Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportowych?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportowych?

Post autor: kuczy »

Witam Was serdecznie.

Dziś przeglądając Alliexpress trafiłem na zdjęcie gimbala z ciekawą mini kamerką Sony Cyber-shot DSC-QX10:

Obrazek

Matryca 18,2 MPix
filmy 1080 30fps
optyczny zoom 10x
łączenie z telefonem (sterowanie z apki) - niestety przez WiFi (2,4GHz)
brak "rybiego oka"
z tego co wyczytałem - nie ma np ustawienia ISO
waga - 100g

ogólnie dobry test można przejrzeć tutaj:
https://www.ephotozine.com/article/sony ... view-22979

a oczywiście była montowana do kopterów:



cena: używane za 250zł, nowe za 500zł

Jako, że nie znalazłem na naszym forum tematu dotyczącego tej kamery chciałbym spytać o Wasze opinie - kamera ma swoje plusy, ma też minusy. Czy ktoś w Was miał doświadczenie z tego typu "kompaktami" ?
Awatar użytkownika
BloodyLordV
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 21:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: BloodyLordV »

Jedyne do czego mogę się przyczepić to bitrate.

Nie mniej w tej klasie cenowej nie będzie ideału. Na + to, że jest bardzo lekki a kolory zdają się być wiernie odwzorowane (nawet pokuszę się o stwierdzenie, że lepiej niż w mydle 4). Jeśli zakres cenowy już ustalony ja bym w to wchodził. Tym batdziej, że znalwzles ciekawy 2 osiowy gimbal mu dedykowany.

Ciekaw jestem jego drozszej wesji -qx 100. Tam już obraz zdaje się być dużo lepszej jakości niż z gopro, przy podobnie niskiej wadze i mnogości ciekawych funkcji.
Yuneec Typhoon Q500 4K
Nox3 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=38631
Youbi XV130 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=39039
ST10+
Spektrum dx6i
--------------------------
Nieuleczalnie uzależniony od latania.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: szaman89 »

Problemem w tej kamerze jest brak wyjścia AV. Na wifi to za daleko się nie polata. Do tego dochodzi opóźnienie.
Byłem zaskoczony że tak fajny obraz da się uzyskać za takie pieniądze ale ten brak AV out jest deskredytujący dla fpv.
alkatras13
Posty: 111
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 23:49

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: alkatras13 »

szaman89 pisze:Problemem w tej kamerze jest brak wyjścia AV.
A może jednak jest?
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: szaman89 »

No ja takiej modyfikacji dla tej kamery w necie nie znalazłem. No chyba że masz inne informacje.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: RW »

Ma tylko USB, WiFi (podobno zasięg tylko 10m), brak HDMI
Rafał Wojtyniak
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: kuczy »

szaman89 pisze: ja takiej modyfikacji dla tej kamery w necie nie znalazłem. No chyba że masz inne informacje.
no tak mówiąc delikatnie - nie wiem na ile jest w tym prawdy, ale w instrukcji obsługi napisano że jest gniazdo "MultiTerminal" - poszperałem trochę w sieci i okazuje się, że multiterminal to wynalazek Sony - ma "normlane" piny USB a jednej strony, i 10 pinów dodatkowych:

Obrazek

które mają rożne funkcje (zoom, wyzwalanie, wyjście AV) - tylko nie mogę znaleźć czy aby w tym modelu aparatu jest w ogóle to dostępne- znalazłem tylko info, że oryginalna wtyczka multiterminala jest strasznie droga bo produkuje ją oczywiście tylko Sony :/.... - poszukam więcej info

edit: ee tragedii nie ma - kabel AV:
http://www.sony.com/electronics/video-cables/vmc-15mr2

ryzyko można podjąć za 20 dolców

EDIT 2: Ktoś podjął to ryzyko, i niestety wieści nie są dobre:
https://community.sony.com/t5/Cybershot ... d-p/422098

"No video out through the MULTI connector is misleading and a lost opportunity for Sony. Now, I have to reeturn the camera to the Sony Store as it does not have a functionality advertised by the connector labeling.... "
Ostatnio zmieniony niedziela 27 lis 2016, 00:18 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: RW »

Wystarczy znaleźć w necie manual dla tego aparatu (taki jak dołączają w formie książeczki lub na płycie) i poczytać o możliwych połączeniach.

Teraz mi się nie chce szukać, ale najwyraźniej z powodu braku wyjścia AV rok temu przestałem się interesować tym aparatem.

Nawet jeśli ma działający multiterminal, to może być tylko dla odtwarzania zarejestrowanego materiału, co nas w żaden sposób nie urządza.

kuczy, tutaj masz coś o tych pinach: http://www.doc-diy.net/photo/remote_pinout/ ale jeszcze dodali, że do zooma jest potrzebny jakiś protokół - najwyraźniej nie da się zrealizować poprzez łączenie pinów. A w komentarzach poniżej masz rozpisane wszystkie piny.
Rafał Wojtyniak
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: kuczy »

Dobra - zabawę czas zacząć :) - KUPIŁEM TĄ KAMERKĘ :D

Używkę za b okazyjną cenę z OLX, ale za to w stanie idealnym z pudełkiem papierami itp.....
Na 1 rzut poszła zmiana oprogramowania. zakupiona miałą wersję 1.0, najnowsza wersja to 3.0 - w najnowszej wersji jest chociaż jakaś podstawowa regulacja, czyli balans bieli, ISO, korekta EV (nie dużo, ale jest) wielkość video też została zmieniona na full HD wcześniej w poziomie było 1440 lini czy coś takiego.

no w każdym razie - pierwsze koty za płoty - pogoda beznadziejna, poszedłem do Centrum handlowego Riviera.

Film (10x zoom):


Zdjęcia z manualną nastawą skrajnych wartości ISO (100, 3200):
edit: zmieniłem lokalizację na dysk google - tam wrzucę więcej zdjęć:
https://drive.google.com/open?id=0B911u ... U80c1dtNDA

Zdjęcia są zrzucone na mój serwer bez żadnego dotykania - zmieniłem tylko nazwę pliku więc można ściągnąć podejrzeć EXIF itp.
Pierwsze wrażenia (jak na aparat do użytku takiego w jakim został wyprodukowany) - bardzo pozytywne :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 12 gru 2016, 13:43 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: kuczy »

Po konsultacji z kolegą, postanowiłem zamówić moduł Wifi WSP 8266 12F z adapterem na normalny raster wyprowadzeń:

Obrazek
Jest to moduł ESP 8266 12F. Pozwala na pracę w sieci Wifi (jako klient w moim przypadku, ale może być skonfigurowany również jako AP).

Posiada 16 wyprowadzeń:
9 x GPIO - wyjścia/wejścia cyfrowe
1 x wejście ADC - przetwornik cyfrowo-analogowy
2 x UART (TX, RX) - do komunikacji np. z Arduino
Montaż: SMD / THT:
Średnica otworów: 0,9 mm
Raster wyprowadzeń: 2 mm
Domyślna prędkość komunikacji UART: 115200 bps
Wyposażony w wbudowaną antenę PCB
Moduł ekranowany
Wymiary: 24 x 16 mm

Jako, że moja wiedza jest bardzo bardzo ograniczona - będzie to dobry punkt aby rozpocząć naukę.
Puki co - stawiam sobie cel: Połączyć się z siecią WiFi kamery - to akurat jest najprostsze - a później spróbować skomunikować się z tym urządzeniem. Sony udostępnia API:

"After the device discovery, the client can now send JSON data to the endpoint URL of the camera by HTTP POST. After calling an API, the client will get the response from the camera."

Z tego co znalazłem w sieci - możliwy jest dostęp do wszystkich funkcji, na razie skupię się na tym aby w ogóle zadziałało cokolwiek. Jeśli chodzi o problem zakłóceń w paśmie 2,4 GHz - tak mam cały czas to w pamięci, - dlatego bardzo dobrą funkcją jaką posiada ten moduł WiFi jest ograniczenie jego mocy nadawania. Szczerze mówiąc? - zacznę tym się martwić jak już coś zacznie działać - puki co mój cel wydaje mi się bardzo atrakcyjny, i będzie testowany na stole. - jak się nie da tego przenieść na kopter to trudno - ale wg mnie warto zająć się tym zagadnieniem :)

Dwa filmy dotyczące zdalnego sterowania za pomocą API:

esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: esamolocik »

Będę kibicował Twojemu porojektowi.
Jakis czas temu sam sie nad tą kamerą + QX100 interesowałem ale brak wyprowadzenia sygnału video mocno mnie zniechęcił.
Z tego co wyczytałem w sieci to nie ma możliwości wyprowadzenia sygnału video po kablu.
Jest opcja podglądu po WiFi. Jest na sieci kilka tematów gdzie ludzie poprzez WiFi repeater mieli podgląd i sterowali kamerą (https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... X10-for-AP)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 12 gru 2016, 07:47 przez esamolocik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: matulekpl »

a nie możesz tego "zamknąć" razem z kamerką w jakimś odizolowanym pudełku?:)
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: kuczy »

matulekpl, myślę że jest to do zrobienia. tylko problem zakłóceń będzie ostatnim problemem - jak będzie już coś co można wykorzystać.

Z drugiej strony - mam na pokładzie Bluetootha - który przecież też działa na 2,4GHz i jest dobrze - nie zauważyłem problemów z zakłócaniami na FrSky DJT a moc modułu bluetooth jest pewnie podobna do mocy tych modułów.
Podgląd i sterowanie jest jedynie cyfrowe - najprostszą opcją jest właśnie repeater dużej mocy i zamiana sterowania drona na moduły np eleres

esamolocik, dziękuję bardzo - myślę, że jeśli uda się zrobić coś sensownego to wiele osób by skorzystało - muszę się zmotywować tylko do nauki czegoś o czym nie mam na razie bladego pojęcia :D
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: szaman89 »

Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Sony Cyber-shot DSC-QX10 - alternatywa dla kamer sportow

Post autor: Tanner »

Zerknij jeszcze na to - testowali co prawda z RX100 ale przez to samo uniwersalne złącze.
https://www.youtube.com/watch?v=tAp4lf9q9rE
http://gentles.ltd.uk/gentwire/multi.htm

QX100 jest o tyle fajny ze ma już matrycę 1" i optyka ta sama co w RX100, no ale niestety tam, od mk1 do mk5 elektronika i oprogramowanie robią cuda zostawiając QX100 daleko w tyle.

Niemniej jestem bardzo ciekawy wyników, jako, że zarówno QX10 i QX100 są bardzo ciekawą propozycją pomiędzy gopro a kompaktem czy innym większym aparatem.
ODPOWIEDZ