Efekt "klatkowania' w kamerach GoPro

tu prezentujemy nasze prace

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Efekt "klatkowania' w kamerach GoPro

Post autor: Radauskas »

Kamera to GoPro 3+black. Ale ona sama w sobie filmowała z pewnymi skokowymi drganiami ruchome obrazy. Udało mi sie ją zareklamować i dostałem GoPro 4 Silver. I co z tego jak jest to samo. Pozyczyłem jeszcze 2 szt. GoPro od znajomego ( 3 i 3+ ) i wszystkie one działają tak samo. Jak filmuje się ruchomy obraz to one "klatkują" i jak ja to mówie "żabkują". To jakaś ogólna ściema z tymi kamerami. Niby kamera do sportu, a taki szit przy filmowaniu. Jeśli chodzi o karte pamieci to uzywałem najlepszej dedykowanej przez GoPro. Jakby ktoś był ciekaw o co mi chodzi to tu https://www.youtube.com/watch?v=6cp6KQ-WKz4
W pierwszej minucie filowane zwykłą, tanią kamerą rekreacyjną, a w drugiej minucie najlepsza sportowa kamera świata :) Obserwujemy auta jadące w prawo.
Ostatnio zmieniony środa 14 wrz 2016, 07:22 przez Radauskas, łącznie zmieniany 1 raz.
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: notgroove »

Radauskas pisze: Kamera to GoPro 3+black. Ale ona sama w sobie filmowała z pewnymi skokowymi drganiami ruchome obrazy. Udało mi sie ją zareklamować i dostałem GoPro 4 Silver. I co z tego jak jest to samo. Pozyczyłem jeszcze 2 szt. GoPro od znajomego ( 3 i 3+ ) i wszystkie one działają tak samo. Jak filmuje się ruchomy obraz to one "klatkują" i jak ja to mówie "żabkują". To jakaś ogólna ściema z tymi kamerami. Niby kamera do sportu, a taki szit przy filmowaniu. Jeśli chodzi o karte pamieci to uzywałem najlepszej dedykowanej przez GoPro. Jakby ktoś był ciekaw o co mi chodzi to tu https://www.youtube.com/watch?v=6cp6KQ-WKz4
W pierwszej minucie filowane zwykłą, tanią kamerą rekreacyjną, a w drugiej minucie najlepsza sportowa kamera świata :) Obserwujemy auta jadące w prawo.
Kolego to nie wada a cecha :)
Filmując z prędkością 24 klatek nie spodziewaj się płynnego obrazu.
30 klatek to już troszkę lepiej ale by obraz był płynny przy szybkiej akcji powinno być co najmniej 50 lub 60 klatek na sekundę.
I mam na myśli zapis progresywny czyli pełne klatki (24p, 30p, 50p, 60p).

Także powinieneś sobie przestawić zapis 60 klatek.
Dobrze jest też materiał zapisany w 60 klatkach nieco spowolnić co nada nieco delikatniejszych/płynniejszych ruchów.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 12 wrz 2016, 11:16 przez notgroove, łącznie zmieniany 1 raz.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: Radauskas »

notgroove pisze:[

Kolego to nie wada ale cecha :)
Filmując z prędkością 24 klatek nie spodziewaj się płynnego obrazu.
30 klatek to już troszkę lepiej ale by obraz był płynny przy szybkiej akcji powinno być co najmniej 50 lub 60 klatek na sekundę.
I mam na myśli zapis progresywny czyli pełne klatki (24p, 30p, 50p, 60p).
Filmowałem 24 kl. bo podobnie ( 30 kl. ) filmuje Toshiba, z którą porównywałem GoPro,.. więc szanse powinny być równe. I przy tych 30 kl. widać, że Toshiba filmuje w miare płynnie, a na GoPro przy 24 kl. auta skaczą. Filmowałem też przy 48 kl i 50 kl. - jest tak samo. To nie wina klatkowania.
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: notgroove »

24 a 30 klatki do diametralna różnica. 50klatek to już przepaść w płynności.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: kuczy »

No ale kamera to jedno, a dźwięk jaki wydają silniki to drugie... zwłaszcza na materiale z tej kamery właśnie
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: notgroove »

Tak to prawda. Także proponuję zwiększyć fps w kamerze i dopiero walczyć z drganiami.

Ale przy okazji zainteresować się jaki wpływ na obraz mają jego ustawienia bo może pojawić się jello lub spadnie bitrate :)
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: Radauskas »

Powtarzam, bo może kolega przeoczył. Taki sam efekt "żabkowania" jest również przy 50 fps. 24 ustawiłem tylko na testy porównawcze z Toshibą. Wszystkie inne filmy robiłem przy 48 lub 50 fps.
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: notgroove »

Oczywiście rozumiem ale mimo że Tobie wydaje się że jest to samo to powód jest zupełnie inny :)
Zakładam też że renderujesz z tą samą ilością klatek.
Porównanie z materiałem nagranym w 24 czy 30fps też jest nie nietrafione.

Dlatego by mieć pewność że to nie "klatkowanie" a drgania modelu lub gimbala proponuję nie schodzić poniżej 50fps.
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: Radauskas »

Mieliśmy rozmawiać o ustawieniach PIXy, a zeszliśmy na kamery. Ale jeszcze tylko jedno na ten tamat - GoPro 4 silver ma wbudowany wyświetlacz, na którym widze co nagrywam. Nawet jak nie nagrywam, a jedynie podglądam to już na tym wewnetrznym wyświetlaczu widze, że jadące auta "żabkują". Oczywiście przy 50 fps.
I z tym już nic nie zrobie. Próbuje więc zrobić ile moge z gimbalem i ustawieniami PIXy.
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Qunie
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek 06 lip 2015, 05:27

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: Qunie »

Czyli wg Ciebie na moim filmie też "żabkuje"?
Może po prostu masz za mały zapis na karcie pamięci i nie daje rady zapisać w 50 fps ?

Pozdr.
Q
Reptile 500 APM 2.6 - rest
S550 Apm 2.6 hexa
ZMR250 cc3d http://tnij.org/zmr250 - rest
QAV210
Quanum v2, Syma X5SC
Foty: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=13&t=34680
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: Radauskas »

Qunie pisze:Czyli wg Ciebie na moim filmie też "żabkuje"?
Może po prostu masz za mały zapis na karcie pamięci i nie daje rady zapisać w 50 fps ?

Pozdr.
Q
To mi żabkuje na GoPro 4 nawet na wewnętrznym monitorze bez nagrywania, więc karta nie jest tu przyczyną ( jest zresztą bardzo dobra ).
Na Twoim filmie nic nie żabkuje. Żeby to wychwycić obiekty muszą się poruszać z pewną nie za dużą i nie za małą prędkością oraz być w jakiejs tam odległości od kamery. Nawet na tym moim filmie widać, że auta, które są na drugim planie ( czyli jadą w lewo ) jadą płynniej. Nie wiem o co tu chodzi ale wiem, że nakręciłem ten filmik 4-ema różnymi kamerami GoPro i na wszystkich widać te klatkowanie. Jak się ogląda różne filmy na YT to też często widać jak obraz "szarpie" i skacze. Tylko zawsze zwala się winę, że to filmowane z ręki więc normalne. Pierwszą reklamacje na kamere mi odrzucono własnie sugerując, że to wina filmowania z ręki. Więc zamocowałem kamere na sztywno i filmowałem jadące auta. Drugą reklamacje uwzględniono. Jak będe miał czas to zmontuje wieczorem filmik z 3-ech róznych kamer i wrzuce na YT.
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: maxiiii »

Gopro nie ma stabilizacji. Stabilizację mają tanie kamerki a nie gopro.
Napisz do poli25 on przerabiał te ustawienia w gopro do uzyskania najlepszej jakości i po części udało mu się to.
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: Radauskas »

Obiecałem filmik z kamer GoPro. Zwróćcie uwagę głównie na auta jadące w prawo. To nie jest płynny ruch. A jak odwrócimy sytuacje i kamera będzie w ruchu to skacze cały obraz,.. kicha.
https://www.youtube.com/watch?v=ir29jgr0-fI
Ostatnio zmieniony środa 14 wrz 2016, 21:17 przez Radauskas, łącznie zmieniany 1 raz.
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: maxiiii »

Jesteś pewny że karta pamięci nadążą?
Nagraj to samo w małej rozdzielczości to porównamy.
Radauskas
Posty: 209
Rejestracja: czwartek 26 lis 2015, 00:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja i konfiguracja APM do pierwszego startu.

Post autor: Radauskas »

Karta to SanDisk Extreme. Najwyższa półka. Na poprzedniej karcie nieco słabszej ( class 10 ) było to samo,.. więc kupiłem Extreme.
Klon Symy 5 ( wiele razy na drzewach wieszanej ), IRIS+
ODPOWIEDZ