RTL leci gdzie chce

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Kwiatano
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 11:59

RTL leci gdzie chce

Post autor: Kwiatano »

Koledzy mam taki kłopot z Apm 2.6 mianowicie 3d fix jest 9 satelit punkt home jest a jak lecę i włączam RTL to leci w zupełnie innym kierunku niż home i nie wiem o co mu chodzi może ktoś z was miał podobnie. i przerobił temat.
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: Baqsthc »

Magnetometr skalibrowany?
Kwiatano
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 11:59

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: Kwiatano »

Masz namysli kalibracje kompasu jesli tak to tak wykonana.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: kuczy »

a kompas masz dobrze zamontowany (kierunki w Mission Planner pokrywają się z tymi w rzeczywistości) ? - nie wiem czy w domu złapie ci fixa 3D - jak nie to spróbuj na dworze z programem w laptopie.
A no i ostatnie - mam nadzieję, że czekasz na 3Dfixa przedodpaleniem silników (wtedy ustawia sobie punkt startu).
może banalne pytania, ale czasami można na prostych rzeczach się połozyć i nie zauwazyć
Kwiatano
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 11:59

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: Kwiatano »

Tak 3dfix 9 satelit jest punkt home jest bo widzę na telefonie startuje przełączam na rtl łapie wysokość i odlatuje. Loiter działa poprawnie alt hold też.
Jaki macie wgrany soft do apm 2.6 którą wersie.
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: mkrawcz1 »

Od 3DFix chyba niskie HDOP jest ważniejsze...
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Kwiatano
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 11:59

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: Kwiatano »

Problem rozwiązany przyczyn nie poznałem ale pełny reset ustawień sterownika konfiguracja od nowa i wraca do punktu jak po sznurku. :)
ps. Co dokładnie oznacza niskie HDOP.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: kuczy »

http://wiki.opencaching.pl/index.php/HDOP

w skrócie - im mniejsza wartość, tym dokładniej kopter określa swoja położenie - związane jest to owszem - z ilością satelit, ale chyba co wazniejsze - ich "rozłożeniem na niebie" - to tak jak określanie położenia na mapie papierowej:

- jak chcesz określić gdzie jesteś przy pomocy np trzech drzew w terenie - to im te drzewa są dalej od siebie, a ty gdzieś pośrodku, to z wiekszą dokładnością możesz określić w jakim punkcie jesteś. tak samo działa GPS - jakbyś miał 10 satelit ale blisko siebie na niebie (takie założenie teoretyczne) to dokładność i tak byłaby kiepska i maszyna mogłaby się bujać.
Kwiatano
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 11:59

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: Kwiatano »

Dzięki serdeczne fajnie to wytłumaczyłeś :)
kuczy pisze:http://wiki.opencaching.pl/index.php/HDOP

w skrócie - im mniejsza wartość, tym dokładniej kopter określa swoja położenie - związane jest to owszem - z ilością satelit, ale chyba co wazniejsze - ich "rozłożeniem na niebie" - to tak jak określanie położenia na mapie papierowej:

- jak chcesz określić gdzie jesteś przy pomocy np trzech drzew w terenie - to im te drzewa są dalej od siebie, a ty gdzieś pośrodku, to z wiekszą dokładnością możesz określić w jakim punkcie jesteś. tak samo działa GPS - jakbyś miał 10 satelit ale blisko siebie na niebie (takie założenie teoretyczne) to dokładność i tak byłaby kiepska i maszyna mogłaby się bujać.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: Głuś »

kuczy, w praktyce to raczej nie ilość czy rozłożenie ma znaczenie bo o to dbają Obama i Putin, tylko jakość sygnału wpływa na HDOP, a ta jest zależna od jakości naszego GPS i ewentualnych zakłóceń czy przeszkód np. Las.
Ilość w praktyce nie ma takiego znaczenia czasem na 14 jest lepszy HDOP jak na 21.

PS. Dobre jaja z tym APM, a tak się wszyscy z nazy śmiali że ma Return To China :-D Dobrze że tu można bez problemu wyłączyć RTL ;-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: kuczy »

Głuś, ale ja właśnie to samo napisałem ;)
tetris83
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2016, 13:31
Lokalizacja: Lublin

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: tetris83 »

Cześć, jestem świeży jeśli chodzi o drony. Mam Quanum Nova (CX-20) na Turnigy 9x. Od nowości mam problem z RTL, Loiter i Alt Hold. Ostatnio na RTLu zaryłem i musiałem zmienić ramę na F450. Z tego co wiem to barometr i alceretrometr mam w APMie a GPS i kompas na Zewnątrz. Przejrzałem już masę artykułów po pol i ang ale nic nie przynosi rozwiązania. W Stabilize mode dron ładnie trzyma poziom, nie buja jest ok. W Loiter jak i RTL dron pochyla się w prawo i lub w lewo i ucieka w tym kierunku jakby punkt startu był gdzie indziej. W Alt Hold dron powoli wznosi się zamiast utrzymywać wysokość. Jestem już głupi. Próbowałem chyba wszystkiego. Czy ten kompas musi być zwrócony w jakimś konkretnym kierunku? (Tu Kuczy pisze ,że montaż ma wpływ na RTL) W mission plannerze linie czerwona i pomarańczowa nakładają się na siebie ale są skierowane w dziwnym kierunku. Tak jakby były skierowane wzdłuż lewego przedniego ramienia. Czy te linie nie powinny być skierowane z nosa drona na wprost jego kierunku lotu ?
Awatar użytkownika
Master Yoda
Posty: 148
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 21:30
Lokalizacja: Gołdap

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: Master Yoda »

Wiecej info jaki fw, fotki gps orientacja kompasu w MP i który jest internal który external czy to apm czy pix i jaka wersja apm. W razie czego odzywaj się na pw coś poradzimy.
Hangar: Compass Odin90 FBL, Kyosho C4, KDS 550 Innova v2, Trex 450 pro v2 FBL, Blade SR, 4x Blade 130X, Blade MCPX, Skoczek by Rayford.
Aparatury: Spektrum DX8T Dsmx, Spektrum DX6i Dsmx.
tetris83
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2016, 13:31
Lokalizacja: Lublin

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: tetris83 »

Więc tak... ArduCopter V 3.1.2. , AMP 2 , GPS jest zewnętrzny (external). W ustawieniach MP Config/Tuning w zakładce Advenced Params zmieniłem orientację Kompasu na YAW 225 i teraz linia w MP prawie pokrywa się z tą w rzeczywistości (różnica ok 15`). Ale dalej dron ucieka w nieznanym kierunku kiedy włączam RTL.
http://iv.pl/images/84348588959177011886.jpg Obrazek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: RTL leci gdzie chce

Post autor: kuczy »

tetris83 pisze:ArduCopter V 3.1.2. , AMP 2
APM 2,[ile ?]
Z tego co wiem, to do APM działa dobrze tylko do softu 3.2.1
ODPOWIEDZ