Rekreacyjny F330

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
false
Posty: 413
Rejestracja: czwartek 09 gru 2010, 12:01
Lokalizacja: Rzeszów/Nowy Sącz

Rekreacyjny F330

Post autor: false »

Od jakiegoś czasu zbierałem się do budowy niewielkiego i taniego koptera do rekreacji i wariacji. Okazja nawinęła się po awarii strony RcTimer, i korzystając z kuponu zrobiłem małe zakupy. Jako że ściganie się 250-tkami póki co mnie nie kręci, a 450 i wyżej to już raczej spokojne latanie, wybór padł na rozmiar 330. Taki w sam raz, bo pokręci fikołki, a jak kiedyś filmować przyjdzie ochota to i kamerkę podniesie.
-Silniki: RcTimer 2208 1450kV
-Regulatory: RcTimer Mini 20A BlHeli (okazało się że to po prostu DYS SN20A w innej koszulce)
-Śmigła: na razie tani zestaw 8x4,5
-Rama: Kopia F330
-FC: BeeRotor F3 - RcTimerowa wersja SPRacing F3 ze zintegrowanym minimOSD
Do tego dedykowane PDB z czujnikiem prądu.

Początkowa koncepcja zakładała schowanie wszystkiego w pokładzie, ale regulatory tak ładnie pasowały do ramion że je tam zostawiłem:

Obrazek

FC razem z PDB na dystansach, wiszące pod górnym pokładem ramy. Jako że zestaw FC+PDB to takie 5 w 1, to kabelkologi było niewiele, glównie lutowanie przewodów od regulatorów:

Obrazek

Całość uzupełnia odbiornik Eleres (niestety kiepsko pasuje w dostępne miejsce, trzeba będzie pomyśleć nad obudową albo wersją mini) i pakiet 3s 2200mAh (pod dolnym pokładem)

Obrazek

Obrazek

Z przodu zostaje miejsce na kamerkę i nadajnik FPV.

Składanie poszło dość szybko, problemów brak. Kilka śrubek, parę trytytek i gotowe. Niestety rama kupiona w Banggood nie zachwyca sztywnością, zwłaszcza ramiona.

Jeśli chodzi o soft to pomimo braku GPS od razu wgrałem zachwalanego iNav. Dzisiejsza pogoda pozwoliła tylko na kilka minut wiszenia koło domu, ale ogólnie jestem bardzo zadowolony. Jako że jak do tej pory moje przygody kopterowe opierały się na MultiWii i Nazie, to dopiero zaczynam ogarniać wszystkie opcje cleanflight-a. Na domyslnych PID-ach luxfloat kopter sprawuje się całkiem elegancko, strojenia będzie niewiele. Niestety nie udało mi się zmusić FC do słuchania SBUS-a z eleresa, więc kanały idą analogowo po PPM.

W planach jest jeszcze kilka rzeczy do zrobienia, m.in.:
-FPV - już leci z Banggood
-Dłuższe nóżki, żeby przy lądowaniu nie walić pakietem o ziemię
-Przyzwoite przykręcane piasty na śmigła
-Lepsza antena do odbiornika - aktualnie zwykły kawałek drutu cięty od linijki.
Bartek
Michał Hewelt
Posty: 50
Rejestracja: piątek 22 sty 2016, 13:05
Lokalizacja: Kartuzy

Re: Rekreacyjny F330

Post autor: Michał Hewelt »

Hej kolego.
Również mam w planach złożenie czegoś typu F330 i nawet dokładnie z taką myślą jak twoja :) 250 na start nie chcę, a też te większe to już też nie moja bajka jak na razie.
Powiedz mi, jak sprawuje Ci się zestaw z RcTimer (silniki + ESC) ? Nie ukrywam, że wypatruję czegoś dosyć tańszego, a ich ceny są OK.
Wspomniałeś, że będziesz wymieniać piasty na śmigła, te dołączane są słabe ? Śmigiełka myślałem 9" wcisnąć, 10-tki już za wielkie ..
"Zawsze znajdą się głupie pytania, które warto zadać"
Awatar użytkownika
false
Posty: 413
Rejestracja: czwartek 09 gru 2010, 12:01
Lokalizacja: Rzeszów/Nowy Sącz

Re: Rekreacyjny F330

Post autor: false »

Jeśli chodzi o sam setup, to jestem bardzo zadowolony. Lata się elegancko, rozmiar w sam raz, da się poszaleć, flipy itp robi elegancko. Do zawisu potrzebuje jakieś 6-7A, latania na baterii 2200mAh mam około 8-12 min. Aktualnie z dołożonym fpv waży mniej więcej 680g, planuje go trochę odchudzić (jakieś 30-50g da rade zdjąć) i dać większe pakiety (ok. 2500-3000mAh), może uda się dobić do 15 min. Jeśli chodzi o zestaw esc + silniki, to z regulatorów jestem bardzo zadowolony. Silniki same w sobie są też ok, sprawują się nieźle, ale dołączone w zestawie piasty samozaciskowe są beznadziejne, już 2 się zerwały przy dokręcaniu, dlatego potrzebne jest coś lepsze jakościowo. Śmigła mam najtańsze 8x4.5, dają radę po wyważeniu, ale też pewnie trzeba będzie się zastanowić nad czymś lepszym.
Bartek
ODPOWIEDZ