Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

consulting
Posty: 6
Rejestracja: środa 06 wrz 2017, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Post autor: consulting »

Witam, pierwszy to wpis wiec wybaczcie może banał. Złożona Hexa, biały pixhawk 2.4.8, ESC skyrc blheli 20A nano, silniki emax, 4s itd. Pytanie: czy jak podepnę sie do pixhawk po kablu USB to będę mógł odczytać ustawienia/parametry ESC np. przy pomocy programu BLHeli suite? Dziwnie reagują obroty silników, na 0,1,2-5%THR wolno, na 6% prawie 30% mocy i dalej już płynnie ale nie wszystkie równo?
Piszecie tutaj o wielu połączeniach z "reglami" tak je chyba nazywacie, ale nic o połączeniu z nimi przez autopilota?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Post autor: Verid »

Po pierwsze nie mnóż pytań o to samo w kolejnych tematach. Odpowiedzi to nie przyśpieszy a wręcz przeciwnie bo śmieciarstwo nie jest mile widziane.
Po drugie - testy wykonujesz ze śmigłami czy bez śmigieł? W jakim trybie lotu?
Ten wredny...
consulting
Posty: 6
Rejestracja: środa 06 wrz 2017, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Post autor: consulting »

Stabilize, ze śmigłami a 2 pytania bo do różnych odbiorców "chyba"?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Post autor: Verid »

No dobrze, to skoro mamy wyeliminowane ewentualne szaleństwa spowodowane AltHold czy brakiem śmigieł to teraz pytanie o pochodzenie hexy - ty składałeś czy kupiłeś złożoną? W sensie czy masz pewność co do prawidłowo wykonanej kalibracji regli i aparatury? Nie do końca równą pracą na wyższych obrotach bym się nie przejmował o ile kopter prawidłowo zawisa. Proces stabilizacji wymaga żeby czasem któryś silnik przyspieszył a któryś zwolnił. Niepokoi nieliniowość odpowiedzi w dolnym zakresie gazu bo w stabilize ta liniowość powinna być. Powodem najczęściej może być albo nieprawidłowa kalibracja regulatorów albo nieprawidłowo ustawione zakresy w aparaturze.
Ten wredny...
consulting
Posty: 6
Rejestracja: środa 06 wrz 2017, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Post autor: consulting »

Thr min 1100 na Taranisie x9d Plus, max 1900. Kalibracja ESC: Thr Max zasilanie na 5sekund i ponownie podłączenie, (odpowiedź dźwięków inna niż na filmiku z YT od 3DR - esc calibration) kilka dźwięków i poruszone smigla silników , Thr w dół jakies podobne dźwieki jak na koniec przy Thr max i odlączenie. Na firmware 3.2.1 tak reaguje po kalibracęi jak w pierwszym poście bo na aktualnym 3.5.1 czy 3.5.2 to do 50%thr nie zwieksza obrotów a potem wyrywa albo od razu wyrywa. Może nagram filmik z kalibracji i reakcji po niej i wrzucę na YT.

Edytuj posty!

Nagrałem jak zachowują się silniki oraz całą operację kalibracji regulatorów i efektu po. A to Link na YT:



Jeszcze "dokrętka" pierwszego po kalibracji a nawet po ponownym podłączaniu za każdym razem zasilania, pierwsze przesunięcie Throttle o dosłownie kilka procent 1-5 a pozostawienie w tej pozycji powoduje, że silniki same zwiększają obroty, co może było mało widoczna na pierwszym filmie.



Nie nagrałem jak wychylenie Throttle w lewo lub w prawo na tych 5% też dramatycznie zwiększa obroty!
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Post autor: Verid »

1)Plz edytuj posty http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=8210
2)Nie podejrzewam cię o zapędy samobójcze więc bądź łaskaw zamocować kopter do podłoża przed podjęciem jakichkolwiek prób z założonymi śmigłami.
3)Ktoś już tu na forum wspominał że kalibracja robiona poprzez Pix'a nie zdawała mu egzaminu. Pomogła kalibracja każdego regla z osobna za pomocą odbiornika ALE musisz dokopać się szczegółów bo nie jestem pewien jakich konkretnie regli problem dotyczył i z jakim protokołem a co za tym idzie czy u ciebie też ma to szanse zadziałać.
4)To że ruchy lewo prawo zmieniają obroty to akurat normalne bo wydajesz komendę obrotu wokół własnej osi tyle że stojąc na ziemi z małymi obrotami kopter nie może jej zrealizować.
Ten wredny...
consulting
Posty: 6
Rejestracja: środa 06 wrz 2017, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Post autor: consulting »

Śmigła są założone odwrotnie :) nie jestem samobójcą bo przy takich obrotach to już by dawno poleciał nie wiadomo gdzie ;)
Pytałem właśnie w pierwszym poście czy za pomocą autopilota można kalibrować Regulatory bo jak widać przez radio nic nie pomaga ale jest takie oprogramowanie BlHeli suite tylko nie wiem czy do niego potrzebne są jakieś układy jakieś płytki czy przez autopilota program ten łączy się z regulatorami?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Post autor: Verid »

consulting pisze:Pytałem właśnie w pierwszym poście czy za pomocą autopilota można kalibrować Regulatory
Tak jak pisałem (i sam pewnie znalazłeś) da się ale mogą być z tym problemy. BTW - w twojej procedurze kalibracyjnej zauważyłem brak jednego kroku w porównaniu z tą: https://www.youtube.com/watch?v=Hl-Q7RPOn18 (naciśnięcie safety switch'a). Robisz to tak że nie widać w kamerze czy nie robisz?
Ten wredny...
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Post autor: MacPiston »

http://ardupilot.org/copter/docs/esc-calibration.html Tutaj jest strona której ja zawsze używam i jeszcze się nie zdarzyło żeby pix nie skalibrował regli. Ustaw sobie też protokół esc na Oneshot125. Dla mnie zachowanie na filmiku jak najbardziej normalne dla pixy, mam tak samo jak kopter jest na ziemi a ja lekko dodam gazu. Niestety blhelisuite nie połączy się z esc przez pixę, trzeba każdego z osobna programować za pomocą arduino albo konwertera na USB. Lecz moim zdaniem nie ma sensu tam grzebać, bo tylko można więcej popsuć. Latałeś?
consulting
Posty: 6
Rejestracja: środa 06 wrz 2017, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Post autor: consulting »

Verid pisze:
consulting pisze:Pytałem właśnie w pierwszym poście czy za pomocą autopilota można kalibrować Regulatory
Tak jak pisałem (i sam pewnie znalazłeś) da się ale mogą być z tym problemy. BTW - w twojej procedurze kalibracyjnej zauważyłem brak jednego kroku w porównaniu z tą: https://www.youtube.com/watch?v=Hl-Q7RPOn18 (naciśnięcie safety switch'a). Robisz to tak że nie widać w kamerze czy nie robisz?
Próbowałem też, wciskaniem safety switcha ale to nie miało znaczenia generalnie na tym pxh w trybie kalibracji safety switch pali się światełkiem ciągłym czyli jest w trybie kalibracji jak miga to jest poza trybem kalibracji zatem nie musiałem go wciskać, jak wciskałem przy świetle ciągłym to zaczyna migać i wychylanie throttle nie powodowało żadnych zmian żadnych dźwięki się nie ujawniały.

Teraz zmieniłem firmware na 315 uruchomiłem wizarda w MP i wydaje mi się że pierwszy raz się uzbroił i silniki bez na razie kalibracji regulatorów działały prawidłowo teraz jak skalibrowanem kompas to już mi się nie uzbraja więc muszę najpierw to opanować i dam znać jak i co!

Edytuj posty
MacPiston pisze: Niestety blhelisuite nie połączy się z esc przez pixę, trzeba każdego z osobna programować za pomocą arduino albo konwertera na USB. Lecz moim zdaniem nie ma sensu tam grzebać, bo tylko można więcej popsuć. Latałeś?
Czyli BlHeli suite niepotrzebnie instalowałem bo i tak nici :(
Niestety a może stety jeszcze nie latałem bo nie wiadomo jakby się to skończyło a spadochronu nie ma, I mocno się zastanawiam czy te koptery nie powinny mieć spadochronu bo już sporo kraks widziałem na youtube.
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Pix + BLHeli - dziwne zachowanie obrotów.

Post autor: MacPiston »

Wyłącz safety switcha na czas kalibracji i zrób tak jak na wiki. Co do spadochronu to są takie rozwiązania, lecz do F550 są one totalnym overkillem. Stosuje się je kiedy latasz jakimś kolosem gdzie masz gimbal I aparat za X tysięcy
ODPOWIEDZ