Multikopter udźwig 2.5-3kg

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Alfiszcze
Posty: 9
Rejestracja: środa 28 wrz 2016, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: Alfiszcze »

Witam.
Potrzebuje poskładać quadro lub więcej copter który będzie w stanie udźwignąć
około 3kg przez około 7 min..[ idealnie by było gdyby kolejny set 7min byłby na tej samej baterii ]
Konstrukcje planuję postawić na którejś z tych ram:

1. http://radio-modele.pl/weglowa-rama-do- ... 20666.html
2. http://radio-modele.pl/rama-hexcopter-6 ... 20254.html
3. http://radio-modele.pl/rama-do-quadro-q-1,457,9778.html

Natomiast [ jestem zielony w temacie ] nie jestem w stanie znaleźć / dobrać odpowiednich silników, regulatorów i baterii [ ile S?? ile mAh ?? ] ...
Kontrola lotu musi być przez mission planera .. żadnych akrobacji ani szybkiego latania...ani gimbal ani fpv nie są potrzebne. Z tym obciążeniem copter ma chwile powoli polatać, powisieć kolejną chwilę wykonać kilka obrotów wokół własnej osi i wylądować.
Pomoże mi ktoś dobrać brakujący napęd i zasilanie ?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: Adrián »

Heh planuje zacząć od tego http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=42&t=32423 , później to http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=51&t=16731 a na końcu ecalc.ch
Alfiszcze
Posty: 9
Rejestracja: środa 28 wrz 2016, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: Alfiszcze »

Nie rozumiem jaki cel miała Twoja odpowiedź..ilość postów nabitych? Czy chęć zabłyśnięcia złośliwością...albo brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem..Nie pytałem o gotowego drona!! Nie pytałem również o przepisy polskiego prawa!!
A do ecalc należy coś wprowadzić żeby nie wybierać na pałę dostępnych opcji...i dokładnie o poradę z takimi opcjami od kogoś kto posiada wiedzę w tym temacie prosiłem. Najwyraźniej Ty takowej nie posiadasz więc "błysnąłeś" złośliwostką.

Może jest ktoś kto może poradzić jaki sprzęt najlepiej było by dobrać do założonego planu?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: Adrián »

No tak, dopiekłeś mi..
Zacznij czytać forum. Znajdziesz odpowiedź.
Leniom na forum - Stanowcze Nie!
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: Baqsthc »

Pakiety 6s z 10Ah. Silniki niskie kv. Regle jeden kij byle na Simon/BlHeli Pixhawk jako kontroler. Dalej już łatwo.
xboomx
Posty: 52
Rejestracja: niedziela 26 cze 2016, 10:03
Lokalizacja: Krakow

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: xboomx »

3kg udźwigu to już nie byle jaka maszynka. Pewnie łącznie wyjdzie z 6kg lub więcej. Rama za 200zł w takim przypadku moim zdaniem się nie sprawdzi. Oczywiście coś tam polatać może się uda, ale przy pierwszym twardszym lądowaniu będzie do wymiany. Zaznacz jeszcze w jakim budżecie chcesz się zmieścić. Trzeba pamiętać, że każdy kilogram udźwigu znacząco zwiększa całkowity koszt projektu. Np. takie 1,5kg udźwigu będzie nie 50% a około 60-70% tańszy od 3kg udźwigu. Reasumując jakbym teraz budował coś łącznie 6kg masy to poważnie bym rozważał Tarota FY690S (http://abc-rc.pl/tarot-rama-fy690#axzz4PMaKx4Ch) Do tego elektryczni składane podwozie i gimbal 360 stopni z GoPro4... i to całe ważyłoby z 4kg. Na mój gust 3kg bezpiecznego udźwigu (coś co stabilnie polata i się za chwilę nie rozsypie) to kwestia 5000-6000zł. Ktoś na forum sprzedawał DJI S900 ramę ze śmigłami, silnikami i regulatorami za jakieś 3500zł (bez komputera pokładowego). To ma ponad 3kg udźwigu i jest już dobrze zestawione.
Alfiszcze
Posty: 9
Rejestracja: środa 28 wrz 2016, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: Alfiszcze »

xboomx pisze:3kg udźwigu to już nie byle jaka maszynka. Pewnie łącznie wyjdzie z 6kg lub więcej. Rama za 200zł w takim przypadku moim zdaniem się nie sprawdzi. Oczywiście coś tam polatać może się uda, ale przy pierwszym twardszym lądowaniu będzie do wymiany. Zaznacz jeszcze w jakim budżecie chcesz się zmieścić. Trzeba pamiętać, że każdy kilogram udźwigu znacząco zwiększa całkowity koszt projektu. Np. takie 1,5kg udźwigu będzie nie 50% a około 60-70% tańszy od 3kg udźwigu. Reasumując jakbym teraz budował coś łącznie 6kg masy to poważnie bym rozważał Tarota FY690S (http://abc-rc.pl/tarot-rama-fy690#axzz4PMaKx4Ch) Do tego elektryczni składane podwozie i gimbal 360 stopni z GoPro4... i to całe ważyłoby z 4kg. Na mój gust 3kg bezpiecznego udźwigu (coś co stabilnie polata i się za chwilę nie rozsypie) to kwestia 5000-6000zł. Ktoś na forum sprzedawał DJI S900 ramę ze śmigłami, silnikami i regulatorami za jakieś 3500zł (bez komputera pokładowego). To ma ponad 3kg udźwigu i jest już dobrze zestawione.
Dzięki za podpowiedzi ale muszę trochę doprecyzować wymagania.. :)
Pod dronem ma być podwieszone coś w kształcie miski ale ażurowe naszpikowane ledami do oświetlania terenu. Razem z podwoziem do lądowania. Więc rama z podwoziem jest zbędna. Gimbal, kamera etc również.
Kupienie jednej ramy od forumowicza również nie rozwiązuje problemu bo takich maszynek będzie potrzebnych 12-15szt.
Kolejnym ograniczeniem jest wielkość TAROT FY650 -650mm to jest max maxów ewentualnie może taki hexa - TAROT FY-550 V2

Takie silniki znalazlem :
MT2826-8 KV550 - jego tabelka mocy - http://www.flashrc.com/images/image/abaq_mt2826-8.jpg
lub
MT2814-11 KV770 - http://www.rctigermotor.com/uploadfile/ ... 951941.jpg
lub
MT4008-12 KV600 - http://www.rctigermotor.com/uploadfile/ ... 611354.jpg

do nich takie ESC mogło by być ? 40A http://www.rctigermotor.com/html/2014/esc_1223/285.html
i P13x4.4prop lub P14x4.8prop carbonowe tez T-motors i jak wygląda Twoim zdaniem taka konfiguracja ?

Co wy na takie silniki ?? Jaka bateria do nich i czy ESC wystarczy ?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: Adrián »

Masz już tabelki, prosta kalkulacja. Rób, tak, żeby mieć chociaż te 50% w zawisie wagi całego koptera + obciążenie. Rama, którą wybrałeś to "popierdułka".. Powodzenia z wieszaniem takiej wagi i bezpiecznego latania z takim obciążeniem.
Do tego, muszą się zmieścić śmigła.

"Parametry:
Rodzaj materiału: laminat szklano epoksydowy oraz tworzywo PA66
Rozstaw otworów na silniki: 16, 19mm
Rozstaw silników: 550mm
Możliwe śmigła: 10 cali
Wysokość płozy do lądowania: -
Rozstaw pod kontrolery: regulowany
Waga: 475g
Masa startowa: 1200g ~ 2400g
Zalecany akumulator: LiPo (3S-4S 2200mAh ~ 6600mAh)
Zalecany silnik: 2212 ~ 2216 (Rozmiar stojana) 22×22×15mm lub 12mm
Zalecane ESC 20 ~ 30A


Źródło: http://abc-rc.pl/Tarot-FY-650#ixzz4PQXntwLj"

Pytasz, czy esc wystarczy, masz podane w tabelce silników, do tego wspominany już ecalc.ch, żeby nie zrobić głupiego błędu.

Ale widać, że szukasz masówki, to może zleć to firmie? Są na rynku firmy, która Ci to złożą i unikniesz dodatkowych kosztów na losowe wybieranie podzespołów. Bo widać, że nie znasz podstaw.
Alfiszcze
Posty: 9
Rejestracja: środa 28 wrz 2016, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: Alfiszcze »

Dlatego pytałem o tą ramę >> TAROT FY650 Quadro - Carbon - 650mm - TAROT TL65B01 [ tego hexa podałem jako przykład max wielkości przy 6 ramionach ]

Parametry:
Rodzaj materiału: płyty oraz rurki z tkaniny węglowej 3K
Średnica ramion: 16mm
Rozstaw otworów na silniki: 16, 19, 27mm
Rozstaw silników: 650mm
Możliwe śmigła: 10-13 cali
Wysokość płozy do lądowania: -
Camera mount / tilt montażu średnica rury: 10mm
Rozstaw pod kontrolery: regulowany
Waga: 476g

MT2826 ma ciąg max 2020g przy 14'' śmigłach które powinny się zmieścić w tej ramie [ e-calc jak i producent twierdza nawet, że 15'' się zmieszczą ] - 8080g
MT2814 - przy 13" ma tą wartość na poziomie 1860g - 7440g
MT4008 - przy 15'' w/g tabeli ma ciąg 1690g - 6760g

Natomiast nie znając się na tych sprawach pytam o ESC i baterie.

Wydawało mi się, że po to jest forum pasjonatów żeby się pytać i uczyć. Zlecenie firmie pozbawia frajdy i to będzie ostateczność jeśli po zakupie tego co doradzą forumowicze sprzęt nie będzie spełniał oczekiwań.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: Verid »

Alfiszcze pisze:Wydawało mi się, że po to jest forum pasjonatów żeby się pytać i uczyć
Tak, masz rację - wydaje ci się bo jest dokładnie odwrotnie. Uczyć się a potem ewentualnie pytać bo póki co to nie chcesz się uczyć tylko wszystko na tacy. Tematów o heavy lifter'ach jest kilka, z resztą koledzy już ci podali najbardziej kluczowe elementy na które musisz zwrócić uwagę. O zasadach doboru regulatorów i baterii też co nieco na wypadek jakbyś chciał wybrać o innego niż proponowane. Może by tak wykazać odrobinę szacunku dla tych którzy zgromadzili tu tą wiedzę i po nią sięgnąć a nie wychodzić z roszczeniowymi tekścikami? Bo póki co to nie widać żebyś chciał czerpać frajdę z budowania tylko szukasz oszczędności żeby nie płacić firmie za kopter do przemytu 3kg fajek tylko niech ci frajerzy pasjonaci na tacy podadzą. Bo przecież po to jest forum...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
arocopter
Posty: 66
Rejestracja: poniedziałek 15 sie 2016, 11:52
Lokalizacja: England/Poland

Re: Odp: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: arocopter »

(...) za kopter do przemytu 3kg fajek tylko niech ci frajerzy pasjonaci na tacy podadzą. Bo przecież po to jest forum...
Mocne słowa. Na tym forum bałbym się zapytać o cokolwiek... Tak nie piszą pasjonaci. Tak piszą zadufani w sobie frajerzy, których też ktoś kiedyś wszystkiego nauczył.

Wysłane z Mi Note LTE 64GB
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: Odp: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: jacekV »

arocopter pisze:
(...) za kopter do przemytu 3kg fajek tylko niech ci frajerzy pasjonaci na tacy podadzą. Bo przecież po to jest forum...
Mocne słowa. Na tym forum bałbym się zapytać o cokolwiek... Tak nie piszą pasjonaci. Tak piszą zadufani w sobie frajerzy, których też ktoś kiedyś wszystkiego nauczył.

Wysłane z Mi Note LTE 64GB
Nie masz racji. Tak piszą wkurzeni pierdylionowym tematem pt. "Daj mi wszystko na tacy, bez wkładu własnego"
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: Verid »

arocopter pisze:Tak piszą zadufani w sobie frajerzy, których też ktoś kiedyś wszystkiego nauczył.
Piszący tu "zadufani w sobie frajerzy" zaczynali w czasach gdy nie było komu ich uczyć bo kopterów to nawet James Bond nie miał i do wszystkiego musieli dojść sami tak więc możesz spokojnie skończyć z ośmieszaniem się takimi tekścikami.
Ten wredny...
Alfiszcze
Posty: 9
Rejestracja: środa 28 wrz 2016, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: Alfiszcze »

Verid pisze:Piszący tu "zadufani w sobie frajerzy" zaczynali w czasach gdy nie było komu ich uczyć bo kopterów to nawet James Bond nie miał i do wszystkiego musieli dojść sami tak więc możesz spokojnie skończyć z ośmieszaniem się takimi tekścikami.
Powiem tyle i nie będę się więcej ścierał z chorymi na manie podejrzliwości forumowiczami ... [ może do MON się zgłoście tam jest aktualnie rezydent cierpiący na waszą jednostkę chorobową ] ... na forach zagranicznych znalazłem nieraz pomoc [ fakt odnośnie sztuki nie dronów ale po wypowiedziach JacekV i Veird widzę że lepiej tam poszukać ... ]
Jestem qrwa człowiekiem który zajmuje się pewną formą sztuki i szukałem pomocy a nie zajechania od zakompleksionych frajerów którzy prośbę o pomoc traktują jak namawianie do pomocy w przestępstwie [ przemyt papierosów ] a forum służące na całym świecie do pomocy laikom z danego tematu jako miejsce wylewania swojej goryczy...

Nikt nie każe wam się odzywać skoro nie chcecie pomóc to chociaż zamknijcie twarz.
Sorry nie dostaje dotacji na ten projekt wiec kombinujemy żeby wyszedł w rozsądnych pieniądzach.

Ciekawe czy istnieje korelacja z ilością jadu jacekV i Veird a dziurami w jakich mieszkają ??
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: Multikopter udźwig 2.5-3kg

Post autor: jacekV »

Alfiszcze pisze:
Ciekawe czy istnieje korelacja z ilością jadu jacekV i Veird a dziurami w jakich mieszkają ??
Dobre !
Ostatki chęci naprowadzania Cię na właściwą ścieżkę rozumowania poszły razem z Twoją argumentacją do diabła...
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
ODPOWIEDZ