RSSI.

Kilka nudnych filmików z cruisingu :) Na ziemi 9XR-PRO + XJT. Antena z routera draytek.
XSR + dipole Boda. Układ V w górę - okolice 2:40.


Tu ciut gorzej bo antenie stelaż się zerwał. Jedna pion w górę a druga 90o względem pierwszej na leżąco na dachu. Widać końcówkę w górnej części kadru.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Adrián »

Tak, dzięki ;-)
Jak będziesz miał chwilę, to zrób testy z Bartka anteną.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 65
Rejestracja: piątek 15 sty 2016, 11:19

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Valdi »

Jak wygladaja te wasze Anteny od Bartka?
Rozumiem ze macie na mysli prodrone?

Valdi
Valdi

Syma X8, TBS Discovery, QX90, Racer by Jackuzy / NAZA Lite/ FPV Boscam/Vuzix/Xiaomi YI/Misio-OSD
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Szper »

Tak - Prodrone.
Mam 2x dipol z "rękawem" - pomierzone i ładne uchwyty wrzucone do montażu na ramie. SWR z tego co pamiętam jest w okolicach 1.2 dla zakresu ok. 2430-2470.
Jeszcze jest 1x Vee 2.4GHz ale ten poczeka bo sam nie wiem na co wrzucić go - ten zapewne by działał najlepiej w parze.

Dzisiaj postaram się ogarnąć X8R z dipolami i zobaczę co wyjdzie na domowym teście w porównaniu do fabryki - pogoda dzisiaj niezbyt nawet na testy "po ziemi" :D
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Rawen 75 »

Adrian wrzuć na jeden ogonek odbiornika koniczynkę, zmiana tylko przewodu antenowego z złączką SMA, drugi zostaw jak jest, helikal na apkę i zasięg wzrośnie makabrycznie. Ja mam sreię D, odbiornik D8R-II Plus z telemetrią.
Helikal roboty domowej, 7 zwoi.
Obrazek
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: jacekV »

A możesz pokazać zdjęcia jak zrobiłeś tę koniczynkę na ogonku ?
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Rawen 75 »

Oczywiście że tak.
Nie jest na ogonku. Jest zabudowane w X-8, na lewym płacie. Jedna to koniczynka, druga zwykły bacik. Helikal jak i koniczynka lewoskrętny, z drutu z migomata, 4 listki.
Obrazek
Na drugim płacie Boscam, także koniczynka, z tym że prawosketna, odległość odbiornika od nadajnika FPV, anten, wynosi 115 cm od koniczynki do koniczynki, i 98cm, od bacika 2,4 GHz do koniczynki 5,8GHz.
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 65
Rejestracja: piątek 15 sty 2016, 11:19

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Valdi »

Pytanko dodatkowe bo w prodrone nie ma helikatów na 2,4 jest tylko Pro Moxon 2.4 5.5 dbi z dipolem. Ten pro moxon mozna w nadajniku zastosowac?



Wysłane z mojego SHIELD Tablet przy użyciu Tapatalka
Valdi

Syma X8, TBS Discovery, QX90, Racer by Jackuzy / NAZA Lite/ FPV Boscam/Vuzix/Xiaomi YI/Misio-OSD
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: jacekV »

Rawen 75 pisze:Oczywiście że tak.
Nie jest na ogonku. Jest zabudowane w X-8, na lewym płacie. Jedna to koniczynka, druga zwykły bacik. Helikal jak i koniczynka lewoskrętny, z drutu z migomata, 4 listki.
Obrazek
Na drugim płacie Boscam, także koniczynka, z tym że prawosketna, odległość odbiornika od nadajnika FPV, anten, wynosi 115 cm od koniczynki do koniczynki, i 98cm, od bacika 2,4 GHz do koniczynki 5,8GHz.
Rozumiem rozmieszczenie, chodzi mi o fizyczne połączenie odbiornika z anteną. Kablem ? Jak ?
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Rawen 75 »

Helikal daje skręt fali,a przy koniczynce jest to idealne i jedyne sensowne połączenie, także pozostaje wykonanie samemu.Nie jest to tak trudne jak się wydaje, odrobina skupienia i tara... antenka gotowa. Ja użyłem jako reflektora denko z puszki po orzeszkach ziemnych, blaszka super się lutuje, kawałki starego laminatu, kawałek blaszki mosiężnej( po naboju od sztucera), drutu z przewodu trzy żyłowego o przekroju 2,5mm ( kupiłem 1 metr), oraz rurki od kanalizy średnicy średnicy 40mm. Reszta to dokładne zaznaczenie skoku, nawinięcie, wycięcie elementu dopasowującego, zlutowane i montaż całości, z zachowaniem odpowiednich parametrów. Nie jestem odkrywcą w tej dziedzinie, to wiedza zawarta na tym forum! Ja tylko tworzę to co wydaje mi się sensowne.
Połączenie odbiornika poprzez stary kabel z laptopa. Końcówka pasuje do wejścia odbiornika, koniec wykorzystany jak zwykły przewód antenowy przy koniczynce, czyli gorący przewód z górą koniczynki, masa z dołem koniczynki. Nie miałem przewodu z końcówką typu SMA, lub RP-SMA, a było by to lepsze przy połączeniu z odkręcaną koniczynką.
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Odbiornik frsky rc, który najlepszy - zasięg

Post autor: Adrián »

No no ładnie.
Muszę coś pokombinować z tymi antenami.
Jeszcze może o helikala bym się pokusił, ale koniczynki na dzień dzisiejszy nie zrobię..
Ale kiedyś spróbuję, może akurat coś z tego wyjdzie..
ODPOWIEDZ